Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

2023-10-10 17:24:14

 

W czasach, gdy zdrowie psychiczne młodego pokolenia jest nieustannie poddawane próbie, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie pozostaje obojętna. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego chcielibyśmy przypomnieć o działaniach, które podejmowaliśmy w tej sferze.

 

Zdrowie psychiczne młodzieży to temat, który nigdy nie przestaje być aktualny i ważny. WOŚP od lat poświęca wiele energii i środków, by wspierać różnorodne działania skierowane na pomoc młodzieży w tej dziedzinie.

 

Współpraca z ekspertami i innowacyjne narzędzia

Podczas konferencji „Zrozumieć, żeby pomóc”, która odbyła się 2 października 2023 roku, Jurek Owsiak szczegółowo omówił najnowsze inicjatywy WOŚP na rzecz zdrowia psychicznego. Kluczowym działaniem jest współpraca z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz RESQL. Efektem tej współpracy jest funkcjonowanie aplikacji przeciwdziałającej przemocy rówieśniczej, której dostęp sfinansowano już dla 50 placówek edukacyjnych. Jurek Owsiak podkreślił, że to dopiero początek i w najbliższym czasie planowane jest zakup dostępu do aplikacji dla kolejnych szkół.

 

Konferencja RESQL w Uniwersytecie SWPS, fot. Łukasz Widziszowski

 

Aplikacja RESQL: innowacyjne rozwiązanie przeciwko przemocy

RESQL to nowoczesny system, który ma za zadanie skutecznie przeciwdziałać przemocy wśród młodzieży. Uczniowie mogą anonimowo zgłaszać przypadki przemocy poprzez aplikację. Zgłoszenia trafiają do odpowiednich nauczycieli, którzy analizują sytuację i podejmują działania, aby zapobiegać dalszym incydentom.

 

W grudniu 2019 roku Fundacja WOŚP została nagrodzona "Złotą Synapsą" Międzynarodowego Kongresu organizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego!

 

Wsparcie finansowe i konkretne działania

Nie tylko technologiczne rozwiązania stanowią o sile działania WOŚP. Fundacja już wcześniej dostrzegała potrzebę inwestowania w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Ze środków uzyskanych z 1% podatku, w 2018 roku przeznaczyliśmy aż 8 729 830,43 PLN na poprawę standardów opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Dzięki tej pomocy zakupiliśmy m.in. 798 łóżek szpitalnych, 510 pufów dziecięcych oraz 436 testów psychologicznych.

 

Konferencja "Zrozumieć, żeby pomóc", fot. Łukasz Widziszowski

 

Badania przeprowadzone przez nas w 2020 roku pokazały, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest obszarem wymagającym stałej uwagi i wsparcia. 80% respondentów uważało, że psychiatria dziecięca potrzebuje poprawy, a 90% chciałoby, by każdy uczeń miał dostęp do porad psychologa w swojej szkole.

 

Zdrowie psychiczne na 29. Pol'and'Rock Festival

Zdrowie psychiczne kolejny raz było ważnym tematem, który podczas 29. Pol'and'Rock Festival podjęły zaproszone przez nas organizacje pozarządowe. W tym roku zadbaliśmy o to, aby podczas Festiwalu zapewnić uczestnikom przestrzeń do spotkań z ekspertami i psychologami. Specjalistów spotkać można było przy różnych stoiskach w Strefie NGO. Pod namiotem Psychiatrii Środowiskowej – Wolontariusze były możliwe konsultacje z psychologami, terapeutami, psychiatrami. Górnośląskie Stowarzyszenie „Familia”, jak co roku, tworzyło Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień. Natomiast Fundacja eFkropka organizowała akcję „Żywa Biblioteka Psychiatryczna".

 

Warsztaty na stoisku Stowarzyszenie MAYE na 29. Pol’and’Rock Festival, fot. Aleksandra Kluszczyńska

 

WOŚP nieustannie pracuje nad tym, by zdrowie psychiczne najmłodszych nie było tematem tabu, ale obszarem, w którym można liczyć na realną pomoc. W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypominamy o tych wszystkich działaniach, które mają na celu uczynienie świata bardziej przyjaznym dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Razem możemy więcej!

 

POKAŻ PODOBNE
2024-04-05 15:30:00

Razem - w imię przyjaźni i braterstwa!

Orkiestra zaprasza do wspólnego grania wszystkich, którzy chcą pielęgnować ideę braterstwa, przyjaźni i solidarności w czynieniu dobra. Jesteśmy dumni, że nasza działalność budzi zaufanie także na arenie międzynarodowej.

2024-03-30 12:00:00

Mocy życzymy! Wielkanoc 2024

Życzymy Wam wszystkiego dobrego od całej naszej Fundacji!

2024-03-21 16:00:00

Dołączcie do nas 27 marca!

Za 6 dni, w środę 27 marca ogłosimy ostateczny wynik 32. Finału WOŚP! Celem zbiórki był zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.

2024-04-19 14:45:00

Pierwsze takie symulatory na świecie!

Celem 30. Finału WOŚP, który zagrał w 2022 roku, był zakup sprzętu dla okulistyki dziecięcej. W ramach realizacji celu zbiórki w środę, 17 kwietnia, podpisaliśmy kontrakt na zakup 4 symulatorów do nauki badania dzieci w kierunku retinopatii wcześniaków za blisko 1,8 miliona złotych!