Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
175426813 PLN
Fundacja
Finały

W jeden dzień dookoła świata! WOŚP bez granic

2023-01-19 14:00:00

Tu Ziemia, Planeta Dobrych Serc

 

Warszawa, Polska, świat! Ekspansja entuzjazmu, który rozlał się w 1993 r. w naszym kraju, przebiegała w błyskawicznym tempie. Już tego samego roku dotarliśmy za ocean. To właśnie z Nowego Jorku i Chicago nieprzerwanie od 1. Finału WOŚP łączą się z nami Rodacy. W ślad za nimi, porywając zarazem serca swoich zagranicznych przyjaciół, ruszyła Polonia na całym świecie. Co roku powiększając skład naszej Orkiestry, czynicie ją prawdziwie Wielką!

 

To znów nikt inny, tylko Wy sami stworzyliście ten międzynarodowy zespół. Tuż po pierwszej styczniowej zbiórce, w USA w Cricket Club zorganizowano koncert na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Materiały z tego wydarzenia zostały pokazane na 2. Finale WOŚP w Polsce, a już 3. Finał transmitowany był przez Telewizję Polonia za granicą!

 

Niektóre historie pokazują, że są wśród nas wolontariusze, którzy swoją orkiestrową przygodę rozpoczynali podczas pierwszych Finałów w ojczyźnie, aby później siać ideę niesienia dobra w różnych zakątkach Ziemi. Jednym z takich wyjątkowych wolontariuszy jest Roman – obecnie współtworzy Sztab WOŚP Zurych, który w 1994 r. dumnie kroczył ulicami Kalisza, kwestując na rzecz najmłodszych pacjentów do własnoręcznie przygotowanej „puszki".

 

Pierwszy od prawej: Roman podczas 2. Finału WOŚP w Kaliszu. Fot.: Fotoreportaż Stanisława Szewczyka, gazeta Ziemia kaliska, 1994

Warto także podkreślić, że w zeszłych latach nasza międzynarodowa orkiestrowa społeczność działała aktywnie nie tylko w  trakcie Finałów, ale także w ciągu roku, organizując zloty sztabów zagranicznych czy włączając się w akcje pomocowe. Jesteśmy dumni z Was, z tego, jaką społeczność budujecie każdego dnia.

 

Globalne akordy pomocy

Zawsze powtarzamy, że podczas Finałów, w mroźny styczniowy dzień, grzeje nas ogień naszych serc i radość z pomagania. Jak się okazuje, niektórzy z Was pielęgnują w środku naprawdę wielki płomień, który bez względu na warunki atmosferyczne, topi każde lody! Tysiące kilometrów na północ, działa nasz niesamowity sztab Polskiej Stacji Polarnej Hornsund i śle gorące pozdrowienia!

 

 

W nieco łagodniejszym klimacie działają nasze europejskie sztaby, przygotowując niekończące się listy atrakcji. Dublin zaprasza na 31. Finał organizowany w dwóch zamkach irlandzkich, gdzie przeniesiemy się w czasie na średniowieczny jarmark. Spójrzcie tylko na tę scenerię!

 

 

Sztab WOŚP Rijswijk & Den Haag proponuje spacer po urokliwych ulicach Hagi w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Do wycieczki może dołączyć każdy! Planujecie wizytę w Niderlandach? Jesteście tam na stałe? Warto zaznaczyć datę 20 stycznia w kalendarzu i skorzystać z wyjątkowej okazji, by odkryć nowe oblicze tego  niezwykłego miasta!

 

 

 

Madryt z kolei zaprasza na imprezę w Centrum Kultury Galileo, gdzie na uczestników czekać będą koncerty, kiermasze i liczne atrakcje artystyczne! Z Madrytem grają też inne miejsca - Granada, Alicante, Segowia i Teneryfa.

 

 

Wśród naszych wolontariuszy jest też Slaven z Chorwacji, który z zaangażowaniem włączył się w organizację styczniowej zbiórki w największych miastach swojego pięknego kraju. Wielka Orkiestra zagra w Rijece, Splicie, Zadarze i Zagrzebiu, gdzie będzie można spotkać się z polską kulturą, spróbować kuchni, posłuchać polskiej muzyki.

