Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Światowy Dzień Serca dniem pięknych wspomnień!

2023-09-28 17:15:55

 

Z okazji Światowego Dnia Serca, cofamy się w czasie, by przypomnieć pierwsze dźwięki naszej Wielkiej Orkiestry. To historia o wielkich sercach najmłodszych, które zainspirowały narodziny Fundacji WOŚP.

 

Wszystko zaczęło się 3 stycznia 1993 roku, kiedy to podczas programu Jurka Owsiaka „Róbta, co chceta” narodził się pomysł na Finały WOŚP. Te wyjątkowe dni, od tamtej pory stały się nierozerwalną częścią każdej polskiej zimy i miały jeden główny cel - niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

 

Pierwszy Finał WOŚP został zorganizowany, by odpowiedzieć na palące potrzeby sprzętowe warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Tematem zbiórki były choroby serca najmłodszych pacjentów.

 

Wtedy to Telewizja Polska zdecydowała się objąć wydarzenie swoim patronatem, transmitując całość na żywo. Jurek Owsiak, wspólnie z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim, poprowadzili pierwsze tak wielkie wydarzenie w studiu TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie. Przez cały czas trwania Finału ich energii, determinacji i pasji towarzyszyły tłumy wolontariuszy, harcerzy oraz innych ludzi o wielkich sercach.

 

1. Finał WOŚP, fot. Ireneusz Sobieszczuk

 

Podczas pierwszego Finału udało nam się zebrać aż 3 773 443,38 złotych (co odpowiadało ponad 37 miliardom PLZ). Dzięki temu wsparciu mogliśmy zakupić niezbędne urządzenia dla Centrum Zdrowia Dziecka: kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y oraz respiratory.

 

Już kilka tygodni później, dokładnie 2 marca 1993 roku, zarejestrowaliśmy Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Założycielami są: Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke.

 

Zapoznaj się z historią WOŚP!

 

Od tamtej pory nasze działania zyskiwały na skali. W ciągu 31 Finałów WOŚP udało nam się zebrać blisko 2 miliardy złotych, a za te środki zakupiliśmy ponad 70 400 urządzeń. Wsparliśmy nie tylko kardiologię dziecięcą, ale też dziedziny takie jak dziecięca onkologia, neonatologia, ortopedia, traumatologia, psychiatria czy geriatria.

 

To, co nas wyróżnia, to duch rock’n’rolla i ogromne zaufanie społeczne. Kluczowym elementem naszej pracy jest sposób zakupu sprzętu medycznego, który odbywa się przez Konkurs Ofert, co gwarantuje wybór najlepszych dostępnych urządzeń. Zwracamy uwagę na każdy detal - urządzenia muszą być zainstalowane, personel przeszkolony, a placówki medyczne przygotowane do ich przyjęcia.

 

 

Realizując naszą misję nie poprzestajemy na realizacji tematów Finałów. Fundacja prowadzi też całoroczne programy medyczne oraz akcje specjalne, m.in: pomoc Ukrainie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, czy wysyłka sprzętu do Turcji po trzęsieniu ziemi w lutym 2023 roku. Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą programów i akcji specjalnych.

 

Przygotowania do 32. Finału już trwają! Letnia Zadyma w Środku Zimy odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-16 16:45:00

Prezenty na Dzień Matki w SiemaShop!

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a w SiemaShopie znajdziesz idealne prezenty dla swojej Mamy!

2024-04-10 10:15:00

Rekrutujemy!

Fundacja WOŚP prowadzi rekrutację na stanowisko Specjalista/Specjalistka ds. Social Media.

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-04-04 16:10:00

Samochód po przejściach już u nowego właściciela

Wyjątkowa aukcja kolorowego i odnowionego Fiata Seicento w zestawie z broszką cieszyła się ogromną popularnością w finałowym czasie. Ostatecznie aukcja została wylicytowana przez firmę Tarczyński za ponad 200 tysięcy złotych, a samochód i broszka trafiły dzisiaj do nowego właściciela!