Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Fundacja

Rok temu uruchomiliśmy punkt pomocy

2023-03-22 15:15:00

Fundacja WOŚP jest jedną z tych organizacji, które wsparcie dla Ukrainy rozpoczęły tuż po brutalnym ataku Rosji. Poza zakupem sprzętu, Orkiestra zdecydowała się na utworzenie całodobowego punktu pomocy dla osób z Ukrainy. Uruchomiliśmy go dokładnie rok temu, w obecności prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa Rafała Trzaskowskiego oraz ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy.

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

Działający nieopodal dworca Warszawa Wschodnia punkt stanowił schronienie dla osób przybywających z Ukrainy - czekających na relokację lub potrzebujących chwili na decyzję na temat kolejnych działań. Na 3 tys. mkw. z pomocy korzystać mogło jednocześnie nawet 300 osób. 

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

Miejsce zostało podzielone na strefy, m.in. recepcję ze stanowiskiem rejestracyjnym, punkt Play, w którym można było zarejestrować polski numer telefonu oraz naładować urządzenia, przyciemnioną strefę sypialną, strefę sanitarną z prysznicami i umywalniami oraz punkt medyczny i zamkniętą strefę zewnętrzną. Fundacja WOŚP odpowiadała za działanie i koordynację punktu, Miasto Stołeczne Warszawa zapewniało dowóz niezbędnego zaopatrzeniabezpłatne dostarczenie pojemników i kontenerów na śmieci oraz ich regularne opróżnianie, przyjmowanie ścieków z przenośnych toalet, włączenie do sieci kontaktowej uruchomionej w związku z kryzysem, wsparcie psychologiczne czy obsadę punktu medycznego. W działania zaangażował się też m.in. Caritas, który zorganizował w punkcie miejsce zabaw dla dzieci. Pomocy w punkcie udzielały osoby skupione w Pokojowym Patrolu i warszawskich organizacjach wolontariackich.  

 

fot. Nikola NausDo końca kwietnia 2022 roku, gdy punkt przestał działać, pomocy udzieliliśmy 4 216 osobom.

 

fot. Michał Zielińśki

 

Całkowite dotychczasowe wsparcie od WOŚP dla Ukrainy to ponad 23 miliony złotych. Odpowiadając na prośby placówek, wsparliśmy ukraińskie szpitale oraz wybrane jednostki w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy. Kupiliśmy m.in. 90 kardiomonitorów, 33 respiratory, 7 aparatów do znieczulania, 12 koncentratorów tlenu, 61 pulsoksymetrów, 14 aparatów USG, 10 EKG i 3 500 sztuk Indywidualnych Pakietów Medycznych.  

 

 

Sprawdź, co zrobiliśmy w ramach wsparcia dla Ukrainy.

POKAŻ PODOBNE
2023-09-25 17:25:00

Pokojowy Patrol ponownie na Maratonie Warszawskim!

Aż 130 członków Pokojowego Patrolu włączyło się w organizację Maratonu Warszawskiego, który odbył się w minioną niedzielę. To już 18. rok współpracy Fundacji WOŚP z organizatorami tej dużej biegowej imprezy.

2023-08-29 16:22:12

Jeremy Sochan zaprasza na 32. Finał WOŚP!

Chociaż nadal trwa lato, to w Fundacji WOŚP już czujemy, że do 32. Finału WOŚP coraz bliżej! Dzisiaj odwiedził nas koszykarz NBA, Jeremy Sochan, który przekazał koszulkę drużyny San Antonio Spurs ze swoim autografem na finałową aukcję!

2023-09-04 12:35:00

Jedyna taka metoda leczenia w Polsce - dzięki WOŚP

Jeszcze w tym miesiącu w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" działać zacznie angiograf dwupłaszczyznowy - sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych, który został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka!

2023-09-24 10:00:00

Polskie Sztaby znów się spotkały!

Dziwnów nad Morzem Bałtyckim stał się miejscem trzeciego już Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP. Przedstawiciele lokalnych ośrodków organizujących Finały spotkali się w sobotę, 23 września, by wymienić doświadczeniami i symbolicznie wkroczyć w przygotowania do 32. zbiórki.