Do 32. Finału WOŚP pozostało
52 dni
Fundacja
Medycyna
Finały

Czy wygraliśmy z sepsą?

2023-11-07 15:19:11

 

Walka z sepsą była celem 31. Finału WOŚP, podczas którego zebraliśmy ponad 243 miliony złotych. W niespełna rok od zbiórki udało nam się zrealizować dwa Konkursy Ofert poświęcone zakupowi sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych – kupiliśmy aż 504 urządzenia medyczne!

 

Ogłoszenie wyniku 31. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Cały sprzęt, który kupiliśmy za 210 632 608,40 złotych, trafi do 208 laboratoriów medycznych w 151 miastach w całej Polsce. Część urządzeń już trafiła do szpitali i już pracuje w ich laboratoriach mikrobiologicznych, umożliwiając szybszą diagnozę sepsy. 

 

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na walkę z sepsą podczas 31. Finału WOŚP?  

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o sepsie?

 

Przedstawiamy 6 faktów o sepsie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, czym jest sepsa. 

  1. Czy sepsą można się zakazić/zarazić? Nie. Można się zakazić określonym drobnoustrojem i zakażenie to może (ale nie musi) prowadzić do sepsy.
  2. Co około 3 sekundy ktoś na świecie umiera z powodu sepsy.
  3. Sepsa może wystąpić w każdym wieku. Najbardziej narażone są skrajne grupy wiekowe – najmłodsi i najstarsi.
  4. Zaburzenia odporności są czynnikiem ryzyka sepsy, ale może ona wystąpić również u osób wcześniej zupełnie zdrowych.
  5. Większość (nawet 80%) przypadków sepsy rozpoczyna się poza szpitalem.
  6. Sepsa nie daje typowych objawów klinicznych, co utrudnia rozpoznanie, a opóźnienie rozpoznania zwiększa śmiertelność – w sepsie liczy się każda godzina!

 

W październiku na ulicach polskich miast – w 1 840 miejscach na terenie całego kraju – były widoczne projekty z hasłem Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! – to nasza kampania outdoorowa, która miała na celu przypomnienie Polkom i Polakom, jak ważnym tematem jest walka z sepsą oraz podsumowanie tego, co już udało nam się w ramach walki z sepsą zrobić. Kampania zajęła w przestrzeni łącznie aż ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! 

 

Kampania outdoorowa realizowana przez Fundację WOŚP w październiku, fot. Łukasz Widziszowski

 

31. Finał WOŚP i walka z sepsą już za nami, a przed nami kolejne wyzwanie, którego zdecydowaliśmy się podjąć. Niecałe 2 tygodnie temu ogłosiliśmy cel zbliżającego się już coraz większymi krokami 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – będą to płuca po pandemii, co oznacza, że planujemy zająć się wsparciem oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Chcemy kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-10-06 15:30:00

Znamy wynik 1,5%

Przekazane przez podatników 1,5% za 2022 roku przeznaczymy na onkologię dziecięcą – wynik, który udało się uzyskać Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to 25 984 576,13 złotych. Dziękujemy!

2023-10-13 12:30:00

Wszystkiego najlepszego Pokojowi Patrolowcy!

Dziś, 13 października, świętujemy Dzień Patrolowca! W tym dniu warto spojrzeć na wsparcie i poświęcenie, jakie przez lata wnosi w działania Fundacji WOŚP ta niezwykła grupa wolontariuszy.

2023-09-28 17:15:55

Światowy Dzień Serca dniem pięknych wspomnień!

Z okazji Światowego Dnia Serca, cofamy się w czasie, by przypomnieć pierwsze dźwięki naszej Wielkiej Orkiestry. To historia o wielkich sercach najmłodszych, które zainspirowały narodziny Fundacji WOŚP.

2023-09-18 18:17:15

Już 4 raz ścigaliśmy się dla wyższych wartości!

2 września już po raz czwarty wzięliśmy udział w Gonitwie Charytatywnej organizowanej przez Westminster Polska na Torze Służewiec. Westminster Charity Race to gonitwa, w której wygrywają wszyscy!