Pomysłodawcą projektu ØRGANEK jest artysta nietuzinkowy – wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, pisarz – Tomasz Organek. Założona w 2013 roku kapela ØRGANEK brawurowym występem w Eliminacjach do 21. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata zagwarantowała sobie występ na Dużej Scenie w Kostrzynie nad Odrą. Zespół prezentował się też przed publicznością na koncercie podczas Finału WOŚP w Warszawie w 2017 roku.
Tworzona przez kwartet muzyka zakotwiczona jest w atmosferze hardrockowego grania, które nieodparcie przywodzi na myśl rozgrzaną do czerwoności atmosferę panującą w delcie Missisipi. Wibrujące gitarowe riffy, mocne uderzenie perkusji idą w parze z poetyckimi, przejmującymi tekstami utworów. Liryczny blues, odwołujący się do bogatej tradycji muzyki z południa Stanów Zjednoczonych świetnie łączy się z mocniejszym, drapieżnym brzmieniem hard rocka. Jednak to za sprawą tekstów lidera kapeli, Tomasza Organka, muzyka zespołu świetnie sprawdza się na polskim rynku muzycznym, czego dowodem może być nie tylko rekordowa sprzedaż krążków ØRGANKA, ale też uznanie, którym cieszą się wśród fanów i krytyków muzycznych.
ØRGANEK ma na koncie dwie platynowe LP - „Głupi” (2014), która nominowana była do Fryderyka 2015 w kategorii „Album Roku Rock” oraz „Czarna Madonna” (2016), nagrodzoną Fryderykiem 2017 w kategorii „Album Roku Rock” oraz „Utwór Roku” za piosenkę „Mississippi w ogniu”. Najnowsze wydawnictwo kapeli, czyli dwupłytowa, pokryta platyną reedycja albumu „Czarna Madonna” ukazała się w marcu 2019 roku. „Czarna Madonna” stanowi muzyczne podsumowanie pięcioletniej działalności zespołu. Wydawnictwo zawiera dwa premierowe utwory, między innymi głośną „Niemiłość” oraz inne wcześniej niepublikowane, ale związane z działalnością zespołu, piosenki.
Kwartet zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą, cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz wielomilionową oglądalnością swoich teledysków, a także czołowymi miejscami na listach przebojów polskich rozgłośni radiowych. Zespół ØRGANEK prezentował się na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival, Europejski Stadion Kultury, CJG Festiwal, Green Festival. Zespół pod wodzą dyrektora muzycznego Męskiego Grania, Tomasza Organka, stanowił muzyczny trzon tego wydarzenia podczas dwóch edycji w 2016 i 2017 roku. Płyty podsumowujące trasę MGO również pokryły się platyną.
Kwartet zagra podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie. Przyszłoroczny Finał WOŚP, dedykowany zbiórce funduszy na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii oraz diagnostyki głowy odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia, czyli 10.01.2021 roku. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa zdecydowaliśmy, że koncerty, które od lat towarzyszą Finałowi w Warszawie przeniesiemy do studia.
Finałowe studio, transmisję z którego będzie można oglądać w Internecie i na antenie stacji TVN, wypełni muzyka, radość z możliwości pomagania i nadzieja na to - że pomimo wszystkich przeciwności - wygramy!
To powrót do pięknej i ważnej tradycji - po kilku latach przerwy ponownie biliśmy rekord w pierwszej pomocy! Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w naszej akcji uczestniczyło 116 247 osób z 1 044 instytucji. Dokładne dane już za kilka dni!
Dziesięcioletni Gabriel małym bohaterem! Bez zastanowienia pomógł swojej siostrze - przeszedł szkolenie w namiocie RUR podczas Pol'and'Rock Festival i dzięki temu wiedział, jak wykorzystać znajomość udzielenia pierwszej pomocy w praktyce!
Nasze Sztaby zagraniczne dzielnie wspierają rodaków w kraju, którzy walczą z żywiołem. Różne formy zbiórek powstały m.in. w Walii, Szkocji, Niemczech, Holandii, Francji czy na Bali.
Już za nieco ponad tydzień, 16 października, z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, przystąpimy do próby pobicia rekordu w pierwszej pomocy. Liczba uczestników rośnie z każdym dniem!