Podczas 31. Finału zebraliśmy
243 259 387,25 PLN
Finały

Tak wyglądają skarbonki 31. Finału WOŚP!

2022-11-25 12:20:00

Na nieco ponad 2 miesiące przed kolejnym Finałem, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Stora Enso zaprezentowały skarbonki, do których trafiać będą środki mające wesprzeć cel zbliżającej się akcji - walkę z sepsą. To już 25. Finał, na który specjalne tekturowe puszki kwestarskie produkuje Stora Enso. Tylko w tym roku wydrukowano 225 tys. puszek. 

Jurek Owsiak z puszkami 31. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski


Mimo wprowadzenia rozmaitych form zbiórek elektronicznych, tekturowe skarbonki wciąż stanowią nieodłączny element Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki współpracy z firmą Stora Enso Fundacja WOŚP już od ćwierćwiecza przekazuje na ręce wolontariuszy niezwykle kolorowe i solidne puszki. Zobaczyć można je zarówno na ulicach tysięcy polskich miast, jak i w setkach lokalizacji poza granicami kraju - wszędzie tam, gdzie działają Sztaby WOŚP.

 

Z myślą o 31. edycji akcji, po raz pierwszy w historii, powstały aż trzy szaty graficzne puszek - odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, Biedronki i Lidla, które angażują się w działania Orkiestry i będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach. Wszystkie skarbonki zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań Stora Enso w Mosinie, a oficjalnie zaprezentowane dziś rano, w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.

 

Tomasz Żebrowski oraz Jurek Owsiak w trakcie konferencji w siedzibie Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski

Bardzo dziękujemy Stora Enso, że już po raz 25. w fantastyczny sposób przeniosła nasze kolorowe i radosne projekty na puszki, które w grudniu pojawią się w dwóch sieciach handlowych i z którymi w styczniu kwestować będą tysiące wolontariuszy. Grają z nami Sztaby z całego świata! Jesteśmy wszędzie tam, gdzie bije polskie serce! - Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

Symboliczne odpalenie kolejnego etapu produkcji skarbonek w fabryce Stora Enso, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy, która trwa nieprzerwanie od 25 lat. Produkowane przez Stora Enso skarbonki są wkładem naszej firmy oraz wszystkich pracowników w pomoc dla setek szpitali i instytucji oraz tysięcy ludzi w ramach akcji WOŚP. Zgodnie z naszą misją są one w pełni odnawialne. Przez to realnie wpływamy na poprawę stanu środowiska naturalnego, co pozwala nam „czynić to co dobre dla ludzi oraz planety” - Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland.

 

Charakterystyczne puszki o podstawie sześciokąta produkowane są zgodnie z wartościami marki Stora Enso, z surowców odnawialnych, wykorzystując tekturę na bazie papieru makulaturowego. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, a także całej planecie. To szczególnie istotne podczas 31. Finału WOŚP, podczas którego Fundacja apeluje: żyj zdrowo w zdrowym świecie!

 

Prezentacja skarbonek 31. Finału WOŚP w fabryce Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski

 

Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 3,2 miliona puszek, 31. Finał WOŚP to kolejne 225 tysięcy skarbonek. 

 

Finałowe skarbonki - ciekawostki

  • Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.
  • Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
  • Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
  • Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu. 
     

 

31. Finał WOŚP odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki jest walka z sepsą poprzez zakup nowoczesnego sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych.
Już w grudniu cel akcji zasilić będzie można poprzez kanały elektroniczne, a tradycyjna kwesta, w trakcie której wolontariusze korzystać będą z wyprodukowanych przez Stora Enso tekturowych skarbonek, przypada na ostatnią niedzielę stycznia. 
To już 25. Finał WOŚP, w trakcie którego wolontariusze z całego świata kwestują do puszek wydrukowanych przez Stora Enso. 

POKAŻ PODOBNE
2023-04-08 12:00:00

Alleluja 2023

Wszystkiego dobrego i przede wszystkim zdrowia od całej naszej Fundacji.

2023-04-04 18:45:00

Kolejny sprzęt dla okulistyki kupiony!

4 kwietnia zrealizowaliśmy pierwszy w tym roku Konkurs Ofert. Tym razem kupowaliśmy sprzęt m.in. dla ośrodków okulistycznych. Urządzenia za w sumie 17 058 238,40 złotych trafią do 75 placówek w 56 miastach.

2023-03-27 15:25:00

Bułka "Finałówka" - podsumowanie akcji

Tegoroczny Finał WOŚP obfitował w ciekawe wydarzenia i projekty. Po raz pierwszy pojawiła się akcja "Dobra bułka zdrowiu służy", w której piekarnie mogły wesprzeć cel 31. Finału WOŚP przekazując przychód ze sprzedaży bułki "Finałówki" - czas na podsumowanie tej akcji!

2023-04-28 14:30:00

Otwarcie Ronda im. WOŚP w Piotrkowie Trybunalskim!

Zobaczcie, jak było na otwarciu ronda im. WOŚP w Piotrkowie Trybunalskim! To już 59. miejsce noszące imię naszej Fundacji!