Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Finały

5. Zlot Sztabów Zagranicznych za nami!

2023-05-31 14:30:00

Nasza Wielka Orkiestra rozrosła się do pokaźnych, globalnych rozmiarów, niosąc dźwięki radości, wsparcia i wspólnoty do najdalszych zakątków Ziemi! Idziemy o zakład, że tak barwnego, międzynarodowego i pełnego energii składu nie ma żaden inny zespół w całej galaktyce. Z dumą dzielimy się na naszych stronach tym, jak niesamowicie grają zagraniczne Sztaby podczas finałowych zbiórek WOŚP, zaskakując swoją pomysłowością, zapałem i niegasnącą chęcią do działania. 

 

 Uczestnicy 5. Zlotu Sztabów Zagranicznych w Dublinie

 

Dziękujemy wszystkim Sztabom i Wolontariuszom za ciężką pracę i poświęcenie na rzecz promowania naszej wspólnej idei szerzenia dobra, ale także za najpiękniejsze pocztówki z najbardziej kolorowych miejsc na świecie! 

 

 

Ambasady Dobra 

Wolontariusze WOŚP za granicami kraju są nie tylko ambasadorami naszych działań, ale przede wszystkim reprezentantami uniwersalnych idei, które leżą u podstaw naszej aktywności — oferowania pomocy, chęci tworzenia odpowiedzialnego, świadomego i zaangażowanego społeczeństwa. 

 

 

Tym bardziej cieszy nas oddolna inicjatywa naszych zagranicznych Sztabów WOŚP, aby organizować spotkania, podczas których możemy się spotkać na żywo, wymienić doświadczeniami, zacieśnić więzi i lepiej się poznać. Taka mobilizacja pokazuje, że potrafimy wcielać w życie wartości, o których mówimy. Fundacja WOŚP serdecznie dziękuje za zaproszenie i przygotowanie 5. już Zlotu Sztabów Zagranicznych — tym razem w Dublinie! 

 

5. Zlot Sztabów Zagranicznych w Dublinie

Tegoroczny zjazd odbył się w terminie 26-28 maja w Irlandii. Na orkiestrowe spotkanie dotarło aż 107 uczestników z całego świata z 38 miast, z 14 różnych krajów:

 • Australii,
 • Belgii,
 • Chorwacji,
 • Francji,
 • Hiszpanii,
 • Holandii,
 • Irlandii,
 • Luksemburgu,
 • Niemiec,
 • Norwegii,
 • Szwajcarii,
 • Szwecji,
 • Wielkiej Brytanii,
 • Włoch.

Jesteśmy wzruszeni, że mimo napiętych grafików, tysięcy kilometrów odległości i osobistych zobowiązań, tylu z Was znalazło sposób na to, żeby dotrzeć do Dublina i spędzić z nami tych kilka dni. 

Uczestnicy 5. Zlotu Sztabów Zagranicznych w Dublinie

Do tej pory nie możemy ustalić, czy to niezwykła sprawczość organizatorów przyczyniła się do tego, że do Irlandii zawitało lato, czy przypadkiem załoga Fundacji przywiozła słońce w swoich bagażach, ale pogoda wysłała nam jednoznaczne zaproszenie na spacer. Nie mogliśmy odmówić - sobie również. Czwartek rozpoczęliśmy więc od zwiedzania przepięknego Dublina i wędrówki wśród malowniczych pól Zielonej Wyspy. Popołudniowe spotkanie z Polonią zwieńczył wykład Jurka w The Emigration Museum. 

 

 

 

W piątek od rana czekała na nas miła niespodzianka. Wybraliśmy się na rejs po Zatoce Dublińskiej, napawając się bajkowymi widokami skalistych wybrzeży Irlandii. Popołudniem przejechaliśmy już do Glendalough, by oficjalnie rozpocząć 5. Zlot Sztabów Zagranicznych. 

