Zebraliśmy
224 376 706 
Fundacja
Finały
Uczymy ratować

Na ratunek - Dzień Numeru 112

2022-02-11 14:45:27

 

 

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru 112. To święto ma na celu popularyzację wiedzy na temat poprawnego korzystania z numeru alarmowego i edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych w Europie w tematach związanych z pracą służb ratowniczych, straży pożarnej czy policji. 

 

Co Fundacja WOŚP zrobiła na rzecz rozpowszechniania wiedzy na temat ratowania życia i jakie sprzęty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiły do ratowników i strażaków w całym kraju? 

 

Ratujemy i Uczymy Ratować 

 

Jednym z flagowych programów, prowadzonych przez Fundację WOŚP jest edukacyjny Program Ratujemy i Uczymy Ratować. W ramach tej inicjatywy podstaw pierwszej pomocy nauczyło się blisko 3 miliony dzieci w całej Polsce! Prowadzony od 2006 roku program skierowany był do dzieci uczących się w klasach I - III. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polegał na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtowały właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym, a poprawne wezwanie ratunku było jednym z kluczowych elementów programu nauczania. Przeszkoleni przez naszych instruktorów nauczyciele otrzymywali od Fundacji WOŚP pomoce naukowe, podręczniki, fantomy. Fundacja przekazała, między innymi, 68 097 fantomów do resuscytacji. 

 

O skuteczności programu świadczyć mogą doniesienia o wzorowej postawie młodych ratowników, którzy przyczynili się do uratowania nie tylko najbliższych, ale też jako świadkowie wypadków wykazali się sprawnym działaniem i spokojem, poprawnie wzywając pomoc i zabezpieczając poszkodowanych. 

 

Do tej pory Programem zostało objętych:
30 763 nauczycieli z 12 593 szkół.
Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy!

 

 

Nauka pierwszej pomocy. fot. Dominik Malik

 

 

Zakupy dla ratowników medycznych 

 

W ramach wsparcia ratownictwa medycznego w Polsce Fundacja WOŚP zorganizowała Konkurs Ofert, który był dedykowany zakupowi sprzętu dla załóg ambulansów typu S - czyli zespołów specjalistycznych. W ramach 59. Konkursu Ofert Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt dla 212 stacji ratownictwa medycznego, które działają w 89 oddziałach terenowych na terenie całego kraju. Do ratowników medycznych trafią urządzenia o wartości blisko 20 000 000 złotych, które zostały wybrane na podstawie konsultacji z ratownikami - praktykami. 

 

Oprócz zakupów dokonanych w ramach 59. Konkursu Ofert, w 2020 roku Fundacja WOŚP okazała wsparcie pracującym na pierwszej linii walki z pandemią ratownikom. W ramach walki z COVID-19 w pierwszym etapie zakupów, do stacji pogotowania ratunkowego trafiły środki ochrony osobistej oraz transportowe respiratory. 

 

Ponadto, Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy kupiła 38 w pełni wyposażonych karetek, które trafiły do szpitali  w całej Polsce. 

 

 

Karetki WOŚP w szpitalach w całej Polsce

 

 

 

Wsparcie dla strażaków 

 

Fundacja WOŚP okazała też wsparcie jednostkom państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W 2017 roku Fundacja WOŚP przekazała sprzęt za ponad półtora miliona złotych dla 178 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. 264 urządzenia trafiły do jednostek, które najaktywniej brały udział w akcjach ratowniczych podczas nawałnic, które w sierpniu 2017 roku dotknęły północną Polskę. Łącznie na pomoc dla straży pożarnej, Fundacja WOŚP przeznaczyła blisko 6 milionów złotych. 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-05-17 15:37:37

Otworzyliśmy dwa kolejne ronda imienia WOŚP!

Na naszej mapie miejsc imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mamy już prawie 50 takich obiektów. Dzisiaj dołączyły do niej 2 ronda zlokalizowane w województwie dolnośląskim - w Dzierżoniowie i we Wrocławiu!

2022-05-30 16:27:13

Szukamy ratownika/czki, pielęgniarza/rki lub lekarza/rki na kolonię letnią!

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz ze Złotym Melonem sp. z o.o., organizatorem Wakacyjnego Zawrotu Głowy w Ośrodku Szkoleniowym Szadowo Młyn, poszukuje ratownika/czki, pielęgniarza/rki lub lekarza/rki na kolonię letnią w terminie: 12.07 – 23.07.2022.

2022-05-26 14:49:15

Dzień Matki w Fundacji WOŚP

Z okazji Dnia Matki życzymy wszystkim Mamom wszystkiego najwspanialszego!

2022-06-10 17:05:42

Najdroższe urządzenie w historii WOŚP zaczyna służyć pacjentom

10 czerwca w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie urządzenia w pracowni Zakładu Medycyny Nuklearnej, gdzie już od poniedziałku badani będą pacjenci z całej Polski.