Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

Się działo w 2018!

2019-01-02 18:25:26

 

Początek nowego roku to czas podsumowań. Patrzymy wstecz wspominając najbardziej wzruszające chwile. Jesteśmy przepełnieni dumą, ile dobra niesiecie sobą. Jesteście naszym motorem działań, wielkimi skrzydłami, które zawsze unoszą nas nad ziemią po tylko z pozoru nierealne marzenia. Z Wami możemy wszystko!

 

Nasza Fundacja to Wy, każdy nasz zrealizowany plan, osiągnięcie, triumf to Wasza zasługa. Bez Was nie byłoby tylu niezapomnianych chwil, które przywołujemy niemal codziennie. Tworzycie historię dobra zapisaną rozdziałami szlachetności i wrażliwości w księgozbiorze wyjątkowych opowieści, która buduje w nas nadzieję i rodzi kolejne cele na ten rok. Przed nami do zapisania jeszcze tyle pustych stron!

 

A jeśli już o opowieściach mowa, pobuszujmy wspomnieniami w tomach wydarzeń 2018 roku, podkreślmy plecioną wzruszeniami kapitałką sukcesy minionych 365 dni. My nie oddzielamy przeszłości grubą kreską, my ją podkreślamy wyrazistą wstęgą! To co się dzieje przez cały rok jest kosmiczne, magiczne, nieziemskie! Dziękujemy za ten wyjątkowy rok, pełen naszych wspólnych sukcesów!

 

 

 

 fot. Łukasz Widziszowski

 

 

 

MALI BOHATEROWIE

To jest absolutnie najważniejsze! Tutaj sukcesem jest efekt 12 lat Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla kadry nauczycielskiej owocują w liczbę bliską 3 000 000 przeszkolonych dzieci! W 2018 roku przeszkoliliśmy 900 nauczycieli z 384 szkół, do których trafiło 88 912 książek oraz 606 fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

 

Jednak to nie liczby grają tutaj pierwszy sukces, ale Mali Bohaterowie, tacy jak 10 letnia Gabrysia Szeliga z Szydłowca, która uratowała rodzinę w wyniku wybuchu butli gazowej. Dziewczynka oraz inni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Jana III Sobieskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu w zeszłym roku brali udział w zajęciach nauki udzielania pierwszej pomocy w ramach naszego Programu. W tej szkole jest jeszcze jeden bohater – 11 letni Aleksander Jastrzębski, który jako pierwszy udzielił pomocy kierowcy, którego przygniotła ciężarówka.

 

Pamiętamy też o bohaterskiej postawie 12 latka z Warszawy – Maurycego, który udzielił pomocy starszemu mężczyźnie, który zasłabł w lesie. Chłopiec mimo młodego wieku, miał ze sobą profesjonalną apteczkę, znał doskonale zasady udzielania pierwszej pomocy. Jest także wolontariuszem WOŚP, uczestniczył w zajęciach w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki której również interesuje się tematyką ratownictwa medycznego.

 

Zmieniamy świat na lepsze. Przekazujemy to, co najważniejsze - poczucie odpowiedzialności. Świat w przyszłości z takimi dziećmi może być tylko piękny!

 

 

 

 

 

REKORDY

Idziemy po rekord orkiestrą najpiękniejszych serc! Za każdym razem, kiedy prosimy Was o pomoc robicie to z maksymalnym zaangażowaniem. Z Wami każdy, nawet najtrudniejszy „nie lada wyczyn” zamienia się w cel prosty do realizacji. Z Wami to nieustannie trzeba szukać synonimów słów „największy”, „najpiękniejszy” „najgłośniejszy”.

 

Początek 2018 roku – 26. Finał WOŚP kończymy rekordową kwotą 126 373 804, 34 PLN Podczas tego samego Finału dokonano najwyższej darowizny dla WOŚP, w kwocie 7 000 000 PLN, którą przekazał mBank!

 

W październiku bijemy kolejny rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Było Was aż 105 902 osób! To o ponad 20 000 uczestników więcej niż w roku 2017! Zaskoczeni? Skądże. Rzeczy niemożliwe robicie „od ręki”!

 

 

 

 

 

 

To nie wszystko! W listopadzie podczas 51. Konkursu Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbyły się największe w historii WOŚP zakupy sprzętu medycznego. Za środki z 26. Finału zakupiliśmy 2816 urządzeń o łącznej wartości ok. 65 mln złotych. Dzięki trzydniowym negocjacjom wartość wszystkich zawartych kontraktów wyniosła 45 542 821,39 złotych. Oznacza to, że zaoszczędziliśmy aż 20 milionów złotych, które chcemy przeznaczyć na rozwój ośrodków profilaktyki nowotworowej do wczesnego wykrywania zachorowań, między innymi na raka piersi i raka szyjki macicy. 50. Konkurs Ofert zakończył się zakupem 4976 urządzeń o wartości około 32 mln złotych, które zakupiliśmy za 21 510 173, 31 złotych.

 

2018 rok przechodzi do historii z kolejnymi zakupami urządzeń. Do tej pory pochylaliśmy się nad takimi dziedzinami medycyny jak: Kardiochirurgia dziecięca, Neonatologia, Onkologia i hematologia dziecięca, Dziecięca ortopedia i traumatologia (chirurgia urazowa), Nefrologia dziecięca, Anestezjologia i Intensywna Terapia noworodków i dzieci, Chirurgia noworodka, Pediatria, Gastroenterologia dziecięca, Otolaryngologia dziecięca, Audiologia i Foniatria, Urologia dziecięca, Diabetologia dziecięca, Okulistyka dziecięca, Pulmonologia dziecięca, Reumatologia dziecięca, Geriatria.

