Do 29. Finału WOŚP pozostało
102 dni
Fundacja
Medycyna
Finały

Dary od WOŚP za 6 mln dla szpitala w Katowicach

2019-11-13 12:20:47

Nowa Pracowania Rezonansu Magnetycznego w Katowicach już otwarta. Dziś do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II trafił sprzęt o wartości blisko 6 mln złotych, przekazany przez Fundację WOŚP. Rezonans magnetyczny przekazany do Katowic został zakupiony przez Fundację podczas rekordowego 52. Konkursu Ofert, organizowanego wiosną 2019 roku. Sprzęt sfinansowany został ze środków zebranych w 27. Finale WOŚP.

 

Sercem pracowni jest nowoczesny aparat MRI Signa Artist 1,5T wyprodukowany przez firmę General Electric. Dodatkowo Orkiestra zakupiła dla katowickiego szpitala aparat do znieczulenia przeznaczony do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego marki DAMECA, oraz kardiomonitor również przeznaczony do pracy w środowisku MRI marki PHILIPS. 

 

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

 

- Celem 27 Finału WOŚP był zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych i od początku myśleliśmy o tym, aby w tych placówkach, do których trafiają najciężej chore dzieci, stworzyć zupełnie nowy standard diagnostyki. Rekordowy wynik Finału był dla nas zaskoczeniem, ale także dał nam pewność, że będziemy mogli „porywać się” na tak rewolucyjne inwestycje, jak chociażby rezonans magnetyczny przekazany dziś do Katowic wraz z pozostałym oprzyrządowaniem przeznaczonym do pracy w środowisku rezonansu. To warte niemal 6 mln złotych zdobycze najnowszej myśli technicznej, urządzenia, których stanowią najwyższy poziom zaawansowania medycznego na całym świecie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów, wolontariuszy i darczyńców w styczniu tego roku dziś ten kosmiczny sprzęt rozpoczyna pracę w szpitalu w Katowicach, za co bardzo, bardzo dziękujemy – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych i członek zarządu Fundacji.

 

 

 fot. Łukasz Widziszowski

 

 

- Przekazany nam rezonans to aparat najwyższej klasy światowej. Pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych – podkreśla dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska, kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD.

 

Mali pacjenci katowickiego ośrodka będą mogli korzystać z nowego rezonansu magnetycznego SIGNA™ Artist od GE Healthcare, który łączy w sobie korzyści dla personelu medycznego – łatwą obsługę, krótszy czas badania i dużą wydajność kliniczną – z wysokim komfortem pacjenta. Typowe badanie rezonansem magnetycznym generuje hałas porównywalny do pędzącego pociągu, w tym aparacie zastosowano jednak technologię SilentScan, która sprawia, że badanie jest bardzo ciche, porównywalne do szeptu. Dodatkowo szeroki otwór pozwala na wsunięcie pacjenta do skanera od strony nóg, zmniejszając jego dyskomfort. Rezonans wyposażony jest także w specjalistyczne rozwiązanie AirCoil, które można porównać do koca wyposażonego w cewki RF przekazujące sygnał z ciała pacjenta i przekształcające je w obrazy. Ta technologia pozwala uzyskać dokładne obrazy bez konieczności układania pacjenta w niewygodnej pozycji – elastyczna i lekka mata z cewkami układana jest na brzuchu czy owijana wokół nogi pacjenta. Zastosowanie AirCoil umożliwia poruszanie się podczas badania, co jest niezwykle istotne w diagnostyce dzieci, dla których pozostanie nieruchomym przez dłuższy czas jest szczególnie trudne.

Co to oznacza? Badanie rezonansu magnetycznego  wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Jest głośne, trwa nawet  godzinę. W tym czasie dziecko musi leżeć bez ruchu w dość wąskim, klaustrofobicznym otworze, czasem oddychać zgodnie z poleceniami, wiele razy wstrzymując oddech.  W ofiarowanym szpitalowi aparacie są dostępne unikalne sekwencje pozwalające na skrócenie czasu badania przy zachowaniu jego wysokiej jakości oraz zmniejszeniu ilości artefaktów, w tym ruchowych. To  funkcje ogromnie ważne dla współpracy z dziećmi. Dodatkowo wygodę  dzieci niewymagających znieczulenia podniesie funkcja cichego skanowania oraz miękka, niczym kocyk, cewka urządzenia.

