Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Ważne informacje

Ważne informacje

O Fundacji
 • Czy Fundacja WOŚP ma regionalne ośrodki?

  Nie, Fundacja WOŚP nie ma regionalnych ośrodków. Nasza siedziba mieści się wyłącznie w Warszawie. Sztaby WOŚP (organizowane podczas Finału) nie są regionalnymi ośrodkami Orkiestry. To miejsca, w których zrzeszają się ludzie chcący przygotować Finał w swojej miejscowości. Działają oni na rzecz Orkiestry, ale nie w jej imieniu.

 • Czy Fundacja działa tylko w czasie Finału i Pol'and'Rock Festival?

  Nie, Fundacja działa przez cały rok. Oprócz Finałów i Pol'and'Rock Festival zajmujemy się całoroczną działalnością medyczną. Więcej na ten temat możesz przeczytać TU.

 • Jak skontaktować się z Fundacją?

  Wystarczy wejść na tę stronę internetową (kliknij TU) by uzyskać dostęp do wszystkich możliwych dróg kontaktowania się z nami.

 • Jakie organy kontrolują Fundację WOŚP?

  Fundacja WOŚP każdego roku prowadzi pełną księgowość i skrupulatną sprawozdawczość, nasze raporty i sprawozdania otrzymują wszystkie urzędy sprawujące nadzór nad działaniami WOŚP. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (wcześniej Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów wraz z odpowiednim Urzędem Skarbowym – te instytucje prowadzą bieżącą weryfikację naszej działalności.

 • Kim jest Jurek Owsiak?

  Jurek Owsiak (ur. 6 października 1953 r. w Gdańsku) - dziennikarz radiowy i telewizyjny, a przede wszystkim – jak sam mówi o sobie – obserwator rzeczy ulotnych i dziwnych. Autor radiowych audycji muzycznych. Debiutował na antenie Rozgłośni Harcerskiej w 1986 roku. Mogliśmy usłyszeć go także w Programach I i III Polskiego Radia (audycje BRUM wraz z m.in. Piotrkiem Majewskim, Piotrkiem Klattem czy Kubą Wojewódzkim, a następnie autorski program „SIE KRĘCI”) oraz w Esce Rock.  Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z którą realizuje ideę corocznego Finału WOŚP – niezwykle efektywnej zbiórki publicznej prowadzonej w kraju i na świecie. Twórca Przystanku Woodstock – największego w Polsce i jednego z największych w Europie festiwali muzycznych (co roku odwiedza go ponad półmilionowa publiczność). Prezes Zarządu firmy Złoty Melon – czołowego wydawcy koncertowych płyt DVD w naszym kraju. Autor programów telewizyjnych emitowanych na antenie Telewizji Polskiej - „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki”, „Dziura w koszu”, „Bezpieczne wakacje”. Właściciel i pomysłodawca młodzieżowego kanału telewizyjnego Owsiak.TV, emitowanego w platformach cyfrowych „n” i „Cyfra+”, który prowadził do października 2010 r. Od stycznia 2011 r. prowadzi telewizyjny portal internetowy Owsiaknet.pl (obecnie Kręcioła.TV). Współautor książek „Listy do Owsiaka”, „Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog-wodospad Jurka Owsiaka”, „Przystanek Woodstock – historia Najpiękniejszego Festiwalu Świata” oraz autor książki „Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania”. Jurek jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty. Gra na perkusji. Jest żonaty z Lidią Niedźwiedzką - Owsiak, na którą mówi "Dzidzia". Mają dwie córki – Olę i Ewę. Więcej o Jurku przeczytacie poniżej. 

  W 2023 roku Jurek Owsiak wraz z Lidią Niedźwiedzką- Owsiak zostali laureatami Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel. 

 • Kim jest Lidia Niedźwiedzka - Owsiak?

  Lidia Niedźwiedzka–Owsiak – ekonomistka, absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dzisiejsza SGH), członek zarządu Fundacji, żona Jerzego Owsiaka. Koordynuje działania Fundacji i pełni funkcję dyrektora medycznego. Utrzymuje stały kontakt z oddziałami pediatrycznymi, które korzystają z przekazanego im sprzętu medycznego. Pomimo tego że pozostaje w cieniu i nie zabiera zbyt często publicznie głosu, to trzyma rękę na pulsie i sprawnie zarządza działaniami Fundacji. Jest ogromnym wsparciem dla swojego męża w prowadzonych wspólnie działaniach, jak podkreśla jej mąż Jurek, Fundacji nie byłoby gdyby nie żona – Ona to wszystko trzyma – mówi. 

  W 2014 roku wraz z mężem byli Laureatami Kryształowych Zwierciadeł, została także wyróżniona tytułem Kobiety Roku 2017, który przyznaje miesięcznik "Twój STYL". W 2019 roku razem z mężem zostali docenieni Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. 

  W 2023 roku Jurek Owsiak wraz z Lidią Niedźwiedzką- Owsiak zostali laureatami Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel. W tym samym roku Lidia Niedźwiedzka- Owsiak otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa od Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego  w Poznaniu.

 • Kim jest Bohdan Maruszewski?

