Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Festiwal
Patrol
Finały

Wolontariat w rytmie rock'n'rolla

2023-02-17 16:40:00

200 szkoleń Pokojowego Patrolu za nami! W ostatni weekend czerwone koszulki otrzymało 21 kursantów, a to oznacza, że w szeregach PP, czyli grupie wolontariuszy wspierających działania WOŚP m.in. podczas Finału i Pol'and'Rock Festival, jest już łącznie 11 775 osób. Na czym polega wolontariat w rytmie rock'n'rolla?

 

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu, fot. Lucyna Lewandowska

Przygoda, doświadczenia, wiedza i przyjaźnie na długie lata - właśnie z tym, i bardzo słusznie, najczęściej kojarzy się Pokojowy Patrol. Tzw. czerwone koszulki (a w kolejnym stopniu zaawansowania również żółte) wspierają rozmaite akcje WOŚP - sprawne działania w trakcie m.in. Finału czy Najpiękniejszego Festiwalu Świata możliwe są właśnie dzięki Pokojowemu Patrolowi. Wolontariat skupia obecnie 11 775 osób, zamieszkałych nie tylko w Polsce, w bardzo różnym wieku - najstarszy Patrolowiec ma 77 lat!

 

Zrealizowane w ostatni weekend w ośrodku w Szadowie-Młyn 200. szkolenie, w trakcie którego w szeregi Patrolu wstąpiło kolejnych 21 osób, to świetna okazja do podsumowania działań wolontariatu.

 

 

Początki Pokojowego Patrolu sięgają lat 90. i... jubileuszowego amerykańskiego Festiwalu Woodstock, podczas którego opiekę nad gośćmi roztaczali aktywiści w koszulkach "Peace Patrol". Organizując pierwszą edycję Przystanku Woostock - w 1995 roku w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim - Jurek Owsiak ogłosił nabór do Pokojowego Patrolu. Wówczas tworzyło go 100 osób. 

Obecnie wolontariusze PP wspierają działania Fundacji podczas głównych wydarzeń, jak Finał WOŚP (podczas 31. edycji akcji w samej Warszawie działały 573 osoby, a dodatkowe kilkaset w Sztabach w całej Polsce), Pol'and'Rock Festival (28. edycja to 750 członków Pokojowego i Medycznego Patrolu) oraz w ramach akcji śródrocznych, jak choćby wysyłka materiałów do Sztabów czy dyżury w Punkcie Pomocy Humanitarnej przy dworcu Warszawa Wschodnia. 

Podejmowane przez wolontariuszy na przestrzeni lat aktywności sprawiły, że Pokojowy Patrol może się poszczycić świetną renomą, czego dowodem są zaproszenia kierowane przez organizatorów różnego rodzaju zewnętrznych wydarzeń, jak Maraton i Półmaraton Warszawski czy Festiwal Fantastyki Pyrkon. 

 

Szkolenia PP jest to nasz sposób na budowanie wolontariatu wspierającego działania Fundacji. Uczestnicy przyjeżdżają do naszego Centrum Wolontariatu po to, by zdobyć wiedzę, umiejętności i w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z Pokojowym Patrolem. Każde takie spotkanie to nowe znajomości, przyjaźnie, a czasem coś więcej. Nie ma dwóch takich samych szkoleń, choć są między nimi pewne podobieństwa. Rozpoczynając je spotykamy się grupą nieznających się uczestników, a po kilkudziesięciu intensywnych godzinach nasz ośrodek opuszcza zgrany zespół, który - mówię to z satysfakcją - poradzi sobie z każdą sytuacją, jaka może wydarzyć się na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Właśnie taki był i jest zamysł szkoleń Pokojowego Patrolu - przygotowanie do wspólnych działań, tak aby ogromne przedsięwzięcie jakim jest Pol’and’Rock Festival było sprawnie funkcjonującą machiną i jednocześnie bezpiecznym miejscem zabawy dla tysięcy uczestników. 200 szkoleń to 20-letnia historia współpracy niesamowitych ludzi - instruktorek i instruktorów prowadzących zajęcia. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest prowadzenie naszych szkoleń w sposób absolutnie wyjątkowy, który jest naszym znakiem rozpoznawczym. Rozmawiając z uczestnikami chcemy poznać powody, które sprawiły, że się spotkaliśmy. Motywacja jest podobna - chcą działać, wspierać WOŚP, ale co jakiś czas słyszymy, że są z nami, bo kilkanaście lat temu sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem uratował im życie i w ten sposób chcą podziękować. Słysząc to jeszcze bardziej czujemy jak bardzo ważne jest to, co robimy. Pokojowy Patrol to ekipa przyjaciół, do której może dołączyć każdy, kto lubi aktywnie działać - Marcin Garczyński, koordynator Pokojowego Patrolu.

