Fundacja WOŚP jest jedną z tych organizacji, które wsparcie dla Ukrainy rozpoczęły tuż po brutalnym ataku Rosji. Poza zakupem sprzętu, Orkiestra zdecydowała się na utworzenie całodobowego punktu pomocy dla osób z Ukrainy. Uruchomiliśmy go dokładnie rok temu, w obecności prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa Rafała Trzaskowskiego oraz ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy.
Działający nieopodal dworca Warszawa Wschodnia punkt stanowił schronienie dla osób przybywających z Ukrainy - czekających na relokację lub potrzebujących chwili na decyzję na temat kolejnych działań. Na 3 tys. mkw. z pomocy korzystać mogło jednocześnie nawet 300 osób.
Miejsce zostało podzielone na strefy, m.in. recepcję ze stanowiskiem rejestracyjnym, punkt Play, w którym można było zarejestrować polski numer telefonu oraz naładować urządzenia, przyciemnioną strefę sypialną, strefę sanitarną z prysznicami i umywalniami oraz punkt medyczny i zamkniętą strefę zewnętrzną. Fundacja WOŚP odpowiadała za działanie i koordynację punktu, Miasto Stołeczne Warszawa zapewniało dowóz niezbędnego zaopatrzenia, bezpłatne dostarczenie pojemników i kontenerów na śmieci oraz ich regularne opróżnianie, przyjmowanie ścieków z przenośnych toalet, włączenie do sieci kontaktowej uruchomionej w związku z kryzysem, wsparcie psychologiczne czy obsadę punktu medycznego. W działania zaangażował się też m.in. Caritas, który zorganizował w punkcie miejsce zabaw dla dzieci. Pomocy w punkcie udzielały osoby skupione w Pokojowym Patrolu i warszawskich organizacjach wolontariackich.
Do końca kwietnia 2022 roku, gdy punkt przestał działać, pomocy udzieliliśmy 4 216 osobom.
Całkowite dotychczasowe wsparcie od WOŚP dla Ukrainy to ponad 23 miliony złotych. Odpowiadając na prośby placówek, wsparliśmy ukraińskie szpitale oraz wybrane jednostki w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy. Kupiliśmy m.in. 90 kardiomonitorów, 33 respiratory, 7 aparatów do znieczulania, 12 koncentratorów tlenu, 61 pulsoksymetrów, 14 aparatów USG, 10 EKG i 3 500 sztuk Indywidualnych Pakietów Medycznych.
16 października, w samo południe, Fundacja WOŚP podejmie się próby bicia rekordu w pierwszej pomocy. Tego dnia Jurek Owsiak ogłosi także cel zbliżającego się 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko to w miejscu absolutnie wyjątkowym - na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie cumuje „Dar Młodzieży”.
Przez ostatnie 3 dni Fundacja WOŚP realizowała 72. Konkurs Ofert, czyli procedurę zakupową, która poświęcona była sprzętom na oddziały pulmonologiczne. Z pomocą ekspertów dokonaliśmy wyboru 250 urządzeń za w sumie 15 214 898 złotych.
Kup naszą limitowaną koszulkę „Powódź – Pomoc” i wesprzyj działania w usunięciu skutków powodzi. Cały dochód ze sprzedaży trafi na pomoc poszkodowanym!
To powrót do pięknej i ważnej tradycji - po kilku latach przerwy ponownie biliśmy rekord w pierwszej pomocy! Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w naszej akcji uczestniczyło 116 247 osób z 1 044 instytucji. Dokładne dane już za kilka dni!