  Bohdan Jarosław Maruszewski (ur. 19 sierpnia 1953) – polski kardiochirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych. Przez bliskich nazywany Dankiem.

  Jest współtwórcą Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Studia ukończył na Akademii Medycznej w Warszawie w 1974 r, 4 lata później doktoryzował się, a w 1996 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Rozprawa doktorska miała tytuł "Ocena wyników korekcji chirurgicznej poszerzenia pierścienia płucnego u dzieci ze skrajną postacią tetralogii Fallota". Jest członkiem honorowym Amerykańskiego Towarzystwa Kardiochirurgów Dziecięcych /CHSS/. Był Prezydentem, a obecne jest członkiem honorowym Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgów Dziecięcych /ECHSA/. Od 20 lat jest także Dyrektorem Europejskiej Bazy Danych Operacji Serca u Dzieci. Zawodowo związany jest z Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie pracuje na stanowisku Kierownika Kliniki Kardiochirurgii.

  W 2004 roku uzyskał tytuł Profesora Zwyczajnego - jest to dożywotni tytuł naukowy nadawany przez Prezydenta RP. Prywatnie angażujący się społecznik. W 1993 r. był jednym z fundatorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Początkowo zajmował stanowisko wiceprezesa, a następnie prezesa WOŚP. Otrzymał Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Order Uśmiechu.

 • Kim jest Piotr Burczyński?

  Piotr Burczyński urodził się w 1953 roku w rodzinie lekarskiej. W młodości grając dla barw klubu AZS Warszawa wielokrotnie zdobył mistrzostwo Warszawy i Polski w tenisie ziemnym. Nadal tenis, jak również narciarstwo i podróże pozostają jego hobby.

   

  W 1979 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie i zaczął prace w tworzącej się Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, pod kierunkiem Profesora Jarosława Stodulskiego. Był jej współtwórca i organizatorem. Odbył wiele staży zagranicznych, w tym w Boston Harvard Medical School w USA, Great Ormond Street Hospital w Londynie, czy w Children's Hospital w Liverpoolu. Dziś pracuje jako profesor Kliniki Kardiochirurgii Wad Wrodzonych serca w CZD, pełniąc funkcję zastępcy ordynatora. Piotr Burczyński jest członkiem wielu towarzystw naukowych, jak chociażby Polskiego Towarzystwa Torakochirurgicznego, Stowarzyszenia Klub Kardiochirurgów Polskich, Światowego Stowarzyszenia Wad Wrodzonych Serca. Jest autorem i współautorem ponad stu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. W swojej praktyce lekarskiej specjalizował się w leczeniu bardzo ciężkiej wady wrodzonej serca - kanałów przedsionkowo-komorowych, występujących zwłaszcza u dzieci z Zespołem Downa.

   

  Od 40 lat jest w związku małżeńskim z Barbarą Burczyńską. Maja syna Rafała i 3-letnią wnuczkę Lusie-Halusie.

   

  25 lat temu, m.in. razem z Jurkiem Owsiakiem i Bohdanem Maruszewskim współtworzył Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzisiaj pełni w niej funkcje V-ce Prezesa Zarządu Fundacji.

 • Gdzie mieści się Fundacja WOŚP?

  Fundacja WOŚP mieści się w Warszawie na ulicy Dominikańskiej 19c. Dokładny adres  i informacje jak dojechać znajdziesz na stronie Kontakt. 

 • Kto organizuje wydarzenia w ramach finałów WOŚP?

  Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach lokalnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w miastach i miasteczkach całej Polski są przygotowywane przez lokalne Sztaby Orkiestry, działające na rzecz, a nie w imieniu Fundacji.

  To właśnie lokalne sztaby są odpowiedzialne za przeprowadzenie i zabezpieczenie organizowanych wydarzeń. Jedynym wydarzeniem organizowanym bezpośrednio przez Fundację WOŚP w związku z corocznymi finałami WOŚP, jest "piknik" organizowany na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

 • Czy miejsca w Zarządzie Fundacji są dziedziczone?

  Miejsca w zarządzie WOŚP nie są dziedziczone. W momencie śmierci członka zarządu jego dziecko nie zajmuje automatycznej, jego miejsca. Statut wskazuje natomiast określone i zamknięte grono osób, spośród których może być wybrany członek zarządu – są to fundatorzy oraz ich pełnoletnie dzieci, oraz w wyjątkowych sytuacjach pracownicy Fundacji mający co najmniej 20 letni staż pracy w Fundacji na podstawie umowy o pracę. Tu jednak nic nie jest dziedziczone, musi nastąpić akt wyboru, którego dokonuje Konwent Fundatorów.

Jak działać z WOŚP
 • Jak mogę wspierać działania WOŚP?

  Możecie razem z nami współpracować ( np. Finał WOŚP, Pokojowy Patrol), ale możesz także przekazać nam darowiznę. Jak nas wspierać - dowiesz się na stronie wspieraj.wosp.org.pl. Bezpośrednią wpłatę na nasze konto możecie dokonać na stronie wplacam.wosp.org.pl.

 • Chcę działać z WOŚP. Jak mogę to zrobić?

