Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Finały

Znamy ostateczny wynik 32. Finału!

2024-03-27 12:50:00

 

Nadszedł ten moment! Podczas dzisiejszego podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto, dzięki wolontariuszom, osobom działającym w Sztabach i darczyńcom, wpłynęło aż 281 879 118,07 złotych! Jest to kwota o 106 452 305 złotych większa od wyniku deklarowanego oraz o 38 619 730,80 złotych większa od ostatecznego wyniku 31. Finału!

 

 

 

Podsumowanie Finału i ogłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki miało miejsce na PGE Narodowym. To właśnie na błoniach tego obiektu na końcu stycznia znajdowało się finałowe miasteczko i studio telewizyjne 32. Finału.

 

Konferencja prasowa, ogłoszenie wyniku 32. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Podczas dzisiejszej konferencji spotkaliśmy się między innymi z Rafałem Trzaskowskim – prezydentem Warszawy, który od lat wspiera Finały WOŚP w Warszawie oraz Sławomirem Nitrasem – Ministrem Sportu i Turystyki, który objął patronatem 18. Bieg "Policz się z cukrzycą" w Warszawie oraz zapowiedział organizację zajęć sportowych podczas 30. Pol'and'Rock Festival.

 

Cieszymy się, że największa Orkiestra w Polsce może gościć na PGE Narodowym. To miejsce jest do dyspozycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do dyspozycji wszystkich tych, którzy tworzą to wielkie dzieło. Jesteśmy zaszczyceni, że chcecie Państwo z PGE Narodowego korzystać. Nadajecie mu inny wymiar. Pokazujecie uniwersalność tej areny. Po pierwsze – czujcie się zaproszeni, by z niego korzystać. Po drugie – jako Minister Sportu chciałem podziękować za to, co mówicie, tak, jak wspomnieliście, wolontariusze WOŚP biegają, pływają, grają w piłkę, aktywnie spędzają czas, nie tylko uczestniczą w zbiórce. Jeśli mógłbym, w imieniu całego Rządu Premiera Donalda Tuska chciałbym się wszystkim 120 000 wolontariuszom ukłonić i powiedzieć, że wykonujecie niezwykle ważną i potrzebną pracę. Bardzo dziękuję.

Sławomir Nitras — Minister Sportu i Turystyki

 

Ostatnią wypowiadającą się gościnią była Katarzyna Lubnauer – sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Decyzją MEN nauka pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" od września będzie obligatoryjna. Konferencję na PGE Narodowym zwieńczył występ Orkiestry Dorosłych Dzieci. Jak zapowiedział Jurek Owsiak, kapela ta zasili line-up zbliżającej się, 30. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 

Warszawa zawsze grała z Orkiestrą w trudnych i w lepszych czasach i będziemy grali zawsze. Jestem z tego bardzo dumny. Wielkie podziękowania dla całej ekipy - robicie wielką robotę. Podziękowania również w imieniu wszystkich warszawskich szpitali, bo Wasz sprzęt jest wszędzie i ratuje bardzo często życie. Warszawa tego dnia jest naprawdę rewelacyjna – uśmiechnięta, aktywna. Trudno sobie wyobrazić lepszą wizytówkę stolicy, ale przede wszystkim warszawianek i warszawiaków, bo wszyscy grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. I zawsze będą z Wielką Orkiestrą grać. Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok i w każdym kolejnym roku.

​Rafał Trzaskowski - Prezydent m.st. Warszawy

 

Ile WOŚP zebrała w trakcie 32. Finału WOŚP?

