Do 32. Finału WOŚP pozostało
51 dni
Fundacja
Finały

Zobacz wyraźnie, jaki jest cel 30. Finału WOŚP

2022-01-29 20:47:38

Dlaczego w tym roku gramy dla okulistyki dziecięcej?

Trudno wyobrazić sobie Finał WOŚP bez kolorów – co roku towarzyszy nam feeria barw, fantazyjne kształty i niesamowite motywy graficzne, przywodzące na myśl przepiękne witraże, przez które wpadają promienie zimowego słońca. A co jeśli nie każdy może je zobaczyć? 

 


Każdego roku w Polsce na oddziałach okulistyki dziecięcej leczonych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Poza pogorszaniem się ostrości wzroku najczęstszymi problemami, z jakimi mali pacjenci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są jaskra, zaćma oraz różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Tylko w 2019 roku przeprowadzono blisko 650 operacji, z czego ponad 25% było operacjami guzów. Biorąc to wszystko pod uwagę, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydowała się swój jubileuszowy – 30. Finał poświęcić zagadnieniom okulistyki dziecięcej.

 

Pierwszy taki Finał, ale kolejne działania ratujące wzrok

Od 20 lat Fundacja WOŚP prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków. W ramach tego programu przebadanych zostało 261 765 wcześniaków, a wzrok uratowano u 11 088 z nich. Dodatkowo Fundacja WOŚP wyposażyła 21 wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się leczeniem retinopatii w najnowocześniejszy sprzęt laserowy – fotokoagulatory laserowe.

 

 

Jaki sprzęt zostanie zakupiony ze środków zebranych podczas 30. Finału WOŚP?

Oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne – to urządzenia, które szpitale wskazują najczęściej jako niezbędne do przeprowadzenia sprawnej diagnostyki oraz leczenia małych pacjentów, przebywających na oddziałach okulistycznych. 


Dodatkowo Fundacja WOŚP planuje zakup angiografu dwupłaszczyznowego – sprzętu wykorzystywanego do leczenia najczęściej występującego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci – siatkówczaka. Do leczenia wykorzystywana jest najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna metoda, jaką jest chemioterapia dotętnicza.

 

Nie tylko sprzęt medyczny

Zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci to nie tylko sprzęt medyczny, ale także wykwalifikowany zespół. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Dzięki powstaniu centrum specjaliści chirurgii będą mogli zwiększać swoją wiedzę oraz szkolić się w zakresie wykonywania odpowiednich ruchów oraz technik chirurgii wewnątrzgałkowej.

 

 

Przejrzyj na oczy i zbadaj wzrok!

Dzień Finału WOŚP, to nie tylko święto pomagania, kolorowej zabawy i bycia razem, ale także święto medycyny. Co roku w tym wyjątkowym dniu bardzo dużo mówimy o tym, jak ważna jest diagnostyka, dlatego warto wykorzystać ten moment i iść na badania! 


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wraz z salonami partnerskimi "Czas na wzrok", zaprosiła w tym roku salony optyczne do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bezpłatnych, przesiewowych badań wzroku u dzieci. W ramach akcji salony od 17 stycznia do 28 lutego wykonają bezpłatne badania ostrości wzroku u dzieci, a także przekażą okulary najbardziej potrzebującym rodzinom.

 

Sprawdź listę salonów biorących w programie badań wzroku - TU.

 

Partnerem akcji jest grupa Essilor (Essilor Polonia sp. z o.o.; JZO s.a.; JAI KUDO Polska sp. z o.o.)

 

POKAŻ PODOBNE
2023-10-03 15:00:00

Wielki powrót Domowej Orkiestry! 7. sezon czas start!

Dzień dobry, fani Domowej Orkiestry! Po festiwalowym szaleństwie wracamy z wielkim hukiem! Dziś rano, na naszym kanale YouTube „KręciołaTV”, wystartował 7. sezon Waszego ulubionego programu.

2023-09-28 17:15:55

Światowy Dzień Serca dniem pięknych wspomnień!

Z okazji Światowego Dnia Serca, cofamy się w czasie, by przypomnieć pierwsze dźwięki naszej Wielkiej Orkiestry. To historia o wielkich sercach najmłodszych, które zainspirowały narodziny Fundacji WOŚP.

2023-09-21 14:15:07

WOŚP łączy serca – dosłownie!

WOŚP łączy serca – dosłownie! 16 września Gosia i Kazimierz zrealizowali swoje marzenie wylicytowane podczas 31. Finału WOŚP – wzięli ślub, którego udzielił im Wójt Tarnowa Podgórnego – Tadeusz Czajka.

2023-10-10 16:45:00

Kupiliśmy sprzęt dla szpitala ortopedycznego w Poznaniu

Fundacja WOŚP zrealizowała dziś kolejne zakupy sprzętu medycznego. Pierwszą część 67. Konkursu Ofert dedykowaliśmy urządzeniu dla placówki z Poznania.