Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Ponad 25 milionów złotych na wsparcie dla Ukrainy

2023-06-16 19:00:00


16 czerwca Jurek Owsiak dokonał symbolicznego przekazania sprzętu medycznego do placówki działającej w Drohobyczu w Ukrainie. Tym samym nastąpiło podsumowanie działań na rzecz Ukrainy, które podejmowaliśmy od lutego 2022 roku. Wartość udzielonej pomocy to ponad 25 milionów złotych

 

Wsparcie dla Ukrainy - co zrobiła Fundacja WOŚP? 

Po brutalnym ataku Rosji na Ukrainę zareagowaliśmy błyskawicznie, rozpoczynając zakupy urządzeń i sprzętu jednorazowego użytku. Odpowiadając na prośby placówek, wsparliśmy ukraińskie szpitale oraz wybrane jednostki w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy. Do 20 szpitali w 16 miejscowościach na terenie Ukrainy przekazaliśmy 5196 urządzeń za 16 230 010,34 złotych. Nasze wsparcie otrzymały: Użhorod, Odessa, Kijów, Łuck, Równe, Tarnopol, Nowowołyńsk, Jaworów, Czerwonogród, Chmielnicki, Lwów, Dniepr, Winnica, Iwano-Frankowsk, Charków i Drohobycz. Jednym z największych przedsięwzięć, dokonanych z pomocą firmy UPS oraz tenisisty Huberta Hurkacza, było przekazanie stacji pogotowia ratunkowego w Charkowie w pełni wyposażonego ambulansu typu B.

 

Szpitale polskie, m.in. w Lublinie, Jarosławiu, Świdniku, Katowicach, Przemyślu i Puławach, wsparliśmy 624 sztukami sprzętu za 6 878 986,10 złotych.

 

Ważną oś naszych działań stanowiły punkty pomocy. W marcu 2022 r. przy Dworcu Warszawa Wschodnia, przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa i przy wsparciu wielu partnerów, utworzyliśmy i wyposażyliśmy punkt pomocy dla osób z Ukrainy. Na powierzchni 3 000 metrów kwadratowych, w trybie 24-godzinnym, wolontariusze udzielali podstawowej pomocy osobom, które, po przybyciu z Ukrainy, czekały na relokację lub potrzebowały chwili na decyzję na temat kolejnych działań. W punkcie pomogliśmy w sumie 4 216 osobom. Działania prowadziliśmy też tuż przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym - w Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini - pomagając wszystkim tym, którzy na piechotę pokonywali punkt graniczny. Wolontariusze Pokojowego Patrolu wraz z wolontariuszami CPH nieśli pomoc zmarzniętym, zmęczonym, a bardzo często również straumatyzowanym, osobom.


Drohobycz - ostatni transport

 

Wizyta Jurka Owsiaka w Drohobyczu, fot. WOŚP

 

16 czerwca Jurek Owsiak dokonał symbolicznego przekazania sprzętu medycznego do placówki działającej w Drohobyczu w Ukrainie. Ośrodek otrzymał wyposażenie o wartości 2 122 953,08 złotych:

  • Kardiomonitory - 10 szt. 
  • RTG przyłóżkowe - 1 szt. 
  • Lokalizator żył - 1 szt. 
  • USG Fast - 1 szt. 
  • Zestaw endoskopii - 1 szt. 
  • Pulsoksymetry - 45 szt. 
  • Stetoskopy - 15 szt. 
  • Materiały jednorazowe 


Był to ostatni transport zrealizowany przez WOŚP w ramach wsparcia dla Ukrainy.

 

 

Dziękujemy, że mogliśmy pomagać!

Całościowe zaangażowanie Fundacji WOŚP w pomoc Ukrainie, uwzględniając sprzęt przekazany do Drohobycza, to ponad 25 milionów złotych. Działania te możliwe były m.in. ogromnej solidarności Polaków, którzy wsparli konto Fundacji wpłatami na rzecz Ukrainy (w sumie na konto to trafiło 7 397 043,71 złotych) oraz przekazywali nam środki na działania statutowe. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali i pomagają Ukrainie i jej mieszkańcom i mieszkankom. 

