W minioną niedzielę, 16 maja, zakończyło się pierwsze po bardzo długiej przerwie szkolenie wolontariuszy Pokojowego Patrolu. Tradycyjnie miejscem spotkania z grupą ochotników chcących aktywnie wspierać Fundację WOŚP, było Centrum Wolontariatu w Szadowie-Młyn.
W piątkowy poranek uczestnicy szkolenia spotkali się z naszymi instruktorami w Malborku. To właśnie stąd wyruszyliśmy do miejsca, w którym zaczynała się trasa marszu terenowego. Z uwagi na okoliczności, w jakich odbyło się szkolenie, przed startem każdy z naszych gości został przetestowany na obecność wirusa COVID-19. Wszystkie testy dały wynik negatywny i mogliśmy ruszać. Testy były jezdnym z wielu działań mających zagwarantować bezpieczeństwo i komfort działania wolontariuszom oraz instruktorom prowadzącym zajęcia.
Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy pokonali kilkukilometrową trasę urozmaiconą licznymi zadaniami i zajęciami. Celem było sprawdzenie umiejętności komunikacji oraz przekazanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Tradycyjną salę wykładową zastąpiliśmy leśnymi polanami. W tych niecodziennych okolicznościach nauka przebiegała bardzo sprawnie. Po blisko dziesięciu godzinach dotarliśmy do Szadowa-Młyn, gdzie na uczestników czekała niespodzianka - kolejna tego dnia przeprawa przez Liwę - rzekę, która otacza nasz Ośrodek. Ostatnie zadanie zostało wykonane bardzo sprawnie. Nadszedł czas na przerwę, po której nasi goście spotkali się z Jerzym Owsiakiem. W trakcie swojego wykładu opowiedział o historii Uniwersytetu WOŚP, dotychczasowych Festiwalach oraz oczywiście o tym, jaki będzie 27. Pol’and’Rock Festival. Równie ważnym punktem w programie szkolenia tego dnia, były wykłady z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych.
Kilka godzin snu wystarczyło na regenerację sił. Sobotnie zajęcia rozpoczęły się tuż po godzinie 7:00 od wykładu z tematyki bezpieczeństwa przeciwpożarowego imprez masowych. Kolejne godziny upłynęły na warsztatach z pierwszej pomocy, przeplatanych zajęciami terenowymi oraz prezentacjami działań Pokojowego Patrolu. W ten sposób z godziny na godzinę przybliżaliśmy się do nocnego egzaminu. Od zawsze naszą tradycją jest sprawdzanie w praktyce nowo zdobytej wiedzy. Nie inaczej było i tym razem. Instruktorzy opracowali dwie sytuacje wymagające działania zespołowego oraz perfekcyjnej komunikacji. Na początek przyszli Patrolowcy musieli pomóc poszkodowanym w wypadku drogowym, w którym pojazd spadł z bardzo stromej skarpy. Warunki były arcytrudne, ale pomoc dotarła na czas i wszystkie osoby zostały ewakuowane i zaopatrzone.
Kolejnym punktem programu był transport poszkodowanych, w którego trakcie konieczne było pokonanie rzeki po specjalnie przygotowanej siatce - pajęczynie. Gdy wszyscy myśleli, że egzamin został zakończony, w nieodległym ogródku piwnym doszło do nieporozumienia, którego uczestnicy potrzebowali pierwszej pomocy - kolejnej pozoracji w czasie weekendowego szkolenia. Bez chwili zastanowienia nowi Patrolowcy ruszyli do akcji i dosłownie po kilkunastu minutach wszystkim poszkodowanym została udzielona pomoc. Tak zakończyliśmy egzamin - jego wynik był stuprocentowo pozytywny. Zanim udaliśmy się na spoczynek, na zakończenie weekendowego szkolenia, spotkaliśmy się przy ognisku.
Niedziela to czas ostatnich egzaminów pisemnych oraz końcowych wykładów. Tuż przed południem dwudziestka uczestników odebrała certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności, a następnie zrobiliśmy sobie pamiątkową fotę i wyruszyliśmy do domów. Od dziś, każdy z nas odlicza dni do spotkania na Lotnisku Makowice-Płoty.
