Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
175426813 PLN
Fundacja
Medycyna

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Solidarności!

2022-12-20 17:10:00

 

W każdej nagłej, kryzysowej sytuacji, robimy wszystko, co w naszej mocy, by dostarczyć potrzebną pomoc. W Międzynarodowym Dniu Solidarności chcemy podziękować wszystkim, którzy wspierają nasze działania!

 

Żadne działania Fundacji WOŚP nie byłyby możliwe bez solidarności ludzi przychylnych naszej idei — darczyńców i wolontariuszy. To dzięki Wam Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może prowadzić swoje działania — realizować Finały, programy medyczne, akcje humanitarne i wiele innych. Dziękujemy!

 

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu w Punkcie Pomocy Humanitarnej WOŚP, fot. Marcin Zieliński

 

W każdej nagłej, kryzysowej sytuacji, robimy wszystko, co w naszej mocy, by dostarczyć potrzebne wsparcie.

 

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji włączyliśmy się w pomoc dla Ukrainy, planując przede wszystkim działania, z których nasza Fundacja znana jest od lat, czyli zakup sprzętu medycznego. Dzięki pomocy naszych darczyńców udało nam się doposażyć w niezbędny sprzęt 19 ukraińskich szpitali na terenie 15 miejscowości. Pośród zakupionych urządzeń znalazły się między innymi:

  • kardiomonitory
  • respiratory
  • aparaty do znieczulania
  • koncentratory tlenu
  • pulsoksymetry
  • USG
  • EKG
  • Indywidualne Pakiety Medyczne

Oprócz tego przekazaliśmy w pełni wyposażoną karetkę, która trafiła do Pogotowia Ratunkowego w Charkowie. Zakup ambulansu typu B i wyposażenia był możliwy dzięki środkom przekazanym przez firmę UPS oraz tenisistę Huberta Hurkacza.

 

Ambulans typu B przekazany do Pogotowia Ratunkowego w Charkowie, fot. Łukasz Widziszowski

 

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, nieustannie angażujemy się w pomoc naszym sąsiadom. W ramach tej akcji przeznaczyliśmy do tej pory ponad 23 miliony złotych na zakup sprzętów medycznych dla szpitali w Ukrainie i na terenie Polski, gdzie przyjmowani są uchodźcy. Latem, goszcząc wspaniałych ukraińskich artystów na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, razem z Wami graliśmy w wielkiej pokojowej manifestacji pod hasłem "WOJNIE NIE", wyrażając w ten sposób nasz sprzeciw wobec nieuzasadnionej agresji.

 

 

Punkty Pomocy Humanitarnej WOŚP — wsparcie w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej i pomoc dla Ukrainy

 

 

Michałowo

Pierwszy Punkt powstał w wyniku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Miejsce powstało niecałe 30 kilometrów od granicy Polski z Białorusią, jako punkt zaopatrzenia dla aktywistów i organizacji pozarządowych, ale również miejsce wymiany doświadczeń, planowania działań czy przestrzeń do realizacji spotkań i nawiązywania współpracy między NGO. 

Łącznie przez trzy miesiące prowadzenia Punktu Pomocy Humanitarnej WOŚP organizacjom pomocowym oraz działaczkom i aktywistom przekazaliśmy ponad 17 000 artykułów spożywczych, ponad 40 000 artykułów medycznych, ponad 2 500 szt. odzieży (w tym butów) i ponad 1 500 artykułów kempingowych/turystycznych i elektronicznych (np. telefony, powerbanki). Poza zakupami dokonanymi przez WOŚP, zaopatrzenie oferowane w Punkcie pochodziło od: OSP Michałowo (głównie artykuły spożywcze), PCK Białystok (pakiety ubraniowe, skarpety), Polskiej Misji Medycznej (głównie buty oraz ubrania podarowane przez niemiecką organizację Humedica).

Obsadę Punktu Pomocy Humanitarnej przez dwa miesiące stanowili członkowie Pokojowego Patrolu, których w działania zaangażowało się w sumie 125.
 
 
Od 8 stycznia, w związku z intensywnymi przygotowaniami i realizacją jubileuszowego Finału WOŚP, opiekę nad Punktem piastowała jedna z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica, Salam Lab. Pod przewodnictwem Salam Lab Punkt działał do końca stycznia. 
 

Punkt przy dworcu Warszawa Wschodnia

Punkt został postawiony we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa, niecały miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Był to ogromny namiot, który powstał w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. To 3 000 metrów kwadratowych, w których wolontariusze udzielali podstawowej pomocy. Pomoc uzyskało tam 4216 osób, które czekały na relokację lub potrzebowały chwili na decyzję na temat kolejnych działań. Uchodźcy mogli znaleźć w nim informację, pomoc oraz tymczasowy nocleg.

 

Punkt Pomocy Humanitarnej WOŚP, fot. Marcin Zieliński

 

Szeginie

Kolejny punkt humanitarny działał w miejscowości Szeginie (Ukraina) w pobliżu przejścia granicznego w Medyce. Pracowali tam wolontariusze Pokojowego Patrolu oraz osoby indywidualne, które 24 godziny na dobę zapewniały pomoc obywatelom Ukrainy oczekującym na przekroczenie granicy, a także organizowali pomoc wysyłaną do wiosek i miast w głębi kraju. 

 

 

 

Fundacja WOŚP zawsze pojawia się tam, gdzie jest kryzys humanitarny i wspiera tych, którzy potrzebują jej pomocy.
Dowiedz się więcej o wyjątkowych działaniach Fundacji. 

 

Adam Kościelniak

POKAŻ PODOBNE
2023-12-18 21:20:00

Poznajcie ostatnie gwiazdy finałowego koncertu

Mamy to! Poznaliśmy cały line-up warszawskiego koncertu z okazji 32. Finału WOŚP. Po wcześniejszych zapowiedziach, z dumą prezentujemy ostatnie gwiazdy, które zapewnią niezapomniane muzyczne przeżycia w niesamowitej atmosferze błoni PGE Narodowego!

2023-12-07 15:09:17

Wieści ze Sztabów 32. Finału WOŚP

W sercu zimy, 28 stycznia 2024 roku, Polska i świat znów zagrają w harmonii w trakcie 32. Finału WOŚP. Przedstawiamy informacje o tym, jakie niezapomniane wydarzenia przygotowały Sztaby WOŚP w Waszych okolicach.

2023-12-19 14:00:00

WOŚP na krańcach świata!

Radosne dźwięki naszej Orkiestry docierają na krańce świata! WOŚP gra od bieguna do bieguna z takim samym, niegasnącym zapałem dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom. Jaką melodię niesie wiatr z dalekiej północy i południa?

2023-12-05 16:30:00

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W uznaniu pracy wolontariuszy na całym świecie, za poświęcany czas, trud i wkład bezinteresownej pracy, w 1985 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.