  Możliwości działania z Fundacją WOŚP jest bardzo dużo i to na wielu płaszczyznach. Sprawdź naszą listę, wybierz najbardziej odpowiednią dla Was opcję i dołącz do nas.

 • Jak zostać wolontariuszem WOŚP?

  Jeśli chcesz zbierać pieniądze w czasie Finału - zgłoś się do najbliższego sztabu. To od niego dostaniesz najważniejsze rzeczy, które umożliwią Ci kwestowanie: identyfikator, puszkę i serduszka. 

 • Gdzie znajdę listę sztabów WOŚP?

  Listę sztabów najbliższego Finału znajdziesz na naszych stronach internetowych. 

 • Ile trzeba mieć lat, żeby być wolontariuszem WOŚP?

  Każdy może zostać wolontariuszem WOŚP! W przypadku osób niepełnoletnich opiekun prawny musi podpisać Oświadczenie Wolontariusza. 

 • Czy osoby niepełnoletnie mogą zbierać pieniądze na WOŚP?

  Oczywiście! Pamiętaj jednak, że wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują pod warunkiem, że towarzyszy im osoba pełnoletnia, której dane zostały wcześniej zgłoszone Szefowi Sztabu.

 • Gdzie zbierają wolontariusze WOŚP?

  Wolontariusze zbierają pieniądze w rejonie działania swojego sztabu tylko na ulicach miast, miasteczek i wsi – nie kwestują „pukając do drzwi”. 

 • Czy dostanę podziękowanie lub zaświadczenie, że brałem/am udział w WOŚP?

  Do Sztabu zostaną przesłane blankiety rozliczeń-podziękowań wolontariuszy, Szef Sztabu zobowiązany jest przekazać je wolontariuszom. Podziękowanie jest dowodem, że dana osoba kwestowała podczas Finału, w związku z czym Fundacja nie wystawia osobnych zaświadczeń potwierdzających iż dana osoba była wolontariuszem. 

Sprzęt od WOŚP
 • W jaki sposób szpitale starają się o sprzęt od Fundacji WOŚP?

  • Prośbę zgodną z tematem ostatniego Finału WOŚP lub któregoś z programów medycznych prowadzonych przez WOŚP należy przysłać na piśmie pocztą (wymagany podpis dyrektora).
  • Prośbę należy uzasadnić opisując sytuację danego oddziału szpitalnego poprzez wskazanie posiadanej aparatury i sprzętu oraz potrzeb, określając również ilość leczonych pacjentów oraz wszystkie inne okoliczności uzasadniające potrzebę doposażenia oddziału.
  • Należy określić dokładnie formę organizacyjno-prawną szpitala lub jednostki zgłaszającej prośbę tj. podstawę prawną prowadzonej działalności leczniczej – załączyć: odpowiednie dokumenty (poświadczone z zgodność z oryginałem) oraz oświadczenie o nieodpłatnym świadczeniu usług w danej dziedzinie na podstawie umowy z NFZ.

  Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie na stronie poświęconej działalności medycznej.

 • Na jakich warunkach przekazywany jest sprzęt od WOŚP?

  Każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze. Jako darczyńca, Fundacja zastrzega sobie jednak prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny). Ponadto nakłada na obdarowanego, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń. Polecenia Fundacji zawarte w umowie darowizny znajdziecie na stronie www.wosp.org.pl/medycyna/sprzet

 • Jakie jest stanowisko WOŚP w sprawie podpisywania oświadczeń o niekorzystaniu z zakupionego przez nią sprzętu?

  Nie grasz z WOŚP, nie musisz podpisywać żadnego oświadczenia 

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla wszystkich potrzebujących. Niezależnie od koloru skóry, filozofii, poglądów politycznych, upodobań muzycznych, sportowych, kulinarnych czy jakichkolwiek innych. Orkiestra gra również dla tych, którzy Orkiestry nie lubią. Wspieramy polski system opieki zdrowotnej i każdy, kto w tym systemie wymaga opieki, a może mu pomóc sprzęt od WOŚP – może i powinien z tej pomocy korzystać. Właścicielem urządzeń z serduszkiem nie jest Fundacja, tylko szpitale w całej Polsce. I urządzenia te na określonych zasadach służyć mają wszystkim pacjentom.

  Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, w której do szpitala trafia dziecko, lekarze ratując zdrowie i życie ruszają ze sprzętem od Orkiestry, a jego rodzic odmawia skorzystania z tej pomocy. Byłoby to wypaczenie najbardziej fundamentalnych zasad, którym hołdujemy od pierwszego dnia naszej pracy na rzecz polskiej medycyny. 

Finanse
 • Ile pieniędzy z Finału przeznaczanych jest na wsparcie Pol'and'Rock Festival?

  Koszty organizacji Pol'and'Rock Festival i częściowo Finału - tak jak koszty działalności administracyjnej –  nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału,  ale z darowizn celowych oraz wpłat sponsorów, o których Fundacja każdorazowo zabiega. Więcej informacji o naszych rozliczeniach znajdziecie TUTAJ. 

