WOŚP pomaga w obliczu powodzi
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
Z zebranych w styczniu 2018 roku ponad 126 milionów PLN, na realizację celów 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fundacja do tej pory wydała 93,6 mln PLN, w tym tylko na sprzęt dla polskiej neonatologii. Pozostała kwota – 32,7 mln PLN przeznaczona jest na realizację dalszych zakupów w ramach realizacji 26. Finału, które będą miały miejsce w 2019 roku.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tradycyjnie przed kolejnym Finałem opublikowała wstępne rozliczenie ostatniej, finałowej zbiórki. 26. Finał WOŚP odbył się w styczniu 2018 roku, a jego celem było wyrównanie szans w leczeniu noworodków.
To właśnie neonatologia była podstawową dziedziną medycyny, której doposażenie Orkiestra realizowała przez cały miniony rok. W sumie tylko dla podstawowych oddziałów neonatologicznych Orkiestra kupiła sprzęt za sumę 75,8 mln PLN. Do szpitali w całej Polsce trafiły:
W sumie blisko 4 tys. nowoczesnych urządzeń dostarczonych zostało na prawie wszystkie podstawowe oddziały noworodkowe w Polsce.
Dzięki pozostałym środkom wydanym dzięki 26. Finałowi WOŚP Fundacja prowadziła ogólnopolskie programy medyczne – Program Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków czy Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Wielka Orkiestra reagowała także na informacje o nagłych potrzebach sprzętowych polskich szpitali, wydając na zakupy interwencyjne i dodatkowe 1,8 mln PLN. Fundacja realizowała także zakupy sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej, na co spożytkowane zostało 2,4 mln PLN.
Koszt organizacji 26. Finału (m.in. koszt wydruku serduszek, plakatów, koszt obsługi wolontariatu, koszt transportu i usług przewozowych, czy koszt telekomunikacji), a także koszt rozdysponowania darów, wyniosły w sumie 4,3 mln złotych, co stanowi 3,4% zebranej w czasie Finału sumy.
Z zebranej w Finale WOŚP kwoty - Orkiestra nie pokrywa kosztów utrzymania biura Fundacji oraz kosztów realizacji celów statutowych nie ujętych w celach Finału. W szczególności – środki zebrane w Finale nie mogą być i nie są wykorzystywane do finansowania wydatków związanych z organizacją Festiwalu Pol’and’Rock.
Sam Finał i sukces zbiórki to dla nas dopiero połowa drogi do tego, by rzetelni rozliczyć się z każdej złotówki powierzonej nam przez Polaków – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Orkiestry – Zamienienie milionów złotych z Finału na konkretne urządzenia w konkretnych szpitalach, i to w absolutnie ogólnopolskiej skali – to ogromna praca wykonywana przede wszystkim przez zespół pracowników Działu Medycznego Fundacji, przy wsparciu ekspertów z wielu placówek w Polsce. Na tę pracę składa się dokładne rozpoznanie potrzeb każdego ze szpitali, zaplanowanie i zorganizowanie konkursów ofert czyli zakup sprzętu medycznego, następnie sformalizowanie kontraktów, oraz dopilnowanie by każde z urządzeń dotarło do miejsca docelowego wraz ze wszystkimi dodatkowymi usługami (szkolenia, instruktaże, wsparcie serwisowe itd.).
Wstępne rozliczenie 26. Finału zostało także opublikowane na stronie http://nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. Każdy Internauta może sprawdzić, w jaki sposób wydaliśmy przekazane przez niego pieniądze. Do tej pory wszystkie zaprezentowane rozliczenia Fundacji Polacy sprawdzali aż 76 534 razy. Polacy chcą wiedzieć na co wydawane są ich pieniądze! W odpowiedzi powstała internetowa platforma, gdzie każdy może dowiedzieć się, na co wydawane są jego pieniądze. Jesteśmy z WOŚP-em od 2013 roku i razem z Jurkiem pokazujemy wydatkowanie każdej zebranej złotówki! Rozliczenie 25-tego i 26-tego Finału są już dostępne na www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. Serdecznie zapraszamy! - opowiada Monika Romanowska z The Story
Fundacja WOŚP przyjęła naczelną zasadę, zgodnie z którą doposaża szpitale i inne jednostki świadczące usługi zdrowotne, które są publiczne lub w których większościowym udziałowcem jest organ samorządowy. Każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze. Jako darczyńca, Fundacja zastrzega sobie jednak prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny). Ponadto nakłada na obdarowanego, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń. Polecenia Fundacji zawarte w umowie darowizny są następujące:
W czasie całej swojej działalności Fundacja WOŚP zebrała na wsparcie dla systemu ochrony zdrowia w Polsce 951 mln złotych. Do szpitali trafiło w sumie 59,7 tys. urządzeń medycznych, które pracują w praktycznie wszystkich szpitalach w Polsce, gdzie leczone są dzieci oraz na wszystkich polskich oddziałach geriatrycznych.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
Zegar tyka i od rekordu w pierwszej pomocy dzielą nas niespełna 2 dni! W środę punktualnie w południe rozpoczniemy kolejną edycję akcji, którą chcemy przypomnieć, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy!
Spotkania z przedstawicielami Sztabów organizujących Finały WOŚP stały się już tradycją. 4. Ogólnopolski Zlot Sztabów odbył się w miniony weekend w Piotrkowie Trybunalskim.