Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Szpital Bródnowski ze sprzętem do walki z sepsą

2023-10-11 17:15:00

Pod koniec maja - niespełna 4 miesiące po 31. Finale - Fundacja WOŚP zrealizowała 66. Konkurs Ofert, który dedykowany był wyborowi sprzętu medycznego do walki z sepsą. Orkiestra zakupiła łącznie 477 urządzeń za 194 485 419,60 złotych - sprzęt dla 206 placówek w 151 miastach w całym kraju.

 

Jedną z jednostek, dla których urządzenia zakupiono i w których już je zainstalowano, jest Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, działający w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Placówka otrzymała od WOŚP 5 urządzeń za kwotę 1 985 577,40 złotych. 11 października nastąpiło uroczyste przekazanie sprzętu z udziałem m.in. przedstawicieli Fundacji WOŚP i władz województwa mazowieckiego.

 

Jurek Owsiak w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, działającym w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, fot. Łukasz Widziszowski  

 

Dziękujemy wszystkim Polakom w Polsce i rodakom na całym świecie, że dzięki naszej akcji – Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - możemy co roku wybierać temat, a następnie go realizować. Gdyby to był program wyborczy, to byśmy byli jedyną partią, która zrealizowała wszystko to, co
na początku mówiła, a nawet więcej, bo my zawsze potem kupujemy więcej, kiedy okazuje się, że są takie możliwości - zwracał się do zebranych Jerzy Owsiak

 

Na ręce pana Jurka Owsiaka, pani Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji, i całej Fundacji WOŚP składam podziękowania, że mogliśmy uzyskać taki sprzęt i obiecuję, że z całą pewnością zostanie w pełni wykorzystany w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Mamy tu dużo pacjentów i duże potrzeby. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom - mówiła Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, Teresa Maria Bogiel

 

Wizyta w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, działającym w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, fot. Łukasz Widziszowski

 

Placówka, w ramach wsparcia walki z sepsą, otrzymała od Orkiestry:

  • Automatyczny system do posiewu krwi 
  • Aparat do automatycznej identyfikacji biochemicznej i oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów 
  • Urządzenie do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej (MALDI TOF) 
  • Analizator do diagnostyki molekularnej i wykrywania mechanizmów oporności typu multiplex PCR 
  • System automatyczny do ilościowego oznaczania lekowrażliwości (MIC) 

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

Uczestnicy uroczystości przekazania sprzętu Mazowieckiemu Szpitalowi Bródnowskiemu zwracali uwagę na konieczność zapewnienia placówkom medycznym źródeł finansowania środków zużywalnych, czyli odczynników.

 

Zwracamy się do systemu z bardzo głośnym apelem, aby zadbał o finansowanie przez cały czas, 24 godziny na dobę, wszystkich środków zużywalnych, czyli odczynników, które muszą być w tych urządzeniach. USG podłączamy do prądu i musimy mieć zapas żelu. Tutaj - odczynniki muszą być non stop - jeżeli ich zabraknie, to urządzenie będzie stało i tej diagnozy nie będzie. A to jest ogromne ryzyko, jeżeli chodzi o ratowanie zdrowia i życia ludzkiego – mówił Jerzy Owsiak. - Wygramy z sepsą! Trzeba pogonić to zło, trzeba to odrzucić od nas i wygrać z sepsą. Wygramy z nią, jeśli wszystkie ogniwa będą walczyły w tym samym celu. Wszystkie ogniwa, czyli system i pieniądze, które ma system, no i personel, jako ci, którzy pracują na tym sprzęcie

 

Sprzęt do walki z sepsą to kolejne wsparcie przekazane Mazowieckiemu Szpitalowi Bródnowskiemu. Wcześniej placówka otrzymała od Fundacji WOŚP 288 urządzeń o wartości blisko 2,2 miliona złotych, m.in. aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków, inkubatory hybrydowe czy łóżka szpitalne.

 

23 października Fundacja WOŚP rozpocznie kolejny etap 67. Konkursu Ofert, w ramach którego kontynuować będzie zakupy sprzętu do walki z sepsą – w planach jest zakup 20 urządzeń do oznaczania lekowrażliwości (i ewentualnie identyfikacji) bezpośrednio z dodatniej próbki krwi.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-09 17:05:00

Dzień Okulistyki w Fundacji WOŚP!

9 maja obchodzimy Dzień Okulistów i Okulistyki, czyli święto szczególnie ważne dla naszej Fundacji. Nasz Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków od 2001 roku zapewnia ratunek dla wzroku małych bohaterów!

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-05-24 15:20:00

Case study: WOŚP w publikacji naukowej!

Za nami premiery dwóch edycji książki "ojca marketingu" Philipa Kotlera „Essentials of Modern Marketing - Poland Edition” z artykułami o nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przez Orkiestrę.

2024-05-24 16:45:00

Szkoliliśmy na Pomorzu!

23 i 24 maja instruktorzy Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" gościli w województwie pomorskim, gdzie przeprowadzili kolejne intensywne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli klas I-III!