 • Ile kosztuje organizacja Finałów WOŚP w poszczególnych miejscowościach? Czy to prawda, że sztaby wydają więcej na organizację imprezy niż zbierają pieniędzy?

  Wszystkie koszty organizacji Finału sztaby pokrywają nie z pieniędzy zebranych w czasie Finału a z pieniędzy pozyskanych specjalnie na ten cel od sponsorów. Sztaby są zobowiązane do maksymalnej oszczędności środków finansowych przeznaczonych na zorganizowanie zbiórki publicznej i imprez jej towarzyszących, tj. do minimalizowania jej kosztów. W przypadku organizowania imprez takich jak np. koncerty szefowie sztabów są proszeni o to, żeby nie wypłacali honorariów zgodnie z ideą "Gram w finale - nie biorę kasy". Sztab może jedynie zwracać wykonawcom faktycznie poniesione przez nich koszty związane z wzięciem udziału w trakcie imprez (np. zwrot kosztów podróży). Bardzo często do udziału w organizacji imprez włączają się także miasta i lokalne ośrodki, które w Finale WOŚP widzą możliwość promocji miasta czy działań ośrodków kultury, sportu. Finał WOŚP w wielu miejscowościach jest szansą na spotkanie się i integrację ich mieszkańców. Więcej na temat organizacji Finałów w poszczególnych miastach dowiesz się z artykułu Gazety Wrocławskiej Ile kosztuje WOŚP? Jak wiele trzeba wydać, żeby dużo zebrać do puszek Wielkiej Orkiestry?. 

 • Na co Fundacja przeznacza pieniądze uzyskane w czasie Finału?

  Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej przeznacza na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego, finansowanie programów medycznych oraz częściowo na koszt organizacji Finału (m.in. koszt wydruku serduszek, plakatów, koszt obsługi wolontariatu, koszt transportu i usług przewozowych, czy koszt telekomunikacji). Wszystko to bardzo szczegółowo wykazujemy w publikowanych sprawozdaniach ze sposobu wydatkowania zebranych środków, a także na stronie www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. 

 • Czy to prawda, że WOŚP przekazuje na sprzęt tylko 50% uzbieranych pieniędzy?

  Fundacja WOŚP oprócz pieniędzy zebranych w czasie Finałów otrzymuje także przez cały rok darowizny od osób indywidualnych, wsparcie ze strony sponsorów, odsetki od lokat bankowych, a także jako organizacja pożytku publicznego pozyskuje środki w ramach 1,5%.  

  Fundacja WOŚP ok. 92 proc. zebranych środków przeznacza na bezpośrednią pomoc charytatywną; koszty administracyjne to jedynie ok. 8 proc. - wynika ze sprawozdania za 2012 r., które Fundacja złożyła w resorcie pracy i polityki społecznej. "Te dane mówią o wyjątkowo dużej skuteczności Fundacji" - ocenił rzecznik ministerstwa Janusz Sejmej. Jak dodał, jest to jeden z najlepszych wyników wśród fundacji i stowarzyszeń, jeśli chodzi o stosunek kosztów do wartości przekazywanej pomocy. Przeczytaj "Resort Pracy: ok 8 proc. środków to koszty administracyjne WOŚP".

   

 • Czy Fundacja WOŚP odmówiła pokazania sądowi w Złotoryi ksiąg rachunkowych?

  Przez cały czas trwania tego procesu z blogerem przekazywaliśmy dokumenty na prośbę sądu. Fundacja dostarczyła do sądu 13 dokumentów zawierających m.in. szczegółowe zestawienia operacji finansowych wraz z uzasadnieniem. W czasie procesu właśnie na podstawie tych dokumentów bloger wyciągał fragmenty, manipulował, dorabiając do nich swoją ideologię. Chcąc pokazać swoją przejrzystość dawaliśmy hejterowi oręż do kolejnych ataków nienawiści. Dlatego poprosiliśmy sąd, żeby analizą kolejnych dokumentów zajmował się sądowy biegły, audytor, fachowiec. Więcej przeczytaj TUTAJ. 

Transmisje
 • Czy TVP ponosiła koszty transmisji Finału WOŚP?

  Od kilku lat wpływy z reklam wykupionych z okazji transmisji Finału WOŚP w TVP znacznie przewyższały koszty produkcji tego przedsięwzięcia poniesione przez telewizję publiczną. TVP zyskiwało więc na transmitowaniu naszej akcji. 

  Podczas 24. Finału koszty Telewizji Polskiej wyniosły 691 300 PLN, wpływy z reklam 1 130 000 PLN, różnica wyniosła więc +438 700 PLN. 

 • Czy to prawda, że Fundacja WOŚP jako jedyna korzystała z pomocy TVP i transmitowała swoje akcje?

  Fundacja WOŚP nie była jedyną organizacją z transmisją na antenie Telewizji Polskiej. Oprócz Fundacji WOŚP Telewizja Polska transmitowała także takie akcje jak Szlachetna Paczka czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki - Fundacji Mimo Wszystko, w które angażowała się także bezpośrednio Fundacja WOŚP, jak i jej pracownicy. 

