Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Jesteśmy dziś na konferencji "Słuch Noworodka"!

2023-11-17 15:25:11

 

Fundacja WOŚP uczestniczy dzisiaj w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Słuch Noworodka” na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To wyjątkowe wydarzenie stanowi platformę do podsumowania dwudziestu lat działań naszego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

 

Konferencja „Słuch Noworodka” jest miejscem, gdzie specjaliści z różnych dziedzin - neonatolodzy, otolaryngolodzy, audiologowie - spotykają się, by dyskutować o postępach w diagnostyce i leczeniu wad słuchu u noworodków. Poruszane są tematy ototoksyczności w okresie noworodkowym, rozwoju mowy oraz neuropatii słuchowej. Jednym z prelegentów będzie także założyciel i prezes Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak, który przekaże swoje unikalne spostrzeżenia na temat rozwoju programów zdrowotnych dla dzieci.

 

Jurek Owsiak przemawiający na VI. Ogólnopolskiej Konferencji "Słuch Noworodka", fot. Michał Klimek

 

Podczas konferencji uczestnicy mają okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki słuchu u noworodków. Prezentowane są innowacyjne metody, przypadki z praktyki lekarskiej oraz otwarte jest forum dyskusyjne, gdzie eksperci mogą wymieniać doświadczenia i wiedzę.

 

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków

Program zainicjowany przez Fundację WOŚP w 2003 roku, jest kamieniem milowym w opiece neonatologicznej w Polsce. Do października 2023 roku przebadaliśmy przesiewowo ponad 7 milionów noworodków! Nasze działania obejmują nie tylko badania przesiewowe w 374 ośrodkach I stopnia referencyjności, ale również wsparcie ośrodków II i III stopnia, gdzie kierowane są dzieci z podejrzeniem wad słuchu.

 

 

 

Wykorzystując otoemisje akustyczne jako test przesiewowy, badanie jest przeprowadzane na oddziale noworodkowym już w drugiej dobie życia dziecka. W przypadku nieprawidłowych wyników, badanie jest powtarzane, a dzieci z ryzykiem uszkodzenia słuchu pozostają pod okresową obserwacją. Dzieci z potwierdzonym niedosłuchem są kierowane do ośrodków wczesnej interwencji, gdzie otrzymują kompleksową opiekę – od dopasowania aparatów słuchowych po rehabilitację logopedyczną i psychologiczną. Program ten jest istotny, gdyż wczesne wykrycie i interwencja są kluczowe w zapobieganiu trwałym uszkodzeniom słuchu i wspieraniu prawidłowego rozwoju mowy oraz umiejętności komunikacyjnych dziecka.

 

Dwudziestoletni Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest dowodem na to, że zaangażowanie i współpraca mogą przynieść realne zmiany w jakości życia najmłodszych. Konferencja „Słuch Noworodka” pozwala nie tylko na wymianę doświadczeń i wiedzy, ale także na celebrację tych zmian. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego programu – lekarzom, badaczom, darczyńcom i wolontariuszom!

POKAŻ PODOBNE
2024-05-16 16:45:00

Prezenty na Dzień Matki w SiemaShop!

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a w SiemaShopie znajdziesz idealne prezenty dla swojej Mamy!

2024-04-25 16:21:55

Orkiestrowa wymiana kulturowa!

W miniony weekend udało nam się zakończyć projekt, nad którym wspólnie z Polonią mieszkającą w Szkocji pracowaliśmy od kilku lat. Fundacja WOŚP ma swój tartan! W niedzielę, podczas specjalnej wizyty w Szkocji, Jerzy Owsiak odebrał fundacyjny kilt.

2024-05-24 15:55:00

Ostatnia szansa na dołączenie do Patrolu!

Pol'and'Rock Festival za mniej niż 70 dni, a ostatnie w tym sezonie szkolenie Pokojowego Patrolu za niespełna miesiąc! Jeśli chcesz dołączyć do ekipy tworzącej 30. Najpiękniejszy Festiwal Świata, zgłoś się już dziś!

2024-05-24 16:45:00

Szkoliliśmy na Pomorzu!

23 i 24 maja instruktorzy Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" gościli w województwie pomorskim, gdzie przeprowadzili kolejne intensywne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli klas I-III!