Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
172443698 PLN
Fundacja
Finały

Sygnał do dobrych aniołów!

2024-02-02 14:15:00

 

W tej tradycji chodzi o symbol, wyraz nadziei i wiary w przyszłość – jaśniejszą, radośniejszą, lepszą. Od 28 lat, co roku, w dzień Finału WOŚP, stojąc w ramię w ramię, choć często w różnych zakątkach Ziemi, spoglądamy ku górze, wysyłając orkiestrowe „Światełko do Nieba”.

 

"Światełko do Nieba" podczas 32. Finału WOŚP w Austin, US, fot. Karolina Ferguson Biernacka

 

IV Finał – tak to się zaczęło

 

Jurek Owsiak po raz pierwszy zaprosił wszystkich grających z Orkiestrą do udziału w „Światełku do Nieba” podczas IV Finału WOŚP, 7 stycznia 1996 roku. Wtedy, o godzinie 18:30, przed studiem Telewizji Polskiej zebrał się tłum ludzi, a organizatorzy zadbali o to, aby w jednym momencie odpalić race i zimne ognie.

 

32. Finał WOŚP w Gdańsku, fot. WeS And Unicorns | Werbrand & Unicorns - uskrzydlamy idee

 

Do akcji w 1996 roku włączyły się też inne miasta, m.in. Łódź, Gdańsk, Katowice, Rzeszów czy Lublin. Sztaby przygotowały pokazy świateł w przeróżnych formach – ludzie przychodzili na wydarzenie ze świeczkami, w innym miejscu na niebie rozbłysły fajerwerki, jeszcze gdzie indziej, w centrum miasta ułożono iluminacje w kształcie serca. Efekty wizualne były opatrzone odpowiednią oprawą muzyczną. W Warszawie zaśpiewała Krystyna Prońko, w Łodzi Lombard zagrał „Przeżyj to sam”.

 

Pomysł „Światełka do Nieba”, jak większość orkiestrowych idei, narodził się spontanicznie, ale jest z nami aż do dzisiaj i w miarę upływu lat do jego realizacji dołącza coraz więcej Sztabów na całym świecie. Uchwycone w kamerze chwile z tego wydarzenia podczas IV Finału pokazały, że to niezwykle wzruszający i potrzebny moment. 7 stycznia 1996 roku stało się jasne, że „Światełko do Nieba” to nowy stały element programu WOŚP.

 

32. Finał WOŚP na Bali. "Światełko do Nieba", fot. Sztab Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na Bali

 

Tradycje w nowych odsłonach

 

Rok temu, podczas 31. Finału WOŚP, zdecydowaliśmy, że odchodzimy od pokazów fajerwerków i poszukujemy alternatywnego sposobu na realizację naszego „Światełka”. 29 stycznia 2023 roku o godzinie 20:00 zaprosiliśmy wszystkich zebranych na Placu Bankowym do obejrzenia wyjątkowego pokazu świateł. Wyszło zjawiskowo, a Wasze reakcje dodały nam wiatru w żagle.

 

"Światełko do Nieba" podczas 32. Finału WOŚP w Radomsku, fot. Artur Kępa

 

Jesienią, rozpoczynając przygotowania do kolejnej już edycji Letniej Zadymy w Środku Zimy, jednogłośnie uznaliśmy, że „Światełko do Nieba” na 32. Finale musi być wyjątkowe. Jeszcze piękniejsze, jeszcze bardziej wzruszające, jeszcze bardziej jednoczące.

 

Od nowa

 

Koordynatorem projektu po stronie Fundacji został Bartłomiej Stolarek, szef naszego działu muzycznego. Do współpracy zaprosiliśmy fenomenalnych Kasię i Jacka Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni, którzy natychmiast z pełnym zaangażowaniem przystąpili do działania. Nad procesem produkcji, aranżacji, miksu i masteringu przedsięwzięcia czuwał niezastąpiony realizator nagrań studyjnych i koncertów, wspaniały muzyk i wieloletni przyjaciel Orkiestry, Piotr „Dziki” Chancewicz

 

Od razu uzyskaliśmy potwierdzenie, że zajęli się tym zawodowcy. Pomysłów na to, jak uczcić ten wyjątkowy moment, jak nadać tej chwili prawdziwie orkiestrowy charakter było mnóstwo. Po kilku miesiącach intensywnych starań, artyści opracowali przedstawienie pełne światła, muzyki, ognia i… tańca irlandzkiego! Uchylając nam rąbka tajemnicy podczas konsultacji, zachwycili nas swoją kreatywnością i pasją, by razem stworzyć coś magicznego.

