W ramach Funduszu Interwencyjnego do walki z koronawirusem zebraliśmy już
23 692 363 PLN
Medycyna

Program WOŚP dla kobiet z cukrzycą

2016-02-03 14:58:27


Zmiany hormonalne, jakie występują w ciąży a także rozwój samej ciąży mają ogromny wpływ na dynamikę zapotrzebowania na insulinę. Stosowanie osobistej pompy insulinowej znacznie ułatwia dostarczanie odpowiedniej ilości insuliny z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb kobiety.  Kobiety chorujące na cukrzycę typu 1, muszą bowiem być świadome iż źle leczona cukrzyca, w okresie koncepcji i w pierwszych tygodni ach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (wada serca, uszkodzenie układu nerwowego).  Z kolei cukrzyca źle leczona w przebiegu ciąży powoduje makrosomię (niefizjologiczne duże dziecko, o wadze powyżej 4 kg)  i niesie ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową dziecka lub urodzenia martwego płodu.

Na cukrzycę choruje w Polsce około 1% potencjalnych matek, u następnych 5% choroba zaczyna się rozwijać już w trakcie ciąży. Jeszcze niedawno kobiety z cukrzycą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Postęp techniki sprawił jednak, że obecnie nie ma przeszkód, aby zostały mamami, pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o zdrowie swoje oraz swojego dziecka.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomaga kobietom z cukrzycą, które chcą przygotować się do ciąży a nie stać ich na samodzielny zakup osobistej pompy insulinowej. W ramach programu opieki nad ciężarną z cukrzycą, WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu ciąży w cukrzycy w nowoczesne pompy insulinowe do wypożyczenia przez kobiety będące w okresie planowania i pierwszych tygodni ciąży.


Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania i przebiegu ciąży oraz porodu. Program działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a jego koordynatorem jest prof. zw.hab. dr.n.med. Jacek Sieradzki, były wieloletni Kierwonik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przy ulicy Kopernika 15, tel.:(12) 424-83-37 lub 14. Wsparcie techniczne zapewnia firma Medtronic. 


(ajo) 

 
POKAŻ PODOBNE
2020-04-09 13:55:17

24 respiratory dla polskich szpitali

Allegro przekazało 2 miliony złotych na wsparcie Funduszu Interwencyjnego na rzecz walki z koronawirusem, powołanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Darowizna Allegro umożliwiła Fundacji zakup kolejnych 24 respiratorów dla polskich szpitali.

2020-04-14 15:45:00

Pomysły na czas wolny z dziećmi w domu cz.31

Co możesz zrobić, spędzając czas wolny z dziećmi w domu? Zadaniem na dziś niech będzie dzika wyprawa! Wybierz odległe miejsce na mapie i zostań odważnym odkrywcą!

2020-04-11 07:05:00

Nie zapominamy o świętach Wielkiej Nocy

Kochani, w tym szczególnym okresie życzymy sobie, Wam i wszystkim dookoła, abyśmy wraz z tym słońcem nabrali jeszcze większej ochoty do wspólnego bycia ze sobą w zgodzie.

2020-04-16 08:00:00

Jak ściągać rękawiczki i maseczkę

Jak prawidłowo założyć i ściągnąć maseczkę ochronną? Jak prawidłowo myć ręce, by zachować maximum bezpieczeństwa? Jak ściągać rękawiczki jednorazowe? O czym należy pamiętać podczas ich noszenia? Chroń siebie i swoich bliskich. Zobacz nasze tutoriale, przeprowadź doświadczenia z dziećmi i dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych.

Zobacz też