Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Fundacja

Akcja Miś – Nie bij mnie, kochaj mnie!

2023-04-30 11:10:11

Dziś Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci, ustanowiony, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak destrukcyjne i niebezpieczne jest stosowanie przemocy przeciwko najmłodszym. W tym roku mija 20 lat, odkąd Fundacja WOŚP zainicjowała akcję Miś – Nie bij mnie, mającą na celu zwiększenie świadomości dorosłych oraz dzieci, pokazującą krzywdzące skutki kar cielesnych na nieletnich.

 

Akcja Miś "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowana przez Fundację WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

Przemocy mówimy: nie

 

Dzieci są fundamentem naszego społeczeństwa, naszą przyszłością. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że ich bezbronność i całkowita zależność od dorosłego jest wykorzystywana przez starszych, a rosnąca złość i agresja u oprawcy potęguję skalę przemocy, która zazwyczaj zaczyna się od „niewinnego klapsa”. Społeczeństwo, widząc takie nadużycia, nie może pozostawać bierne.

 

Podnosząc rękę na bezbronnych, poza zadaniem fizycznego bólu, oprawcy prezentują także szereg postaw, które krzywdzone dziecko zapamiętuje, m.in. że można bić słabszych, także tych, których się kocha, że stosując przemoc, można egzekwować swoje racje i decyzje, a także, że kara cielesna to sposób na rozwiązanie każdego problemu. Agresja wobec dzieci wyrządza im ogromną krzywdę emocjonalną, powoduje traumy, z którymi ofiary wkraczają później w dorosłe życie.

 

 

Jurek Owsiak podczas akcji Miś "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowanej przez Fundację WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Wszelkie formy przemocy wobec najmłodszych są przestępstwem i wymagają naszej stanowczej reakcji. Pamiętajmy, że dzieci, które padły ofiarami przemocy mogą polegać tylko i wyłącznie na dorosłych, u nich znaleźć pomoc i oparcie.

 

Miś do przytulania

 

Akcja Miś zorganizowana przez WOŚP pierwszy raz odbyła się w grudniu 2013 r. Polegała ona na ogólnokrajowej zbiórce pluszaków od bliskich, znajomych, rodziny. Każdy miś został symbolicznie zabandażowany i oklejony specjalną karteczką z napisem „Nie bij mnie – kochaj mnie”.

 

Akcja Miś "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowana przez Fundację WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Takie pluszaki czekały na przechodniów na przystankach, ulicach, w parkach, w kilku miastach w Polsce: w Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu i Zduńskiej Woli.

 

Stosowanie przemocy wobec dzieci jest najgorszym, co może je spotkać. Jeśli jesteś świadkiem nadużywania siły wobec nieletnich, reaguj! Zawiadom policję i służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy. I przede wszystkim – dawaj przykład! Nie bij, kochaj.

 

POKAŻ PODOBNE
2023-09-24 10:00:00

Polskie Sztaby znów się spotkały!

Dziwnów nad Morzem Bałtyckim stał się miejscem trzeciego już Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP. Przedstawiciele lokalnych ośrodków organizujących Finały spotkali się w sobotę, 23 września, by wymienić doświadczeniami i symbolicznie wkroczyć w przygotowania do 32. zbiórki.

2023-09-15 12:19:46

16 października ruszy rejestracja Sztabów!

135 dni! Dokładnie tyle dzieli nas od kolejnego, już 32., Finału WOŚP. Październik to w zawsze mocny start orkiestrowej machiny - to właśnie wtedy ogłaszamy cel zbiórki i ruszamy z rejestracją Sztabów.

2023-09-18 16:17:15

Już 4 raz ścigaliśmy się dla wyższych wartości!

2 września już po raz czwarty wzięliśmy udział w Gonitwie Charytatywnej organizowanej przez Westminster Polska na Torze Służewiec. Westminster Charity Race to gonitwa, w której wygrywają wszyscy!

2023-09-05 12:50:00

7. sezon Domowej Orkiestry już wkrótce!

To ten moment - prosimy nie regulować odbiorników! Już w październiku ruszamy z Waszym ulubionym programem! Domowa Orkiestra zagra już po raz siódmy! Tęskniliście?