Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna
Finały

Czy wygraliśmy z sepsą?

2023-11-07 15:19:11

 

Walka z sepsą była celem 31. Finału WOŚP, podczas którego zebraliśmy ponad 243 miliony złotych. W niespełna rok od zbiórki udało nam się zrealizować dwa Konkursy Ofert poświęcone zakupowi sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych – kupiliśmy aż 504 urządzenia medyczne!

 

Ogłoszenie wyniku 31. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Cały sprzęt, który kupiliśmy za 210 632 608,40 złotych, trafi do 208 laboratoriów medycznych w 151 miastach w całej Polsce. Część urządzeń już trafiła do szpitali i już pracuje w ich laboratoriach mikrobiologicznych, umożliwiając szybszą diagnozę sepsy. 

 

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na walkę z sepsą podczas 31. Finału WOŚP?  

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o sepsie?

 

Przedstawiamy 6 faktów o sepsie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, czym jest sepsa. 

  1. Czy sepsą można się zakazić/zarazić? Nie. Można się zakazić określonym drobnoustrojem i zakażenie to może (ale nie musi) prowadzić do sepsy.
  2. Co około 3 sekundy ktoś na świecie umiera z powodu sepsy.
  3. Sepsa może wystąpić w każdym wieku. Najbardziej narażone są skrajne grupy wiekowe – najmłodsi i najstarsi.
  4. Zaburzenia odporności są czynnikiem ryzyka sepsy, ale może ona wystąpić również u osób wcześniej zupełnie zdrowych.
  5. Większość (nawet 80%) przypadków sepsy rozpoczyna się poza szpitalem.
  6. Sepsa nie daje typowych objawów klinicznych, co utrudnia rozpoznanie, a opóźnienie rozpoznania zwiększa śmiertelność – w sepsie liczy się każda godzina!

 

W październiku na ulicach polskich miast – w 1 840 miejscach na terenie całego kraju – były widoczne projekty z hasłem Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! – to nasza kampania outdoorowa, która miała na celu przypomnienie Polkom i Polakom, jak ważnym tematem jest walka z sepsą oraz podsumowanie tego, co już udało nam się w ramach walki z sepsą zrobić. Kampania zajęła w przestrzeni łącznie aż ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! 

 

Kampania outdoorowa realizowana przez Fundację WOŚP w październiku, fot. Łukasz Widziszowski

 

31. Finał WOŚP i walka z sepsą już za nami, a przed nami kolejne wyzwanie, którego zdecydowaliśmy się podjąć. Niecałe 2 tygodnie temu ogłosiliśmy cel zbliżającego się już coraz większymi krokami 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – będą to płuca po pandemii, co oznacza, że planujemy zająć się wsparciem oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Chcemy kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-24 15:55:00

Ostatnia szansa na dołączenie do Patrolu!

Pol'and'Rock Festival za mniej niż 70 dni, a ostatnie w tym sezonie szkolenie Pokojowego Patrolu za niespełna miesiąc! Jeśli chcesz dołączyć do ekipy tworzącej 30. Najpiękniejszy Festiwal Świata, zgłoś się już dziś!

2024-05-08 15:41:06

Szkolenia RUR w woj. śląskim!

W dniach 7 i 8 maja przeprowadziliśmy kolejne szkolenia RUR, tym razem dla nauczycieli w województwie śląskim. W zajęciach w Bielsku-Białej oraz Częstochowie uczestniczyło łącznie 76 nauczycieli z 40 szkół podstawowych!

2024-06-07 10:04:51

Za nami szkolenia RUR w Lublinie i Zamościu

W dniach 5 i 6 czerwca instruktorzy programu Ratujemy i Uczymy Ratować przeprowadzili kolejne szkolenia dla nauczycieli - tym razem z województwa lubelskiego.

2024-05-06 09:55:00

Tak grały Sztaby 32. Finału!

Pod koniec marca poznaliśmy wynik 32. Finału WOŚP i dowiedzieliśmy się, jak zagrały Sztaby w Polsce i na całym świecie. Z całego serca dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w lokalne ośrodki!