WOŚP pomaga w obliczu powodzi
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
200 szkoleń Pokojowego Patrolu za nami! W ostatni weekend czerwone koszulki otrzymało 21 kursantów, a to oznacza, że w szeregach PP, czyli grupie wolontariuszy wspierających działania WOŚP m.in. podczas Finału i Pol'and'Rock Festival, jest już łącznie 11 775 osób. Na czym polega wolontariat w rytmie rock'n'rolla?
Przygoda, doświadczenia, wiedza i przyjaźnie na długie lata - właśnie z tym, i bardzo słusznie, najczęściej kojarzy się Pokojowy Patrol. Tzw. czerwone koszulki (a w kolejnym stopniu zaawansowania również żółte) wspierają rozmaite akcje WOŚP - sprawne działania w trakcie m.in. Finału czy Najpiękniejszego Festiwalu Świata możliwe są właśnie dzięki Pokojowemu Patrolowi. Wolontariat skupia obecnie 11 775 osób, zamieszkałych nie tylko w Polsce, w bardzo różnym wieku - najstarszy Patrolowiec ma 77 lat!
Zrealizowane w ostatni weekend w ośrodku w Szadowie-Młyn 200. szkolenie, w trakcie którego w szeregi Patrolu wstąpiło kolejnych 21 osób, to świetna okazja do podsumowania działań wolontariatu.
Początki Pokojowego Patrolu sięgają lat 90. i... jubileuszowego amerykańskiego Festiwalu Woodstock, podczas którego opiekę nad gośćmi roztaczali aktywiści w koszulkach "Peace Patrol". Organizując pierwszą edycję Przystanku Woostock - w 1995 roku w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim - Jurek Owsiak ogłosił nabór do Pokojowego Patrolu. Wówczas tworzyło go 100 osób.
Obecnie wolontariusze PP wspierają działania Fundacji podczas głównych wydarzeń, jak Finał WOŚP (podczas 31. edycji akcji w samej Warszawie działały 573 osoby, a dodatkowe kilkaset w Sztabach w całej Polsce), Pol'and'Rock Festival (28. edycja to 750 członków Pokojowego i Medycznego Patrolu) oraz w ramach akcji śródrocznych, jak choćby wysyłka materiałów do Sztabów czy dyżury w Punkcie Pomocy Humanitarnej przy dworcu Warszawa Wschodnia.
Podejmowane przez wolontariuszy na przestrzeni lat aktywności sprawiły, że Pokojowy Patrol może się poszczycić świetną renomą, czego dowodem są zaproszenia kierowane przez organizatorów różnego rodzaju zewnętrznych wydarzeń, jak Maraton i Półmaraton Warszawski czy Festiwal Fantastyki Pyrkon.
Szkolenia PP jest to nasz sposób na budowanie wolontariatu wspierającego działania Fundacji. Uczestnicy przyjeżdżają do naszego Centrum Wolontariatu po to, by zdobyć wiedzę, umiejętności i w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z Pokojowym Patrolem. Każde takie spotkanie to nowe znajomości, przyjaźnie, a czasem coś więcej. Nie ma dwóch takich samych szkoleń, choć są między nimi pewne podobieństwa. Rozpoczynając je spotykamy się grupą nieznających się uczestników, a po kilkudziesięciu intensywnych godzinach nasz ośrodek opuszcza zgrany zespół, który - mówię to z satysfakcją - poradzi sobie z każdą sytuacją, jaka może wydarzyć się na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Właśnie taki był i jest zamysł szkoleń Pokojowego Patrolu - przygotowanie do wspólnych działań, tak aby ogromne przedsięwzięcie jakim jest Pol’and’Rock Festival było sprawnie funkcjonującą machiną i jednocześnie bezpiecznym miejscem zabawy dla tysięcy uczestników. 200 szkoleń to 20-letnia historia współpracy niesamowitych ludzi - instruktorek i instruktorów prowadzących zajęcia. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest prowadzenie naszych szkoleń w sposób absolutnie wyjątkowy, który jest naszym znakiem rozpoznawczym. Rozmawiając z uczestnikami chcemy poznać powody, które sprawiły, że się spotkaliśmy. Motywacja jest podobna - chcą działać, wspierać WOŚP, ale co jakiś czas słyszymy, że są z nami, bo kilkanaście lat temu sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem uratował im życie i w ten sposób chcą podziękować. Słysząc to jeszcze bardziej czujemy jak bardzo ważne jest to, co robimy. Pokojowy Patrol to ekipa przyjaciół, do której może dołączyć każdy, kto lubi aktywnie działać - Marcin Garczyński, koordynator Pokojowego Patrolu.
Tylko 2022 rok to 9 szkoleń PP, w ramach których nowe umiejętności zdobyło 216 osób. Zajęcia prowadzone przez 135 instruktorek i instruktorów trwały łącznie 648 godzin!
Podstawowym krokiem jest udział w weekendowym szkoleniu w ośrodku w Szadowie-Młyn. Rozpoczyna się ono w piątek rano, kończy - w niedzielę w godzinach popołudniowych. Kilkadziesiąt godzin szkolenia przepełnionych jest zajęciami z pierwszej pomocy, aktywnościami w terenie, które mają za zadanie nauczyć zaufania i pracy w grupie, autorskimi wykładami na temat bezpieczeństwa imprez masowych czy zajęciami dotyczącymi specyfiki działań na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, poprowadzonymi m.in. przez Jurka Owsiaka. Całość uzupełniają egzaminy i... nocna pozoracja, w trakcie której weryfikowane są wiedza i sposób działania kursantów w przypadku wystąpienia nagłego zdarzenia. Żeby sprawdzian jak najbardziej przypominał realną sytuację, wykorzystywana jest pomoc pozorantów, a także charakteryzacja i rekwizyty.
Zarejestruj się na patrol.wosp.org.pl
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rusza z działaniami w obliczu klęski żywiołowej.
16 października, w samo południe, Fundacja WOŚP podejmie się próby bicia rekordu w pierwszej pomocy. Tego dnia Jurek Owsiak ogłosi także cel zbliżającego się 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko to w miejscu absolutnie wyjątkowym - na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie cumuje „Dar Młodzieży”.
Przez ostatnie 3 dni Fundacja WOŚP realizowała 72. Konkurs Ofert, czyli procedurę zakupową, która poświęcona była sprzętom na oddziały pulmonologiczne. Z pomocą ekspertów dokonaliśmy wyboru 250 urządzeń za w sumie 15 214 898 złotych.