Do 32. Finału WOŚP pozostało
52 dni
Fundacja
Medycyna

Wygramy z sepsą!

2023-10-02 12:00:00

 

Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! Projekty z takimi właśnie hasłami widoczne są od kilku dni na ulicach polskich miast. W ten sposób przypominamy o naszych działaniach związanych z walką z sepsą i ważnym problemie, z którym borykają się szpitale. 

 

Jurek Owsiak i kampania "Wygramy z sepsą", fot. Chodor/WOŚP

 

Walka z sepsą, a dokładnie zakup wyposażenia dla laboratoriów mikrobiologicznych, był celem 31. Finału WOŚP, który odbył się pod koniec stycznia tego roku. Fundacja już dokonała zakupu części sprzętu medycznego - w ramach 66. Konkursu Ofert kupiliśmy 476 urządzeń za 194 450 919,60 zł, niektóre z nich już działają w szpitalach. Pod koniec października Fundacja WOŚP zrealizuje 67. Konkurs Ofert, w ramach którego dla placówek w całej Polsce kupować będzie kolejny sprzęt do walki z sepsą - urządzenia do oznaczania lekowrażliwości (i ewentualnie identyfikacji) bezpośrednio z dodatniej próbki krwi. W sumie wsparcie ma otrzymać 206 laboratoriów. 

Dedykowane grafiki znaleźć można w 1840 miejscach, fot. WOŚP

 

Na przełomie września i października wystartowała kampania outdoorowa, która ma przypomnieć, jak ważnym tematem jest walka z sepsą. Dedykowane grafiki znaleźć można w 1840 miejscach na terenie całego kraju - to ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! 

 

31. Finał WOŚP odbył się pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą!". Napis "WYGRAMY" - zapisany częściowo biało-czerwonymi literami - pojawił się w komunikacji Fundacji WOŚP już wcześniej, na materiałach dotyczących 29. Finału WOŚP, kiedy Orkiestra promowała hasło "WYGRAMY, bo gramy z sercem".

 

 

Potrzeba nam bardzo mocnego nagłośnienia naszego ostatniego Finału, ponieważ spotkaliśmy się z nieprzewidzianymi kłopotami. Otóż część szpitali odmówiła przyjęcia kupionych przez nas urządzeń, bojąc się problemów ze stałym finansowaniem odczynników, które są niezbędne w pracy sprzętu. Dla nas to sytuacja bez precedensu. Zabraliśmy się za sepsę, żeby kupić urządzenia najwyższej jakości, które zmniejszą czas diagnozy z 72 do 3 godzin. A czas w sepsie jest najważniejszy – każda godzina opóźnienia w diagnozie to 8% mniej szansy na uratowanie zdrowia i życia. Właśnie dlatego postanowiliśmy rozpocząć naszą akcję [...] Chcieliśmy, żeby Polacy zrozumieli, że z sepsą możemy wygrać, jeśli połączymy wszystkie ogniwa – walkę szpitali o finanse i zaangażowanie ich dyrektorów, chęci NFZ, a także świadomość Polaków, że sepsa to problem, który naprawdę można rozwiązać - Jurek Owsiak. 

 

Pobierz grafiki promujące walkę z sepsą!

 

  

O naszych działaniach związanych z walką z sepsą mówiliśmy także w Senacie, w pierwszej połowie września, podczas specjalnego Seminarium Komisji Zdrowia

 

Czym jest sepsa? 

Sepsa to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie, które może mieć rożne przyczyny. Czasem rozpoczyna się banalnie, co utrudnia jej rozpoznanie, a stanowi czwartą najczęstszą przyczynę zgonów. Wbrew obiegowej opinii jest zjawiskiem interdyscyplinarnym - może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Ponad połowa przypadków sepsy dotyczy osób do 20. roku życia. 


Sprawdź, dokąd już dotarł sprzęt do walki z sepsą!

 

POKAŻ PODOBNE
2023-09-16 11:00:00

WOŚP i Fundacja DKMS - Najpiękniejsza Współpraca Świata!

Już po raz czwarty, podczas Pol’and’Rock Festival, organizowanego przez WOŚP, mieliśmy przyjemność gościć Fundację DKMS. W Światowym Dniu Dawcy Szpiku dziękujemy za tą niesamowitą współpracę, dzięki której setki ludzi otrzymały szansę na nowe, zdrowe życie.

2023-09-19 11:42:28

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieję się w Fundacji WOŚP? Dołącz do naszego newslettera! To doskonały sposób, aby regularnie otrzymywać najnowsze informacje i ciekawostki prosto z serca naszej działalności!

2023-10-06 15:30:00

Znamy wynik 1,5%

Przekazane przez podatników 1,5% za 2022 roku przeznaczymy na onkologię dziecięcą – wynik, który udało się uzyskać Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to 25 984 576,13 złotych. Dziękujemy!

2023-10-05 19:35:00

Dołącz do Patrolu w tym sezonie!

Bez wolontariuszy Pokojowego Patrolu ciężko wyobrazić sobie wydarzenia organizowane przez Fundację WOŚP - Finały, Pol'and'Rock Festival i wiele akcji realizowanych pomiędzy nimi. Zapraszamy na kolejny sezon szkoleń Pokojowego Patrolu! Dołącz do naszej ekipy!