W ramach 31. Finału WOŚP zarejestrowaliśmy już
39 467 wolontariuszy
Fundacja
Finały
Uczymy ratować

Na ratunek - Dzień Numeru 112

2022-02-11 14:45:27

 

 

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru 112. To święto ma na celu popularyzację wiedzy na temat poprawnego korzystania z numeru alarmowego i edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych w Europie w tematach związanych z pracą służb ratowniczych, straży pożarnej czy policji. 

 

Co Fundacja WOŚP zrobiła na rzecz rozpowszechniania wiedzy na temat ratowania życia i jakie sprzęty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiły do ratowników i strażaków w całym kraju? 

 

Ratujemy i Uczymy Ratować 

 

Jednym z flagowych programów, prowadzonych przez Fundację WOŚP jest edukacyjny Program Ratujemy i Uczymy Ratować. W ramach tej inicjatywy podstaw pierwszej pomocy nauczyło się blisko 3 miliony dzieci w całej Polsce! Prowadzony od 2006 roku program skierowany był do dzieci uczących się w klasach I - III. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polegał na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtowały właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym, a poprawne wezwanie ratunku było jednym z kluczowych elementów programu nauczania. Przeszkoleni przez naszych instruktorów nauczyciele otrzymywali od Fundacji WOŚP pomoce naukowe, podręczniki, fantomy. Fundacja przekazała, między innymi, 68 097 fantomów do resuscytacji. 

 

O skuteczności programu świadczyć mogą doniesienia o wzorowej postawie młodych ratowników, którzy przyczynili się do uratowania nie tylko najbliższych, ale też jako świadkowie wypadków wykazali się sprawnym działaniem i spokojem, poprawnie wzywając pomoc i zabezpieczając poszkodowanych. 

 

Do tej pory Programem zostało objętych:
30 763 nauczycieli z 12 593 szkół.
Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy!

 

 

Nauka pierwszej pomocy. fot. Dominik Malik

 

 

Zakupy dla ratowników medycznych 

 

W ramach wsparcia ratownictwa medycznego w Polsce Fundacja WOŚP zorganizowała Konkurs Ofert, który był dedykowany zakupowi sprzętu dla załóg ambulansów typu S - czyli zespołów specjalistycznych. W ramach 59. Konkursu Ofert Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt dla 212 stacji ratownictwa medycznego, które działają w 89 oddziałach terenowych na terenie całego kraju. Do ratowników medycznych trafią urządzenia o wartości blisko 20 000 000 złotych, które zostały wybrane na podstawie konsultacji z ratownikami - praktykami. 

 

Oprócz zakupów dokonanych w ramach 59. Konkursu Ofert, w 2020 roku Fundacja WOŚP okazała wsparcie pracującym na pierwszej linii walki z pandemią ratownikom. W ramach walki z COVID-19 w pierwszym etapie zakupów, do stacji pogotowania ratunkowego trafiły środki ochrony osobistej oraz transportowe respiratory. 

 

Ponadto, Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy kupiła 38 w pełni wyposażonych karetek, które trafiły do szpitali  w całej Polsce. 

 

 

Karetki WOŚP w szpitalach w całej Polsce

 

 

 

Wsparcie dla strażaków 

 

Fundacja WOŚP okazała też wsparcie jednostkom państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W 2017 roku Fundacja WOŚP przekazała sprzęt za ponad półtora miliona złotych dla 178 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. 264 urządzenia trafiły do jednostek, które najaktywniej brały udział w akcjach ratowniczych podczas nawałnic, które w sierpniu 2017 roku dotknęły północną Polskę. Łącznie na pomoc dla straży pożarnej, Fundacja WOŚP przeznaczyła blisko 6 milionów złotych. 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-10-05 14:27:05

Ruszyły zapisy na kolejne szkolenie Pokojowego Patrolu!

Niesamowite przygody, udział w największych imprezach w Polsce, wspomnienia i przyjaźnie, które zostają na zawsze. Brzmi znajomo? To i wiele wiele więcej czeka na Was w Pokojowym Patrolu! Właśnie ruszyły zapisy na kolejne jesienne szkolenie. Dołącz do nas już teraz!

2022-10-27 11:59:34

Ratownictwo obywatelskie według Fundacji WOŚP!

W dniach 25-26 października w Łomnicy odbyło się Safe Tech Forum – spotkanie ekspertów w dziedzinie ratownictwa. W tym roku tematem przewodnim było „Ratownictwo Obywatelskie – Ratownictwem Przyszłości”. W rozmowach o edukacji z zakresu pierwszej pomocy nie mogło zabraknąć Fundacji WOŚP!

2022-10-12 10:41:11

Jak WOŚP wspiera wzrok najmłodszych?

Dzisiaj, 13 października, obchodzimy Światowy Dzień Wzroku! Jest to dla nas w Fundacji WOŚP szczególny dzień. Od 2001 roku prowadzimy Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, którego celem jest błyskawiczne leczenie wzroku u małych wojowników.

2022-09-10 08:05:00

Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste!

Dzisiaj, 10 września, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Święto ustanowione w 2000 roku ma na celu promowanie akcji edukacyjnych i uświadamianie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy – nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w życiu codziennym.