Po podsumowaniu działań Fundacji WOŚP i Sztabów podczas 32. Finału, Jurek Owsiak ogłosił wynik ostateczny zbiórki, a jest to 281 879 118,07 PLN, czyli blisko 39 milionów więcej niż przed rokiem! Na wynik ostateczny składają się:

  • wpłaty do puszek - 157 389 843,20 PLN (55,84% kwoty)
  • kanały elektroniczne - 123 569 803,10 PLN (43,84% kwoty)
  • dary rzeczowe - 919 471,77 PLN (0,33% kwoty)

 

eSkarbonki, czyli internetowe "puszki" kolejny raz okazały się jednymi z najpopularniejszych metod wspierania celu Finału WOŚP. Wolontariusze założyli aż 26 773 eSkarbonki, do których dorzuciło się 311 272 pomagających. Wspólnie w ten sposób zebraliśmy aż 21 695 947 złotych! Kolejną popularną metodą wspierania Letniej Zadymy w Środku Zimy były orkiestrowe aukcje Allegro, których wystawiono w sumie 278 241, zbierając w ten sposób 36 452 340,98 złotych. Kultowa już Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której do zdobycia były Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne, przyniosła 7,9 miliona złotych. To o pół miliona więcej niż rok temu!

 

W pomoc zaangażowali się także osadzeni, wystawiając swoją sztukę na aukcje oraz wpłacając pieniądze na specjalne konto bankowe, które zostało uruchomione przez Fundację WOŚP we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Służbą Więzienną. Łączne wsparcie celu 32. Finału od osób pozbawionych wolności wyniosło aż 63 485,30 złotych!

 

O 32. Finale WOŚP

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 stycznia – Orkiestra zagrała w Polsce oraz na całym świecie, bo podczas tegorocznej zbiórki działało aż 1 685 Sztabów, w tym aż 100 Sztabów zagranicznych w 23 krajach! Jak co roku, kwestowało aż 120 000 wolontariuszy, których w finałową niedzielę można było spotkać z kolorowymi puszkami i identyfikatorami na szyjach. Celem 32. Finału WOŚP były płuca po pandemii, a dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP planuje kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

 

 

Jak co roku, Letniej Zadymie w Środku Zimy towarzyszył Bieg "Policz się z cukrzycą". Podczas 18. edycji charytatywnego biegu, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem cukrzycy, ulicami Warszawy pobiegło łącznie 5 tysięcy osób w charakterystycznych, pomarańczowych koszulkach. Każdy na świecie także mógł włączyć się w akcję dzięki biegowi wirtualnemu, który polegał na pokonaniu minimum 5 kilometrów w dowolnej lokalizacji w tygodniu poprzedzającym 32. Finał WOŚP (między 22 a 28 stycznia) oraz zgłoszeniu przebiegniętego przez siebie dystansu na dedykowanej platformie. Biegacze wirtualni przebiegli łącznie 32 080 kilometrów!

 

Uczestnicy 18. Biegu "Policz się z cukrzycą", fot. Radosław Raszka

 

W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne oraz scena koncertowa, znajdujące się na błoniach PGE Narodowego.

 

Kwota deklarowana a kwota ostateczna

Kwota deklarowana Finału WOŚP to suma kwot szacunkowych od Sztabów, wyników zbiórek elektronicznych w momencie zakończenia dnia Finału w studiu oraz darowizn przekazanych przez partnerów. Ze względu na aktywne jeszcze po dniu Finału wybrane formy wsparcia, a także zajmujące kilka tygodni rozliczenie akcji, każdorazowo kwota deklarowana i ostateczny wynik Finału różnią się. W przypadku 32. Finału kwota deklarowana wynosiła 175 426 813 złotych, ostateczny wynik akcji jest wyższy o blisko 106 452 305 złotych.

 

Zakończenie 32. Finału WOŚP w Warszawie, fot. Marcin Michoń

 

Czemu płuca po pandemii?

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki

Pierwsze zakupy sprzętu dla płuc po pandemii planujemy w czerwcu!

 

1,5% podatku dla WOŚP 

Przypominamy, że wciąż możliwe jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz WOŚP. Celem uzbieranych w ten sposób środków będzie wspieranie najwyższych standardów leczenia dzieci – wystarczy w zeznaniu podatkowym wskazać nasz KRS: 0000030897. Dzięki zebranym środkom będziemy mogli kontynuować prowadzenie naszych ogólnopolskich programów medycznych i realizować cele statutowe Fundacji!

