Celem Punktu Pomocy Humanitarnej WOŚP było wsparcie medyków i przedstawicieli organizacji pozarządowych udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na polsko-białoruskiej granicy. To właśnie w Punkcie aktywiści zaopatrzyć mogli się w medyczne materiały zużywalne, środki higieny osobistej, jedzenie czy odzież potrzebne w trakcie działań w obszarze przygranicznym.
Niesienie takiej pomocy humanitarnej jest obowiązkiem każdego człowieka, a sytuacja, z którą my - Polacy, mamy do czynienia, postawiła nam bardzo jasno wybór, czy takiej pomocy udzielimy, czy nie. Niech kieruje nami serce, sumienie, miłość i szacunek do bliźniego.
Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Punkt Pomocy Humanitarnej
W Michałowie powstał punkt pomocy humanitarnej, którego celem jest wsparcie medyków i organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przekraczającym polsko-białoruską granicę. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca do działania wszystkie instytucje i środowiska, którym bliski jest los drugiego człowieka. Do współpracy przystąpiły już m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Polski Czerwony Krzyż. Orkiestra apeluje również o umożliwienie organizacjom pozarządowym działania w strefie stanu wyjątkowego.
Punkt Humanitarny
Punkt Humanitarny
Punkt Humanitarny
Agata Buzek, Jacek Braciak i ekipa Pokojowego Patrolu 10.11.2021
Przekazaniu darów od warszawskiego teatru do Punktu Humanitarnego 20.11.2021
Jacek Braciak w Punkcie Humanitarnym przy przekazaniu darów z warszawskiego teatru 10.11.2021
Punkt Humanitarny 10.11.2021
Punkt uruchomiony został 8 listopada i działał nieprzerwanie do 31 stycznia, w tym przez pierwsze dwa miesiące - w trybie całodobowym. Utworzono go przy Zespole Szkół w Michałowie (ul. Sienkiewicza 5), niecałe 30 kilometrów od granicy Polski z Białorusią, jako punkt zaopatrzenia dla aktywistów i organizacji pozrządowych, ale również miejsce wymiany doświadczeń, planowania działań czy przestrzeń do realizacji spotkań i nawiązywania współpracy między NGO.
Obsadę Punktu Pomocy Humanitarnej przez dwa miesiące stanowili członkowie Pokojowego Patrolu, których w działania zaangażowało się w sumie 125.
Dla wolontariuszy Pokojowego Patrolu działanie w Punkcie Pomocy Humanitarnej w Michałowie było zupełnie nowym - mówiąc otwarcie - nietypowym zadaniem. Pojawili się tam na hasło rzucone przez Jurka Owsiaka i działali rotacyjnie przez 2 miesiące. Efekt bardzo pozytywnie zaskoczył nie tylko nas - wszystko czego nauczyli się w Centrum Wolontariatu WOŚP w połączeniu z doświadczeniem z Finałów i Festiwali Pol’and’Rock pozwoliło bardzo skutecznie pomagać aktywistom działającym w terenie przygranicznym.
Marcin Garczyński, koordynator Pokojowego Patrolu, WOŚP
Mam nadzieję, że w świadomości osób, które miały okazje korzystać z Punktu Pomocy Humanitarnej w Michałowie miejsce to pozostanie czymś więcej niżeli magazynami do wydawania pomocy rzeczowej. Bo te 3 miesiące wspólnych działań to dziesiątki spotkań z bohaterskimi aktywistami, grubo ponad setka w pełni zaangażowanych wolontariuszy Pokojowego Patrolu i Salam Lab oraz to, co chyba najcenniejsze - zbudowane relacje, zarówno te osobiste, jak i między licznymi organizacjami. Współpraca WOŚP i Salam Lab pokazuje, że warto szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli, bo przecież w ostatecznym rozrachunku na polsko-białoruskie pogranicze przywiodło nas wszystkich to samo, tj. brak zgody na cierpienie drugiego człowieka.
Radzimir Burzyński, Salam Lab
Łącznie przez trzy miesiące prowadzenia Punktu Pomocy Humanitarnej WOŚP organizacjom pomocowym oraz działaczkom i aktywistom przekazano ponad 17 000 artykułów spożywczych, ponad 40 000 artykułów medycznych, ponad 2 500 szt. odzieży (w tym butów) i ponad 1 500 artykułów kempingowych/turystycznych i elektronicznych (np. telefony, powerbanki). Poza zakupami dokonanymi przez WOŚP, zaopatrzenie oferowane w Punkcie pochodziło od: OSP Michałowo (głownie artykuły spożywcze), PCK Białystok (pakiety ubraniowe, skarpety), Polskiej Misji Medycznej (głównie buty oraz ubrania podarowane przez niemiecką organizację Humedica).
Z materiałów najczęściej korzystała Fundacja Ocalenie, a także KIK, Rats Agency; bazy w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, okolicach Michałowa i Teremiskach oraz bazy tworzone przez lokalnych mieszkańców i niezależnych aktywistów.
Działania WOŚP w związku z kryzysem na granicy, to także zakup sprzętu do interwencji medycznych - 169 urządzeń i materiałów zużywalnych (m.in. zestaw do drenażu jamy opłucnej, zestaw położniczy, zestaw do szycia ran, kołnierze ortopedyczne, deska ortopedyczna), z których w trakcie swoich działań korzystali Medycy na Granicy oraz Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Całkowite zaangażowanie WOŚP w rejonie przygranicznym to w sumie 557 428,72 zł, które przeznaczone zostały m.in. na zakup materiałów medycznych, a także przygotowanie i logistykę związaną z pracą punktu. Na działania w związku z kryzysem na granicy Fundacja przeznaczyła środki przekazane przez społeczeństwo w ramach 1% podatku.
WOŚP dla szpitala w Hajnówce
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy swoimi działaniami wsparła również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, do którego trafiają imigranci przebywający w obszarze polsko-białoruskiej granicy.
Do placówki dostarczono sprzęt o wartości blisko 480 tys. zł: 8 pulsoksymetrów, 25 łóżek elektrycznych z materacami szpitalnymi i szafkami przyłóżkowymi, 25 materacy przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych, 10 termometrów bezdotykowych.
Do szpitala trafią również: defibrylatory, nebulizatory, lokalizatory naczyń krwionośnych, aparat KTG, detektor tętna płodu, wózki inwalidzkie, pompy strzykawkowe, podnośnik dla pacjentów leżących, fotel kąpielowy oraz pediatryczny stół zabiegowy.