Jurek Owsiak: Zarząd Fundacji WOŚP chciałby bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy pomagali nam przy organizacji pomocy dla Ukrainy. W okresie od marca 2022 roku do czerwca 2023 roku Fundacja udostępniła konto dedykowane pomocy Ukrainie. Oprócz zakupu sprzętu i materiałów medycznych prowadziliśmy duży punkt pomocy humanitarnej w Warszawie przy Dworcu Wschodnim dla wszystkich, którzy opuszczając Ukrainę, przejeżdżali przez Warszawę i w ten sposób mogli skorzystać z kilkudziesięciu godzin pobytu w punkcie pomocy humanitarnej. Fundacja wspierała także prowadzenie punktu pomocy dla uchodźców na przejściu granicznym w Szeginie. Łącznie dostarczyliśmy do placówek medycznych w 16 miastach Ukrainy 5196 urządzeń medycznych o wartości ponad 16 milionów złotych. Dokonaliśmy także zakupu 624 urządzeń medycznych dla polskich placówek, które od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie odnotowały wzmożony ruch pacjentów z Ukrainy. Pieniądze przeznaczone na pomoc Ukrainie pochodziły z dedykowanych wpłat (7 397 043,71 zł), ze środków z 1%, które otrzymujemy od Polaków na prowadzenie celów statutowych Fundacji, a także z wielu donacji przekazywanych na nasze cele statutowe. Na pomoc Ukrainie nie zostały przeznaczone żadne pieniądze z ostatniego Finału WOŚP, poświęconego walce z sepsą. Po raz kolejny mogliśmy wesprzeć w sposób natychmiastowy i bardzo dobrze zorganizowany tych, którzy tego wsparcia natychmiast potrzebowali. Tak jak w przypadku walki z koronawirusem, nasza Fundacja, nie czekając na jakiekolwiek donacje przekazywane na ten cel, uruchomiła swoje zasoby finansowe. Tak działamy i jest to powód do ogromnej dumy, bo pokazuje, jak bardzo dobrze i przejrzyście potrafimy takiej nieplanowanej pomocy udzielać. W przeszłości były to chociażby transporty humanitarne, które pomagały uchodźcom w Albanii, czy zakup sprzętu medycznego dla poszkodowanych w wyniku tsunami na Sri Lance. Spotkaliśmy się z ogromną wdzięcznością wszystkich, do których nasze dary trafiły. Ostatnią naszą pomocą jest ośrodek zdrowia i tworzący się szpital w Drohobyczu, prowadzony przez przedstawicieli kościoła grekokatolickiego. Przy naturalnym spowszednieniu działań wojennych, które dzieją się tuż obok nas, wszelkie takie działania pomocowe, prowadzone przez Polaków i inne różne organizacje charytatywne, są fantastycznie oceniane przez Ukraińców. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy śledzili nasze wszystkie komunikaty dotyczące pomocy i którzy do tej pomocy się przyczynili.  

 

 

 

Zajrzyj na stronę dedykowaną wsparciu Ukrainy 

 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-08 15:41:06

Szkolenia RUR w woj. śląskim!

W dniach 7 i 8 maja przeprowadziliśmy kolejne szkolenia RUR, tym razem dla nauczycieli w województwie śląskim. W zajęciach w Bielsku-Białej oraz Częstochowie uczestniczyło łącznie 76 nauczycieli z 40 szkół podstawowych!

2024-05-28 13:02:43

6. Zlot Sztabów Zagranicznych za nami!

W dniach 23-26 maja, w słonecznej Hiszpanii, w miejscowości Lloret de Mar, odbył się 6. Zlot Sztabów Zagranicznych. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło prawie 100 przedstawicieli 34 Sztabów z 13 krajów! Łączy ich jedno – ogromne serce i zaangażowanie w organizację Finałów WOŚP poza granicami Polski!

2024-05-14 09:35:00

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach aukcji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiło rzecz niezwykłą – możliwość wysłania swojego nazwiska w kosmos! Chodzi o grawerunek na obudowie fotometru, który stanowić będzie element sondy kosmicznej, biorącej udział w misji 1,5 miliona km od Ziemi.

2024-06-03 12:55:00

Orkiestra gra cały rok!

Letnia Zadyma w Środku Zimy już za nami, a Najpiękniejszy Festiwal Świata wkrótce. Czym, oprócz tych wydarzeń, Fundacja WOŚP zajmuje się przez cały rok? Oto nasze działania!