Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Finały
Uczymy ratować

Szanowni Nauczyciele!

2024-01-31 16:26:54

 

Wiadomość od Jurka Owsiaka o Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować":

 

Drodzy Państwo,

Szanowni Nauczyciele, podczas 32. Finału WOŚP i wizyty Pani Ministry Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej i Pani Wiceministry Katarzyny Lubnauer otrzymaliśmy bardzo ważny list – dokument, który mówi o wprowadzeniu powszechnej nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych od września 2024 roku.

Jak wielu z Was wie, od 2006 roku prowadzimy ogólnokrajowy Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” w klasach I-III szkół podstawowych. W trakcie kilkunastu lat jego trwania zdołaliśmy dotrzeć do ponad 12,5 tys. szkół, szkoląc ponad 30 tys. nauczycieli, którzy później przekazywali zdobytą wiedzę uczniom. Do szkół dostarczyliśmy wszystkie potrzebne materiały edukacyjne, m.in. fantomy, książki i tablice edukacyjne. Od wielu lat zabiegaliśmy, aby zajęcia z pierwszej pomocy były obligatoryjne, np. w ramach godzin wychowawczych, dzięki czemu mielibyśmy pewność, że zdobyte umiejętności i przekazany sprzęt są non stop wykorzystywane. Ostatnie 8 lat było dla nas najtrudniejsze. Jakiekolwiek propozycje organizacji pozarządowych, a tym bardziej propozycje Fundacji WOŚP, odbijały się od drzwi ministerstwa. Nie było szansy, abyśmy mogli te zajęcia prowadzić w ramach normalnego trybu szkolnego, ale nawet na moment nie zaprzestaliśmy naszych działań i cały czas, choć w mocno ograniczonym trybie, już tylko  z zainteresowanymi nauczycielami, realizowaliśmy naukę pierwszej pomocy. Po ostatnich wyborach natychmiast udaliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby ponowić swoją propozycję współpracy, a przede wszystkim zagwarantować stałe szkolenia i finansowanie programu. Z ogromną satysfakcją na Finale przeczytaliśmy list, który określa bardzo wyraźnie stanowisko Ministerstwa Edukacji dotyczące nauki pierwszej pomocy.

Zwracamy się do Was, Nauczyciele, z ogromną prośbą! Dziękujemy za wszystkie zapytania, których napłynęło do nas po Finale bardzo dużo. To cieszy i daje nadzieję, że wszyscy razem zdołamy stworzyć bardzo interesujący i ciekawy dla Was i uczniów program nauki pierwszej pomocy. Dlatego prosimy o chwilkę czasu, abyśmy mogli stworzyć ankietę, którą natychmiast wyślemy do Państwa. Musimy ustalić aktualny stan rzeczy – w ilu szkołach takie zajęcia są prowadzone, w ilu szkołach z różnych przyczyn ten program został zawieszony. Musimy się też dowiedzieć, jaki jest stan posiadania wszystkich pomocy edukacyjnych, i – co najważniejsze – ilu przeszkolonych w naszych kursach nauczycieli nadal prowadzi zajęcia w edukacji wczesnoszkolnej. Gdy zbierzemy wszystkie te informacje, otrzymacie od nas wiadomość zwrotną, w której będzie nasz plan działania, aby w 2024 roku przygotować polskie szkoły i klasy edukacji wczesnoszkolnej do zajęć pierwszej pomocy. Chcemy to zrobić razem, abyśmy wprowadzenie tego programu zrobili jak najlepiej i w jak najbardziej przyjazny sposób. Tym samym serdecznie pozdrawiamy i mamy nadzieję, że wszystkie zmiany w polskich szkołach będą tworzyły ją lepszą, bardziej przyjazną i otwartą na dobrą współpracę także z organizacjami pozarządowymi. Przy okazji proszę przyjąć podziękowania dla wszystkich tych, którzy pomagali w organizowaniu Finałów WOŚP.

 

Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka, Wiceministra Katarzyna Lubnauer oraz członkowie Zarządu Fundacji WOŚP, fot. Lucyna Lewandowska

POKAŻ PODOBNE
2024-01-23 08:16:00

W piątek podsumujemy przygotowania!

W piątek, 26 stycznia, oficjalnie podsumujemy przygotowania do 32. Finału WOŚP. Zachęcamy do bycia z nami online!

2024-01-25 14:50:06

Sprawdźcie, jak Fundacja wydaje Wasze pieniądze

Już teraz możecie sprawdzić, na co wydaliśmy pieniądze, które wrzuciliście do Puszek podczas poprzednich Finałów WOŚP.

2024-01-22 17:49:39

Tarnowo Podgórne - Legimi ponownie zaprasza do akcji czytania i słuchania dla WOŚP

Podobnie jak w poprzednich latach Legimi włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem udostępnionych zostało bezpłatnie 20 synchrobooków ®.

2024-01-23 18:03:48

Pokojowy Patrol czeka na Ciebie!

Dołącz do Pokojowego Patrolu i działaj z nami na 30. Pol’and’Rock Festival! Pierwsze w tym roku szkolenie odbędzie się już w dniach 16-18 lutego!