Deklarowana kwota 31. Finału: 154 606 764 PLN
Na koncie mamy już:
80 920 728 PLN
Medycyna

Pożegnanie profesor Elżbiety Gajewskiej

2022-02-10 12:42:47

 

 

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że odeszła pani profesor Elżbieta Gajewska, która niemal od samego początku działania Fundacji WOŚP była z nami bardzo mocno związana. Była naszą ekspertką, kiedy 29 lat temu po drugim Finale WOŚP, kupowaliśmy inkubatory dla oddziałów neonatologicznych. To były potężne zakupy sprzętu, które totalnie odmienił oblicze oddziałów intensywnej terapii noworodka. Wtedy nasze przetargi odbywały się w wielkiej sali budynku YMCA przy ulicy Marii Konopnickiej, gdzie zaledwie dwa lata wcześniej, dwa piętra wyżej prowadziłem audycję w Rozgłośni Harcerskiej. Podczas tego przetargu wybór padł na japońskie inkubatory Atom, których nikt w Polsce nie znał, bo pracowały u nas tylko pojedyńcze sztuki. Pani profesor Gajewska powiedziała wtedy: "ja je znam, są rewelacyjne i zmienią polską neonatologię - kupujcie." I kupiliśmy. Niektóre z nich jeszcze kilka lat temu widziałem pracujące na oddziałach. Kilka lat później, w 2003 roku, spotkałem panią profesor w pociągu do Wrocławia. Miałem grecki koniak, z kumplami zapowiedzieliśmy sobie miłą podróż, ale w pociągu wyczaiła mnie pani profesor i zawiązała się między nami przeurocza, przemiła rozmowa na temat... intensywnej terapii noworodka. Właśnie wtedy pani profesor Gajewska opowiedziała o pomyśle programu nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków - wtedy ten temat brzmiał mega poważnie i dla mnie niezrozumiale, a dzisiaj jest to nasz sztandarowy program medyczny, który osiągnął ogromny sukces. Jego matką, pomysłodawczynią i siłą napędową była pani profesor Gajewska. Mieliśmy super kontakt, a ten kieliszek koniaku pozwolił nam przejść na Ty. Pani profesor jest też atorką książki "Wentylacja nieinwazyjna", którą wydaliśmy w bibliotece WOŚP. Książka jest niesamowitym kompendium wiedzy dla lekarzy neonatologów. 

Miła, ciepła, z uśmiechem, który gościł na jej twarzy pomimo problemów, które dostarczało jej życie. Program, który zainicjowała jest cały czas kontynuowany, rozwijany i zabezpieczany przez nasze kolejne zakupy. I tym samym, o pani profesor będziemy pamiętali do końca świata i jeden dzień dłużej. 

- Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP 

 

Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków działa od 2003 roku. Na prowadzenie i zakup sprzętu niezbędnego dla funkcjonowania programu Fundacja przeznaczyła prawie 57 milionów złotych, doposażając 325 ośrodków neonatologicznych w całej Polsce. Fundacja zakupiła 810 urządzeń, w tym respiratory noworodkowe, inkubatory z aparatami Infant Flow, oraz aparaty HFNC. 

 

 

Noworodek w inkubatorze od WOŚP. Oddział neonatologiczny. fot. Łukasz Widziszowski

POKAŻ PODOBNE
2022-12-05 08:40:00

5 tysięcy paczek w drodze do Sztabów

Początek grudnia to tradycyjna wielka wysyłka do Sztabów! W tym roku w proces pakowania puszek i plakatów do ponad 1600 Sztabów na całym świecie zaangażowało się blisko 200 wolontariuszy, przede wszystkim z firmy UPS Polska, który jest partnerem logistycznym Finału.

2022-11-18 11:15:00

Trwa rejestracja wolontariuszy na 31. Finał WOŚP!

Trwa rejestracja wolontariuszy na 31. Finał WOŚP! Stań się częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 29 stycznia zagraj razem z nami przeciwko sepsie!

2022-11-30 20:05:00

Ponad 65 milionów złotych na dziecięcą okulistykę

3 dni trwał 63. Konkurs Ofert, czyli maraton zakupowy poświęcony okulistyce dziecięcej. Na zakupy dla 83 placówek w całym kraju Fundacja WOŚP przeznaczyła w sumie 65 416 440 złotych ze środków zebranych podczas 30. Finału.

2022-11-28 20:15:00

Sztywny Pal Azji na 31. Finale WOŚP w Warszawie!

Wiemy już, który zespół wystąpi 29 stycznia na Placu Bankowym podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP – Sztywny Pal Azji!