Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Finały

Tak wyglądają skarbonki 31. Finału WOŚP!

2022-11-25 13:20:00

Na nieco ponad 2 miesiące przed kolejnym Finałem, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Stora Enso zaprezentowały skarbonki, do których trafiać będą środki mające wesprzeć cel zbliżającej się akcji - walkę z sepsą. To już 25. Finał, na który specjalne tekturowe puszki kwestarskie produkuje Stora Enso. Tylko w tym roku wydrukowano 225 tys. puszek. 

Jurek Owsiak z puszkami 31. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski


Mimo wprowadzenia rozmaitych form zbiórek elektronicznych, tekturowe skarbonki wciąż stanowią nieodłączny element Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki współpracy z firmą Stora Enso Fundacja WOŚP już od ćwierćwiecza przekazuje na ręce wolontariuszy niezwykle kolorowe i solidne puszki. Zobaczyć można je zarówno na ulicach tysięcy polskich miast, jak i w setkach lokalizacji poza granicami kraju - wszędzie tam, gdzie działają Sztaby WOŚP.

 

Z myślą o 31. edycji akcji, po raz pierwszy w historii, powstały aż trzy szaty graficzne puszek - odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, Biedronki i Lidla, które angażują się w działania Orkiestry i będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach. Wszystkie skarbonki zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań Stora Enso w Mosinie, a oficjalnie zaprezentowane dziś rano, w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.

 

Tomasz Żebrowski oraz Jurek Owsiak w trakcie konferencji w siedzibie Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski

Bardzo dziękujemy Stora Enso, że już po raz 25. w fantastyczny sposób przeniosła nasze kolorowe i radosne projekty na puszki, które w grudniu pojawią się w dwóch sieciach handlowych i z którymi w styczniu kwestować będą tysiące wolontariuszy. Grają z nami Sztaby z całego świata! Jesteśmy wszędzie tam, gdzie bije polskie serce! - Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

Symboliczne odpalenie kolejnego etapu produkcji skarbonek w fabryce Stora Enso, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy, która trwa nieprzerwanie od 25 lat. Produkowane przez Stora Enso skarbonki są wkładem naszej firmy oraz wszystkich pracowników w pomoc dla setek szpitali i instytucji oraz tysięcy ludzi w ramach akcji WOŚP. Zgodnie z naszą misją są one w pełni odnawialne. Przez to realnie wpływamy na poprawę stanu środowiska naturalnego, co pozwala nam „czynić to co dobre dla ludzi oraz planety” - Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland.

 

Charakterystyczne puszki o podstawie sześciokąta produkowane są zgodnie z wartościami marki Stora Enso, z surowców odnawialnych, wykorzystując tekturę na bazie papieru makulaturowego. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, a także całej planecie. To szczególnie istotne podczas 31. Finału WOŚP, podczas którego Fundacja apeluje: żyj zdrowo w zdrowym świecie!

 

Prezentacja skarbonek 31. Finału WOŚP w fabryce Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski

 

Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 3,2 miliona puszek, 31. Finał WOŚP to kolejne 225 tysięcy skarbonek. 

 

Finałowe skarbonki - ciekawostki

  • Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.
  • Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
  • Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
  • Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu. 
     

 

31. Finał WOŚP odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki jest walka z sepsą poprzez zakup nowoczesnego sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych.
Już w grudniu cel akcji zasilić będzie można poprzez kanały elektroniczne, a tradycyjna kwesta, w trakcie której wolontariusze korzystać będą z wyprodukowanych przez Stora Enso tekturowych skarbonek, przypada na ostatnią niedzielę stycznia. 
To już 25. Finał WOŚP, w trakcie którego wolontariusze z całego świata kwestują do puszek wydrukowanych przez Stora Enso. 

POKAŻ PODOBNE
2024-03-21 16:00:00

Dołączcie do nas 27 marca!

Za 6 dni, w środę 27 marca ogłosimy ostateczny wynik 32. Finału WOŚP! Celem zbiórki był zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.

2024-03-06 15:04:56

Otwarcie ronda imienia WOŚP w Gnieźnie!

Uczestniczyliśmy dzisiaj w uroczystości otwarcia kolejnego miejsca imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Rondo w pierwszej stolicy Polski to już 67. takie miejsce w Polsce i na świecie!

2024-03-14 09:25:00

Co zrobiliśmy dla nefrologii?

Światowy Dzień Nerek jest obchodzony w drugi czwartek marca, czyli w 2024 roku dzisiaj – 14 marca. Jak wsparliśmy nefrologię i urologię? Kupiliśmy 1 040 urządzeń za ponad 36,7 milionów złotych!

2024-03-02 11:00:00

31. urodziny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Dziś świętujemy 31. urodziny Fundacji WOŚP! 2 marca 1993 roku została zarejestrowana Fundacja Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. W ciągu 31 Finałów WOŚP, Orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła ponad 71 500 urządzeń.