Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Finały

Orkiestrowa wymiana kulturowa!

2024-04-25 16:21:55

 

W miniony weekend udało nam się zakończyć projekt, nad którym wspólnie z Polonią mieszkającą w Szkocji pracowaliśmy od kilku lat. Fundacja WOŚP ma swój tartan! W niedzielę, podczas specjalnej wizyty w Szkocji, Jerzy Owsiak odebrał fundacyjny kilt.

 

Gramy w kratkę!

 

W grudniu 2018 roku dzięki zaangażowaniu Sztabów WOŚP w Wielkiej Brytanii i zasługującej na ogromne wyróżnienie determinacji Polonii z Edynburga, a także wsparciu pani Lesley Duncan, organizacja the Scottish Register of Tartans wpisała na oficjalną listę zatwierdzonych wzorów tartan Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod numerem 12317.

 

To nie lada wydarzenie i ogromne wyróżnienie dla Fundacji i Polski! Tartan to materiał o ściśle określonym kraciastym wzorze przypisanym odpowiednim klanom, organizacjom czy miastom. Procedura przygotowania projektu, akceptacji, rejestracji wzoru, a następnie produkcji materiału jest niezwykle restrykcyjna. Nad poprawnym i legalnym wykorzystaniem wzorów czuwa urząd królewskiej heroldii Szkocji [Eng. The Court of Lord Lyon].

 

Projekt kraty utworzony jest z krzyżujących się pasów o różnych szerokościach i barwach. Każdy wzór jest całkiem inny, przygotowany z dbałością o detal, a w dodatku pełen symboliki, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.

 

Jurek Owsiak w tradycyjnym szkockim stroju, fot. Łukasz Kowalonek

 

Na oficjalnej stronie rejestru the Scottish Register of Tartans przy opisie wzoru Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czytamy:

„Designed to honour the thousands of volunteers from all over the world, united in the long-term mission of The Great Orchestra of Christmas Charity in the field of health protection. Colour: red symbolises the heart in the Foundation's logo; grey represents the hard work and involvement of volunteers; yellow represents the joy of helping. White and red were included colours of the flag of Poland and white and blue were chosen to represent the involvement and support of the people of Scotland.”

 

„Zaprojektowany, by uhonorować tysiące wolontariuszy na całym świecie zaangażowanych w realizację wieloletniej działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dziedzinie ochrony zdrowia. Kolor czerwony symbolizuje serce w logotypie Fundacji, szary – ciężką pracę i poświęcenie wolontariuszy, a żółty – radość pomagania. Biel i czerwień wplecione w projekt nawiązują do kolorów flagi Polski, a biel i błękit mają wskazywać zaangażowanie i wsparcie ze strony mieszkańców Szkocji.”

 

 

Tartan WOŚP

 

Jako jedyna Fundacja w Polsce możemy się poszczycić własnym wzorem tartanu. Tak wyjątkowe wyróżnienie wymagało wyjątkowego świętowania. Na zaproszenie Polonii oraz pani Lesley Duncan, która wspiera nasz Sztab w Edynburgu, przedstawiciele Fundacji WOŚP wybrali się do Szkocji, by osobiście odebrać uszyty z naszego tartanu tradycyjny szkocki kilt!

 

To była niezapomniana podróż, pełna zachwycających widoków, przyjacielskich gestów i życzliwości.

 

 

 

Do przekazania fundacyjnego kiltu doszło w The Royal Scots Club w Edynburgu. Dzięki Państwu Duncan i ich szkockim przyjaciołom, skompletowano dla Jurka Owsiaka cały tradycyjny szkocki strój. Z kolei my w podzięce za pomoc i zaangażowanie w działalność wolontariacką Pani Lesley Duncan, postanowiliśmy zrobić niespodziankę i przekazać jej strój łowicki.

  

Jurek Owsiak i Lesley Duncan podczas uroczystego przekazania kiltu w Edynburgu, fot. Łukasz Kowalonek

 

W organizację uroczystości przekazania kiltu zaangażował się sam Konsul Generalny RP w Edynburgu. W The Royal Scots Club spotkali się przedstawiciele Fundacji WOŚP, Polonii oraz lokalnej społeczności. Przy dźwiękach dud, na scenie wystąpili ubrani w tradycyjnie stroje – Lady Lesley Duncan i Jerzy Owsiak. Fundacji przekazano także drugi kilt, który ma zostać przeznaczony na przyszłoroczną finałowa aukcję charytatywną.  

 

To była niezwykła przygoda, która na długo zapisze się w naszych wspomnieniach. Serdecznie dziękujemy naszym niezawodnym wolontariuszom i całej Polonii, która tak wspaniale reprezentuje nasz kraj. Dzięki Wam dzieją się rzeczy naprawdę niesłychane!

 

POKAŻ PODOBNE
2024-03-02 11:00:00

31. urodziny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Dziś świętujemy 31. urodziny Fundacji WOŚP! 2 marca 1993 roku została zarejestrowana Fundacja Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. W ciągu 31 Finałów WOŚP, Orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła ponad 71 500 urządzeń.

2024-04-10 10:15:00

Rekrutujemy!

Fundacja WOŚP prowadzi rekrutację na stanowisko Specjalista/Specjalistka ds. Social Media.

2024-03-06 15:04:56

Otwarcie ronda imienia WOŚP w Gnieźnie!

Uczestniczyliśmy dzisiaj w uroczystości otwarcia kolejnego miejsca imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Rondo w pierwszej stolicy Polski to już 67. takie miejsce w Polsce i na świecie!

2024-03-28 15:20:00

Na Bielanach wszystko gra OK!

Prawie 350 metrów kwadratowych - to powierzchnia odsłoniętego dziś muralu WOŚP. Grafika zaprojektowana przez Jurka Owsiaka zdobi ścianę budynku przy ulicy Marymonckiej 155 na warszawskich Bielanach.