 

- Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi - pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy - mówi dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

 

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

 

Jako zespół GE Healthcare jesteśmy niezwykle podekscytowani i rozpiera nas duma, że kolejny raz możemy być częścią tej wyjątkowej inicjatywy, jaką jest WOŚP – podkreśla Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalny GE Healthcare w Polsce i Krajach Bałtyckich. – Badanie rezonansem magnetycznym u dzieci może być trudne. Dlatego cieszę się, że mali pacjenci będą mogli skorzystać z diagnostyki na najwyższym poziomie w warunkach mniej stresujących zarówno dla nich, jak i dla ich rodziców. Stale dążymy do tego, aby zwiększać komfort pacjenta: lekkie cewki, które otulają dziecko jak kocyk, niewrażliwość urządzenia na ruch podczas badania i ograniczenie szumu są szczególnie istotne w badaniach dzieci.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat konsekwentnie wspiera Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. Z pomocy WOŚP korzystają wszystkie oddziały i pracownie GCZD. Dzięki środkom Orkiestry zakupiono m. in. aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci GCZD. Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło w sumie 611 urządzeń zakupionych dzięki corocznym Finałom WOŚP.

 

Uroczystość otwarcia  Pracowni Rezonansu Magnetycznego nie byłaby możliwa bez zaangażowania Fundacji ISKIERKA, dzięki której został przeprowadzony remont pracowni przy udziale pracowników katowickiego oddziału firmy Sii Polska. - Badanie rezonansem magnetycznym nie jest przyjemne nawet dla dorosłego, tym bardziej należy zadbać o komfort najmłodszych. Dlatego, poprzez pomalowanie i ciekawe ozdobienie pomieszczeń przy pracowni rezonansu, chcemy chociaż na chwilę przenieść dzieci w kolorowy świat, oderwać ich myśli od mniej przyjemnych, ale koniecznych czynności medycznych i zmniejszyć ich stres przed badaniem - mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.

 

Wolontariusze z katowickiego oddziału Sii pomalowali pomieszczenia w trakcie jednego weekendu. - Taki projekt pozwala spojrzeć na nasz świat i na nasze codzienne życie z zupełnie nowej perspektywy. Pozwala zintegrować się z ludźmi w firmie, a jednocześnie wspólnie pomagamy tym, którzy tego potrzebują. Poświęcamy swój czas i zaangażowanie na stworzenie czegoś wartościowego, co bardzo pomoże innym! To daje ogromne poczucie satysfakcji - mówi Michał Ujma, Business Manager w firmie Sii.

 

 

(Milkee, AS) 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2020-09-15 09:40:00

29. Finał WOŚP – czas start!

Mimo pandemii i wiążących się z nią zmian, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi na całym świecie, by zbierać środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń medycznych. 29. Finał WOŚP odbędzie się 10 stycznia, a już 5 października ruszy rejestracja sztabów.

2020-07-09 11:45:43

Przekazaliśmy karetkę neonatologiczną do Szpitala w Szczecinie

10 lipca pod siedzibą Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazaliśmy karetkę do Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje".

2020-07-06 11:43:55

Blisko 50 milionów złotych na walkę z koronawirusem

6 lipca Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z pandemią COVID-19. Organizacja placówkom w całym kraju przekazała  sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości 48,8 miliona złotych.

2020-09-16 13:38:22

Jedyny taki tomograf do diagnostyki dzieci w Polsce

Aparat do badań PET-CT to wysokospecjalistyczne urządzenie diagnostyczne o wartości kilkunastu milionów złotych. Będzie to pierwsze takie urządzenie dedykowane dzieciom w Polsce. Zakup zostanie zrealizowany w ramach 54. Konkursu Ofert.

Zobacz też