Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Uczymy ratować

Nauka pierwszej pomocy obligatoryjna!

2024-07-02 11:31:48

 

 

Rozporządzenie podpisane

Kilka dni temu Ministra Barbara Nowacka podpisała projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jedną z wprowadzanych zmian jest uwzględnienie zasad udzielania pierwszej pomocy w edukacji przyrodniczej (klasy I-III). Oznacza to, że nauka udzielania pomocy stanie się powszechna - to piękne zwieńczenie wieloletnich starań i apeli Fundacji WOŚP do kolejnych Ministrów Edukacji Narodowej. 

 

O nauce pierwszej pomocy i podpisanym rozporządzeniu mówili dziś, w trakcie specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Ministra Barbara Nowacka, Sekretarz Stanu MEN Katarzyna Lubnauer i Jurek Owsiak. 

 

Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Jerzy Owsiak i instruktorzy programu RUR w trakcie konferencji w MEN, fot. Aleksandra Rutkowska

 

Konferencji towarzyszył pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej i układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej - to elementy szkolenia, z jakich korzystać mogą nauczyciele w ramach Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować". Przeprowadzili go instruktorzy programu RUR: Małgorzata Bochniak, Karolina Laskowska, Anna Stawicka, Dominik Szajewski i Aleksandra Panasiewicz. 

 

O programie RUR

Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste! Fundacja WOŚP od ponad 18 lat realizuje Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" i przekonuje, że nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej jest potrzebna. 

Za sprawą tego projektu nauczyciele w całej Polsce poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, a następnie edukują z tego zakresu swoich podopiecznych. Dzięki zajęciom dzieci nabierają pewności co do swoich umiejętności i śmielej podejmują działania ratujące życie - to przekłada się na tempo udzielania pomocy i zwiększenie realnych szans na powrót do zdrowia poszkodowanego. Od momentu startu projektu przeszkolono 30 945 nauczycieli, którzy wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przekazali 2 862 397 uczniom.

Tylko od Finału WOŚP, podczas którego Ministra Barbara Nowacka ogłosiła decyzję o wprowadzeniu obligatoryjności nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych, instruktorzy WOŚP zrealizowali 16 szkoleń dla 600 nauczycieli z 300 szkół. 

Każde ze szkoleń RUR to kilka godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, w trakcie których poruszane są tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy - od sprawdzania przytomności i oddechu, przez wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, po resuscytację krążeniowo-oddechową i łańcuch przeżycia. Każda szkoła biorąca udział w szkoleniu otrzymuje materiały dydaktyczne, które później będą wykorzystywane na lekcjach – fantomy, podręczniki dla uczniów, tablice edukacyjne oraz tekturowe telefony.

Szkolenia prowadzą instruktorzy Fundacji WOŚP z uprawnieniami American Heart Association.
 
Dotychczas na realizację Programu RUR Fundacja przeznaczyła prawie 19 milionów złotych. 
POKAŻ PODOBNE
2024-04-19 14:45:00

Pierwsze takie symulatory na świecie!

Celem 30. Finału WOŚP, który zagrał w 2022 roku, był zakup sprzętu dla okulistyki dziecięcej. W ramach realizacji celu zbiórki w środę, 17 kwietnia, podpisaliśmy kontrakt na zakup 4 symulatorów do nauki badania dzieci w kierunku retinopatii wcześniaków za blisko 1,8 miliona złotych!

2024-05-24 15:20:00

Case study: WOŚP w publikacji naukowej!

Za nami premiery dwóch edycji książki "ojca marketingu" Philipa Kotlera „Essentials of Modern Marketing - Poland Edition” z artykułami o nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przez Orkiestrę.

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-05-14 09:35:00

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach aukcji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiło rzecz niezwykłą – możliwość wysłania swojego nazwiska w kosmos! Chodzi o grawerunek na obudowie fotometru, który stanowić będzie element sondy kosmicznej, biorącej udział w misji 1,5 miliona km od Ziemi.