Do 32. Finału WOŚP pozostały:
124 dni
Fundacja
Medycyna
Finały

Publikujemy wstępne rozliczenie 30. Finału WOŚP

2023-01-28 19:10:16

Podczas 30. Finału WOŚP zebrano 224 376 706,35 zł. W 2022 roku Orkiestra grała, by zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwszy raz, kiedy styczniowa zbiórka była poświęcona temu zagadnieniu. Jednak Fundacja WOŚP podejmowała już wcześniej działania, które wspierały diagnostykę i leczenie wzroku.

Studio medyczne 30. Finału WOŚP, fot. Lucyna Lewandowska

W ciągu 30 Finałów Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 1,755 miliarda złotych i przekazała polskim placówkom medycznym ponad 70 400 urządzeń. W ramach działań dążących do poprawy kondycji polskiej ochrony zdrowia, Fundacja zainicjowała, finansuje i wspiera prowadzenie 7 ogólnonarodowych programów medycznych.

Fundacja WOŚP dokłada wszelkich starań, by rzetelnie rozliczać się z zebranych środków. Dlatego przed 31. Finałem WOŚP, który będzie 29 stycznia 2023 roku, publikuje wstępne rozliczenie 30. edycji wydarzenia, której celem było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Należy pamiętać, że cykl rozliczenia zakupów i kontraktów realizowanych przez Fundację to często półtora, a nawet dwa lata. Fundacja realizuje zakup najnowocześniejszych urządzeń w ramach Konkursów Ofert, które opierają się na konsultacjach członków Zarządu Fundacji, komisji ekspertów z przedstawicielami firm, które produkują sprzęt medyczny. 

Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc. Niewyrównane wady refrakcji i zez są również częstymi przyczynami obniżenia ostrości wzroku i dysfunkcji wzrokowych u dzieci i młodzieży. Różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną.

prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarka okulistka z ponad półwiecznym doświadczeniem w zawodzie, ekspertka Fundacji WOŚP

Wstępne rozliczenie 30. Finału WOŚP

Największą część wydanych środków stanowią pieniądze przeznaczone na zakup urządzeń dla okulistyki dziecięcej. Na zakup sprzętów do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci wydano 73 099 943,86 złotych. W ramach Konkursu Ofert, który został przeznaczony na ten cel, kupiono, między innymi, urządzenia takie jak: mikroskopy operacyjne, stoły operacyjne z fotelami operatorów, wzierniki pośrednie z soczewkami z torem wizyjnym i bez toru wizyjnego, ręczne lampy szczelinowe, przenośne USG.

Kolejnym punktem w rozliczeniu 30. Finału WOŚP są zakupy związane z prowadzeniem Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, czyli wydatek 7 862 310,00 złotych. Fundacja prowadzi ten program od 2004 roku i kieruje go do kobiet z cukrzycą typu pierwszego, które spodziewają się dziecka lub planują zajście w ciążę. W ramach tej inicjatywy, którą prowadzi 38 ośrodków w całej Polsce, kobiety mogą nieodpłatnie wypożyczyć osobistą pompę insulinową. Urządzenia regulują poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapewniają bezpieczną, zdrową i spokojną ciążę. Od 2004 roku do końca września 2022 roku pompy zostały wypożyczone 5 453 kobietom. Dzięki czemu urodziło się 2 835 dzieci.   

Następnym punktem w rozliczeniu są zakupy związane z prowadzeniem Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, na które Fundacja przeznaczyła 1 325 000,00 złotych. To jedna z flagowych inicjatyw Fundacji WOŚP, w ramach której przebadano ponad 7 milionów dzieci. Oznacza to, że sprawdzono jakość słuchu u 97% noworodków w Polsce. 

Na działania w ramach prowadzenia Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków przeznaczono 17 000,00 złotych. Program ten trwa od 2003 roku i w jego ramach Fundacja kupiła i przekazała szpitalom 924 urządzenia, między innymi: aparaty Infant Flow, respiratory noworodkowe Fabian, aparaty do podaży medycznego tlenku azotu, systemy nieinwazyjnego wspomagania oddychania Fabian. 

Na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej w 2022 roku Fundacja zakupiła w sprzęt dla 480 dzieci i wydała na ten cel 1 993 777,00 złotych. 

Fundacja WOŚP jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, jeżeli chodzi o zakupy sprzętu medycznego dla diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Kwota pozostała do rozdysponowania pozwoli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupić sprzęt medyczny z najwyższej półki.

 

POKAŻ PODOBNE
2023-09-19 09:42:28

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieję się w Fundacji WOŚP? Dołącz do naszego newslettera! To doskonały sposób, aby regularnie otrzymywać najnowsze informacje i ciekawostki prosto z serca naszej działalności!

2023-08-31 08:00:00

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Medalem Wolności Słowa

Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali laureatami tegorocznego Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel.

2023-09-16 09:00:00

WOŚP i Fundacja DKMS - Najpiękniejsza Współpraca Świata!

Już po raz czwarty, podczas Pol’and’Rock Festival, organizowanego przez WOŚP, mieliśmy przyjemność gościć Fundację DKMS. W Światowym Dniu Dawcy Szpiku dziękujemy za tą niesamowitą współpracę, dzięki której setki ludzi otrzymały szansę na nowe, zdrowe życie.

2023-09-21 12:15:07

WOŚP łączy serca – dosłownie!

WOŚP łączy serca – dosłownie! 16 września Gosia i Kazimierz zrealizowali swoje marzenie wylicytowane podczas 31. Finału WOŚP – wzięli ślub, którego udzielił im Wójt Tarnowa Podgórnego – Tadeusz Czajka.