Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
175426813 PLN
Fundacja
Finały

Co to był za rok dla WOŚP!

2022-12-30 17:15:00

 

Rok 2022 utwierdził nas w przekonaniu, że otwartość i solidarność to wartości, przy których warto stać. W trakcie mijającego roku m.in. zorganizowaliśmy jubileuszowy, 30. Finał WOŚP, wystartowaliśmy z akcją pomocy dla Ukrainy oraz wspólnie przeżyliśmy 28. Pol'and'Rock Festival.

 

Punkt Pomocy Humanitarnej WOŚP w Michałowie

 

Koniec 2021 roku przyniósł kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Na potrzeby ludzi, którzy utknęli w strefie przygranicznej, odpowiedzieliśmy, zakładając Punkt Pomocy Humanitarnej w Michałowie (niecałe 30 km od granicy Polski z Białorusią).

 

Punkt uruchomiony został 8 listopada i działał nieprzerwanie do 31 stycznia, w tym przez pierwsze dwa miesiące - w trybie całodobowym.

 

Punkt Pomocy Humanitarnej WOŚP, fot. Anna Michałowska

 

Celem Punktu Pomocy Humanitarnej WOŚP było wsparcie medyków i przedstawicieli organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom w kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. To tutaj aktywiści mogli zaopatrzyć się w medyczne materiały zużywalne, środki higieny osobistej, jedzenie czy odzież potrzebne w trakcie działań w obszarze przygranicznym.

 

Od 8 stycznia opiekę nad Punktem Pomocy Humanitarnej przejęło Salam Lab (organizacja wchodząca w skład Grupy Granica)

30. Finał WOŚP

 

30. Finał WOŚP odbył się 30 stycznia 2022 roku. Celem zbiórki było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. W akcję zaangażowały się  1633 Sztaby, w tym 90 Sztabów zagranicznych w 29 krajach. Cel Finału wspierać można było m.in. dorzucając się do puszek wolontariuszy lub Sztabowych Puszek Stacjonarnych bądź wykorzystując rozmaite formy wpłat w kanałach elektronicznych. Kweście towarzyszył 16. Bieg „Policz się z cukrzycą”.

 

Jurek Owsiak podczas 30. Finału WOŚP, fot. Lucyna Lewandowska

 

Dokładnie dwa miesiące po dniu zbiórki, Jerzy Owsiak oficjalnie podsumował 30. Finał WOŚP. Wynik akcji, która dedykowana była dziecięcej okulistyce, to 224 376 706,35 zł, czyli ponad 13,5 miliona złotych więcej niż przed rokiem.

 

 

 Pomoc dla Ukrainy

 

Pod koniec lutego cały świat zszokowała nagła inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Oblicze prawdziwej, brutalnej wojny ukazało się tuż za naszą wschodnią granicą. Praktycznie od momentu wybuchu wojny Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przystąpiła do pomocy. 

 

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji włączyliśmy się w pomoc dla Ukrainy, planując przede wszystkim działania, z których nasza Fundacja znana jest od lat, czyli zakup sprzętu medycznego. Dzięki pomocy naszych darczyńców udało nam się doposażyć w niezbędny sprzęt 19 ukraińskich szpitali na terenie 15 miejscowości. Pośród zakupionych urządzeń znalazły się między innymi:

  • kardiomonitory
  • respiratory
  • aparaty do znieczulania
  • koncentratory tlenu
  • pulsoksymetry
  • USG
  • EKG
  • Indywidualne Pakiety Medyczne

Oprócz tego przekazaliśmy w pełni wyposażoną karetkę, która trafiła do Pogotowia Ratunkowego w Charkowie. Zakup ambulansu typu B i wyposażenia był możliwy dzięki środkom przekazanym przez firmę UPS oraz tenisistę Huberta Hurkacza.

Zaangażowaliśmy się także w dwa punkty humanitarne - pierwszy utworzyliśmy w okolicach dworca Warszawa Wschodnia, współpracując z Miastem Stołecznym Warszawa, drugi działał w przygranicznym Szeginie.  

 

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu w Punkcie Pomocy Humanitarnej WOŚP, fot. Marcin Zieliński

 

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, nieustannie angażujemy się w pomoc naszym sąsiadom. W ramach tej akcji przeznaczyliśmy do tej pory ponad 23 miliony złotych na zakup sprzętów medycznych dla szpitali w Ukrainie i na terenie Polski, gdzie przyjmowani są uchodźcy.

 

 

PET-CT dla Centrum Zdrowia Dziecka

 

Zakupiony w październiku 2020 roku aparat PET-CT to najdroższe urządzenie w historii zakupów Fundacji WOŚP. Maszyna była głównym i jedynym przedmiotem 54. Konkursu Ofert, który dedykowany był zapewnieniu najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

 

Koszt aparatu PET-CT to aż 15 890 000 PLN. Urządzenie zainstalowano w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie w grudniu 2021 roku.

 

PET-CT stanowi połączenie dwóch badań: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Dzięki temu urządzeniu, po zlokalizowaniu ognisk choroby nowotworowej, specjaliści są w stanie wdrożyć terapię celowaną, która precyzyjnie uderza w zmiany chorobowe. Jest to więc sprzęt realnie przyczyniający się do mniej inwazyjnego leczenia małych pacjentów.

