W ramach Funduszu Interwencyjnego zebraliśmy:
26 195 451 PLN
Fundacja
Uczymy ratować

10-letnia Gabrysia bohaterką Szydłowca!

2018-11-19 10:06:32

 

Dzieci mają wręcz cudowną moc, aby zamieniać się we wszystko, w co tylko zapragną. Mogą zostać też, kim tylko zechcą. Mogą stać się skrzydłami dorosłego człowieka, bohaterami czynów oczywistych – ich niewidzialna peleryna uszyta jest nićmi troski. Dzieci się nie zastanawiają, dzieci nadchodzą z pomocą. I nie widzą nic w tym nadzwyczajnego. To jest naturalne, niczym instynkt, bo pomaganie powinno być oczywistością.

Taka właśnie jest Gabrysia Szeliga z Szydłowca, która ocaliła swoją rodzinę przed utratą domu.

Jest wyjątkową dziewczynką. Mieszka z rodzicami, młodszą siostrą, dwoma kotami i psiakiem Maniusiem. Nauczyła się języka migowego, ponieważ jej rodzice nie słyszą. Lubi pomagać i lubi przygody. W przyszłości chciałaby zostać policjantką. I chociaż ma dopiero 10 lat, nieobca jest jej dojrzałość i poczucie odpowiedzialności.

 

 

fot. https://www.facebook.com/PSP-nr-1-z-Oddzia%C5%82ami-Integracyjnymi-w-Szyd%C5%82owcu-1494040197541340/

 

 

Tragedii nie da się przewidzieć. Nigdy się jej nie spodziewamy. Bardzo często myślimy, że nas to nie dotyczy. Jednak spotkać może każdego. Kolejny zwykły dzień, w jednej chwili może nasze spokojne życie zamienić w katastrofę, z którą przyjdą nieodwracalne skutki.

Gabrysia mogła stracić wszystko na skutek butli gazowej, która wybuchła podczas wymiany. Jej rodzice zostali poparzeni. Dziewczynka była w domu podczas tragicznego zdarzenia, podczas którego mogła być jedyną osobą, która mogła udzielić pomocy. Mimo młodego wieku zachowała spokój i wezwała służby ratunkowe: straż pożarną, pogotowie ratunkowe, policję, pogotowie gazowe, które po chwili przyjechały na miejsce. Jej rodziców przewieziono do szpitala. Na szczęście obrażenia w postaci poparzeń rąk oraz twarzy okazały się niewielkie.

Dzięki szybkiej i sprawnej pomocy, zniszczenia w mieszkaniu są niewielkie i ograniczyły się do kuchennego pomieszczenia. Pożar, który powstał od podpalenia firanki również szybko ugaszono.

 

Gabrysia nie widzi nic wyjątkowego w swoich zachowaniu. Jest najpiękniejszym przykładem, że najwięksi bohaterowie czują się zwyczajni. Bo pomoc nie powinna być nadzwyczajna. Powinna być bezsprzeczna.

Dziewczynka nie czuje się bohaterką, jeśli chodzi o samo wydarzenie. Jest jednak jedna rzecz, która łączy ją z innymi bohaterami.

"W pewnym sensie, czuję się bohaterką dlatego, że po prostu się bałam jak bohater. W takich komiksach bohater ratuje różnych ludzi, ale potem, po tym wszystkim mówi, że strasznie się bał. I tak samo ja, w środku się straszne bałam. Ale rozum nie pozwalał mi, żebym się bała, tylko żebym działała (...) Nie uważam, że należy mi dziękować i obdarowywać prezentami. Nie potrzebuję ich. Chciałabym, aby moja sytuacja nauczyła inne dzieci i pokazała, że warto pomagać w sytuacjach kryzysowych" - skomentowała Gabrysia.

 

13 listopada Gabrysia obchodziła swoje kolejne urodziny. Najważniejsze nie są dla niej jednak prezenty, a możliwość spędzenia ich w gronie najbliższych. 

 

 

fot. https://echodnia.eu

 

 

Dziewczynka zostanie uhonorowana podczas uroczystego apelu w swojej szkole. Za jej bohaterską postawę szkoła wystąpi również o przyznanie tytułu Młodego Bohatera, który może przyznać minister spraw wewnętrznych i administracji.

