Do 32. Finału WOŚP pozostało
118 dni
Fundacja
Medycyna

Nadstaw ucha! Światowy Dzień Słuchu w Fundacji

2023-03-03 15:53:56

 

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu!

 

Słuchać z uwagą – jak ważna jest profilaktyka

 

Na początku 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała dane, które jednoznacznie wskazują na rosnącą liczbę osób cierpiących z powodu wad słuchu. WHO szacuje, iż do końca 2050 r. aż 2,5 miliarda ludzi dotkniętych będzie ubytkami słuchu, a 700 mln osób będzie wymagało rehabilitacji w tym zakresie. Co więcej, jak wskazują przedstawione badania, ryzyko utraty słuchu w wyniku szkodliwego działania hałasu może dotknąć ponad 1 miliard osób młodych.

 

Studio IX Finału WOŚP, fot. archiwum WOŚP

 

Należy przy tym pamiętać, że nasze zdrowie opiera się przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Światowa Organizacja Zdrowia od kilku lat promuje bezpieczne praktyki słuchania muzyki, korzystania z nagłośnienia czy dbania o higienę uszu, kładąc tym samym nacisk na podnoszenie świadomości społeczeństw na temat wad słuchu i głuchoty. Cel tego projektu jest nam szczególnie bliski.

 

Wsłuchując się w potrzeby najmniejszych

 

Fundacja WOŚP od początku swojego istnienia wyposaża oddziały neonatologiczne w nowoczesny sprzęt medyczny, niezbędny do profilaktyki zdrowia oraz ratowania życia noworodków. Za radą prof. dr hab. med. Jerzego Szczapy, Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, jesienią 2000 r. Fundacja postanowiła, iż nadchodzący 9. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2001 roku, będzie przebiegał pod hasłem ratowania wzroku i słuchu noworodków.

 

Badanie przesiewowe słuchu, fot. Łukasz Widziszowski

 

Również wtedy zdecydowaliśmy, że nasza Fundacja stworzy od podstaw całoroczny ogólnopolski Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, realizowany we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju.

 

Ponad 20 lat badań i ponad 7 mln przebadanych dzieci!

 

Zbudowaliśmy program, do którego przystąpiło 390 ośrodków I stopnia referencyjności, gdzie codziennie wykonuje się przesiewowe badania słuchu noworodków. Nie poprzestaliśmy jednak tylko na zapewnieniu diagnozy. Koordynujemy także działanie 96 ośrodków II i III stopnia referencyjności, do których trafiają najmłodsi pacjenci z podejrzeniem wad słuchu.

 

 

Przez ponad 20 lat działania programu przebadaliśmy łącznie 7 150 334 dzieci! Z dumą możemy przyznać, że w ramach naszego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu badamy prawie wszystkie noworodki w kraju!

 

Dowiedz się więcej o naszych programach medycznych

 

POKAŻ PODOBNE
2023-10-02 17:00:00

Jak dbamy o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od lat jest dla nas bardzo ważnym tematem. Jurek Owsiak uczestniczył dzisiaj w konferencji „Zrozumieć, żeby pomóc”, podczas której mówił o naszej współpracy z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL, w ramach której sfinansowaliśmy aplikację przeciwdziałającą przemocy rówieśniczej dla pierwszych 50 placówek.

2023-09-05 12:50:00

7. sezon Domowej Orkiestry już wkrótce!

To ten moment - prosimy nie regulować odbiorników! Już w październiku ruszamy z Waszym ulubionym programem! Domowa Orkiestra zagra już po raz siódmy! Tęskniliście?

2023-09-04 12:35:00

Jedyna taka metoda leczenia w Polsce - dzięki WOŚP

Jeszcze w tym miesiącu w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" działać zacznie angiograf dwupłaszczyznowy - sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych, który został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka!

2023-08-30 15:02:00

Dziękujemy za Festiwal, zapraszamy na kolejny!

Pol'and'Rock Festival, czyli Najpiękniejszy Festiwal Świata, jest podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w nasze finałowe granie – dla wolontariuszy i wolontariuszek, osób działających w Sztabach oraz darczyńców i wspierających. Za nami 29 edycja – już teraz zapraszamy Was na 30. Pol'and'Rock Festival!