Chcesz działać z nami i dołączyć do Pokojowego Patrolu. Odwiedź naszą stronę i zgłoś się an szkolenie, dopisując się do listy:
Szkolenia PP są pierwszym krokiem do tego aby działać w całorocznym wolontariacie Fundacji WOŚP. Każde z nich to trening pracy zespołowej połączony ze zdobywaniem cennych umiejętności m.in. pierwsza pomoc, bezpieczeństwo imprez masowych itp.
Gdzie odbywają się szkolenia Pokojowego Patrolu?
Szkolenia prowadzimy w Centrum Wolontariatu Fundacji WOŚP w miejscowości Szadowo-Młyn k. Kwidzyna (woj. pomorskie). Miejscem zbiórki uczestników każdego szkolenia jest Malbork, do którego łatwiej jest dotrzeć komunikacją zbiorową. Jeśli chcesz przyjechać samochodem, to oczywiście jest taka możliwość - szczegóły uzgodnimy indywidualnie przed szkoleniem.
Jakich formalności należy dokonać przed przyjazdem na szkolenie?
Koszt szkolenia wynosi około 750 zł i pokrywa go Fundacja WOŚP ze środków zarezerwowanych na realizację Programu Nauki Udzielania Pierwszej Pomocy oraz z darowizn przekazanych przez uczestników szkoleń. Uczestnicy proszeni są o przekazanie darowizny na organizację szkoleń PP – jej zwyczajowa kwota to 100 zł.
Do czego zobowiązuje mnie udział w szkoleniu?
Każdy uczestnik szkolenia zobowiązuje się do aktywnego uczestnictwa w działaniach Fundacji WOŚP, a dokładniej - obecności na najbliższej po szkoleniu edycji Festiwalu Pol’and’Rock i działania w ramach wolontariatu PP w ustalonym terminie.
Na Twoim szkoleniu zrealizujemy wiele zadań specjalnie przygotowanych przez instruktorów. Wykonując je zdobędziesz umiejętności przydatne w późniejszych działaniach. Podstawą jest integracja i komunikacja - w czasie ćwiczeń kształtuje się zespół i bardzo często wyłania się jego naturalny lider. Stałymi elementami szkolenia są kurs pierwszej pomocy oraz autorskie warsztaty z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych. W ciągu 72 godzin wspólnie przygotujemy się do współpracy podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację WOŚP.
Kto prowadzi szkolenia Pokojowego Patrolu?
Wszystkie zajęcia na naszych szkoleniach prowadzą instruktorzy, którzy są aktywnymi Patrolowcami. Daje nam to pewność, że przekazywana wiedza i umiejętności są odpowiednio dopasowane do późniejszych działań. Dzięki temu zyskaliśmy samodzielność i elastyczność w tym co robimy.
Czy na szkoleniu będzie zapewnione wyżywienie?
Tak, uczestnikom szkolenia zapewniamy pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja), które jest dostępne również w wersji wegetariańskiej.
Gdzie będziemy nocować?
Nocleg dla uczestników szkolenia zapewniamy na terenie naszego Ośrodka – w jednym z dwóch budynków, w pokojach 2 lub 3 osobowych.
Co trzeba zabrać na szkolenie?
W trakcie szkolenia większość czasu spędzamy na zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest zabranie odzieży dostosowanej do pogody - tzw. odzież termiczna sprawdzi się idealnie. Ważne są wygodne buty „na zewnątrz” oraz obuwie do budynku. Sezonowo zalecamy wyposażenie się w środki przeciw komarom i kleszczom. Więcej podpowiedzi przekażemy Ci przed przyjazdem na szkolenie.
W co spakować się na szkolenie?
Najlepszą opcją jest plecak. Warto odpowiednio pogrupować ekwipunek wg. pilności potrzeb. Dzięki temu w razie potrzeby będzie możliwość szybkiego wyboru niezbędnych przedmiotów. Walizka nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo w czasie zajęć terenowych niewygodny bagaż będzie sporym utrudnieniem. Mamy prostą zasadę - wszystko co przywozisz ze sobą - jest przy Tobie cały czas.
