Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
174923705 PLN
Fundacja
Finały

Za co zapamiętamy 30. Finał WOŚP

2022-01-31 13:58:32

 

Zanim Orkiestra zacznie grać, warto… pobiegać!

Jeszcze przed startem Finału organizowany jest Bieg WOŚP “Policz się z cukrzycą”. Na bieg stacjonarny w Warszawie zgłosiło się 4056 uczestników, co w połączeniu z uczestnikami wirtualnymi (9270 zawodników), pozwoliło biegaczom pokonać sumaryczny dystans ponad 76 tysięcy km!, Ten wynik przełożył się na uzyskanie kwoty 647 071, 29 zł! Datki, uzyskane dzięki akcji, będą przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Dotychczas, z samych funduszy z Biegu Policz się z cukrzycą kupiliśmy 195 osobistych pomp insulinowych! 

 

 

 

Studio pełne Gości i emocji

 

Studio telewizyjne, z którego Jurek Owsiak prowadzi Finał, jest bijącym sercem całej akcji. To tutaj przychodzą zaproszeni goście. W tym roku Finał odwiedzili m.in. znany aktor Janusz Gajos, były zawodnik NBA Marcin Gortat, aktor Artur Barciś, Miss Polonia Agata Wdowiak, malarka Sylwia Makris, żeglarz Tomasz Jakubiak, czy Szymon Chwalisz, który już po raz 10. przekazał na licytację własnoręcznie malowaną festiwalową gitarę

 

Studio to też miejsce najbardziej emocjonujących aukcji Finału. Mowa tu oczywiście o Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, czyli dwóch aukcjach – Złotego Serduszka i Złotej Karty. Walka o oba tytuły była w tym roku niezwykle zaciekła i trwała bardzo długo. 

 

Licytację Najbardziej Hojnych Darczyńców wygrali:

 

  • Złote Serduszko o numerze 1 wylicytowała w tym roku firma Bio-Gen Sp. z o.o. za kwotę 777 777 PLN.
  • Złotą Kartę o numerze 1 przygotowaną przez firmę Play podczas 30. Finału wylicytowała firma ITA TOOLS za kwotę 600 001 PLN.

 

 

Kreatywne aukcje Internetowe 

Aukcje Allegro dla WOŚP startują przed Finałem i trwają jeszcze po jego zakończeniu w tym roku zakończą się 14 lutego. Jednakże to właśnie w dzień Finału WOŚP wzbudzają największe zainteresowanie. 

 

Co roku, podczas Finału WOŚP,  pojawiają się aukcje, które szczególnie zapadają w pamięć. Na wyróżnienie zasługuje m.in. bloczek uranu podpisany przez samego Jurka Owsiaka. Jest to odpowiedź na żart, który krążył po Internecie. Aukcja przekroczyła już 70 tysięcy złotych!

 

Dzięki uprzejmości Prezydenta Jeleniej Góry – Jerzego Łużniaka – na aukcjach można zakupić wyjątkową bojkę ratunkową która została podpisana przez najsłynniejszego na świecie ratownika wodnego Davida Hasselhoffa, który w latach 80’ wcielił się w rolę Mitcha Buchannona w serialu “Słoneczny Patrol”.

 

Fani współczesnych produkcji serialowych też znajdą do zgarnięcia nietypową gratkę . “Gambit Królowej” to miniserial produkcji Netflix z 2020 roku, w którym polski aktor, Marcin Dorociński, wciela się w rolę niepokonanego arcymistrza szachowego i największego rywala głównej bohaterki. Na aukcję aktor wystawił wspólne rozegranie partii szachów. Najhojniejszy Darczyńca będzie mógł rozegrać jedyny w swoim rodzaju pojedynek  i dowiedzieć się, jak dobrze Pan Marcin przygotował się do swojej roli w serialu.

 

Więcej nietypowych aukcji można znaleźć w artykule Aukcje Allegro dla WOŚP: kreatywnie i z przytupem!

 

 

Chcieć, to móc – o niesamowitych ludziach Finału 

 

30. Finał WOŚP to nie tylko wielkie wydarzenia i głośne, pozytywne akcje. To przede wszystkim ludzie, którzy od 30 lat jednoczą się w tym szczególnym dniu, by pomagać innym, bez względu na wiek, kolor skóry, pochodzenie, czy miejsce zamieszkania. 

 

To właśnie dzięki nim, w tym roku, pierwszy raz w historii, Orkiestra grała w Alanyi (Turcja). Na rzecz okulistyki dziecięcej kwestowano też w Tanazanii, czy na wyspie Bali, gdzie lokalny sztab pobił własny rekord i zebrał 104.000 PLN!

