Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Fundacja

Walka z sepsą naszym priorytetem!

2023-09-13 13:20:50

 

Seminarium Komisji Zdrowia ph. "Światowy Dzień Sepsy - standard opieki w Polsce" zrealizowany został z inicjatywy Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Grodzkiego i Przewodniczącej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery oraz instytucji i środowisk na co dzień zajmujących się pacjentami z sepsą, a zatem znających z praktyki temat walki z tym poważnym problemem medycznym.

Sepsa to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie, które może mieć rożne przyczyny. Czasem rozpoczyna się banalnie, co utrudnia jej rozpoznanie, a stanowi czwartą najczęstszą przyczynę zgonów. Wbrew obiegowej opinii jest zjawiskiem interdyscyplinarnym - może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Ponad połowa przypadków sepsy dotyczy osób do 20. roku życia. 

Wystąpienie Jerzego Owsiaka w trakcie seminarium w Senacie, fot. Ł. Kamiński – Kancelaria Senatu

 

W trakcie seminarium poruszone zostały różne tematy związane z ratowaniem zdrowia i życia pacjentów z sepsą - rozpoczynając od przedstawienia najważniejszych faktów i mitów nt. sepsy, przez ujęcie sepsy w praktyce klinicznej i polskim systemie ochrony zdrowia lub jako powikłania u kobiet w ciąży, na standardach postępowania w przypadku sepsy u dzieci i dorosłych kończąc.    


Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że sepsa jest priorytetem zdrowotnym, a jej śmiertelność można ograniczyć. Konieczne są jednak konkretne procedury i rozwiązania systemowe, wypracowane w szerokim gronie praktyków, a także podniesienie świadomości społeczeństwa nt. sepsy. 

 

Wystąpienie Jerzego Owsiaka w trakcie seminarium w Senacie, fot. WOŚPFundacja WOŚP walkę z sepsą uczyniła celem ostatniego Finału WOŚP i zakupiła - jak dotąd - 476 urządzeń za 194 450 919,60 zł. Niektóre ze sprzętów już działają w szpitalach. W sumie wsparcie ma otrzymać 206 placówek w 151 miastach w całym kraju. Realizowane przez Orkiestrę zakupy mają się przyczynić przede wszystkim do przyspieszenia diagnostyki, a tym samym zwiększyć szanse pacjenta na wyzdrowienie - urządzenia pozwalają skrócić czas diagnozy z 72 do nawet 3 godzin! To różnica na wagę złota, bo opóźnienie w rozpoznaniu sepsy o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8%. 
 

Jeśli nie zadbacie o nasze zdrowie, to będzie tragedia - apelował do przedstawicieli systemu ochrony zdrowia Jurek Owsiak.

 

 

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP odnosił się do problemu związanego z finansowaniem badań wykonywanych w laboratoriach, a tym samym obaw wielu szpitali, które skierowały do WOŚP prośbę o sprzęt do walki z sepsą. Bez należytego finansowania realizacji badań, sprzęt szybko może przestać być używany

 

Jurek Owsiak w trakcie konferencji prasowej po seminarium, fot. Ł. Kamiński – Kancelaria Senatu

 


Zrobię wszystko, żeby po 15 października system się zmienił i żeby szpitale te pieniądze miały. Bo trzeba to zrobić. Bo właśnie COVID-19 pokazał, jak ryzykowano moim życiem i życiem Polaków. Że przetracono ogromne pieniądze. Sepsa wymaga takich właśnie systemowych pieniędzy. Nie tych rozmów, że „rozumiemy, wiemy”, bo to jak z filmów Barei. My musimy mieć pewność, że szpital nie będzie płakał w październiku, że mu się kończą pieniądze. 


Jerzy Owsiak wspomniał też o opublikowanych dzień wcześniej druzgocących wynikach kontroli NIK w kontekście działań rządzących w trakcie pandemii koronawirusa, przypominając, że WOŚP na walkę z prandemią przeznaczył około 70 milionów złotych społecznych środków. Fundacja przekazała 1883 urządzenia, udzielając wsparcia 3159 placówkom - szpitalom, DPS-om i prywatnym domom seniorów, zakładom opiekuńczo-leczniczym oraz hospicjom.  

 

Uczestnicy konferencji prasowej poświęconej sepsie, fot. WOŚP

 

 

Pod koniec października Fundacja WOŚP zrealizuje 67. Konkurs Ofert, w ramach którego dla placówek w całej Polsce kupować będzie kolejny sprzęt do walki z sepsą - urządzenia do oznaczania lekowrażliwości (i ewentualnie identyfikacji) bezpośrednio z dodatniej próbki krwi. Zakupy realizowane będą ze środków z 31. Finału WOŚP. 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-09-25 17:25:00

Pokojowy Patrol ponownie na Maratonie Warszawskim!

Aż 130 członków Pokojowego Patrolu włączyło się w organizację Maratonu Warszawskiego, który odbył się w minioną niedzielę. To już 18. rok współpracy Fundacji WOŚP z organizatorami tej dużej biegowej imprezy.

2023-09-09 12:35:00

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy 2023!

9 września świętujemy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie czynności ratujących życie ma ogromne znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w codziennych zdarzeniach.

2023-09-04 12:35:00

Jedyna taka metoda leczenia w Polsce - dzięki WOŚP

Jeszcze w tym miesiącu w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" działać zacznie angiograf dwupłaszczyznowy - sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych, który został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka!

2023-08-29 16:22:12

Jeremy Sochan zaprasza na 32. Finał WOŚP!

Chociaż nadal trwa lato, to w Fundacji WOŚP już czujemy, że do 32. Finału WOŚP coraz bliżej! Dzisiaj odwiedził nas koszykarz NBA, Jeremy Sochan, który przekazał koszulkę drużyny San Antonio Spurs ze swoim autografem na finałową aukcję!