Czy trzeba zabrać ze sobą jakieś dokumenty?
Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości, najlepiej aby był to dowód osobisty.
Czy udział w szkoleniu zostanie potwierdzony certyfikatem?
Tak - każdy z uczestników szkolenia otrzymuje trzy certyfikaty. Każdy z nich potwierdza zdobycie wiedzy i umiejętności z określonego zakresu np. pierwszej pomocy
Finał WOŚP
Czy Pokojowy Patrol uczestniczy w Finale WOŚP?
Co roku kilkuset wolontariuszy zapraszamy do pomocy w naszych działaniach w Warszawie, a Ci którzy nie przyjadą do nas bardzo często organizują lokalne wydarzenia związane z Finałem.
Jakie są zadania Pokojowego Patrolu ?
Wolontariusze w Warszawie pomagają w prowadzeniu i zabezpieczeniu naszych działań. Ekipa PP dzieli się na grupy, które mają konkretne zadania. Mamy grupy lotne oraz stałe. Zadania tych pierwszych zmieniają się w zależności od potrzeb - decydują o nich liderzy grup. Grupy stałe pełnią funkcje, które są niezmienne w trakcie całego wydarzenia np. obsługa akredytowanych mediów, realizacja transmisji on-line czy zabezpieczenie medyczne.
Jak wygląda organizacja pracy Pokojowego Patrolu?
Kilkusetosobowa ekipa dzieli się na mniejsze grupy „stałe” i „lotne”. Zadania grup „stałych” to m.in. współpraca z mediami i organizacja konferencji prasowych, koordynacja publiczności w studiu czy obsługa zespołów występujących na finałowej scenie. Praca grup „lotnych” jest koordynowana przez Zintegrowane Centrum Dowodzenia i odbywa się na terenie całego finałowego miasteczka.
Kiedy Pokojowy Patrol zaczyna swoje działanie?
Wybrane finałowe aktywności odbywają się przez cały weekend i właśnie dlatego część Patrolowców rozpoczyna swoją pracę już w piątek po południu lub sobotę rano. Pozostali pojawiają się na miejscu w sobotę po południu, aby rozpocząć swoją pracę kolejnego dnia wcześnie rano.
Kiedy kończy się praca Pokojowego Patrolu?
Działania kończymy po zakończeniu transmisji telewizyjnej i spakowaniu części wyposażenia znajdującego się w studiu czyli tuż po północy. Zanim się pożegnamy robimy tradycyjną fotkę, częstujemy się tortem i przybijamy piątkę.
Co Fundacja zapewnia Patrolowcom, który pomagają w organizacji Finału w Warszawie?
Wolontariuszom biorącym udział w Finale w Warszawie zapewniamy nocleg, wyżywienie oraz ubezpieczenie NNW. Dzięki uprzejmości naszych partnerów korzystamy nieodpłatnie z przejazdów do/z Warszawy oraz z komunikacji miejskiej na terenie Stolicy.
Czy Pokojowy Patrol realizuje zabezpieczenie medyczne Finału WOŚP?
Tak, w zależności od potrzeb jedna lub dwie grupy stałe to Medyczny Patrol czyli wolontariusze realizujący zabezpieczenie medyczne naszego wydarzenia. Dysponują odpowiednim doświadczeniem i wyposażeniem. Finałowa ekipa MP jest mniejsza od tej działającej na Festiwalu – trafiają do niej najbardziej doświadczeni członkowie naszego zespołu.
Kto koordynuje działania Pokojowego Patrolu?
Kierowanie i przydział zadań dla poszczególnych grup wolontariuszy jest rolą Zintegrowanego Centrum Dowodzenia. ZCD to kilku najbardziej doświadczonych liderów, którzy pozostają w kontakcie z organizatorem oraz wszystkich współpracującymi służbami. Wspólnie podejmują wszystkie decyzje w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację.
Pol'and'Rock Festival
Czy Pokojowy Patrol uczestniczy w Pol’and’Rock Festival?
