Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna
Finały

Publikujemy wstępne rozliczenie 30. Finału WOŚP

2023-01-28 20:10:16

Podczas 30. Finału WOŚP zebrano 224 376 706,35 zł. W 2022 roku Orkiestra grała, by zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwszy raz, kiedy styczniowa zbiórka była poświęcona temu zagadnieniu. Jednak Fundacja WOŚP podejmowała już wcześniej działania, które wspierały diagnostykę i leczenie wzroku.

Studio medyczne 30. Finału WOŚP, fot. Lucyna Lewandowska

W ciągu 30 Finałów Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 1,755 miliarda złotych i przekazała polskim placówkom medycznym ponad 70 400 urządzeń. W ramach działań dążących do poprawy kondycji polskiej ochrony zdrowia, Fundacja zainicjowała, finansuje i wspiera prowadzenie 7 ogólnonarodowych programów medycznych.

Fundacja WOŚP dokłada wszelkich starań, by rzetelnie rozliczać się z zebranych środków. Dlatego przed 31. Finałem WOŚP, który będzie 29 stycznia 2023 roku, publikuje wstępne rozliczenie 30. edycji wydarzenia, której celem było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Należy pamiętać, że cykl rozliczenia zakupów i kontraktów realizowanych przez Fundację to często półtora, a nawet dwa lata. Fundacja realizuje zakup najnowocześniejszych urządzeń w ramach Konkursów Ofert, które opierają się na konsultacjach członków Zarządu Fundacji, komisji ekspertów z przedstawicielami firm, które produkują sprzęt medyczny. 

Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc. Niewyrównane wady refrakcji i zez są również częstymi przyczynami obniżenia ostrości wzroku i dysfunkcji wzrokowych u dzieci i młodzieży. Różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną.

prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarka okulistka z ponad półwiecznym doświadczeniem w zawodzie, ekspertka Fundacji WOŚP

Wstępne rozliczenie 30. Finału WOŚP

Największą część wydanych środków stanowią pieniądze przeznaczone na zakup urządzeń dla okulistyki dziecięcej. Na zakup sprzętów do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci wydano 73 099 943,86 złotych. W ramach Konkursu Ofert, który został przeznaczony na ten cel, kupiono, między innymi, urządzenia takie jak: mikroskopy operacyjne, stoły operacyjne z fotelami operatorów, wzierniki pośrednie z soczewkami z torem wizyjnym i bez toru wizyjnego, ręczne lampy szczelinowe, przenośne USG.

Kolejnym punktem w rozliczeniu 30. Finału WOŚP są zakupy związane z prowadzeniem Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, czyli wydatek 7 862 310,00 złotych. Fundacja prowadzi ten program od 2004 roku i kieruje go do kobiet z cukrzycą typu pierwszego, które spodziewają się dziecka lub planują zajście w ciążę. W ramach tej inicjatywy, którą prowadzi 38 ośrodków w całej Polsce, kobiety mogą nieodpłatnie wypożyczyć osobistą pompę insulinową. Urządzenia regulują poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapewniają bezpieczną, zdrową i spokojną ciążę. Od 2004 roku do końca września 2022 roku pompy zostały wypożyczone 5 453 kobietom. Dzięki czemu urodziło się 2 835 dzieci.   

Następnym punktem w rozliczeniu są zakupy związane z prowadzeniem Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, na które Fundacja przeznaczyła 1 325 000,00 złotych. To jedna z flagowych inicjatyw Fundacji WOŚP, w ramach której przebadano ponad 7 milionów dzieci. Oznacza to, że sprawdzono jakość słuchu u 97% noworodków w Polsce. 

Na działania w ramach prowadzenia Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków przeznaczono 17 000,00 złotych. Program ten trwa od 2003 roku i w jego ramach Fundacja kupiła i przekazała szpitalom 924 urządzenia, między innymi: aparaty Infant Flow, respiratory noworodkowe Fabian, aparaty do podaży medycznego tlenku azotu, systemy nieinwazyjnego wspomagania oddychania Fabian. 

Na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej w 2022 roku Fundacja zakupiła w sprzęt dla 480 dzieci i wydała na ten cel 1 993 777,00 złotych. 

Fundacja WOŚP jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, jeżeli chodzi o zakupy sprzętu medycznego dla diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Kwota pozostała do rozdysponowania pozwoli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupić sprzęt medyczny z najwyższej półki.

 

POKAŻ PODOBNE
2024-01-23 08:16:00

W piątek podsumujemy przygotowania!

W piątek, 26 stycznia, oficjalnie podsumujemy przygotowania do 32. Finału WOŚP. Zachęcamy do bycia z nami online!

2024-01-24 14:00:00

Stań się posiadaczem jedynego w swoim rodzaju serduszka NFT!

Już po raz drugi będzie mieli szansę zdobyć wyjątkowe, orkierstrowe serduszka NFT!

2024-01-28 10:41:15

W naszym studiu wszystko gra OK!

Z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji! Serdecznie Was zapraszamy na błonia PGE Narodowego – możecie tam wziąć udział w koncertach, zajrzeć do naszego studia i odwiedzić finałowe miasteczko. Nasi partnerzy przygotowali dla Was różne aktywności i ciepłe napoje!

2024-01-24 13:00:00

Znani i lubiani wspierają 32. Finał WOŚP

Do naszych finałowych aukcji Allegro dla WOŚP od wielu lat chętnie dołącza wiele znanych osób. Gorąco za to dziękujemy! Zobaczcie, co ciekawego przygotowali dla Wasz politycy, sportowcy, aktorzy, dziennikarze oraz muzycy i licytujcie, jednocześnie wspierając cel 32. Finału WOŚP!