Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

31. urodziny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

2024-03-02 11:00:00

 31 lata temu, 2 marca 1993 roku została zarejestrowana Fundacja Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. W ciągu 31 Finałów WOŚP, Orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła ponad 71 500 urządzeń.

 

Pierwszy Finał WOŚP, fot. Ireneusz Sobieszczuk

 

Wszystko zaczęło się w 1993 roku – dwa miesiące po pierwszym Finale WOŚP, który odbył się 3 stycznia 1993 roku – został on zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pomysł na Finał WOŚP powstał w trakcie trwania programu Jurka "Róbta co chceta”. Wydarzenie to było relacjonowane w Telewizji Polskiej. Jurek Owsiak, Agata Młynarska oraz Walter Chełstowski poprowadzili pierwszy Finał WOŚP, którego celem była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych. Podczas tego Finału udało się zebrać 3 773 443,38 złotych (ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich PLZ)

Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić:

  • kardiomonitory,
  • inkubatory,
  • defibrylator,
  • pompy strzykawkowe,
  • pulsoksymetry,
  • CPAP-y,
  • respiratory.

 

 

Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. - Jerzy Owsiak

Dwa miesiące po pierwszym Finale nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra świątecznej Pomocy. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiecka- Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke.

 

Zarząd Fundacji WOŚP fot. Łukasz Widziszowski

 

Na samym początku Fundację tworzyło kilka osób. Chociaż nasz zespół liczy teraz kilkadziesiąt osób, to część z pierwszym pracowników tworzących Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dalej pracuje w Fundacji.

Od tego czasu Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny. Są to między innymi kardiochirurgia dziecięca, onkologia, geriatria, neonatologia, dziecięca ortopedia i traumatologia, nefrologia dziecięca, psychiatria dziecięca, pediatria, pulmonologia. Podstawą działań Fundacji od samego początku jest zaufanie. Dlatego zakupy sprzętu odbywają się podczas Konkursów Ofert.

 

  Sprawdź, jak sprzęt trafił do szpitali w Twojej okolicy  

 

W ramach działań statutowych Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi w ciągu roku osiem programów medycznych i jeden program edukacyjny.

 

POKAŻ PODOBNE
2024-03-01 09:50:45

Promocja z okazji Dnia Kobiet w SiemaShop

Z okazji zbliżającego się coraz większymi krokami Dnia Kobiet w naszym sklepiku SiemaShop trwa specjalna promocja! Do 10 marca zamawiając online w sklepie internetowym, można wykorzystać specjalny kod promocyjny i zrobić zakupy 25% taniej!

2024-03-19 14:09:41

Przeszkoliliśmy nauczycieli w Wołominie!

Przeszkoliliśmy wczoraj ponad 30 nauczycielek i nauczycieli z 15 szkół podstawowych z powiatu wołomińskiego w ramach naszego Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować"!

2024-03-27 12:50:00

Znamy ostateczny wynik 32. Finału!

Podczas dzisiejszego podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto wpłynęło aż 281 879 118,07 PLN! Dziękujemy!

2024-03-20 22:30:00

Honorowy Obywatel Miasta Gdańska!

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP otrzymał dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – miasta, w którym urodził się i spędził część dzieciństwa.