Oczywiście! Jest to jedna z ważniejszych aktywności wolontariuszy PP. Dzięki nim nasz Festiwal należy do najlepiej zabezpieczonych imprez masowych w Polsce.
Ilu wolontariuszy wspiera organizację Pol’and’Rock Festival?
Dokładna wielkość ekipy PP jest ustalana przed każdą z edycji Festiwalu. W tym roku było to ponad 850 wolontariuszy Pokojowego i Medycznego Patrolu.
Jak wygląda organizacja pracy PP w czasie Pol'and'Rock Festival?
Ekipa naszych wolontariuszy dzieli się na kilkadziesiąt grup stałych i lotnych. Zadania tych pierwszych to m.in. zabezpieczenie medyczne, współpraca z mediami i organizacja konferencji prasowych czy obsługa zespołów występujących na Festiwalu. Grupy lotne mają bardziej zróżnicowane zadania wynikające z planu zabezpieczenia oraz potrzeb bieżących. Praca wszystkich grup koordynowana przez Zintegrowane Centrum Dowodzenia. Wszystkie grupy pracują w systemie zmianowym – dzięki temu uczestnicy Festiwalu mogą na nas liczyć przez cały czas.
Kto wchodzi w skład Zintegrowanego Centrum Dowodzenia?
Zintegrowane Centrum Dowodzenia to kilku najbardziej doświadczonych liderów Pokojowego i Medycznego Patrolu. W czasie Finału są w stałym kontakcie z organizatorem oraz wszystkim służbami zaangażowanymi w zabezpieczenie. Taka koncepcja zarządzania umożliwia szybkie reagowanie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji.
Czym zajmuje się Pokojowy Patrol na Pol'and'Rock Festival?
Wolontariusze PP czuwają nad bezpieczeństwem uczestników Festiwalu, a także służą im radą i pomocą. Dbają o przestrzeganie regulaminu imprezy i są blisko publiczności. Dzięki nim wszystkie służby są bardzo dobrze zorientowane w sytuacji – Patrolowcy są oczami i uszami organizatora. Zadania PP obejmują również pomoc artystom, obsługę zaplecza scen i Akademii Sztuk Przepięknych, a także zabezpieczanie dróg i bram wjazdowych – szczególnie w czasie przyjazdu i wyjazdu występujących zespołów. Zdarzają się momenty gdy pracy jest bardzo dużo, ale dzięki dobrej koordynacji działań radzimy sobie w takich kulminacyjnych momentach.
Ile czasu trwa praca PP w czasie Pol'and'Rock Festival?
Główna część ekipy wolontariuszy spędza na festiwalowym polu 7 dni. Zjawiają się na miejscu w poniedziałek poprzedzający festiwalowy weekend. Wybrane grupy zaczynają pracę kilka dni wcześniej. Praca wolontariuszy trwa jeden dzień dłużej niż Festiwal – po jego zakończeniu zajmujemy się pakowaniem sprzętu oraz sprzątaniem terenu. W niedzielę po Festiwalu - gdy praca zostaje ukończona spotykamy się na pożegnalnym ognisku, a następnego dnia rozjeżdżamy się do domów.
Jak rozpoznać wolontariusza PP?
Patrolowcy są dobrze widoczni wśród publiczności. Każdy z nich nosi charakterystyczną czerwoną koszulkę z napisem Pokojowy Patrol. Kilkudziesięciu z nich nosi koszulki w kolorze żółtym – są to liderzy poszczególnych grup. Wszyscy wolontariusze oprócz wspomnianych koszulek posiadają identyfikatory uprawniające ich do wstępu na teren organizatora.
Gdzie nocuje Pokojowy Patrol na Pol'and'Rock Festival?
Patrolowcy mają do dyspozycji ogrodzone pole namiotowe. W jego pobliżu zapewniamy dostęp do kontenerów prysznicowych oraz toalet, mamy również punkt, w którym jest dostępna kawa i herbata.
Wstęp na pola namiotowe ma bardzo ograniczone grono osób. W ten sposób dbamy o wspólne bezpieczeństwo oraz zapewniamy sobie prywatność.
Czy wolontariusze mają zapewnione wyżywienie w trakcie Pol’and’Rock Festival?