 

 

Doszły nas słuchy, że podobne emocje towarzyszą naszym Rodakom w Stanach. Wolontariusze z Detroit, Austin, Dallas, Houston na bieżąco informują nas o swoich inicjatywach i finałowych planach. Pełen atrakcji rodzinny piknik na świeżym powietrzu, spotkania z dziećmi w polskich szkołach, bieg na dystansie 5 km to tylko niektóre z propozycji przygotowanych w duchu „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”, zgodnie z mottem tegorocznego finału.

 

Wolontariusze Sztabu WOŚP Austin z wizytą na Dominikanie, fot. Anna Zieleniewska

 

Zwątpiliście, czy to wszystko dzieje się naprawdę? Jeśli cokolwiek może Was ostatecznie przekonać o pięknie, które tkwi w tej społecznej inicjatywie, to będzie to zjawiskowa pocztówka z Bali! Spójrzcie tylko na ten pełen kolorów świat!

 

 

Ale się dzieje!

Oj, dzieje się, dzieje! I brakłoby strony, by wymienić absolutnie wszystkie wydarzenia i akcje, nad którymi pracują nieustraszeni wolontariusze WOŚP. Zachęcamy jednak, do śledzenia aktualizowanej na bieżąco listy wydarzeń sztabowych na naszej stronie internetowej, a także do odwiedzenia profili i stron poszczególnych sztabów. Można tam znaleźć prawdziwe perełki w postaci zdjęć, postów, nagrań i relacji!

 

 Serduszko WOŚP w Houston, fot. Sztab WOŚP Houston

Warto na koniec przedstawić garść podstawowych informacji, które oddają skalę naszych wspólnych działań. Gotowi?

W tym roku dołączyło do nas aż 87 zagranicznych sztabów z 25 różnych państw. Za granicą działa aż 2 206 zarejestrowanych wolontariuszy WOŚP, a Puszki Stacjonarne można znaleźć aż w 1 802 lokalizacjach (sic!). Gramy z:

 • Irlandii
 • Islandii
 • Niemiec
 • Wielkiej Brytanii
 • Stanów Zjednoczonych
 • Nowej Zelandii
 • Belgii
 • Cypru
 • Holandii
 • Norwegii
 • Austrii
 • Chorwacji
 • Hiszpanii
 • Australii
 • Szwecji
 • Szwajcarii
 • Luksemburgu
 • Danii
 • Kanady
 • Czech
 • Singapuru
 • Japonii
 • Francji
 • Włoch
 • Indonezji.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WOŚP in Tokyo (@wosptokyo)

 

Widzimy Waszą pracę! Dziękujemy!

Pamiętajmy, że świat należy do nas. Zadbajmy razem o to, by stawał się piękniejszy każdego dnia.

 

 

31. Finał WOŚP

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy — oto cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już w grudniu cel akcji wspierać można poprzez rozmaite kanały elektroniczne i udział w imprezach zamkniętych organizowanych przez Sztaby.

 

POKAŻ PODOBNE
2023-11-30 13:57:59

Oto skarbonki 32. Finału WOŚP!

Na niespełna dwa miesiące przed kolejną edycją zbiórki Fundacji WOŚP, oficjalnie zaprezentowano skarbonki, do których będzie można przekazywać datki. Tylko w tym roku wydrukowano 226 tys. puszek!

2023-12-11 11:58:31

Dar Młodzieży - okręt pełen historii i dobroci

W niedzielę, 10 grudnia 2023 r., żaglowiec „Dar Młodzieży” otworzył swoje pokłady dla zwiedzających, jednocześnie wspierając cel 32. Finału WOŚP. Dziękujemy!

2023-12-05 16:30:00

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W uznaniu pracy wolontariuszy na całym świecie, za poświęcany czas, trud i wkład bezinteresownej pracy, w 1985 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.

2023-12-05 18:40:00

Wydaliśmy 14 milionów złotych na okulistykę dziecięcą!

5 grudnia zrealizowaliśmy 68. Konkurs Ofert, w całości dedykowany zakupom w ramach 30. Finału WOŚP, czyli okulistyce dziecięcej. Wiele godzin negocjacji dało bardzo konkretny efekt - 20 urządzeń za 14 138 131,80 złotych!