Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Finały

Światowy Dzień Zdrowia

2022-04-07 14:07:12

 

 

7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. To święto co roku pozwala zwrócić naszą uwagę na problemy ochrony zdrowia, ale również na pozytywne wydarzenia czy osiągnięcia związane z rozwojem tej dziedziny.

 

27. Finał WOŚP, fot. Krupek Paweł Krupka

 

 

Fundacja WOŚP od 30 lat wspiera polskie szpitale zakupami sprzętów medycznych, prowadzeniem 8 programów medycznych oraz akcjami dedykowanymi środkom z 1%. W tym roku środki z poprzedniej zbiórki 1% przeniesione zostały na cel zakupów dla szpitali z Ukrainy oraz polskich szpitali (tj. Szpital w Przemyślu), które są na pierwszej linii pomocy uchodźcom przekraczającym granicę.

 

 

8 programów medycznych

 

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków powstał w 2002 roku i od tego czasu zostało przebadanych 6 809 197 dzieci. To świetny wynik, który pozwolił na szybką diagnostykę dzieci, które mają problemy ze słuchem i przyczynił się do znacznego podniesienia poziomu ich życia.

 

Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków dał możliwość przebadania 261 765 wcześniaków (dane z końca listopada 2021 r.).

 

Retinopatia wcześniaków może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku a nawet do ślepoty. I dzięki pomocy uzyskanej od Fundacji, dzięki zakupowi sprzętu zarówno służącego do celów diagnostycznych jak i sprzętu do leczenia tej choroby udało się wielu dzieciom w Polsce uratować wzrok, uchronić je od ślepoty i od inwalidztwa wzrokowego. Chodzi tu o takie urządzenia, jak wzierniki do badania dna oka (niezmiernie ważny, właściwie podstawowy sprzęt do oceny siatkówki u dzieci przedwcześnie urodzonych), a także lasery diodowe służące do leczenia retinopatii wcześniaków.

Prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, Koordynator Medyczny Programu

 

Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków pozwolił na wprowadzenie najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia niewydolności oddechowej u noworodków.

 

Zakupiliśmy i przekazaliśmy w darze dla polskich szpitali:

  • 554 urządzeń Infant Flow, w tym 166 inkubatorów z aparatem Infant Flow na sale porodowe,
  • 119 aparatów HFNC
  • 36 respiratorów z autoregulacją stężenia tlenu AveaClio
  • 63 respiratorów oscylacyjnych HFO
  • 29 systemów nieinwazyjnego wspomagania oddechu Fabian
  • 9 respiratorów noworodkowy Fabian

 

 

 

 

 

Kobiety w ciąży z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży mogą być leczone z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej dzięki Programowi Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi dla Kobiet w ciąży. Dzięki programowi kupiliśmy 1 776 pomp insulinowych za 16,3 mln zł.

 

Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci

Celem programu zainicjowanego przez WOŚP jest zapewnienie powszechnej możliwości skutecznego leczenia wad ubytkowych kończyn u dzieci w większości występujących w Polsce przypadków. Kupiliśmy 51 urządzeń za ponad 4,7 mln zł.

 

 

 

 

Program Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci skierowany jest do lekarzy z ośrodków RDZ (reumatologów dziecięcych oraz ewentualnie reumatologów z ośrodków reumatologicznych leczących pacjentów od urodzenia do tzw. okresu przejściowego (14-23 lata – kiedy to choroba jest wynikiem problemów w dzieciństwie). 

Zakupiliśmy i przekazaliśmy w darze dla polskich szpitali:

  • 13 aparatów USG premium w tym dwa z opcją kardiologiczną
  • 3 densytometry
  • 14 aparatów USG z możliwością wykonywania biopsji stawów 

 

 

 

 

Akcja „Leczyć z miłością”

Znaczącym problemem dla oddziałów pediatrycznych w Polsce jest brak jakichkolwiek możliwości pozostania opiekuna na noc przy chorym dziecku lub narzucanie nieadekwatnych opłat za pozostanie w szpitalu. Dlatego postanowiliśmy kupić leżanki dla rodziców, ale także zapoczątkować dyskusję na temat, żeby wspólnie ze szpitalami i rodzicami znaleźć rozwiązanie problemu. 

Kupiliśmy 5 395 leżanek dla rodziców za prawie 10,9 mln.

 

 

 

 

 

Pomoc indywidualna

W ramach naszej pomocy dofinansowujemy zakup urządzeń potrzebnych w rehabilitacji domowej. Od 2005 roku w ramach pomocy indywidualnej Fundacja WOŚP kupiła niezbędny sprzęt dla 6 999 dzieci i wydała na ten cel 28 395 218,18 złotych. 

 

 

Dzięki Narodowemu Programowi Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci stworzyliśmy 80 punktów diagnostyki onkologicznej u dzieci (wczesnej i zaawansowanej) w całej Polsce. Dzięki 17. Finałowi WOŚP wyposażyliśmy sieć pracowni diagnostycznych i klinik onkologicznych w 80 najnowocześniejszych aparatów USG. Dzięki temu specjaliści mogą badać dzieci z podejrzeniem występowania choroby nowotworowej.Naszym największym zakupem dla onkologii był ultranowoczesny, jedyny w Polsce dedykowany dzieciom tomograf PET-CT za 16 milionów PLN dla Centrum Zdrowia Dziecka.

 

 

 

1% - dla wsparcia ratownictwa medycznego w Polsce i realizację celów statutowych Fundacji WOŚP. 

 

Jak co roku, możesz wesprzeć działania Fundacji poprzez przekazanie 1% z podatku. Celem jest wsparcie ratowników medycznych, którzy stoją na pierwszej linii pomocy medycznej pacjentów. 

 

 

Osoby, które zechcą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz WOŚP, proszone są o wskazanie w formularzu PIT naszej Fundacji

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
0000030897

 

 

W roku ubiegłym celem były działania statutowe i w związku z wybuchem wojny w Ukrainie środki te zostają właśnie realizowane przez zakup sprzętu dla Ukrainy. Jak dotąd wydaliśmy ponad 15 mln złotych i wysłaliśmy transport do 10 miejsc w Ukrainie.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-09 17:05:00

Dzień Okulistyki w Fundacji WOŚP!

9 maja obchodzimy Dzień Okulistów i Okulistyki, czyli święto szczególnie ważne dla naszej Fundacji. Nasz Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków od 2001 roku zapewnia ratunek dla wzroku małych bohaterów!

2024-05-28 16:00:00

Ogłaszamy 71. Konkurs Ofert

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 71. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.

2024-05-24 15:55:00

Ostatnia szansa na dołączenie do Patrolu!

Pol'and'Rock Festival za mniej niż 70 dni, a ostatnie w tym sezonie szkolenie Pokojowego Patrolu za niespełna miesiąc! Jeśli chcesz dołączyć do ekipy tworzącej 30. Najpiękniejszy Festiwal Świata, zgłoś się już dziś!

2024-05-16 13:45:03

Szkolenia RUR w woj. wielkopolskim!

W dniach 15 i 16 maja nasza ekipa instruktorów przeprowadziła kolejne intensywne szkolenia w ramach Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" - tym razem w województwie wielkopolskim!