Wolontariusze mają zapewnione pełne wyżywienie oraz napoje (zimne i gorące). Posiłki są wydawane w kantynie na zapleczu Dużej Sceny. Dostępne są dwa warianty wyżywienia – porcje tradycyjne oraz wegetariańskie.
Co wolontariusze muszą zabrać ze sobą wybierając się na Pol’and’Rock Festival?
Podstawą jest dobrze dobrana odzież – powinna być dostosowana do pogody. Zdarza się, że w ciągu tygodnia mamy do czynienia zarówno z ulewnymi deszczami, bardzo niskimi temperaturami (szczególnie w nocy), jak i upałami. Równie ważne są wygodne buty – konieczne pełne/zakryte, które zapewniają bezpieczne poruszanie się z nierównym terenie. Dodatkowo zalecamy stosowanie nakrycia głowy oraz kremu z filtrem UV. Większość wyposażenia technicznego zapewnia organizator, jednak takie przedmioty jak namiot, karimata, śpiwór, latarka czy kubek termiczny każdy musi zapewnić sobie we własnym zakresie.
Jak dołączyć do festiwalowego wolontariatu?
Rekrutacja trwa cały czas – w naszym Centrum Wolontariatu prowadzimy szkolenia dla wolontariuszy. Ukończenie takiego szkolenia jest konieczne do tego, aby działać jako PP w czasie Pol’and’Rock Festival oraz innych wydarzeń. Pamiętaj, aby przejść szkolenie nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Wystarczy sprawność fizyczna. I umiejętność pracy w grupie. To jest dla nas najważniejsze. Liczą się chęci, zacięcie i pozytywne nastawienie. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://pokojowypatrol.pl
Jak można dołączyć do grup PP odpowiedzialnych za zabezpieczenie medyczne Festiwalu?
Medyczny Patrol (MP) to część naszego wolontariatu odpowiedzialna za zabezpieczenie medyczne Pol'and'Rock Festival. Ekipa ta to lekarze, ratownicy medyczni oraz pielęgniarki, którzy w większości przeszli również szkolenie PP.
Gdzie i kiedy odbył się 28. Pol’and’Rock Festival?
Tegoroczny Festiwal odbył się w dniach 4-6 sierpnia na Lotnisku Czaplinek-Broczyno w woj. zachodniopomorskim.
Wolontariusze PP dbają o bezpieczeństwo uczestników Festiwalu, a czy sami są bezpieczni?
Bezpieczeństwo naszych wolontariuszy jest dla nas absolutnym priorytetem. Od zawsze zwracamy na to bardzo dużą uwagę. Wewnętrzne reguły działania zakładają pracę w minimum dwuosobowych zespołach oraz stały kontakt z liderem grupy. W uzasadnionych przypadkach PP korzysta z pomocy służby porządkowej czyli festiwalowej ochrony.
W kontekście zagrożenia COVID-19 przewidujemy liczne działania prewencyjne np. stosowanie testów wykrywających koronawirusa, stała dostępność maseczek ochronnych i płynów dezynfekujących czy regularne pomiary temperatury. Patrolowcy mają uprzywilejowany dostęp do szpitala polowego działającego w czasie Festiwalu.
Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Fundacji WOŚP? Czy interesują Cię nasze najnowsze inicjatywy, sukcesy i plany na przyszłość? Zapisz się do naszego newslettera i regularnie otrzymuj najświeższe informacje prosto z serca naszych działań!
Przez ostatnie 3 dni Fundacja WOŚP realizowała 72. Konkurs Ofert, czyli procedurę zakupową, która poświęcona była sprzętom na oddziały pulmonologiczne. Z pomocą ekspertów dokonaliśmy wyboru 250 urządzeń za w sumie 15 214 898 złotych.
W Światowym Dniu Onkologii podsumowujemy nasze działania związane z tą dziedziną medycyny. Starania Fundacji WOŚP koncentrują się na wyposażaniu polskich placówek medycznych w najnowocześniejszy sprzęt, który umożliwia precyzyjną diagnostykę oraz skuteczne leczenie nowotworów.