 

5. Zlot Sztabów Zagranicznych w Dublinie

 

Sobotni grafik wypełniony był warsztatami. Ania "Loki" i Dexter, którzy w Fundacji zajmują się koordynowaniem pracy Sztabów WOŚP, poruszyli kwestie organizacyjne dotyczące przygotowań Finałów WOŚP poza granicami Polski, przedstawili podsumowanie tegorocznych aktywności oraz wnioski na przyszłość. Następnie uczestnicy mieli szansę wziąć udział w kilku różnych blokach spotkań prowadzonych przez psychologa Magdę Jelonkiewicz-Bałdys: 

 • „Role zespołowe Belbina - jesteśmy różni, mamy różne talenty. Jak z tym pracować? Potencjalne korzyści i trudności”
 • „Komunikacja - jak różnimy się - nie tylko pod kątem ról zespołowych, ale też pod kątem przetwarzania informacji i stylów komunikacyjnych. Co z tego wynika, jak z tym pracować. Jak formułować wypowiedzi, aby “trafiać” do wszystkich stylów komunikacyjnych.”
 • „Relacje i konflikty - postawy życiowe, na co mamy wpływ w relacjach, a na co nie. Test: jaki jest mój styl rozwiązywania konfliktów (rywalizacja, współpraca, unikanie, kompromis, dostosowywanie się). Techniki prowadzenia rozmów trudnych opartych na wzajemnym szacunku i rozumieniu własnej odrębności”.

 

Plan wyjazdu był dość intensywny, ale przygotowany tak, aby nie zabrakło przestrzeni na to, co najważniejsze - wymiany doświadczeń i integracji. Okazuje się, że bez względu na szerokość geograficzną mierzymy się z podobnymi wyzwaniami, a dzięki takim spotkaniom, jak to w Dublinie, zbierając nasze spostrzeżenia i pomysły, mamy szansę wypracować wspólne rozwiązania. 

 

W kontakcie - Orkiestra gra bez przerwy! 

Inicjatywa organizowania Zlotu Sztabów Zagranicznych powstała wśród Polonii grającej z Fundacją WOŚP w 2017 r., kiedy to spotkaliśmy się z naszymi zagranicznymi wolontariuszami po raz pierwszy w Brukseli. Już wtedy czuliśmy, że to bezprecedensowe wydarzenie stanie się naszą kolejną wielkoorkiestrową tradycją! 

 

Rok później zobaczyliśmy się znów w Belgii, tym razem w miejscowości Combaine-la-Tour, a w 2019 roku wybraliśmy się do Frankfurtu w Niemczech. Entuzjazmu i chęci do organizacji kolejnego zlotu nie przyćmiła nawet pandemia. W 2020 roku postanowiliśmy przenieść naszą międzynarodową imprezę online, licząc na to, że wkrótce znów zobaczymy się na żywo! I doczekaliśmy się! 

 

 

Pozdrawiamy wszystkich przyjaciół WOŚP na całym świecie! Doszły nas słuchy, że ustalenia dotyczące miejsca naszego kolejnego spotkania już trwają...

 

POKAŻ PODOBNE
2024-01-23 18:03:48

Pokojowy Patrol czeka na Ciebie!

Dołącz do Pokojowego Patrolu i działaj z nami na 30. Pol’and’Rock Festival! Pierwsze w tym roku szkolenie odbędzie się już w dniach 16-18 lutego!

2024-01-25 15:08:31

Wciąż możecie dołączyć do Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców!

Do 32. Finału WOŚP zostały tylko cztery dni. A to oznacza, że macie dokładnie tyle czasu, aby dołączyć do tegorocznej Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców.

2024-01-26 15:50:00

Finał na błoniach PGE Narodowego - gotowi!

Miesiące przygotowań, tysiące wydarzeń na całym świecie i setki tysięcy osób zaangażowanych w ich realizację. 32. Finał WOŚP tuż-tuż! W Warszawie serce Orkiestry najmocniej zabije na błoniach PGE Narodowego. To tu Jurek Owsiak podsumował dziś przygotowania do kolejnej edycji zbiórki.

2024-01-28 09:03:10

Orkiestra zaczęła grać!

Orkiestra stroi instrumenty, dyrygent dał znak i zaczął – kolejny Finał grać. Co było w naszych sercach kiedyś jak świecący diament, dziś znowu zyska blask!