  Dodatkowo, Telewizja Polska, Polskie Radio oraz spółki publicznej radiofonii regionalnej mają obowiązek nadawać audycje informujące o nieodpłatnej działalności pożytku publicznego prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego: 

  • w przypadku audycji prezentujących kampanie społeczne, dostarczonych jednostce publicznej radiofonii i telewizji przez organizacje pożytku publicznego – nie mniej niż 9 minut w dobowym czasie nadawania;
  • w przypadku audycji przygotowywanych przez jednostkę publicznej radiofonii i telewizji, w szczególności w formach: audycji informacyjnych, publicystycznych i dokumentalnych – nie mniej niż 30 minut w ciągu tygodnia.

  Źródło: Obwieszczenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 22. listopada 2013 r

   

 • Czy Fundacja WOŚP zerwała współpracę z TVP?

  Nie, Fundacja WOŚP nie zerwała współpracy z TVP. Ze strony Fundacji, 14. września 2016 roku, wystosowano list do Telewizji Polskiej S.A z zapytaniem o współpracę. Odpowiedź nie pojawiła się przez ponad miesiąc. Odpowiedziała za to telewizja TVN, która została zaprezentowana jako oficjalny nadawca 17. października 2016 r. 

  Nie oznacza to jednak całkowitego zakończenia współpracy z Telewizją Polską. Z listu przesłanego przez Prezesa TVP S.A, Jacka Kurskiego, wynika że Telewizja Polska "nie uchyli się od informowania o przebiegu i rezultacie corocznej zbiórki Orkiestry na swoich antenach". Więcej informacji na stronie wosp.org.pl

   

 • Jaką oglądalność miał 24. Finał WOŚP?

  Na podstawie danych Nielsen Audience Measurement wynika, że 24. Finał na czterech antenach TVP oglądało średnio prawie 1,2 mln widzów. Szczegółowe informacje na stronie internetowej media2.pl.

 • Jaką oglądalność miał 25. Finał WOŚP?

  Średnia oglądalność wejść 25. Finału na głównej antenie wyniosła 1,302 mln widzów według danych Nielsen Audience Measuremment. Oglądalność na TVN24 to 401,1 tys. widzów. Więcej informacji znajdziesz na stronie media2.pl 

 • Jaką oglądalność miał 30. Finał WOŚP?

  30 stycznia, czyli w najważniejszym dla nas dniu, ukazało się 75 000 publikacji w mediach społecznościowych i dotarliśmy aż do 60 mln odbiorców.
  Poprzez telewizję dotarliśmy do 25,5 mln osób, zasięg naszych komunikatów w radio to 8,7 mln. 505 tys. osób oglądało 30. Finał WOŚP na ekranie TVN24, 696 tys. osób śledziło wejścia na żywo w TVN.

Pol'and'Rock Festival
 • Dlaczego Fundacja WOŚP organizuje Pol'and'Rock Festival?

  Pol`and`Rock Festival jest podziękowaniem za zaangażowanie w zimową zbiórkę Fundacji WOŚP. Jego organizacja jest więc bez wątpliwości jednym ze statutowych zadań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Paragraf 9 Statutu WOŚP mówi, iż Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez „skupianie wokół idei Fundacji ludzi w Polsce i poza jej granicami, w tym w szczególności młodzieży oraz przedstawicieli środowisk twórczych, intelektualnych i naukowych”.

  Pol'and'Rock Festival jest najlepszym sposobem na skupianie wokół idei Fundacji WOŚP setek tysięcy polskiej młodzieży. W trakcie festiwalu podejmowane są działania przeciwko przemocy, przeciwko narkotykom i przeciwko zagrożeniem niesionym przez uzależnienia. Propagowana jest aktywność społeczna. Elementami festiwalu są spotkania z różnymi kulturami, religiami, i poglądami gości uczestniczących w spotkaniach z uczestnikami imprezy.  Na Pol`and`Rock Festival działalność społeczną prowadzi kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Rozwijane są także postawy proekologiczne.

 • Czy muszę mieć 18 lat, żeby pojechać na Pol'and'Rock Festival?

  Nie, na Pol'and'Rock Festival może przyjechać każdy bez względu na wiek. Jeśli jesteś jednak osobą niepełnoletnią zachęcamy do odwiedzenia nas z dorosłym opiekunem.

 • Co zrobić, żeby zagrać na Pol'and'Rock Festival?

  Zagranie na scenie Pol'and'Rock Festival to marzenie wielu zespołów. Tak naprawdę wcale nie jest to takie trudne! Wystarczy wziąć udział w Eliminacjach do Pol'and'Rock Festival. Każdy może wziąć udział w Eliminacjach do Pol'and'Rock Festival  - należy tylko wysłać płytę swojego zespołu na adres Fundacji WOŚP (ul. Dominikańska 19 C, 02-738 Warszawa, z dopiskiem "Eliminacje do Pol'and'Rock Festival").

