Podczas 31. Finału zebraliśmy
243 259 387,25 PLN
Fundacja

Akcja Miś – Nie bij mnie, kochaj mnie!

2023-04-30 11:10:11

Dziś Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci, ustanowiony, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak destrukcyjne i niebezpieczne jest stosowanie przemocy przeciwko najmłodszym. W tym roku mija 20 lat, odkąd Fundacja WOŚP zainicjowała akcję Miś – Nie bij mnie, mającą na celu zwiększenie świadomości dorosłych oraz dzieci, pokazującą krzywdzące skutki kar cielesnych na nieletnich.

 

Akcja Miś "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowana przez Fundację WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

Przemocy mówimy: nie

 

Dzieci są fundamentem naszego społeczeństwa, naszą przyszłością. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że ich bezbronność i całkowita zależność od dorosłego jest wykorzystywana przez starszych, a rosnąca złość i agresja u oprawcy potęguję skalę przemocy, która zazwyczaj zaczyna się od „niewinnego klapsa”. Społeczeństwo, widząc takie nadużycia, nie może pozostawać bierne.

 

Podnosząc rękę na bezbronnych, poza zadaniem fizycznego bólu, oprawcy prezentują także szereg postaw, które krzywdzone dziecko zapamiętuje, m.in. że można bić słabszych, także tych, których się kocha, że stosując przemoc, można egzekwować swoje racje i decyzje, a także, że kara cielesna to sposób na rozwiązanie każdego problemu. Agresja wobec dzieci wyrządza im ogromną krzywdę emocjonalną, powoduje traumy, z którymi ofiary wkraczają później w dorosłe życie.

 

 

Jurek Owsiak podczas akcji Miś "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowanej przez Fundację WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Wszelkie formy przemocy wobec najmłodszych są przestępstwem i wymagają naszej stanowczej reakcji. Pamiętajmy, że dzieci, które padły ofiarami przemocy mogą polegać tylko i wyłącznie na dorosłych, u nich znaleźć pomoc i oparcie.

 

Miś do przytulania

 

Akcja Miś zorganizowana przez WOŚP pierwszy raz odbyła się w grudniu 2013 r. Polegała ona na ogólnokrajowej zbiórce pluszaków od bliskich, znajomych, rodziny. Każdy miś został symbolicznie zabandażowany i oklejony specjalną karteczką z napisem „Nie bij mnie – kochaj mnie”.

 

Akcja Miś "Nie bij mnie - kochaj mnie" organizowana przez Fundację WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Takie pluszaki czekały na przechodniów na przystankach, ulicach, w parkach, w kilku miastach w Polsce: w Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu i Zduńskiej Woli.

 

Stosowanie przemocy wobec dzieci jest najgorszym, co może je spotkać. Jeśli jesteś świadkiem nadużywania siły wobec nieletnich, reaguj! Zawiadom policję i służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy. I przede wszystkim – dawaj przykład! Nie bij, kochaj.

 

POKAŻ PODOBNE
2023-04-26 16:38:13

Ostatnie dni na przekazanie 1,5% podatku na WOŚP!

Nie rozliczyliście jeszcze PIT? W tym roku możecie to zrobić najpóźniej do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę. Zachęcamy Was do przekazania 1,5% podatku na rzecz WOŚP - zebrane środki przeznaczymy na onkologię dziecięcą.

2023-03-27 15:25:00

Bułka "Finałówka" - podsumowanie akcji

Tegoroczny Finał WOŚP obfitował w ciekawe wydarzenia i projekty. Po raz pierwszy pojawiła się akcja "Dobra bułka zdrowiu służy", w której piekarnie mogły wesprzeć cel 31. Finału WOŚP przekazując przychód ze sprzedaży bułki "Finałówki" - czas na podsumowanie tej akcji!

2023-04-21 13:34:28

Ogłaszamy 66. Konkurs Ofert

66. Konkurs Ofert poświęcony będzie zakupom urządzeń dla pracowni mikrobiologicznych pozwalających na przyspieszenie diagnostyki zakażeń sepsą. Negocjacje odbędą się w dniach 22-24.05.2023 r. Zapraszamy do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji.

2023-05-09 10:20:34

Dzisiaj obchodzimy Dzień Okulistów i Okulistyki

9 maja to Dzień Okulistów i Okulistyki - wyjątkowy termin dla nas w Fundacji WOŚP. Od roku 2001 prowadzimy Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, którego celem jest zapewnienie pomocy w zakresie zdrowia wzroku małych bohaterów. Wzrokowi dedykowaliśmy też 30. Finał WOŚP.