Zebraliśmy
224 376 706 
Jak reagować?

Nie bądź obojętny

 

Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie - ZAREAGUJ! 

  • zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - telefon: 22 668-70-00.
  • zadzwoń na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12 (numer bezpłatny). 
  • Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży a także skrzynkę kontaktową - numer telefonu 116 111, możliwość napisania wiadomości - na stronie: www.116111.pl/napisz.
  • Do dyspozycji wszystkich jest również numer 112, na który możecie dzwonić, żeby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach. 
  • Więcej informacji o tym, jak reagować na przemoc dzieci można znaleźć na stronie kampanii prowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka - "Reaguj. Masz Prawo": www.jakreagowac.pl.
     
Na stronie Porozumienia Niebieska Linia znajdziesz listę instytucji członkowskich <Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy, do których możesz się zgłosić o pomoc. 

O tym, gdzie się zgłosić, gdy Wasze prawa zostały naruszone - czytajcie na stronie UNICEF (przemoc, ale także zagrożenia w internecie, dzieci uchodźców, pomoc najuboższym). 
 
Według statystyk policji w 2013 roku 19 254 małoletnich padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z najtrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej “nic nie słyszą”.

Badanie realizowane na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje) pokazało, że 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. Najczęściej jest to słowne molestowanie seksualne (5,3 proc.) oraz werbowanie do celów seksualnych w internecie (5,1 proc.). Natomiast 6 proc. nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym. Przeczytaj więcej. 
 
 
Aktualności
2022-07-30 15:05:00

Otwarcie Ronda imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Trzciance

W Trzciance (woj. Wielkopolskie) zostało dziś otwarte Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W uroczystości nadania imienia udział brał zastępca burmistrza Trzcianki Witold Putyrski, przedstawiciele trzcianeckiego Sztabu WOŚP, oraz Jurek Owsiak.