 

"Światełko do Nieba" podczas 32. Finału WOŚP na błoniach PGE Narodowego, fot. Damian Mękal

 

28 stycznia 2024 roku tuż przed 20:00 pod finałową sceną muzyczną na błoniach PGE Narodowego widać było morze ludzi o wielkich sercach, którzy przybyli, by razem na żywo podziwiać długo zapowiadaną artystyczną niespodziankę.

 

Na scenie obok prezesa Fundacji WOŚP, Jurka Owsiaka, stanęli Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, Prezeska i Dyrektorka Zarządzająca Warner Bros. Discovery Poland oraz Prezeska TVN, Katarzyna Kieli i Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras, wspólnie odliczając sekundy do startu pokazu…

 

 

 

Niemożliwe nam się dostało!

 

Równo o 20:00 Wielka Orkiestra w składzie: Kasia Sienkiewicz, Jacek Sienkiewicz, Piotr „Lolek” Sołoducha, Paweł Szymiczek, Weronika Błaszczyńska, Dorota Błaszczyńska, Radosław Mosurek, Szymon Białorucki, Oliwier Andruszczenko, Konrad Gzik, Marcin Ścierański, Grzegorz Kowalski, Filip Krzysztoporski, Franciszek Grodowski, Paweł Piekarski zagrała z całą mocą! 

 Jurek Owsiak zaprasza na "Światełko do Nieba" podczas 32. Finału WOŚP, fot. Lucyna Lewandowska

 

Autorzy kompozycji muzycznej - Piotr Chancewicz, Krzysztof Grzegorzyca, Kacper Grzanka oraz Radosław Mosurek, zadbali również o to, aby pokaz świateł i ognia idealnie zsynchronizował się z aranżacją dźwiękową, która z każdą sekundą nabierała tempa! Na początku pokazu mogliśmy zobaczyć kilka archiwalnych ujęć z działalności Fundacji. Następnie na scenę wkroczył zespół taneczny Treblers i zachwycił zebranych widowiskową choreografią irlandzkiego tańca. Stylizacją artystów zajął się Bartek Indyka. 

 

 

 

 

I tak po raz kolejny posłaliśmy ubrane w pełną gamę kolorów, dźwięków i w czystą radość „Światełko do Nieba”.

 

Czasami, patrząc na to, co dzieje się w dniu Finału, myślimy – to niemożliwe. A jednak. Co roku, udowadniamy sobie nawzajem, że razem możemy wszystko. Niech to niemożliwe trwa – do końca świata i o jeden dzień dłużej! Gramy ze wszystkimi dla wszystkich. 

 

 "Światełko do Nieba" podczas 32. Finału WOŚP w Warszawie, fot. Kacper Kędzierski

 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-12-01 10:37:00

Ostatnie szkolenie sezonu przed nami!

Pokojowy Patrol rośnie w siłę! Już w kolejny weekend (8-10 grudnia) w naszym ośrodku w Szadowie Młyn wystartuje 208. szkolenie. To ostatnia okazja, by dołączyć do Patrolu przed Finałem.

2023-12-07 15:09:17

Wieści ze Sztabów 32. Finału WOŚP

W sercu zimy, 28 stycznia 2024 roku, Polska i świat znów zagrają w harmonii w trakcie 32. Finału WOŚP. Przedstawiamy informacje o tym, jakie niezapomniane wydarzenia przygotowały Sztaby WOŚP w Waszych okolicach.

2023-11-29 12:17:46

Łuków - Postaw puszkę stacjonarną w Twojej firmie! ❤

Zbiórka do Puszek Stacjonarnych będzie trwała już od 10 grudnia do 28 stycznia 2024 r.

2023-11-30 13:57:59

Oto skarbonki 32. Finału WOŚP!

Na niespełna dwa miesiące przed kolejną edycją zbiórki Fundacji WOŚP, oficjalnie zaprezentowano skarbonki, do których będzie można przekazywać datki. Tylko w tym roku wydrukowano 226 tys. puszek!