Zebraliśmy
224 376 706 
Finały

Jak rosła kwota zebrana w czasie Finałów WOŚP?

2021-04-02 13:45:00

 

W czasie 29. Finałów WOŚP zebraliśmy na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych. Kupiliśmy ponad 65 200 urządzeń. Kilka dni temu ogłosiliśmy wynik ostatniej Letniej Zadymy w Środku Zimy. Zobacz, jak przez lata zmieniała się kwota zebrana w czasie Finałów!

Pierwszy Finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku - jego tematem były choroby serca najmłodszych pacjentów. Udało nam się wtedy zebrać 3 773 443, 38 złotych - dzięki tym środkom zakupiony został taki sprzęt medyczny, jak: kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y oraz respiratory.

Od tamtej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła także wiele innych dziedzin medycyny, m.in. dziecięcą onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię, czy wreszcie geriatrię.

Kilka dni temu, 29 marca 2021 roku ogłosiliśmy wynik 29. Finału WOŚP - udało nam się zebrać 210 813 830,10 zł! To niesamowity wynik, wyższy o ponad 20 milionów niż rok temu i ponad 55-krotnie większy od wyniku pierwszego orkiestrowego grania. Zgromadzone środki pozwolą na zakup urządzeń dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy, m.in. zestawów endoskopów laryngologicznych, egzoskopów i laserów diodowych.

Tym samym odnotowaliśmy kolejny ważny moment w swojej historii - na zakup wyposażenia dla szpitali Fundacja zebrała już łącznie ponad 1,5 miliarda złotych.

 

Jurek Owsiak podczas 29. Finału WOŚP fot. Lucyna Lewandowska

 

Z kolejnymi latami nie tylko rosło zainteresowanie działaniami WOŚP, ale także umacniało się zaufanie społeczeństwa (obecnie Orkiestra jest organizacją z największym zaufaniem społecznym), co przekładało się na coraz wyższy wynik Finałów WOŚP. Podczas szóstej edycji zbiórki przekroczyliśmy granicę zebranych 10 milionów złotych, ósmej - 25 milionów, a w ramach 20. Finału - 50 milionów złotych. Ostatnie lata to jeszcze szybszy wzrost zgromadzonej kwoty - jubileuszowy 25. Finał w 2017 roku to zebrane ponad 100 milionów złotych, 27. edycja zbiórki - 175 milionów (wówczas przekroczono też kwotę miliarda złotych, jakie WOŚP zebrała w sumie od początku istnienia), a podsumowany niedawno 29. Finał to już ponad 200 milionów złotych. Oznacza to, że podczas ostatniej edycji zbiórki WOŚP zebrała prawie tyle samo, co w ciągu 13 pierwszych lat swoich działań łącznie (kwesty w latach 1993-2005 to zebrane w sumie 222,5 miliona złotych).

 

 

 

 

Transparentność jest bardzo ważna w działaniach Fundacji WOŚP - na naszej stronie znaleźć można rozliczenia Finałów i roczne sprawozdania finansowe, jasno mówimy też o tym, w jaki sposób kupujemy sprzęt, czyli jak wydajemy społeczne pieniądze. 

Tradycyjnie przed każdym Finałem, Fundacja publikuje rozliczenie ubiegłorocznej zbiórki, przedstawiając zestawienie zakupionego sprzętu oraz prezentując jaka suma zarezerwowana jest na kolejne zakupy. Kluczowym elementem naszej pracy jest sposób zakupu sprzętu medycznego - Fundacja kupuje urządzenia medyczne na drodze Konkursu Ofert. Kontrakty uznajemy za zrealizowane dopiero w momencie, gdy urządzenia są zainstalowane w placówkach medycznych a personel przeszkolony. Warto też pamiętać, że Fundacja często kupuje najnowocześniejszy sprzęt, który wymaga nie tylko przeszkolenia personelu, ale też przygotowania placówek medycznych na jego przyjęcie. Z tego powodu proces rozliczenia każdego Finału rozkłada się w czasie na okres przekraczający półtora roku. 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-03-03 17:33:40

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Słuchu

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia - WHO. Zobaczcie, co Fundacja WOŚP zrobiła dla ratowania słuchu najmłodszych pacjentów przez wszystkie lata swojego funkcjonowania.

2022-03-14 15:10:50

Sprzęt dla ukraińskich szpitali już na miejscu

35 milionów złotych - to wartość wyposażenia, sprzętu i jednorazowych środków medycznych, jakie Fundacja WOŚP chce przekazać ukraińskim szpitalom oraz placówkom w naszym kraju, które niosą pomoc obywatelom Ukrainy. Pierwsze urządzenia już dotarły na miejsce. Zakupy finansowane są ze zbiórki 1% za rok 2020 oraz środków z 30. Finału WOŚP. W związku z licznymi zapytaniami i apelami, Fundacja uruchomiła również konto, na które można dokonać wpłaty z przeznaczeniem na wsparcie Ukrainy.

2022-03-01 17:13:37

Zakupy dla Ukrainy - wiadomość od Jurka Owsiaka

Dzisiaj Fundacja złożyła zamówienie na sprzęt medyczny za 28 124 980,75 PLN. Sprzęt ten jest przeznaczony dla oddziałów neonatologicznych i szpitala wojskowego w Ukrainie.

2022-03-15 16:28:46

Zakupy sprzętu dla 15 miast w Polsce

Polacy wspierają swoich sąsiadów i podobnie jak podczas Finałów okazują swoje serce, otwierając swoje domy dla ukraińskich uchodźców. Fundacja WOŚP poza wsparciem szpitali będących na terenie wojny pomaga zakupami również szpitalom, które przyjmują dzieci chore na nowotwory, hospicja,