Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
175426813 PLN
Fundacja
Medycyna
Finały

Czy wygraliśmy z sepsą?

2023-11-07 15:19:11

 

Walka z sepsą była celem 31. Finału WOŚP, podczas którego zebraliśmy ponad 243 miliony złotych. W niespełna rok od zbiórki udało nam się zrealizować dwa Konkursy Ofert poświęcone zakupowi sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych – kupiliśmy aż 504 urządzenia medyczne!

 

Ogłoszenie wyniku 31. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Cały sprzęt, który kupiliśmy za 210 632 608,40 złotych, trafi do 208 laboratoriów medycznych w 151 miastach w całej Polsce. Część urządzeń już trafiła do szpitali i już pracuje w ich laboratoriach mikrobiologicznych, umożliwiając szybszą diagnozę sepsy. 

 

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na walkę z sepsą podczas 31. Finału WOŚP?  

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o sepsie?

 

Przedstawiamy 6 faktów o sepsie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, czym jest sepsa. 

  1. Czy sepsą można się zakazić/zarazić? Nie. Można się zakazić określonym drobnoustrojem i zakażenie to może (ale nie musi) prowadzić do sepsy.
  2. Co około 3 sekundy ktoś na świecie umiera z powodu sepsy.
  3. Sepsa może wystąpić w każdym wieku. Najbardziej narażone są skrajne grupy wiekowe – najmłodsi i najstarsi.
  4. Zaburzenia odporności są czynnikiem ryzyka sepsy, ale może ona wystąpić również u osób wcześniej zupełnie zdrowych.
  5. Większość (nawet 80%) przypadków sepsy rozpoczyna się poza szpitalem.
  6. Sepsa nie daje typowych objawów klinicznych, co utrudnia rozpoznanie, a opóźnienie rozpoznania zwiększa śmiertelność – w sepsie liczy się każda godzina!

 

W październiku na ulicach polskich miast – w 1 840 miejscach na terenie całego kraju – były widoczne projekty z hasłem Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! – to nasza kampania outdoorowa, która miała na celu przypomnienie Polkom i Polakom, jak ważnym tematem jest walka z sepsą oraz podsumowanie tego, co już udało nam się w ramach walki z sepsą zrobić. Kampania zajęła w przestrzeni łącznie aż ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! 

 

Kampania outdoorowa realizowana przez Fundację WOŚP w październiku, fot. Łukasz Widziszowski

 

31. Finał WOŚP i walka z sepsą już za nami, a przed nami kolejne wyzwanie, którego zdecydowaliśmy się podjąć. Niecałe 2 tygodnie temu ogłosiliśmy cel zbliżającego się już coraz większymi krokami 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – będą to płuca po pandemii, co oznacza, że planujemy zająć się wsparciem oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Chcemy kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-12-19 14:00:00

WOŚP na krańcach świata!

Radosne dźwięki naszej Orkiestry docierają na krańce świata! WOŚP gra od bieguna do bieguna z takim samym, niegasnącym zapałem dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom. Jaką melodię niesie wiatr z dalekiej północy i południa?

2023-12-11 21:15:00

32. Finał WOŚP w Warszawie - znamy kolejne gwiazdy!

Z ogromną radością ogłaszamy kolejne gwiazdy, które wystąpią w Warszawie na koncercie z okazji 32. Finału WOŚP. Do wcześniej zapowiedzianych artystów dołączają BOKKA, Golden Life, Lordofon oraz Booze & Glory! Przygotujcie się na niezapomniane muzyczne przeżycia na błoniach PGE Narodowego.

2023-12-18 16:05:00

Pierwszy milion na koncie!

Na 41 dni do Finału możemy odnotować, że na koncie zbiórki dedykowanej sprzętowi dla pulmonologii jest już deklarowany pierwszy milion, a dokładnie 1 108 427 złotych!

2023-12-05 16:30:00

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W uznaniu pracy wolontariuszy na całym świecie, za poświęcany czas, trud i wkład bezinteresownej pracy, w 1985 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.