Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

Uniwersytet SWPS i WOŚP przeciwko przemocy

2023-06-21 18:00:00

 

 

W maju br. doszło do nawiązania współpracy pomiędzy Fundacją Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy, Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL. Fundacja zdecydowała o zakupie dostępów do systemu RESQL dla 50 placówek oświatowych, rozpoczynając działania od 14 szkół z dzielnicy Białołęka w Warszawie. RESQL powstał na Uniwersytecie SWPS i ma na celu wspieranie szkół w zakresie rozwiązywania problemów przemocy rówieśniczej, a co za tym idzie podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego młodych osób.

 

Zakupiony przez Fundację WOŚP system w ciągu najbliższych miesięcy trafi w sumie do 50 placówek w całej Polsce. Dzięki RESQL uczniowie mogą bezpiecznie i anonimowo zawiadamiać pedagogów o przemocy, której są ofiarami lub świadkami. Rozwiązanie pomaga przeciwdziałać przemocy rówieśniczej oraz wspiera tworzenie dobrej atmosfery w szkole, co ma również wpływ na kondycję psychiczną oraz samopoczucie dzieci i młodzieży.

 

Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki Fundacji WOŚP będziemy mogli wspólnie czynić dobro. Cieszę się, że umowa o współpracy Uniwersytetu SWPS i Fundacji WOŚP, podpisana w maju, tak szybko znajduje swoją realizację i to bardzo konkretnie w przestrzeni szkół. System RESQL to narzędzie pomocy psychologicznej, a Fundacja WOŚP i nasza uczelnia mówią o niej od dawna. Jednak my przestaliśmy tylko mówić i zaczęliśmy współpracować, żeby tę pomoc psychologiczną dostarczać także do szkół. Tym się różnimy od innych instytucji, że nie tylko mówimy, ale działamy i wokół tych działań budujemy społeczność. Druga wspólna inicjatywa Uniwersytetu SWPS i Fundacji WOŚP to obecność na 29. Pol’and’Rock Festival. Nasza Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS zaangażowała się także we współpracę z Fundacją WOŚP, żebyśmy mogli wspierać zdrowie psychiczne tych wszystkich, którzy podczas festiwalu będą chcieli odpoczywać, rozwijać się, rozmawiać o współczesności, o życiu, o Polsce. To wsparcie jest potrzebne, a musimy je zapewniać w oparciu o rzetelną wiedzę, która wynika z badań naukowych, które w Uniwersytecie SWPS są prowadzone – mówi prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS.

 

 

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wielokrotnie już podejmowała temat stanu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej - m.in. przeznaczyła 4,3 mln zł na pomoc specjalistycznym ośrodkom (zakup 1744 urządzeń dla 37 oddziałów w całym kraju), czy uczestniczyła w debacie realizowanej w Senacie RP.


Jurek Owsiak w trakcie konferencji dotyczącej wsparcia dla uczniów z Białołęki, fot. WOŚP

 

Nasza fundacja jest instytucją, która przysłuchuje się bardzo różnym sytuacjom, aby szybko podejmować ważne decyzje. Jakiś czas temu zaczęliśmy się przyglądać polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Dokonaliśmy pierwszych zakupów urządzeń i testów, żeby zmienić cokolwiek. Wzięliśmy też udział w spotkaniu w Senacie, gdzie mogliśmy mówić o tym, jak widzimy sytuację. Efektem tego spotkania jest chociażby nasza współpraca z Uniwersytetem SWPS jako instytucją, z którą możemy zrobić coś bardzo konkretnego. Fundacja zakupiła dostęp do programu RESQL dla 50 szkół w Polsce i jest w stanie kupić ich więcej, bo jest to absolutny konkret. To jest tak, jakby dać pieniądze na test tak, jakby w medycynie przeznaczyć środki na lekarstwo. To jest lekarstwo. Te pierwsze programy już trafiają na Białołękę, do 14 szkół, a wkrótce też m.in. do Śródmieścia. Dobro dzieci i młodzieży, które jest dzisiaj w tragicznym stanie, teraz jest w naszych rękach. My zrobimy wszystko, żeby Wam pomóc podkreśla Jerzy Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

RESQL powstał na Uniwersytecie SWPS. Twórcami systemu służącego przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej w szkołach są dr Małgorzata Wójcik, dr Radosław Kaczan i dr Piotr Rycielski. Rozwiązanie, w którego skład wchodzi aplikacja mobilna, pozwala uczniom na – także anonimowe – powiadamianie o incydentach przemocy. Zgłoszenie dostaje przeszkolony nauczyciel – interwent – który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i podejmuje działania. Wraz z systemem RESQL szkoły otrzymują materiały prewencyjne i interwencyjne (w językach polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim), ułatwiające pracownikom odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

 

RESQL to narzędzie dopasowane do potrzeb nowoczesnej i bezpiecznej szkoły, a na pewno dla szkoły, która taką chce być. Jest to pierwsze systemowe i kompleksowe rozwiązanie oparte o naukowe badania, aktywnie wpływające na kondycję psychiczną, bezpieczeństwo oraz dobrostan dzieci i młodzieży – tłumaczy Piotr Ciszek z Uniwersytetu SWPS, jeden z twórców aplikacji.

