Do 32. Finału WOŚP pozostało
52 dni
Fundacja
Medycyna

Jesteśmy dziś na konferencji "Słuch Noworodka"!

2023-11-17 15:25:11

 

Fundacja WOŚP uczestniczy dzisiaj w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Słuch Noworodka” na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To wyjątkowe wydarzenie stanowi platformę do podsumowania dwudziestu lat działań naszego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

 

Konferencja „Słuch Noworodka” jest miejscem, gdzie specjaliści z różnych dziedzin - neonatolodzy, otolaryngolodzy, audiologowie - spotykają się, by dyskutować o postępach w diagnostyce i leczeniu wad słuchu u noworodków. Poruszane są tematy ototoksyczności w okresie noworodkowym, rozwoju mowy oraz neuropatii słuchowej. Jednym z prelegentów będzie także założyciel i prezes Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak, który przekaże swoje unikalne spostrzeżenia na temat rozwoju programów zdrowotnych dla dzieci.

 

Jurek Owsiak przemawiający na VI. Ogólnopolskiej Konferencji "Słuch Noworodka", fot. Michał Klimek

 

Podczas konferencji uczestnicy mają okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki słuchu u noworodków. Prezentowane są innowacyjne metody, przypadki z praktyki lekarskiej oraz otwarte jest forum dyskusyjne, gdzie eksperci mogą wymieniać doświadczenia i wiedzę.

 

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków

Program zainicjowany przez Fundację WOŚP w 2003 roku, jest kamieniem milowym w opiece neonatologicznej w Polsce. Do października 2023 roku przebadaliśmy przesiewowo ponad 7 milionów noworodków! Nasze działania obejmują nie tylko badania przesiewowe w 374 ośrodkach I stopnia referencyjności, ale również wsparcie ośrodków II i III stopnia, gdzie kierowane są dzieci z podejrzeniem wad słuchu.

 

 

 

Wykorzystując otoemisje akustyczne jako test przesiewowy, badanie jest przeprowadzane na oddziale noworodkowym już w drugiej dobie życia dziecka. W przypadku nieprawidłowych wyników, badanie jest powtarzane, a dzieci z ryzykiem uszkodzenia słuchu pozostają pod okresową obserwacją. Dzieci z potwierdzonym niedosłuchem są kierowane do ośrodków wczesnej interwencji, gdzie otrzymują kompleksową opiekę – od dopasowania aparatów słuchowych po rehabilitację logopedyczną i psychologiczną. Program ten jest istotny, gdyż wczesne wykrycie i interwencja są kluczowe w zapobieganiu trwałym uszkodzeniom słuchu i wspieraniu prawidłowego rozwoju mowy oraz umiejętności komunikacyjnych dziecka.

 

Dwudziestoletni Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest dowodem na to, że zaangażowanie i współpraca mogą przynieść realne zmiany w jakości życia najmłodszych. Konferencja „Słuch Noworodka” pozwala nie tylko na wymianę doświadczeń i wiedzy, ale także na celebrację tych zmian. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego programu – lekarzom, badaczom, darczyńcom i wolontariuszom!

POKAŻ PODOBNE
2023-10-09 18:23:43

Chcemy wygrać z sepsą – co już zrobiliśmy?

Chcemy wygrać z sepsą! to hasło, które towarzyszy nam już blisko rok – ogłoszone 12 października 2022 r. jako hasło 31. Finału WOŚP w tym roku przekształciło się w Wygramy z sepsą!. Za nami zakupy sprzętu, trwa kampania informacyjna, planujemy program medyczny – zobaczcie, co już udało nam się zrobić!

2023-10-05 19:35:00

Dołącz do Patrolu w tym sezonie!

Bez wolontariuszy Pokojowego Patrolu ciężko wyobrazić sobie wydarzenia organizowane przez Fundację WOŚP - Finały, Pol'and'Rock Festival i wiele akcji realizowanych pomiędzy nimi. Zapraszamy na kolejny sezon szkoleń Pokojowego Patrolu! Dołącz do naszej ekipy!

2023-10-03 15:00:00

Wielki powrót Domowej Orkiestry! 7. sezon czas start!

Dzień dobry, fani Domowej Orkiestry! Po festiwalowym szaleństwie wracamy z wielkim hukiem! Dziś rano, na naszym kanale YouTube „KręciołaTV”, wystartował 7. sezon Waszego ulubionego programu.

2023-10-10 17:24:14

Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

W czasach, gdy zdrowie psychiczne młodego pokolenia jest nieustannie poddawane próbie, Fundacja WOŚP nie pozostaje obojętna. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego chcielibyśmy przypomnieć o działaniach, które podejmowaliśmy w tej sferze.