Na rzecz 28. Finału zebraliśmy już:
222 157 PLN
Medycyna

Program WOŚP dla kobiet z cukrzycą

2016-02-03 14:58:27


Zmiany hormonalne, jakie występują w ciąży a także rozwój samej ciąży mają ogromny wpływ na dynamikę zapotrzebowania na insulinę. Stosowanie osobistej pompy insulinowej znacznie ułatwia dostarczanie odpowiedniej ilości insuliny z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb kobiety.  Kobiety chorujące na cukrzycę typu 1, muszą bowiem być świadome iż źle leczona cukrzyca, w okresie koncepcji i w pierwszych tygodni ach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (wada serca, uszkodzenie układu nerwowego).  Z kolei cukrzyca źle leczona w przebiegu ciąży powoduje makrosomię (niefizjologiczne duże dziecko, o wadze powyżej 4 kg)  i niesie ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową dziecka lub urodzenia martwego płodu.

Na cukrzycę choruje w Polsce około 1% potencjalnych matek, u następnych 5% choroba zaczyna się rozwijać już w trakcie ciąży. Jeszcze niedawno kobiety z cukrzycą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Postęp techniki sprawił jednak, że obecnie nie ma przeszkód, aby zostały mamami, pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o zdrowie swoje oraz swojego dziecka.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomaga kobietom z cukrzycą, które chcą przygotować się do ciąży a nie stać ich na samodzielny zakup osobistej pompy insulinowej. W ramach programu opieki nad ciężarną z cukrzycą, WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu ciąży w cukrzycy w nowoczesne pompy insulinowe do wypożyczenia przez kobiety będące w okresie planowania i pierwszych tygodni ciąży.


Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania i przebiegu ciąży oraz porodu. Program działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a jego koordynatorem jest prof. zw.hab. dr.n.med. Jacek Sieradzki, były wieloletni Kierwonik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przy ulicy Kopernika 15, tel.:(12) 424-83-37 lub 14. Wsparcie techniczne zapewnia firma Medtronic. 


(ajo) 

 
POKAŻ PODOBNE
2019-10-16 12:30:00

Rekord w Pierwszej Pomocy pobity?

7 próba pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy za nami! Dziś w samo południe tysiące uczestników pojęło próbę pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy.

2019-09-17 14:17:08

5 rad jak wypromować udział organizacji w rekordzie

Zgłosiłeś/aś swoją organizację? Sprawdź, jak wypromować jej udział w wydarzeniu! Bij rekord razem z nami, promuj naukę pierwszej pomocy, zyskuj nowych uczestników i buduj wizerunek swojej organizacji.

2019-09-13 12:00:00

Nauczycielu, zgłoś się na szkolenie RUR!

Jeśli jesteś nauczycielem w klasie I-III szkoły podstawowej - czekamy na Ciebie! Zgłoś swoją szkołę lub klasę do programu, weź udział w szkoleniu i ucz pierwszej pomocy razem z Fundacją WOŚP. Celem Programu jest nauka pierwszej pomocy dzieci w klasach I-III.

2019-09-10 11:20:00

8 powodów, dla których warto pobić rekord!

Poznaj aż 8 powodów, dlaczego warto pobić z nami rekord w pierwszej pomocy! Podobnie jak we wcześniejszych latach bicie rekordu polegać będzie na jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Weź udział i pobij rekord razem z nami!

Zobacz też