Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

Walka z sepsą naszym priorytetem!

2023-09-13 15:20:50

 

Seminarium Komisji Zdrowia ph. "Światowy Dzień Sepsy - standard opieki w Polsce" zrealizowany został z inicjatywy Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Grodzkiego i Przewodniczącej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery oraz instytucji i środowisk na co dzień zajmujących się pacjentami z sepsą, a zatem znających z praktyki temat walki z tym poważnym problemem medycznym.

Sepsa to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie, które może mieć rożne przyczyny. Czasem rozpoczyna się banalnie, co utrudnia jej rozpoznanie, a stanowi czwartą najczęstszą przyczynę zgonów. Wbrew obiegowej opinii jest zjawiskiem interdyscyplinarnym - może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Ponad połowa przypadków sepsy dotyczy osób do 20. roku życia. 

Wystąpienie Jerzego Owsiaka w trakcie seminarium w Senacie, fot. Ł. Kamiński – Kancelaria Senatu

 

W trakcie seminarium poruszone zostały różne tematy związane z ratowaniem zdrowia i życia pacjentów z sepsą - rozpoczynając od przedstawienia najważniejszych faktów i mitów nt. sepsy, przez ujęcie sepsy w praktyce klinicznej i polskim systemie ochrony zdrowia lub jako powikłania u kobiet w ciąży, na standardach postępowania w przypadku sepsy u dzieci i dorosłych kończąc.    


Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że sepsa jest priorytetem zdrowotnym, a jej śmiertelność można ograniczyć. Konieczne są jednak konkretne procedury i rozwiązania systemowe, wypracowane w szerokim gronie praktyków, a także podniesienie świadomości społeczeństwa nt. sepsy. 

 

Wystąpienie Jerzego Owsiaka w trakcie seminarium w Senacie, fot. WOŚPFundacja WOŚP walkę z sepsą uczyniła celem ostatniego Finału WOŚP i zakupiła - jak dotąd - 476 urządzeń za 194 450 919,60 zł. Niektóre ze sprzętów już działają w szpitalach. W sumie wsparcie ma otrzymać 206 placówek w 151 miastach w całym kraju. Realizowane przez Orkiestrę zakupy mają się przyczynić przede wszystkim do przyspieszenia diagnostyki, a tym samym zwiększyć szanse pacjenta na wyzdrowienie - urządzenia pozwalają skrócić czas diagnozy z 72 do nawet 3 godzin! To różnica na wagę złota, bo opóźnienie w rozpoznaniu sepsy o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8%. 
 

Jeśli nie zadbacie o nasze zdrowie, to będzie tragedia - apelował do przedstawicieli systemu ochrony zdrowia Jurek Owsiak.

 

 

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP odnosił się do problemu związanego z finansowaniem badań wykonywanych w laboratoriach, a tym samym obaw wielu szpitali, które skierowały do WOŚP prośbę o sprzęt do walki z sepsą. Bez należytego finansowania realizacji badań, sprzęt szybko może przestać być używany

 

Jurek Owsiak w trakcie konferencji prasowej po seminarium, fot. Ł. Kamiński – Kancelaria Senatu

 


Zrobię wszystko, żeby po 15 października system się zmienił i żeby szpitale te pieniądze miały. Bo trzeba to zrobić. Bo właśnie COVID-19 pokazał, jak ryzykowano moim życiem i życiem Polaków. Że przetracono ogromne pieniądze. Sepsa wymaga takich właśnie systemowych pieniędzy. Nie tych rozmów, że „rozumiemy, wiemy”, bo to jak z filmów Barei. My musimy mieć pewność, że szpital nie będzie płakał w październiku, że mu się kończą pieniądze. 


Jerzy Owsiak wspomniał też o opublikowanych dzień wcześniej druzgocących wynikach kontroli NIK w kontekście działań rządzących w trakcie pandemii koronawirusa, przypominając, że WOŚP na walkę z prandemią przeznaczył około 70 milionów złotych społecznych środków. Fundacja przekazała 1883 urządzenia, udzielając wsparcia 3159 placówkom - szpitalom, DPS-om i prywatnym domom seniorów, zakładom opiekuńczo-leczniczym oraz hospicjom.  

 

Uczestnicy konferencji prasowej poświęconej sepsie, fot. WOŚP

 

 

Pod koniec października Fundacja WOŚP zrealizuje 67. Konkurs Ofert, w ramach którego dla placówek w całej Polsce kupować będzie kolejny sprzęt do walki z sepsą - urządzenia do oznaczania lekowrażliwości (i ewentualnie identyfikacji) bezpośrednio z dodatniej próbki krwi. Zakupy realizowane będą ze środków z 31. Finału WOŚP. 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-01 11:35:00

Wolontariat Pol’and’Rock - dołączysz?

Z każdym dniem coraz mocniej zbliżamy się do jubileuszowej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Jest to czas bardzo intensywnych przygotowań i planowania wszystkiego, co będzie się działo w pierwszych dniach sierpnia na lotnisku Czaplinek - Broczyno.

2024-03-28 15:20:00

Na Bielanach wszystko gra OK!

Prawie 350 metrów kwadratowych - to powierzchnia odsłoniętego dziś muralu WOŚP. Grafika zaprojektowana przez Jurka Owsiaka zdobi ścianę budynku przy ulicy Marymonckiej 155 na warszawskich Bielanach.

2024-05-06 09:55:00

Tak grały Sztaby 32. Finału!

Pod koniec marca poznaliśmy wynik 32. Finału WOŚP i dowiedzieliśmy się, jak zagrały Sztaby w Polsce i na całym świecie. Z całego serca dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w lokalne ośrodki!

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!