Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany dzień. Co roku wybieramy cel, który możecie wesprzeć, m.in. wrzucając pieniądze do puszek. W czasie 28. Finału gramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
Zbieramy pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci, które potrzebują specjalistycznych operacji. Za zebraną kwotę planujemy kupić:
lampy operacyjne,
stoły operacyjne,
diatermie,
aparaty do znieczulenia,
sprzęt monitorujący,
urządzenia teletransmisyjne,
aparaty RTG z ramieniem C
zestawy endoskopowe.
Ogólna chirurgia dziecięca
W ostatnim roku w Polsce wykonano ponad 80 tysięcy operacji na 67 oddziałach chirurgii dziecięcej. Mimo że polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, nadal potrzebny jest sprzęt, który pozwoli przeprowadzić więcej operacji małoinwazyjnych i endoskopowych. Pozwoli to na zmniejszenie urazu oraz dolegliwości pooperacyjnych dziecka, oraz umożliwi krótszy pobyt pacjenta i rodziców w szpitalu.
Konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej jest prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który będzie również ekspertem medycznym 28. Finału WOŚP.
Kardiochirurgia dziecięca
W 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, wykonuje się rocznie ok. 2,5 tysiąca operacji serca u dzieci, w tym najbardziej skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Wyniki leczenia dzieci w tych ośrodkach należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnych aparatów do krążenia pozaustrojowego oraz sprzętu na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.
Neurochirurgia dziecięca
W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej wykonuje się rocznie ok. 3 tysięcy operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają m.in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą precyzję wykonywanych operacji zapewniają mikroskopy w technologii 3D, tak zwane egzoskopy. Niestety żaden ośrodek w Polsce nie posiada takiego sprzętu. Jego zakup zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia.
Naszym ekspertem w tej dziedzinie jest prof. dr hab. Marcin Roszkowski z IPCZD.
Jutro na ulice wyjdą wolontariusze WOŚP, więc będziesz miał możliwość wrzucenia dowolnej kwoty do ich puszek. Potrzebujemy Twojego wsparcia, żeby pomóc dzieciom, które bardzo tego potrzebują. Wspólnie możemy zrobić wszystko. Dobro wraca, pamiętaj!
Dziesięcioletni Gabriel małym bohaterem! Bez zastanowienia pomógł swojej siostrze - przeszedł szkolenie w namiocie RUR podczas Pol'and'Rock Festival i dzięki temu wiedział, jak wykorzystać znajomość udzielenia pierwszej pomocy w praktyce!
16 października, w samo południe, Fundacja WOŚP podejmie się próby bicia rekordu w pierwszej pomocy. Tego dnia Jurek Owsiak ogłosi także cel zbliżającego się 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko to w miejscu absolutnie wyjątkowym - na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie cumuje „Dar Młodzieży”.
Fundacja WOŚP to nie tylko organizacja styczniowego Finału, ale też ogólnopolskie programy medyczne, nauka pierwszej pomocy i masa dodatkowych akcji trwających przez cały rok! Sprawdźcie, jak wyglądają nasze działania i z czego jesteśmy dumni!