 

 

Domowa Orkiestra powróciła z 5. sezonem

Domowa Orkiestra to codzienny program internetowy Jurka Owsiaka. Sam pomysł na program powstał w marcu 2020 roku, kiedy pandemia koronawirusa uderzyła w Polskę i wprowadzone zostały pierwsze obostrzenia. Wtedy Jurek Owsiak wraz z zespołem zaczął nadawać codzienny program, który łączy ze sobą elementy rozrywkowe, wspominkowe z ważnym aspektem informacyjnym. Program to istna kopalnia wiedzy na temat Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – Finału WOŚP, Pol’and’Rock Festival i całorocznej działalności organizacji.

 

Domowa Orkiestra powróciła z 5. sezonem 5 października 2022 roku

 

 

 

 

28. Pol'and'Rock Festival

 

W terminie 4-6 sierpnia 2022 odbyła się 28 edycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Hasłem przewodnim imprezy było "WOJNIE NIE!".

 

Od zawsze ideą Festiwalu było spotkanie się w pokojowej, pełnej przyjaźni, tolerancji atmosferze. Ten Festiwal od samego początku budował społeczność obywatelską, która potrafiła nie tylko gorąco przyjąć artystów, ale także wyrażać swoje zdanie! Ten rok będzie wyjątkowy dla naszego Festiwalu. To już nie tylko Festiwal - to nasza ogromna pokojowa manifestacja, którą chcielibyśmy, aby usłyszała cała Europa, cały świat. Wojnie nie! Napis na mojej koszulce sprzed 15 lat nagle stał się mega niebezpiecznie aktualny. Będziemy z całych sił krzyczeli wojnie nie razem z artystami – krzykniemy wszyscy razem! - Jurek Owsiak

 

 

fot. Damian Mękal

 

 

Miejsca imienia WOŚP

 

W 2022 roku uroczyście otworzonych zostało aż 12 miejsc, które noszą imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

 

WOŚPowe serce w Łodzi, fot. Łukasz Widziszowski

 

Łącznie, w Polsce i za granicą, obecnie funkcjonują 54 takie miejsca. Każde nadanie imienia jest dla nas ogromnym zaszczytem!

 

Konkursy Ofert

 

W 2022 roku zorganizowaliśmy aż 6 Konkursów Ofert! Były to:

 

64. Konkurs Ofert, fot. Łukasz Widziszowski

 

Podczas spotkań z ekspertami i przedstawicielami producentów sprzętu medycznego, zakupiliśmy 1 238 sztuk nowoczesnego sprzętu. Przeznaczyliśmy na ten cel 109 564 666,53 PLN

 

 

  

 

Pociąg "Pol'and'Rock"

 

17 grudnia, na dworcu Szczecin Główny nastąpiła uroczysta prezentacja pociągu "Pol'and'Rock", którego szata graficzna nawiązuje do elementów stworzonych przez Jurka Owsiaka z myślą o Najpiękniejszym Festiwalu Świata

 

Prezentacja pociągu "Pol'and'Rock", fot. Łukasz Widziszowski

 

Pociąg "Pol’and’Rock" to nowoczesny pojazd hybrydowy — ekologiczny, bo pozwalający na ograniczenie emisji zanieczyszczeń (jedna hybryda na torach to 338 ton dwutlenku węgla mniej niż w przypadku spalinówek). Na pokładzie pociągu znajduje się 150 miejsc siedzących (ogółem 302) i przestrzeń do przewozu 10 rowerów. Pojazd wyposażony jest też w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, rampy ładunkowe dla wózków oraz defibrylator AED, ratujący życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

  

 

 

Światełko do Nieba, fot. Radosław Pachowicz

POKAŻ PODOBNE
2023-12-15 12:39:15

Pokażcie lokalne Finały WOŚP w telewizji!

Chcecie pokazać działania Waszego Sztabu w dniu 32. Finału WOŚP? Dzięki stacjom TVN, TTV i TVN24 macie szanse pokazać na żywo działania Waszej załogi w ogólnopolskiej telewizji!

2023-12-18 16:05:00

Pierwszy milion na koncie!

Na 41 dni do Finału możemy odnotować, że na koncie zbiórki dedykowanej sprzętowi dla pulmonologii jest już deklarowany pierwszy milion, a dokładnie 1 108 427 złotych!

2023-12-13 13:03:24

Przewodnik po formach wsparcia 32. Finału WOŚP

Dążymy do ciągłego ulepszania form wsparcia Finału, by stały się jeszcze łatwiejsze i bardziej dostępne. W osiągnięciu celu 32. Finału WOŚP możesz pomóc, wybierając z wielu opcji.

2023-12-04 14:30:16

Start finałowych aukcji Allegro!

To już 24. rok naszego wspólnego grania z Allegro! Dzisiaj ruszyła możliwość licytowania i wystawiania najróżniejszych przedmiotów, a kwota z ich sprzedaży wesprze cel 32. Finału WOŚP!