 • Chciałbym pomóc organizować Pol'and'Rock Festival

  Jeśli chcesz pomóc w organizacji Pol'and'Rock Festival zapraszamy na szkolenie Pokojowego Patrolu. To grupa ludzi, którzy ukończyli nasze weekendowe szkolenie w Centrum Wolontariatu Szadowo-Młyn. Przez trzy dni spędzone w lesie nauczyli się elementów team-buildingu, surviwalu, ukończyli kurs służb informacyjnych na imprezach masowych i kurs pierwszej pomocy. Po otrzymaniu czerwonej koszulki i certyfikatu stają się częścią ekipy, która potem pracuje z nami przez cały rok przy wszystkich podejmowanych przez nas działaniach, ale przede wszystkim w czasie Pol'and'Rock Festival i Finału. Dowiedz się więcej na temat ich działań.

Historia WOŚP
 • Jak to się wszystko zaczęło?

  Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke. Dopiero po pierwszym Finale, który miał miejsce 3 stycznia 1993 roku, WOŚP została zarejestrowana w sądzie. Jurek o początkach: Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.
   

  Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie Róbta co chceta zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych.
   

  Sukces Pierwszego Finału spowodował, że postanowiliśmy powołać do życia Fundację, która podjęłaby się zorganizowania następnego Finału. Czyli poszliśmy za ciosem.
   

 • Kto założył Fundację WOŚP?

  Założycielami Fundacji WOŚP są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.

 • Kiedy po raz pierwszy użyto nazwy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

  Nazwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy została użyta w programie telewizyjnym Róbta co chceta, czyli  rock’n’rollowa jazda bez trzymanki, w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku. Autorem nazwy jest Jurek Owsiak.

O Jurku
 • Czym zajmuje się Jurek i co robi poza Fundacją?

  Jurek Owsiak w Fundacji WOŚP jest wolontariuszem, pełniąc funkcję Prezesa Zarządu. 

  Jurek jest jednym z założycieli Fundacji, a także pomysłodawcą i organizatorem największego festiwalu open-air w Europie, Pol'and'Rock Festival. 
   

  Na początku lat 90-tych, na antenie legendarnej Rozgłośni Harcerskiej założył Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników, którego członkami są wszyscy świadomi istnienia Towarzystwa, a tym samym czytelnicy niniejszej strony. W związku z tym możecie własnoręcznie wykonać swoje legitymacje.

  Jerzy Owsiak jest Prezesem Zarządu Złotego Melona. Złoty Melon to spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów. Więcej o Złotym Melonie przeczytacie poniżej. 
   

  Jurek interesuje się sztuką – kolekcjonuje grafiki, rysunki i obrazy. Poza tym gra na perkusji, dużo czyta i podróżuje.

  Jurek od kilku lat prowadzi odpłatnie wykłady motywacyjne, w których przekazuje swoją wiedzę jako lider, człowiek sukcesu, współtwórca bardzo wielu projektów społecznych i kreator wielu pomysłów. Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do dużych firm i przedsiębiorców zarządzających dużymi zasobami ludzkimi, którzy inwestują w dodatkowe narzędzia do motywacji swoich pracowników. Proszę pamiętać, ze w przeszłości Jurek pracował jako psychoterapeuta. Jest to jego jedno z, i jak sam mówi - bardzo dobre, źródło utrzymania. Więcej o Jurku dowiecie się także na jego stronie na Facebooku. 

 • Czym zajmował się Jurek przed założeniem Fundacji?

  Jurek ukończył liceum ekonomiczne mieszczące się przy ul. Chłodnej w Warszawie. Wszelkie próby podjęcia nauki na studiach niestety nie powiodły się, o co Jurek nie ma pretensji, bo jak sam mówi – dzięki temu jego losy potoczyły się tak, a nie inaczej. Próbował bez efektu swoich sił na uczelniach artystycznych – Akademia Sztuk Pięknych, a także na takich kierunkach jak filozofia, resocjalizacja, psychologia. Pod koniec lat 70-tych, tak jak wielu młodych ludzi, dostał powołanie do wojska, które wtedy było służbą obowiązkową z mianem „zaszczytna”. Obowiązek ten trwał dwa lata. Na szczęście służba wojskowa w przypadku Jurka trwała jedynie 3 miesiące, z czego półtora miesiąca spędził w jednym z największych polskich szpitali psychiatrycznych w Choroszczy, symulując chorobę psychiczną. Skutecznie, ponieważ został zwolniony ze służby, ale tylko na rok. To spowodowało, że z pacjenta, który przez ten rok miał się w Warszawie leczyć, stał się psychoterapeutą. Ukończył kursy jako amator/wolontariusz, pracował z grupą profesjonalistów leczących osoby z problemami psychiatrycznymi. Był to zwrotny punkt w jego życiu. Z wielkim szacunkiem wspomina swoich nauczycieli, którym byli m.in. Jan Kelus, Ryszard Praszke, Wojtek Ajchelberger, Jacek Santorski, Andrzej Samson czy Hans Peter.

   

  Oprócz ludzi z problemami psychiatrycznymi niezwykle ważnym momentem była praca w Ośrodku Resocjalizacyjnym na warszawskiej Pradze, przy ul. Brzeskiej. Jurek działał tam z młodzieżą, która skazana przez sąd dla nieletnich, resocjalizowana była przez grupę psychologów pod wodzą Austriaka Hansa Petera.
   

