Podczas 29. Finału zebraliśmy:
210 813 830 PLN
Finały

Twórcy komiksów na 26. Finale

2018-01-05 14:20:56

Polskie Stowarzyszenie Komiksowe zapraszaja do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu. 14 stycznia 2018, podczas 26. Finału WOŚP na Placu Defilad, w specjalnie przygotowanym namiocie spotkać będzie można piętnastu czołowych polskich twórców komiksowych. Przez cały dzień, w zamian za datki do orkiestrowych puszek, artyści wykonywać będą rysunki i rozdawać autografy. 

 

Strona Wydarzenia

 

14 stycznia na Placu Defilad spotkacie następujących rysowników: 

 • Jacek Frąś 
 • Krzysztof Gawronkiewicz 
 • Joanna Karpowicz
 • Berenika Kołomycka
 • Tomasz Leśniak
 • Jan Mazur
 • Piotr Nowacki
 • Tomasz Samojlik
 • Wojciech Stefaniec
 • Michał Śledziński
 • Jacek Świdziński
 • Adam Święcki
 • Jakub Topor 
 • Przemysław Truściński
 • Kajetan Wykurz

 

 

 

Tomasz Leśniak

Pokolenie wychowane na początku lat ’00 wyrywało rodzicom z rąk piątkowe wydanie dziennika Gazeta Wyborcza w poszukiwaniu dodatku – słynnego „Komiksowa” - w którym w odcinkach ukazywał się komiks "Tymek i Mistrz” (w tym roku dzięki Kultura Gniewu doczekaliśmy się pełnego wydania serii). W tym samym czasie nieco starsi czytelnicy wertowali strony hip-hopowego czasopisma ŚLIZG, w którym drukowany był komiks "Jeż Jerzy”. Dziś z niecierpliwością czekamy na każde wydanie magazynu Duży Format, gdzie co tydzień znajdziemy komiksowy pasek z serii "Polska Mistrzem Polski”.

 

 

Joanna Karpowicz

„Wszystkim tym, którzy mówią: >myślałem/am, że poszłaś całkiem w komiks< mówię: jestem malarką, która robi komiksy. Wszystkim tym, którzy mówią: >dobrze, że wróciłaś do komiksów< mówię: najlepiej.” – Joanna Karpowicz nie daje się zaszufladkować!

Rok 2017 zdecydowanie należał do tej krakowskiej artystki. Nakładem Centrala ukazał się artbook z pracami wchodzącymi w skład malarskiego cyklu z Anubisem. Timof Comics wydał głośne „Kwaśne jabłko” - Joanna stworzyła poruszające ilustracje do scenariusza Jerzego Szyłaka. Wydawnictwo Kultura Gniewu zaserwowała nam „Anastazję” (scen. Magdalena Lankosz), komiks, który w całości można zobaczyć w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art w ramach wystawy "Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979".

 

 

Przemysław Truściński

Jego dokonania obejmują zarówno publikacje komiksowe ("Trust - historia choroby", "44", "Komiks W-wa", "Papież i Generał"), ilustrację prasową (Gazeta WyborczaNewsweek PolskaPlayboy Polska"), jak i reklamową (Pepsi, Nescafe) czy na potrzeby gier komputerowych (rysunkowa koncepcja postaci Wiedźmina). Jest dyrektorem artystycznym Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym znajdziemy też mural jego autorstwa. W 2010 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Michał Śledziński 

Michał Śledziński (w sieci znany pod tajemniczym pseudonimem Dr Śledziu). "Osiedle swoboda", "Na szybko spisane" czy "Czerwony pingwin musi umrzeć" (wyd. Kultura Gniewu), to pozycje, które pozwolą Wam bliżej zapoznać się z twórczością rysownika i scenarzysty, a w latach 1999-2004 redaktora naczelnego kultowego czasopisma komiksowego "Produkt".

 

Jacek Frąś

Jacek Frąś, autor ilustracji do głośnego komiksu "Totalnie nie nostalgia" stworzonego wraz z Wandą Hagedorn (wyd. Wydawnictwo Komiksowe i Kultura Gniewu), w latach 2001-2008 perkusista słynnego zespołu rockowego Cool Kids of Death.

 

Kajetan Wykurz

Choć Kajetan Wykurz, znany jako Kajman Arts, jest absolwentem filmoznawstwa i maniakiem tej dziedziny sztuki, a pierwsze rysunkowe historie w życiu stworzył nieświadomie, jako swego rodzaju storyboardy, to najbardziej znany jest z tworzenia komiksów. 

