Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

2023-10-10 17:24:14

 

W czasach, gdy zdrowie psychiczne młodego pokolenia jest nieustannie poddawane próbie, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie pozostaje obojętna. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego chcielibyśmy przypomnieć o działaniach, które podejmowaliśmy w tej sferze.

 

Zdrowie psychiczne młodzieży to temat, który nigdy nie przestaje być aktualny i ważny. WOŚP od lat poświęca wiele energii i środków, by wspierać różnorodne działania skierowane na pomoc młodzieży w tej dziedzinie.

 

Współpraca z ekspertami i innowacyjne narzędzia

Podczas konferencji „Zrozumieć, żeby pomóc”, która odbyła się 2 października 2023 roku, Jurek Owsiak szczegółowo omówił najnowsze inicjatywy WOŚP na rzecz zdrowia psychicznego. Kluczowym działaniem jest współpraca z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz RESQL. Efektem tej współpracy jest funkcjonowanie aplikacji przeciwdziałającej przemocy rówieśniczej, której dostęp sfinansowano już dla 50 placówek edukacyjnych. Jurek Owsiak podkreślił, że to dopiero początek i w najbliższym czasie planowane jest zakup dostępu do aplikacji dla kolejnych szkół.

 

Konferencja RESQL w Uniwersytecie SWPS, fot. Łukasz Widziszowski

 

Aplikacja RESQL: innowacyjne rozwiązanie przeciwko przemocy

RESQL to nowoczesny system, który ma za zadanie skutecznie przeciwdziałać przemocy wśród młodzieży. Uczniowie mogą anonimowo zgłaszać przypadki przemocy poprzez aplikację. Zgłoszenia trafiają do odpowiednich nauczycieli, którzy analizują sytuację i podejmują działania, aby zapobiegać dalszym incydentom.

 

W grudniu 2019 roku Fundacja WOŚP została nagrodzona "Złotą Synapsą" Międzynarodowego Kongresu organizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego!

 

Wsparcie finansowe i konkretne działania

Nie tylko technologiczne rozwiązania stanowią o sile działania WOŚP. Fundacja już wcześniej dostrzegała potrzebę inwestowania w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Ze środków uzyskanych z 1% podatku, w 2018 roku przeznaczyliśmy aż 8 729 830,43 PLN na poprawę standardów opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Dzięki tej pomocy zakupiliśmy m.in. 798 łóżek szpitalnych, 510 pufów dziecięcych oraz 436 testów psychologicznych.

 

Konferencja "Zrozumieć, żeby pomóc", fot. Łukasz Widziszowski

 

Badania przeprowadzone przez nas w 2020 roku pokazały, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest obszarem wymagającym stałej uwagi i wsparcia. 80% respondentów uważało, że psychiatria dziecięca potrzebuje poprawy, a 90% chciałoby, by każdy uczeń miał dostęp do porad psychologa w swojej szkole.

 

Zdrowie psychiczne na 29. Pol'and'Rock Festival

Zdrowie psychiczne kolejny raz było ważnym tematem, który podczas 29. Pol'and'Rock Festival podjęły zaproszone przez nas organizacje pozarządowe. W tym roku zadbaliśmy o to, aby podczas Festiwalu zapewnić uczestnikom przestrzeń do spotkań z ekspertami i psychologami. Specjalistów spotkać można było przy różnych stoiskach w Strefie NGO. Pod namiotem Psychiatrii Środowiskowej – Wolontariusze były możliwe konsultacje z psychologami, terapeutami, psychiatrami. Górnośląskie Stowarzyszenie „Familia”, jak co roku, tworzyło Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień. Natomiast Fundacja eFkropka organizowała akcję „Żywa Biblioteka Psychiatryczna".

 

Warsztaty na stoisku Stowarzyszenie MAYE na 29. Pol’and’Rock Festival, fot. Aleksandra Kluszczyńska

 

WOŚP nieustannie pracuje nad tym, by zdrowie psychiczne najmłodszych nie było tematem tabu, ale obszarem, w którym można liczyć na realną pomoc. W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypominamy o tych wszystkich działaniach, które mają na celu uczynienie świata bardziej przyjaznym dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Razem możemy więcej!

 

POKAŻ PODOBNE
2024-03-05 12:57:47

Kupiliśmy sprzęt do Zagórza!

Zrealizowaliśmy dziś 70. Konkurs Ofert WOŚP, którego celem był zakup urządzeń do reedukacji chodu i rehabilitacji kończyny górnej dla placówki w Zagórzu koło Warszawy.

2024-03-19 14:09:41

Przeszkoliliśmy nauczycieli w Wołominie!

Przeszkoliliśmy wczoraj ponad 30 nauczycielek i nauczycieli z 15 szkół podstawowych z powiatu wołomińskiego w ramach naszego Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować"!

2024-02-29 14:43:22

Ratujemy i Uczymy Ratować – wznawiamy szkolenia!

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”(RUR) prowadzimy od 2006 roku. Przez te 18 lat, dzięki działaniom w ramach Programu RUR, blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstawowych czynności ratujących życie. Wznawiamy szkolenia dla nauczycieli i zapraszamy szkoły z całej Polski do zgłaszania się!

2024-03-06 12:31:24

Odszedł Pan Profesor Michał Matysiak

To bardzo smutna dla nas, współpracujących z Panem Profesorem Michałem Matysiakiem, wiadomość. Z Fundacją WOŚP związany był od 2004 roku, najpierw jako członek Komisji Rewizyjnej Fundacji, a od 2017 roku jako zasiadający w Radzie Fundacji.