  Poza tym Owsiak wraz z przyjaciółmi realizował się w działalności teatrów studenckich - najpierw SAB (Studio Artystyczno-Badawcze) prowadzone przez absolwenta warszawskiej ASP Ryszarda Kryske, a następnie w Teatrze Rekro. Wszystkie te działania umocowane były w ruchu studenckim, który w latach 80-tych był niezwykle ważnym elementem tworzącym polską kulturę.

   

  W 1976 roku Jurek wziął ślub ze swoją „klasową koleżanką”, Lidią, popularnie zwaną Dzidzią. Jego żona dołączyła do swojego nazwiska, nazwisko męża. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest absolwentką warszawskiego SGPiS, wydziału turystyki. Pod koniec lat 70-tych Jurek podjął się stałego zajęcia w Pracowni Witraży p. Teresy Marii Reklewskiej. Zdobył tam  uprawnienia mistrzowskie w cechu witrażystów. Założył własną pracownię i uruchomił ją dokładnie 13 grudnia 1981 r. Z wielkimi bólami i trudnościami tamtych dni pracownię prowadził do 1994 roku, kiedy przekazał ją swojemu bratu, Andrzejowi. Powodem  rezygnacji była propozycja ze strony TVP. W 1991 r. Jurek został zaproszony do prowadzenia autorskiego programu „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki”.
   

  Jednocześnie z rozgłośni harcerskiej przeniósł się na stałe do Programu III Polskiego Radia, gdzie prowadził autorską audycję w magazynie „Brum”. Program „Róbta co chceta”, który tworzył wraz z Walterem Chełstowskim, realizowany był do 1996 roku i zdobył wszystkie ówczesne telewizyjne nagrody. Był to cotygodniowy (emisja w niedzielę) 20-minutowy magazyn adresowany do młodych ludzi, w którym prezentowano polską muzykę rockową, do którego zapraszano ciekawych gości i który miał atmosferę happeningu, czyli kontrolowanego bałaganu w studio. Współprowadzącą całego zamieszania była Agata Młynarska. Po roku emisji „Róbta co chceta” zaproponowano Jurkowi (wtedy jednorazowo), promocję telewizyjną akcji o dziwnej nazwie „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.
   

  Od samego początku na termin Finału przyjęto styczeń i od samego początku wyraźnie wskazywano cel zbiórki i sposób jej przeprowadzenia, który nie zmienił się do dnia dzisiejszego. W ten sposób zorganizowano pierwszą publiczną zbiórkę, w styczniu 1993 roku, dwa miesiące później, w marcu 1993 roku, zarejestrowano Fundację, której Owsiak stał się Prezesem Zarządu.


  Ważnym wydarzeniem w jego działalności było także objęcie stanowiska dyrektora artystycznego festiwalu muzyki rockowej w Jarocinie. Wraz z Walterem Chełstowskim, dyrektorem generalnym festiwalu, pełnił tę funkcję w 1991 i 1992 roku, wyciągając Jarocin z lekkiej zapaści organizacyjnej.

   

  W 1994 roku Jurek wyjechał ze swoją ekipą telewizyjną na festiwal Woodstock do USA, który zorganizowany został po 25 latach od legendarnego Woodstock’69. Z czysto reporterskiej wizyty narodził się pomysł zorganizowania polskiego festiwalu Przystanek Woodstock, którego pierwsza edycja miała miejsce w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim w 1995 roku, i który do dziś organizowany jest w niezmienionej formie. Przystanek Woodstock to jeden z największych festiwali na świecie.

  Oprócz Jarocina i Przystanku Woodstock Jurek był współorganizatorem takich zdarzeń jak „Letnia zadyma w środku zimy” (27 stycznia 1989 r., wydawnictwa: 2-płytowy analogowy album w wydawnictwie Pronit oraz pierwsze muzyczne wydawnictwo VHS w Polsce),  „Zadyma na Torwarze” (12 października 1989 r.), „Kręcioła – cyrk Intersalto” (1990 r.), „50 rock'n'rolli na 1 maja” (1990 r., klub Fugazi), trasę koncertową WOŚP (1993 r.) czy Koncerty Bożonarodzeniowe i Wielkanocne WOŚP (w latach 2000, 2001, 2002).

   

   

 • Ile Jurek Owsiak zarabia w Fundacji? Ile Jurek zarabia na Finale WOŚP i Pol'and'Rock Festival?

  Jak wyjaśniliśmy wcześniej, Jurek od początku Fundacji nie pobiera żadnego wynagrodzenia oraz żadnych dodatkowych gratyfikacji, premii, świadczeń, nagród czy honorariów. Jest to wykazywane w standardowych oświadczeniach finansowych, które Fundacja przedstawia odpowiednim urzędom skarbowym.
   