 

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" 

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" w kwietniu 2024 roku skończy 18 lat! Dzięki naszym działaniom już blisko 3 miliony dzieci z klas I-III szkoły podstawowej nauczyły się podstaw pierwszej pomocy. Do tej pory programem zostało objętych blisko 13 tysięcy szkół oraz ponad 30 tysięcy nauczycieli – stanowi to około 90% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.

Dzięki wsparciu Ministry Edukacji Barbary Nowackiej od początku najbliższego roku szkolnego tj. od września 2024 roku nauka podstawowych czynności ratujących życie wchodzi na stałe do programu nauczania w edukacji wczesnoszkolnej! Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło do nas obecnie już około 3 tys. szkół podstawowych! W związku z tym postanowiliśmy wznowić dużą częstotliwość przeprowadzania szkoleń w ramach Programu RUR. Pierwszym z cyklu wznowionych zajęć z zakresu pierwszej pomocy było szkolenie w Wołominie, podczas którego przeszkoliliśmy ponad 30 nauczycielek i nauczycieli z 15 szkół podstawowych z powiatu wołomińskiego. Kolejne szkolenia już wkrótce! 

 

30. Pol'and'Rock Festival

Podsumowując 32. Finał WOŚP, Jerzy Owsiak opowiedział o przygotowaniach do jubileuszowej, 30. edycji Pol'and'Rock Festival.

W dniach 1-3 sierpnia 2024 roku ponownie na dawnym lotnisku Czaplinek-Broczyno Najpiękniejsza Publiczność Świata spotka się, by pielęgnować wartości wolności, braterstwa i rock'n'rolla (ale nie tylko!), podczas jubileuszowej edycji Pol'and'Rock Festival! Ogłoszonymi do tej pory zespołami są: Modestep, Enej, MEUTE,  Flogging MollyT.LoveGuano ApesFlapjackClawfingerSick Of It AllCelKiltMotionless in WhiteElectric CallboyMyrathKasia KowalskaThe Warning oraz Less Than Jake!

Po raz kolejny kapele z całego świata mają możliwość wzięcia udziału w Eliminacjach, których Zwycięzcy otrzymają możliwość występu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata i zaprezentowania swojej muzyki przed szeroką publicznością. Na obecną chwilę otrzymaliśmy zgłoszenia od 740 zespołów. W tym 640 zespołów polskich i 100 zespołów zagranicznych – z Australii, Austrii, Belgii, Estonii, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, UK, Ukrainy, USA, Czech, Irlandii, Francji, Szwecji, Węgier, Włoch, Malty, Meksyku, Portugalii, Puerto Rico, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Sudanu, Maroko, Macedonii i Brazylii.

 

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 2 miliardów złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń.

 

Tak było na ogłoszeniu wyniku Finału!

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-16 16:45:00

Prezenty na Dzień Matki w SiemaShop!

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a w SiemaShopie znajdziesz idealne prezenty dla swojej Mamy!

2024-06-03 12:55:00

Orkiestra gra cały rok!

Letnia Zadyma w Środku Zimy już za nami, a Najpiękniejszy Festiwal Świata wkrótce. Czym, oprócz tych wydarzeń, Fundacja WOŚP zajmuje się przez cały rok? Oto nasze działania!

2024-05-01 11:35:00

Wolontariat Pol’and’Rock - dołączysz?

Z każdym dniem coraz mocniej zbliżamy się do jubileuszowej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Jest to czas bardzo intensywnych przygotowań i planowania wszystkiego, co będzie się działo w pierwszych dniach sierpnia na lotnisku Czaplinek - Broczyno.

2024-06-12 11:40:00

WOŚP w mediach zagranicznych

Spoglądając na wszystkie działania w minionych miesiącach, czujemy ogromną radość, że udało nam się razem z Wami tyle osiągnąć i, co również bardzo ważne, że nasze starania zostały dostrzeżone także poza granicami naszego kraju!