 

Tylko 2022 rok to 9 szkoleń PP, w ramach których nowe umiejętności zdobyło 216 osób. Zajęcia prowadzone przez 135 instruktorek i instruktorów trwały łącznie 648 godzin!

 

Pokojowy Patrol na 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Lucyna Lewandowska

 

 

Czym zajmuje się Pokojowy Patrol w trakcie wydarzeń?

Zawsze uśmiechnięci i gotowi do działania - tacy są członkowie Pokojowego Patrolu, bez względu na zadania, którymi się zajmują. W ramach największych wydarzeń Fundacji WOŚP wolontariusze PP pracują w grupach - lotnych i stałych. Pierwsze z nich działają na terenie całego wydarzenia, wykonując zróżnicowane zadania wynikające z grafiku ustalonego przez Centrum Dowodzenia (m.in. dbają o szeroko pojęte bezpieczeństwo uczestników, udzielają odpowiedzi na pytania, zabezpieczają wydarzenia organizowane w ramach festiwalu np. parada motocyklowa), z kolei grupy stałe realizują jeden określony rodzaj zadań przez cały czas trwania wydarzenia (np. obsługa Biura Rzeczy Znalezionych, sprzedaż gadżetów w SiemaShopie, wsparcie artystów uczestniczących w wydarzeniu czy praca przy komunikacji festiwalu lub Finału - obsługa akredytowanych mediów, tworzenie treści i moderacja kanałów w mediach społecznościowych).

Każdej grupie przewodzi lider w charakterystycznej żółtej koszulce - osoba z doświadczeniem w fundacyjnych wydarzeniach, która potrafi organizować pracę i dbać o odpowiednią atmosferę w zespole. 


O komfort uczestników fundacyjnych wydarzeń dba także Medyczny Patrol, czyli ratownicy medyczni, pielęgniarze, położni, lekarze, działający - w warunkach festiwalowych - w punktach pomocy medycznej, zespołach terenowych i zespołach wyjazdowych. Członkiem Medycznego Patrolu może, ale nie musi, być członek PP. Warunkiem głównym jest posiadane wykształcenie medyczne. 

 

Pokojowy Patrol na 31. Finale WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jak dołączyć do Pokojowego Patrolu? 

Podstawowym krokiem jest udział w weekendowym szkoleniu w ośrodku w Szadowie-Młyn. Rozpoczyna się ono w piątek rano, kończy - w niedzielę w godzinach popołudniowych. Kilkadziesiąt godzin szkolenia przepełnionych jest zajęciami z pierwszej pomocy, aktywnościami w terenie, które mają za zadanie nauczyć zaufania i pracy w grupie, autorskimi wykładami na temat bezpieczeństwa imprez masowych czy zajęciami dotyczącymi specyfiki działań na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, poprowadzonymi m.in. przez Jurka Owsiaka. Całość uzupełniają egzaminy i... nocna pozoracja, w trakcie której weryfikowane są wiedza i sposób działania kursantów w przypadku wystąpienia nagłego zdarzenia. Żeby sprawdzian jak najbardziej przypominał realną sytuację, wykorzystywana jest pomoc pozorantów, a także charakteryzacja i rekwizyty. 

Zdanie egzaminów, a tym samym ukończenie szkolenia Pokojowego Patrolu, potwierdzane jest specjalnym certyfikatem i zaproszeniem na najbliższy Pol'and'Rock Festival. Wybrani, wyróżniający się wiedzą i postawą, uczestnicy mogą również rozważać dalszy rozwój w strukturach Pokojowego Patrolu - zostanie instruktorem lub liderem.

W szkoleniu PP może wziąć udział każdy kto ukończył 18 lat. Koszt w całości pokrywa Fundacja WOŚP ze środków zarezerwowanych na realizację Programu Nauki Udzielania Pierwszej Pomocy oraz z darowizn przekazanych przez uczestników szkoleń. 
 
 
Wolontariusze Pokojowego Patrolu na 31. Finale WOŚP, fot. Basia Krasuska
 

Zapisz się na kolejne szkolenie w dniach 17-19 marca (zmiana terminu z 24-26 lutego). Następne szkolenia w tym sezonie realizowane będą przynajmniej raz w miesiącu do końca czerwca. 

 

Zarejestruj się na patrol.wosp.org.pl

 

POKAŻ PODOBNE
2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-05-28 16:00:00

Ogłaszamy 71. Konkurs Ofert

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 71. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.

2024-05-24 15:55:00

Ostatnia szansa na dołączenie do Patrolu!

Pol'and'Rock Festival za mniej niż 70 dni, a ostatnie w tym sezonie szkolenie Pokojowego Patrolu za niespełna miesiąc! Jeśli chcesz dołączyć do ekipy tworzącej 30. Najpiękniejszy Festiwal Świata, zgłoś się już dziś!

2024-05-16 16:45:00

Prezenty na Dzień Matki w SiemaShop!

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a w SiemaShopie znajdziesz idealne prezenty dla swojej Mamy!