  Jako Prezesowi Zarządu WOŚP Jurkowi przysługuje jedynie samochód służbowy (wykorzystywany do obsługi szkoleń organizowanych przez WOŚP) oraz telefon.  Jerzy Owsiak jest Prezesem Zarządu Złotego Melona. Złoty Melon to spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów i która ma na celu pozyskiwanie pieniędzy dla Fundacji poprzez prowadzenie wszelkich działań gospodarczych z nią związanych. Jako prezes zarządu tej spółki wynagrodzenie Jerzego Owsiaka „na rękę” wynosi ok. 10 tys. PLN. Jego wielkość nie zmieniła się w ostatnich latach znacząco. Ostatnia podwyżka miała miejsce w październiku 2017 roku i wynosiła 1000 PLN. Więcej o Złotym Melonie przeczytacie poniżej.

   

  Jeżeli w tej sprawie cokolwiek zmieniłoby się w przyszłości, Fundacja będzie zobowiązania do zakomunikowania tego do publicznej wiadomości.  Przeczytaj oświadczenie Jurka Owsiaka.

 • Czy Róbta co chceta to motto życiowe Jurka Owsiaka?

  „Róbta co chceta” nigdy nie było mottem, ideologią, czy odezwą Jurka Owsiaka do narodu. Był to jedynie tytuł programu telewizyjnego, produkowanego na początku lat 90-tych przez TVP2. Pełny tytuł programu brzmiał „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki”. Program od wielu lat nie jest już emitowany i dziś stanowi jeden z elementów historii rozwoju niezależnej telewizji w Polsce po 1989 roku.
   

  Jurek wielokrotnie podkreślał, że jest to wyłącznie tytuł programu i absolutnym nadużyciem było i jest sugerowanie, że to motto życiowe Jurka. 30 lat działalności Fundacji nie tylko w zakresie ratowania życia ludzkiego, wyraźnie pokazało, jaka filozofia towarzyszy jego działaniom – filozofia przyjaźni, dobra, wzajemnego zrozumienia i szacunku dla inności, ale także nietolerowania zjawisk dyskredytujących człowieka ze względu na jego rasę, wyznanie czy przekonania polityczne.

 • Jak Jurek dał sobie radę z wadą wymowy (jąkaniem)?

  Jurek Owsiak i jego wada wymowy to czasy sięgające jeszcze szkoły podstawowej. Sam nie ukrywa, że aktywność w stosunku do ludzi, wszelkiego rodzaju działania otwarte na wspólne bycie ze sobą i wspólne realizacje różnych pomysłów niezwykle pomogły mu w przełamaniu tej wady.
   

  Nigdy się nie leczył, nie korzystał z żadnych poradni. Jak sam twierdzi, tylko lepszy lub gorszy stan duchowy wpływa na płynność jego wymowy. Jest to naturalne, bo istotnie są momenty, kiedy nagle jąkanie daje o sobie znać, a są też chwile, że – jak mówi Jurek - człowiek po prostu o tym zapomina. Z tą przypadłością jest się związanym do końca, dlatego Jurek chętnie swoją postawą stara się wspierać innych, którzy mają z jąkaniem problemy. Jak podkreśla – ważna jest determinacja i wielka wola, by ograniczyć swoje niedoskonałości, ale jak przekonuje Owsiak – można je także polubić. Czasy się zmieniają i ludzie są bardzo wyczuleni na tolerancję wobec osób, które z lepszym lub gorszym skutkiem walczą ze swoimi wadami, takimi jak chociażby jąkanie.

   

Złoty Melon
 • Czym jest Złoty Melon?

  Złoty Melon to spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów. Powołanie spółki podyktowane było przede wszystkim chęcią wyraźnego oddzielenia działalności statutowej od działalności gospodarczej a oddzielny podmiot gospodarczy oznacza czytelny i przejrzysty sposób prowadzenia działalności.  Spółka ma za zadanie wspierać Fundację w zakresie jej działalności, pomagać w optymalizacji kosztów i pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodów, które są przekazywane do Fundacji w postaci dywidendy.  Dzięki temu, że Fundacja WOŚP założyła spółkę Złoty Melon sp. z o.o. -  korzysta ze zwolnień podatkowych, z których nie mogłaby korzystać, gdyby bezpośrednio prowadziła działalność gospodarczą. Więcej o jego działalności przeczytacie na stronie zlotymelon.pl 

 • Czy Jurek Owsiak jest właścicielem Złotego Melona?

  Nie. Jerzy Owsiak jest Prezesem Zarządu Złotego Melona. Decyzją Rady Nadzorczej Spółki, od listopada 2012 roku, po 10 latach istnienia firmy i pracy wolontariackiej Jurka na jej rzecz, w pełnym wymiarze czasowym zajmuje się on zarządzaniem Złotym Melonem, za co pobiera comiesięczne wynagrodzenie. Jurek Owsiak, jako prezes spółki prawa handlowego (Złoty Melon Sp. z o.o.). odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim prywatnym majątkiem. Ponieważ Jurek i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak nie mają rozdzielności majątkowej, de facto odpowiedzialność ta dotyczy ich obojga. Tym bardziej zasadna jest rola kontrolna Lidii nad działalnością spółki. Nie możemy przy tym zapominać, że tak Spółka, jak i sama Fundacja, posiada rozbudowane organy kontroli takie jak Rada Fundacji, czy Rada Nadzorcza Złotego Melona.