Wykurz jest autorem m.in. ilustracji do komiksu „Demoniczny detektyw” (Księży Młyn Dom Wydawniczy), będącego historią walki tajemniczego detektywa z demonem chciwości, którego obudziły roboty drogowe. A wszystko to osadzone w miejskich realiach Łodzi, gdzie autor mieszka na co dzień.

Jako twórca ilustracji dla dzieci sprawdził się także na tym polu, tworząc album "Maja i minizaury" i tym samym wprowadzając najmłodszych czytelników w świat komiksu. Historia Mai może być podróżą sentymentalną dla wszystkich tych, którzy w dzieciństwie kolekcjonowali miniaturowe, prehistoryczne gady opatrzone stemplem "made in China" i marzyli o statku kosmicznym, którym przylecą do nich dinozaury równie maleńkie, ale będące żywymi istotami.

 

Krzysztof Gawronkiewicz

Gawronkiewicz jest jednym z najmocniejszych nazwisk na rodzimej scenie komiksowej – na stałe odcisnął w niej swój ślad dziełami takimi jak „Achtung Zelig!” (Kultura Gniewu i Zin Zin Press) czy współtworzoną z Dennisem Wojdą serią „Mikropolis” (Egmont Polska). Historia z tej właśnie serii przyniosła twórcom w 2000 roku nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Współpraca z Grzegorzem Januszem dała z kolei owoc w postaci komiksu "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona", którego pierwszy tom „Esencja” w 2003 roku zwyciężył w europejskim konkursie, organizowanym przez wydawnictwo Gléant i telewizję Arté, udowadniając, że również polski komiks posiada znakomitych twórców.

 

 

Jakub Topor

Jakub Topor swoją obecność na scenie komiksowej rozpoczął albumem "Rodacy" (Timof Comics) w październiku 2016. Tytuł i okładka zdradzają treść: komiks jest zbiorem krótkich historii o postaciach i sytuacjach, jakie znamy z życia codziennego. Kolejny album stworzył wraz ze scenarzystą, Wiktorem Talagą. "Spieprzyłem" posiada podobną konstrukcję i tematykę. Przede wszystkim jednak oba albumy łączy klimat - oparty na wrażliwej obserwacji i karykaturalnych, czasem wręcz brutalnych przedstawieniach rzeczywistości.

 

Piotr Nowacki

Piotr Nowacki tworzy jednak nie tylko dla najmłodszych. Na koncie ma kilkanaście publikacji wydanych przez czołowe polskie wydawnictwa komiksowe (m.in. „Tainted” wyd. Timof Comics, „It’s Not About That” wyd. Centrala). Wraz z Bartoszem Sztyborem i Łukaszem Mazurem współtworzy także kolektyw Pokembry.

Jednymi z ostatnich projektów autora były książka dla dzieci „Reformator” (Wydawnictwo Widnokrąg), w przystępny i ciekawy sposób przedstawiająca historię Marcina Lutra, a także wydany własnym nakładem zin „Klops”. Oba projekty zebrały doskonałe recenzje zarówno czytelników jak i krytyków.

 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2021-01-24 11:35:54

WOŚP gra w niedzielę handlową

Więcej czasu do przygotowania atrakcji dla organizatorów Finałów, możliwość handlu w niedzielę, w którą odbędzie się zbiórka i przedłużenie finałowej atmosfery to niektóre z benefitów wiążących się ze zmianą terminu Finału. Obecnie cel Finału WOŚP wspierać można również poprzez datki do niemal 10 000 Sztabowych Puszek Stacjonarnych.

2021-01-20 13:30:00

Wasze pytania o WOŚP 2021 z wyszukiwarek

Oto odpowiedzi na pytania oraz frazy, które najczęściej wpisujecie do wyszukiwarek. Na bieżąco także sprawdzamy, co Was najbardziej interesuje. Pisząc o WOŚP używaj #wosp2021.

2021-01-18 15:10:00

Dawtona po raz czwarty zagra z WOŚP

Celem 29. Finału WOŚP jest zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już czwarty rok z rzędu, kiedy Dawtona gra razem z Fundacją WOŚP. Ponownie z tej okazji do sprzedaży trafiła limitowana edycja Soku Pomidorowego Dawtona. Tak, jak w poprzednich latach, posiada ona specjalną etykietę, zaprojektowaną przez Jurka Owsiaka.

2021-01-24 12:25:00

28 lat grania za nami!

W ciągu 28. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 MLD PLN i kupiliśmy ponad 65 200 urządzeń. Powspominajmy!

Zobacz też