W ramach Funduszu Interwencyjnego zebraliśmy:
26 195 451 PLN
Medycyna

Program WOŚP dla kobiet z cukrzycą

2016-02-03 14:58:27


Zmiany hormonalne, jakie występują w ciąży a także rozwój samej ciąży mają ogromny wpływ na dynamikę zapotrzebowania na insulinę. Stosowanie osobistej pompy insulinowej znacznie ułatwia dostarczanie odpowiedniej ilości insuliny z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb kobiety.  Kobiety chorujące na cukrzycę typu 1, muszą bowiem być świadome iż źle leczona cukrzyca, w okresie koncepcji i w pierwszych tygodni ach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (wada serca, uszkodzenie układu nerwowego).  Z kolei cukrzyca źle leczona w przebiegu ciąży powoduje makrosomię (niefizjologiczne duże dziecko, o wadze powyżej 4 kg)  i niesie ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową dziecka lub urodzenia martwego płodu.

Na cukrzycę choruje w Polsce około 1% potencjalnych matek, u następnych 5% choroba zaczyna się rozwijać już w trakcie ciąży. Jeszcze niedawno kobiety z cukrzycą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Postęp techniki sprawił jednak, że obecnie nie ma przeszkód, aby zostały mamami, pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o zdrowie swoje oraz swojego dziecka.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomaga kobietom z cukrzycą, które chcą przygotować się do ciąży a nie stać ich na samodzielny zakup osobistej pompy insulinowej. W ramach programu opieki nad ciężarną z cukrzycą, WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu ciąży w cukrzycy w nowoczesne pompy insulinowe do wypożyczenia przez kobiety będące w okresie planowania i pierwszych tygodni ciąży.


Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania i przebiegu ciąży oraz porodu. Program działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a jego koordynatorem jest prof. zw.hab. dr.n.med. Jacek Sieradzki, były wieloletni Kierwonik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przy ulicy Kopernika 15, tel.:(12) 424-83-37 lub 14. Wsparcie techniczne zapewnia firma Medtronic. 


(ajo) 

 
POKAŻ PODOBNE
2020-05-29 09:41:50

Domowa Orkiestra na żywo prosto z siedziby WOŚP!

Domowa Orkiestra - od dziś na żywo! 76. odcinek internetowego programu Jurka Owsiaka rozpoczyna serię programów transmitowanych na żywo. To preludium Najpiękniejszej Domówki Świata, czyli 26. edycji Pol’and’Rock Festival, która odbędzie się online.

2020-05-20 13:00:00

WOŚP - Marka Godna Zaufania 2020

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została utytułowana Marką Godną Zaufania przez magazyn „My Company Polska” w kategorii: Fundacja. Badanie przeprowadzone wśród setek przedsiębiorców wyłoniło marki produktów i usług w 25 kategoriach, które darzą oni największym zaufaniem.

2020-07-06 11:43:55

Blisko 50 milionów złotych na walkę z koronawirusem

6 lipca Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z pandemią COVID-19. Organizacja placówkom w całym kraju przekazała  sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości 48,8 miliona złotych.

2020-05-20 16:27:50

Trzeci transport WOŚP wylądował w Warszawie

Przed kilkoma godzinami na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował trzeci już samolot z wyposażeniem medycznym zamówionym przez Fundację WOŚP z myślą o szpitalach walczących z koronawirusem. Na pokładzie znalazło się 40 tys. kombinezonów, które już wkrótce wyruszą w drogę do medyków z całej Polski.

Zobacz też