Finał to tysiące, jeśli nie setki tysięcy, charytatywnych akcji i drobnych uczynków, które pokazują, że chcieć, to móc. Przykładem mogą być działania takie, jak:

  • Mobilna Wolontariuszka w Wiedniu Pani Magda docierała z puszką do wszystkich osób, które tego dnia nie mogły wyjść z domu.
  • Serce z wozów strażackich ułożone przez strażaków z Krakowa
  • Pan Marian Ptak, 85-letni harcmistrz z Kłodzka, który gra z Orkiestrą od samego początku.
  • Nauka fechtunku pod kolumną Zygmunta w Warszawie zorganizowana przez Bractwo Rycerskie Smocza Kompania


 

Wielkie wyzwanie dla Organizatorów

 

Od samego początku Finał WOŚP ma miejsce w styczniu, więc Organizatorzy już po raz trzydziesty udowodnili, że mróz nie jest w stanie powstrzymać tych, którzy chcą czynić dobro. Tegoroczne warunki atmosferyczne były wyjątkowo niekorzystne i z tego powodu wiele Sztabów musiało odwołać swoje wydarzenia lub zrealizować je w innej formie. Przykładem jest  Sztab WOŚP w Katowicach, który musiał przerwać swój koncert. Szczęśliwie, wydarzenie było kontynuowane w Internecie.

 

Ten Finał miał jednak więcej wyzwań niż poprzednie. Koronawirus i spowodowana nim pandemia stanowiły przeszkodę już w zeszłym roku. Nowe warianty wirusa i nowe obostrzenia z nimi związane powodują, że co roku przed Fundacją stoją nowe wyzwania, by całość przebiegła w bezpiecznych i jak najbardziej komfortowych warunkach dla wszystkich biorących udział w wydarzeniu.

 

To jeszcze nie koniec!

 

Po raz pierwszy w historii Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała fundusze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego wczesna diagnostyka jest kluczowa dla przyszłej kuracji. Chociaż cel jest wyjątkowy, nie są to jedyne działania jakie Fundacja podjęła w ramach wsparcia leczenie i diagonostyki wzroku.  

 

W trakcie 30. Finału na okulistykę dziecięcą udało się zebrać 

136 282 325 zł, 

 

jest to jednak zaledwie kwota deklarowana. 

 

Ostateczny wynik tegorocznej zbiórki poznamy 30 marca.Przypominamy, że ciągle jest możliwość wsparcia celów tegorocznego Finału WOŚP:

  • SMS o treści SERCE (6,15zł z VAT) – do 14 lutego
  • aukcje.wosp.org.pl – do 14 lutego
  • wplacam.wosp.org.pl – do końca lutego
  • Zbiórki na Facebooku – to jedna z form zbiórki, którą można prowadzić na rzecz WOŚP przez cały rok. W okresie grudnia i stycznia wszystkie wpłaty z FB księgowane są na cel Finału.Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Sztabom, Pokojowemu Patrolowi, całej obsłudze technicznej, wszystkim sponsorom: Play, mBank, Mastercard, Allegro, Biedronka, Dawtona, Lovela, Uber, Lavazza, Crunchips, Lidl, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa za wsparcie przy 30. Finale WOŚP!

Widzimy się już za rok na następnym Finale, bo Orkiestra, niezmiennie od 30 lat, gra do końca świata i jeden dzień dłużej!

 

Mały wolontariusz 30. Finału. fot. Marcin Zieliński
POKAŻ PODOBNE
2023-11-30 13:57:59

Oto skarbonki 32. Finału WOŚP!

Na niespełna dwa miesiące przed kolejną edycją zbiórki Fundacji WOŚP, oficjalnie zaprezentowano skarbonki, do których będzie można przekazywać datki. Tylko w tym roku wydrukowano 226 tys. puszek!

2023-12-15 12:39:15

Pokażcie lokalne Finały WOŚP w telewizji!

Chcecie pokazać działania Waszego Sztabu w dniu 32. Finału WOŚP? Dzięki stacjom TVN, TTV i TVN24 macie szanse pokazać na żywo działania Waszej załogi w ogólnopolskiej telewizji!

2023-11-27 14:26:16

Kto zagra na koncercie 32. Finału WOŚP?

Jurek Owsiak w swojej autorskiej audycji „Zaraz Będzie Ciemno” w Antyradio ogłosił pierwszych artystów, którzy zagrają na finałowym koncercie, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku na błoniach PGE Narodowego!

2023-12-10 09:32:00

Spotkamy się już za 7 tygodni!

Zostało mniej niż 50 dni! Za 7 tygodni o tej porze wielka finałowa machina będzie już bardzo mocno rozpędzona! Wspólnie odliczając, przypomnijmy sobie 5 najważniejszych faktów na temat 32. Finału WOŚP.