Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Fundacja

31. urodziny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

2024-03-02 11:00:00

 31 lata temu, 2 marca 1993 roku została zarejestrowana Fundacja Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. W ciągu 31 Finałów WOŚP, Orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła ponad 71 500 urządzeń.

 

Pierwszy Finał WOŚP, fot. Ireneusz Sobieszczuk

 

Wszystko zaczęło się w 1993 roku – dwa miesiące po pierwszym Finale WOŚP, który odbył się 3 stycznia 1993 roku – został on zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pomysł na Finał WOŚP powstał w trakcie trwania programu Jurka "Róbta co chceta”. Wydarzenie to było relacjonowane w Telewizji Polskiej. Jurek Owsiak, Agata Młynarska oraz Walter Chełstowski poprowadzili pierwszy Finał WOŚP, którego celem była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych. Podczas tego Finału udało się zebrać 3 773 443,38 złotych (ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich PLZ)

Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić:

  • kardiomonitory,
  • inkubatory,
  • defibrylator,
  • pompy strzykawkowe,
  • pulsoksymetry,
  • CPAP-y,
  • respiratory.

 

 

Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. - Jerzy Owsiak

Dwa miesiące po pierwszym Finale nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra świątecznej Pomocy. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiecka- Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke.

 

Zarząd Fundacji WOŚP fot. Łukasz Widziszowski

 

Na samym początku Fundację tworzyło kilka osób. Chociaż nasz zespół liczy teraz kilkadziesiąt osób, to część z pierwszym pracowników tworzących Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dalej pracuje w Fundacji.

Od tego czasu Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny. Są to między innymi kardiochirurgia dziecięca, onkologia, geriatria, neonatologia, dziecięca ortopedia i traumatologia, nefrologia dziecięca, psychiatria dziecięca, pediatria, pulmonologia. Podstawą działań Fundacji od samego początku jest zaufanie. Dlatego zakupy sprzętu odbywają się podczas Konkursów Ofert.

 

  Sprawdź, jak sprzęt trafił do szpitali w Twojej okolicy  

 

W ramach działań statutowych Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi w ciągu roku osiem programów medycznych i jeden program edukacyjny.

 

POKAŻ PODOBNE
2024-01-27 12:32:27

Po czym poznasz wolontariusza WOŚP?

Wolontariusze WOŚP znani są ze swojej energii, zapału i szerokiego uśmiechu. Jednak w dniu 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tak wygląda cała Polska. Zobacz, po czym poznasz wolontariusza.

2024-01-23 16:13:46

Otworzyliśmy Pracownię Symulacji Okulistycznej

Na 5 dni przed 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedziliśmy Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” i uroczyście otworzyliśmy pierwszą w Europie Pracownię Symulacji Okulistycznej dedykowaną wyłącznie problemom okulistyki wieku rozwojowego.

2024-01-22 11:37:00

Bieg wirtualny już trwa!

Tysiące biegaczy w charakterystycznych pomarańczowych koszulach? To bieg "Policz się z cukrzycą"! Na ulicach Warszawy zrealizujemy go 28 stycznia, ale już dziś rozpoczął się bieg wirtualny! Wciąż możesz się do niego zapisać i dołączyć swój wynik do rezultatu innych biegaczy!

2024-01-21 15:14:00

Za tydzień 32. Finał WOŚP!

Już tylko 7 dni dzieli nas od Letniej Zadymy w Środku Zimy! Po raz kolejny spotkamy się w gorącej atmosferze dobroci i radości - tym razem, aby zagrać dla oddziałów pulmonologicznych w całej Polsce.