Do 32. Finału WOŚP pozostało
49 dni
Finały

Tak wyglądają skarbonki 31. Finału WOŚP!

2022-11-25 13:20:00

Na nieco ponad 2 miesiące przed kolejnym Finałem, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Stora Enso zaprezentowały skarbonki, do których trafiać będą środki mające wesprzeć cel zbliżającej się akcji - walkę z sepsą. To już 25. Finał, na który specjalne tekturowe puszki kwestarskie produkuje Stora Enso. Tylko w tym roku wydrukowano 225 tys. puszek. 

Jurek Owsiak z puszkami 31. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski


Mimo wprowadzenia rozmaitych form zbiórek elektronicznych, tekturowe skarbonki wciąż stanowią nieodłączny element Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki współpracy z firmą Stora Enso Fundacja WOŚP już od ćwierćwiecza przekazuje na ręce wolontariuszy niezwykle kolorowe i solidne puszki. Zobaczyć można je zarówno na ulicach tysięcy polskich miast, jak i w setkach lokalizacji poza granicami kraju - wszędzie tam, gdzie działają Sztaby WOŚP.

 

Z myślą o 31. edycji akcji, po raz pierwszy w historii, powstały aż trzy szaty graficzne puszek - odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, Biedronki i Lidla, które angażują się w działania Orkiestry i będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach. Wszystkie skarbonki zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań Stora Enso w Mosinie, a oficjalnie zaprezentowane dziś rano, w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.

 

Tomasz Żebrowski oraz Jurek Owsiak w trakcie konferencji w siedzibie Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski

Bardzo dziękujemy Stora Enso, że już po raz 25. w fantastyczny sposób przeniosła nasze kolorowe i radosne projekty na puszki, które w grudniu pojawią się w dwóch sieciach handlowych i z którymi w styczniu kwestować będą tysiące wolontariuszy. Grają z nami Sztaby z całego świata! Jesteśmy wszędzie tam, gdzie bije polskie serce! - Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

Symboliczne odpalenie kolejnego etapu produkcji skarbonek w fabryce Stora Enso, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy, która trwa nieprzerwanie od 25 lat. Produkowane przez Stora Enso skarbonki są wkładem naszej firmy oraz wszystkich pracowników w pomoc dla setek szpitali i instytucji oraz tysięcy ludzi w ramach akcji WOŚP. Zgodnie z naszą misją są one w pełni odnawialne. Przez to realnie wpływamy na poprawę stanu środowiska naturalnego, co pozwala nam „czynić to co dobre dla ludzi oraz planety” - Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland.

 

Charakterystyczne puszki o podstawie sześciokąta produkowane są zgodnie z wartościami marki Stora Enso, z surowców odnawialnych, wykorzystując tekturę na bazie papieru makulaturowego. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, a także całej planecie. To szczególnie istotne podczas 31. Finału WOŚP, podczas którego Fundacja apeluje: żyj zdrowo w zdrowym świecie!

 

Prezentacja skarbonek 31. Finału WOŚP w fabryce Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski

 

Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 3,2 miliona puszek, 31. Finał WOŚP to kolejne 225 tysięcy skarbonek. 

 

Finałowe skarbonki - ciekawostki

  • Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.
  • Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
  • Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
  • Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu. 
     

 

31. Finał WOŚP odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki jest walka z sepsą poprzez zakup nowoczesnego sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych.
Już w grudniu cel akcji zasilić będzie można poprzez kanały elektroniczne, a tradycyjna kwesta, w trakcie której wolontariusze korzystać będą z wyprodukowanych przez Stora Enso tekturowych skarbonek, przypada na ostatnią niedzielę stycznia. 
To już 25. Finał WOŚP, w trakcie którego wolontariusze z całego świata kwestują do puszek wydrukowanych przez Stora Enso. 

POKAŻ PODOBNE
2023-09-28 17:15:55

Światowy Dzień Serca dniem pięknych wspomnień!

Z okazji Światowego Dnia Serca, cofamy się w czasie, by przypomnieć pierwsze dźwięki naszej Wielkiej Orkiestry. To historia o wielkich sercach najmłodszych, które zainspirowały narodziny Fundacji WOŚP.

2023-10-03 15:00:00

Wielki powrót Domowej Orkiestry! 7. sezon czas start!

Dzień dobry, fani Domowej Orkiestry! Po festiwalowym szaleństwie wracamy z wielkim hukiem! Dziś rano, na naszym kanale YouTube „KręciołaTV”, wystartował 7. sezon Waszego ulubionego programu.

2023-10-05 16:06:37

Pracuj z nami!

Szukamy młodszego specjalisty/młodszej specjalistki ds. komunikacji i mediów społecznościowych – osoby, do której obowiązków należało będzie rozwijanie strony KręciołaTV oraz kanałów KręciołaTV w mediach społecznościowych. Chcesz pracować z nami? Aplikuj!

2023-10-13 12:30:00

Wszystkiego najlepszego Pokojowi Patrolowcy!

Dziś, 13 października, świętujemy Dzień Patrolowca! W tym dniu warto spojrzeć na wsparcie i poświęcenie, jakie przez lata wnosi w działania Fundacji WOŚP ta niezwykła grupa wolontariuszy.