Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna
Finały

Mija 30 lat od 1. Finału WOŚP!

2023-01-03 10:35:00

 

Trzy dekady jak jeden dzień! Na 30 lat od pierwszego Finału WOŚP wspominamy, jak spontaniczna akcja charytatywna przerodziła się w międzynarodową inicjatywę!

 

Niespełna miesiąc został do 31. Finału WOŚP, który odbędzie się pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" i podczas którego chcemy wygrać z sepsą! Przygotowując kolejną Letnią Zadymę w Środku Zimy, patrzymy wstecz i wspominamy początki Finałów WOŚP. 

 

O historii Fundacji WOŚP przeczytasz tutaj!

 

 

Pierwszy Finał WOŚP, fot. Ireneusz Sobieszczuk, archiwum WOŚP

 

Wszystko zaczęło się 3 stycznia 1993 roku

Pomysł na Finały WOŚP, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej zimy, narodził się w trakcie programu Jurka Owsiaka "Róbta, co chceta". Pierwszy Finał WOŚP został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Wydarzenie zyskało patronat Telewizji Polskiej, która całość relacjonowała na swojej antenie. To właśnie w studio TVP, przy ulicy Woronicza w Warszawie, Jurek Owsiak razem z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim poprowadzili pierwszy Finał WOŚP. Całej organizacji imprezy towarzyszyły grupy wolontariuszy, harcerzy i ludzi dobrego serca. 

 

Celem 1. Finału WOŚP była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych.

Podczas wydarzenia zebrano aż 3 773 443,38 złotych

(ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich PLZ)

 

Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić:

  • Kardiomonitory
  • Inkubatory
  • Defibrylator
  • Pompy strzykawkowe
  • Pulsoksymetry
  • CPAP-y
  • Respiratory

 

Pierwszy Finał WOŚP, fot. Ireneusz Sobieszczuk, archiwum WOŚP

 

2 marca 1993 roku nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.

Od tamtej pory Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny, m.in. dziecięcą onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię, czy geriatrię. Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła blisko 70 000 urządzeń. 


Podstawą działania WOŚP od samego początku jest zaufanie, dlatego tak istotne dla Fundacji jest przedstawianie rozliczeń i szczegółowe informowanie o sposobie wydawania środków uzyskanych od społeczeństwa. Kluczowym elementem naszej pracy jest sposób zakupu sprzętu medycznego - Fundacja kupuje urządzenia medyczne na drodze Konkursu Ofert, co daje gwarancję wyboru najlepszych urządzeń. Kontrakty uznajemy za zrealizowane dopiero w momencie, gdy urządzenia są zainstalowane w placówkach medycznych a personel przeszkolony. Warto też pamiętać, że Fundacja często kupuje najnowocześniejszy sprzęt, który wymaga nie tylko przeszkolenia personelu, ale też przygotowania placówek medycznych na jego przyjęcie.

Poza dokonywaniem zakupów sprzętu medycznego, które stanowią realizację celów Finału, Fundacja prowadzi całoroczne programy medyczne. Listę wszystkich programów medycznych prowadzonych przez Fundację WOŚP znajdziesz tutaj!

 

Jurek Owsiak podczas pierwszego Finału WOŚP, fot. Ireneusz Sobieszczuk

 

W trakcie pierwszych Finałów WOŚP datki zbierane były tylko metodami tradycyjnymi, a zamiast do jednakowych tekturowych puszek wolontariusze kwestowali z różnego rodzaju pojemnikami i workami.

31. Finał WOŚP tuż-tuż!

Od lat usprawniamy dostępne formy płatności elektronicznych, by wspieranie Finału i innych naszych akcji było przystępne i proste. Oprócz dołączenia do jednego ze Sztabów i kwestowania jako wolontariusz istnieją inne formy pomagania i wsparcia celu 31. Finału WOŚP. Chcąc dołączyć się do naszej walki z sepsą, możesz JUŻ TERAZ skorzystać z elektronicznych form:

Wszystkie formy wsparcia Finału znajdziesz na tej stronie.

 

POKAŻ PODOBNE
2024-01-19 14:15:00

Pobiegniemy już po raz 18!

Bieg „Policz się z cukrzycą” po raz kolejny towarzyszy Finałowi WOŚP. Organizujemy go, żeby promować zdrowy i aktywny tryb życia i zwrócić uwagę na problem, jakim jest cukrzyca. W biegu możesz wziąć udział na aż 3 sposoby! Dołącz do nas!

2024-01-24 13:20:00

Najciekawsze eSkarbonki 32. Finału WOŚP!

Dzięki eSkarbonce napędzanej przez Mastercard wolontariuszem 32. Finału WOŚP może zostać każdy! Założenie swojej wirtualnej puszki jest bardzo proste i można to zrobić nawet w dniu Finału. Już teraz, dzięki eSkarbonkom na cel finałowej zbiórki udało nam się zebrać ponad 3 miliony złotych!

2024-01-21 15:14:00

Za tydzień 32. Finał WOŚP!

Już tylko 7 dni dzieli nas od Letniej Zadymy w Środku Zimy! Po raz kolejny spotkamy się w gorącej atmosferze dobroci i radości - tym razem, aby zagrać dla oddziałów pulmonologicznych w całej Polsce.

2024-01-20 15:21:00

Tak buduje się 32. Finał!

Już tylko 8 dni do Finału! Będziecie z nami na błoniach PGE Narodowego? Sprawdźcie, jak teraz wygląda nowa lokalizacja Finału WOŚP w Warszawie!