Taki tytuł otrzymał jej kolega ze szkoły - Aleksander Jastrzębski, który w zeszłym roku, mając zaledwie 10 lat, jako pierwszy ruszył na pomoc kierowcy, którego przygniotła ciężarówka.

 

Mali bohaterowie uczą się empatii, wrażliwości i gotowości do pomocy w wyjątkowym miejscu. Publiczna Szkoła Podstawowa numer 1 imienia Jana III Sobieskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu to miejsce, gdzie stawia się nie tylko na wykształcenie, ale i na rozwijanie odpowiedzialności i współodczuwania. Szkoła współpracuje z policją, zawodową i ochotniczą strażą w Szydłowcu. W ubiegłym roku uczniowie brali udział w akcji Ratujemy i Uczymy Ratować Fundacji WOŚP, którą prowadzili druhowie OSP z Szydłowca.

 

Uczniowie placówki biorą udział w różnorodnych zajęciach dodatkowych, które uczą czegoś więcej niż wykonywania zadań, które są zawarte w programie nauczania w polskim systemie oświaty. Uczą rzeczy najcenniejszej - podstawy bohatera, serca wojownika stając w obliczu walki o życie drugiego człowieka.

 

fot. https://www.facebook.com/PSP-nr-1-z-Oddzia%C5%82ami-Integracyjnymi-w-Szyd%C5%82owcu-1494040197541340/

 fot. https://www.facebook.com/PSP-nr-1-z-Oddzia%C5%82ami-Integracyjnymi-w-Szyd%C5%82owcu-1494040197541340/

 

 

Gabrysiu, chcielibyśmy Ci podziękować za Twoją odpowiedzialność za innych. Za wyjątkową dojrzałość, za piękną skromność w ocenie swojego zachowania, za pewność w dokonywaniu wyborów, za ciekawość świata, za miłość do życia, za oczy i serce skierowane na innych. Jesteś nadzwyczajna w swoim bohaterstwie. Prawdziwa. Zawstydzasz swoją postawą niejednego dorosłego. Ściskasz dzisiaj niejedno serce z dumy i wzruszenia. Dziękujemy!

 

 

fot. https://www.facebook.com/PSP-nr-1-z-Oddzia%C5%82ami-Integracyjnymi-w-Szyd%C5%82owcu-1494040197541340/

 

 

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. 

 

Do tej pory Programem objętych jest:
28 858  nauczycieli z 12 337 szkół.
Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!

 

POKAŻ PODOBNE
2020-07-06 11:43:55

Blisko 50 milionów złotych na walkę z koronawirusem

6 lipca Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z pandemią COVID-19. Organizacja placówkom w całym kraju przekazała  sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości 48,8 miliona złotych.

2020-06-25 13:00:00

Perfumy „Pol’and’Rock” Music w drogeriach Sephora

Dziś w sklepach Sephora swoją premierę mają unikatowe Perfumy Music marki WOŚP. To orientalno – drzewne połączenie zapachów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Cały zysk ze sprzedaży Sephora zdecydowała przekazać Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

2020-05-15 15:36:33

WOŚP laureatem nagrody Idea Przyjazna Dziecku

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została laureatem nagrody Idea Przyjazna dziecku w konkursie Hit Najlepsze dla dziecka „Mamo, To Ja” 2019. Nagroda specjalna została przyznana WOŚP za akcję "Leczyć z miłością" i zakup leżanek oraz rozkładanych foteli dla rodziców w szpitalach pediatrycznych.

2020-06-17 16:56:22

Dziękujemy za 14 lat Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”

W roku szkolnym 2019/2020 wraz z rozdaniem świadectw kończymy realizację naszego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W czasie 14 lat trafił on do blisko 96% placówek szkolnych i dotarł do prawie 3 milionów uczniów. Tym samym prawie 3 miliony młodych ratowników, dzięki nabytym umiejętnościom, potrafi zadbać o siebie i skutecznie pomagać innym, gdy znajdą się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

Zobacz też