 

System działa na rynku od dwóch lat. Do tej pory został udostępniony w ponad 100 szkołach w Polsce. Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwa ok. 450 interwentów, a z systemu może już korzystać w sumie 25 tys. uczniów. Do białołęckich szkół system trafi na przełomie sierpnia i września 2023 r. Wtedy odbędą się szkolenia z użytkowania RESQL dla dzieci i dorosłych – kadry pedagogicznej, samorządów uczniowskich i interwentów.

 

To jest niesamowite, że nastąpiła synergia kilku niesamowitych instytucji – fundacji, której zaufały miliony Polaków, renomowanej uczelni i dzielnicy w postaci pani burmistrz, która na co dzień rozmawia z nami, dyrektorami szkół, i słucha, czego potrzebujemy. Nie chodzi o to, żebyśmy powiesili sobie na ścianie taki ładny certyfikat dołączenia do projektu, ale o to, żeby Kasia, Tomek czy Wiktor mogli nacisnąć guzik i poprosić o pomoc. Być może 15 z 16 albo 99 ze 100 nie naciśnie żadnego z guzików, ale jeżeli choćby w przypadku jednego ucznia uda się powstrzymać jakąś przemoc albo uratować życie, to warto. I za to Wam dzisiaj dziękuję – mówi Tomasz Remiszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 361 im. Papcia Chmiela w Warszawie, przedstawiciel szkół z terenu Białołęki, które dołączyły do projektu.

Placówki z Białołęki, dołączające do projektu, otrzymały pamiątkowe certyfikaty, fot. WOŚP

 

 

Przedstawiciele Uniwersytetu SWPS i Fundacji WOŚP podpisali 25 maja 2023 roku „List intencyjny w zakresie współdziałania na rzecz podniesienia świadomości dotyczącej stanu i uwarunkowań zdrowia psychicznego”. Współpraca zakłada też działania z zakresu psychoedukacji podczas Pol’and’Rock Festival, który odbędzie się między 3 a 5 sierpnia 2023 roku na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim.

 

Klinika Uniwersytetu SWPS to miejsce naszej codziennej pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Od lat realizujemy zadania z zakresu zdrowia psychicznego w oparciu o aktualną wiedzę, doświadczenie naszych ekspertów i metody potwierdzone naukowo. Nasz zespół przygotował dla uczestników Festiwalu Pol’and’Rock blisko 30 warsztatów o tematyce związanej ze zdrowiem psychicznym. Powiemy m.in. o tym jak można zaprojektować własny dobrostan i szczęście. Pokażemy, że stres nie zawsze nam szkodzi. Odpowiemy na pytanie, czym jest pierwsza pomoc psychologiczna oraz poruszymy różnorodne tematy jak na przykład zaburzenia depresyjne czy uzależnienia. Wszystkim warsztatom przyświeca jeden cel: nauczyć uczestników, jak zauważać problemy, jak zrozumieć mechanizm ich powstawania i jak właściwie zareagować – mówi Dominika Kacperek-Karbowiak, dyrektor Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS zorganizuje podczas festiwalu warsztaty, których tematyka związana będzie ze zdrowiem psychicznym. Wśród tych tematów znajdą się m.in.: budowanie rezyliencji, czyli odporności psychicznej, zrozumienie mechanizmów zaburzeń psychicznych, zasady właściwego dbania o zdrowie psychiczne i wspieranie osób w kryzysie. Dla uczestników festiwalu opracowane zostaną też materiały edukacyjno-informacyjne. 

 
Zobacz, jak było na konferencji prasowej dotyczącej wsparcia dla szkół z Białołęki: 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-04-19 10:26:48

Szkolimy w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim!

Nasze szkolenia w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" nie zwalniają tempa! Wczoraj nasi instruktorzy przeprowadzili zajęcia w Łodzi, a dzisiaj szkolimy nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim! Łącznie przeszkolimy nauczycieli i nauczycielki z 40 szkół!

2024-03-21 16:00:00

Dołączcie do nas 27 marca!

Za 6 dni, w środę 27 marca ogłosimy ostateczny wynik 32. Finału WOŚP! Celem zbiórki był zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.

2024-04-05 15:30:00

Razem - w imię przyjaźni i braterstwa!

Orkiestra zaprasza do wspólnego grania wszystkich, którzy chcą pielęgnować ideę braterstwa, przyjaźni i solidarności w czynieniu dobra. Jesteśmy dumni, że nasza działalność budzi zaufanie także na arenie międzynarodowej.

2024-04-19 14:45:00

Pierwsze takie symulatory na świecie!

Celem 30. Finału WOŚP, który zagrał w 2022 roku, był zakup sprzętu dla okulistyki dziecięcej. W ramach realizacji celu zbiórki w środę, 17 kwietnia, podpisaliśmy kontrakt na zakup 4 symulatorów do nauki badania dzieci w kierunku retinopatii wcześniaków za blisko 1,8 miliona złotych!