 

W 2018 roku podczas 50. i 51. Konkursu Ofert WOŚP zakupiliśmy:

 • bilirubinometry - 139 szt.
 • lampy do fototerapii na statywie
 • lampy do fototerapii łóżeczkowe
 • aparaty KTG - 118 szt.
 • aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu nCPAP - 64 szt.
 • inkubatory transportowe z aparatami nCPAP - 23 szt.
 • leżanki rozkładane dla rodziców na oddz. pediatryczne - 2.971 szt.
 • fotele odchylane (z podnóżkiem) dla rodziców na oddz. pediatryczne - 1.346 szt.
 • materace grzewcze żelowe dziecięce - 44 szt.
 • materace grzewcze żelowe dla neonatologii - 47 szt.
 • aparaty do ogrzewania gorącym powietrzem - 80 szt.
 • kardiomonitory - 299 szt.
 • pulsoksymetry - 438 szt.
 • pompy objętościowe - 209 szt.
 • urządzenia do dekontaminacji wnętrza karetek N - 17 szt.
 • ciepłe gniazdka - 421 szt.
 • inkubatory zamknięte - 284 szt. 

 

Fundacja w 2018 roku zakupiła także cztery karetki, za kwotę blisko 2 600 000 złotych!

Największy rekord 2018 roku? Wasza chęć zmieniania świata na lepsze jest niezliczona!

 

 

 

fot. Łukasz Widziszowski 

 

 

 

NAGRODY

Największą nagrodą dla naszej działalności jesteście Wy, a największym wyróżnieniem są Wasze dłonie wyciągnięte do pomocy. Każde nasza wygrana w konkursie, plebiscycie nie zostałaby przyznana gdyby nie Wasze zaangażowanie i gotowość do działania.

 

Największym sukcesem jest Wasza otwartość. Za każdym razem wierzymy Wam na słowo, do którego podchodzicie honorowo. Nie potrzebujemy barierek na Festiwalu, by czuć się bezpiecznie. Potrzebujemy Was.  Jesteście prawdziwi, chcecie rozmawiać, budować z nami każdy Finał i Pol’and’Rock Festival.  Nie musimy Was przekonywać do pomagania. Bierzecie udział w corocznych Finałach, Biegach „Policz się z cukrzycą”, oddajecie krew, uczycie się i innych pierwszej pomocy, zabieracie rodziny i przyjaciół do najpiękniejszego miejsca na świecie, by razem bawić się w wyjątkowej atmosferze, w duchu tolerancji, akceptacji i wzajemnego szacunku. Dbacie o to co Wasze. Dbacie o siebie, o nas, o każdą inicjatywę. I nie ma mowy, żeby to wszystko przeszło bez echa.

 

Fundacja WOŚP w 2018 roku została nagrodzona 6 statuetkami  XVI Konkursu Złote Spinacze za najskuteczniejsze, najbardziej kreatywne i rzetelne, najlepiej przygotowane oraz wdrożone kampanie i działania komunikacyjne. Jury doceniło 26. Orkiestry w kategoriach event społeczny oraz NGO i sektor publiczny, dwie statuetki trafiły za działania związane z Pol’and’Rock Festival – wyróżniono dwie inicjatywy „Zaraz będzie czysto” oraz „Sprawdź Promile”. Wyróżnienie dla Gwiazdy PR przyznano Jerzemu Owsiakowi i po raz drugi otrzymaliśmy nagrodę publiczności – czyli od Was za 26. Finał WOŚPdziękujemy!

 

 

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

 

 

2018 rok to także dwie prestiżowe nagrody Effie Awards przyznane przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Organizacja doceniła nas za 26. Finał oraz za umiejętność współpracy z różnymi partnerami. Dwie złote statuetki, w tym jedna w kategorii „Marketing & Business Solutions”  są najlepszym dowodem na to, że razem oznacza lepiej!

 

 

 

 

 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została także laureatem Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego!

Nagroda PE potwierdza, że działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma ogromny sens, że jej wkład budowanie europejskiej świadomości obywatelskiej został zauważany przez gremia, które tworzą wspólną Europę. Cieszymy się że wpłynęliśmy na rozwój organizacji pozarządowych w Polsce, na rozwój prawa w tym zakresie, że wprowadziliśmy pewne zasady, które unormowały prace takich organizacji. Cieszymy się, że możemy być powodem do dumy Polaków w Europie i na całym świecie. 


Otrzymanie nagrody potwierdza, że to co robimy nie jest chwilową fascynacją, ale dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem, które funkcjonuje dzięki temu, że ludzie dobrej woli chcą to robić. To daje nam siłę do dalszego grania z furą przyjaciół do końca świata i jeden dzień dłużej.”
skomentował wyróżnienie Jerzy Owsiak 

 

Nie możemy nie wspomnień również o wyjątkowym wyróżnieniu, którego pierwszym laureatem został Jerzy Owsiak. Nagroda im. Andrzeja Wajdy przyznana przez Fundację Kyoto-Kraków jest uhonorowaniem wybitnej działalności w duchu solidarności społecznej.

 

Jest jeszcze jedna najważniejsza dla nas nagroda – Wasze zaufanie. Na początku grudnia otrzymaliśmy raport podsumowujący badania nad zaufaniem społecznym w Polsce, który przygotowała firma IQS - aż 83% respondentów darzy Orkiestrę zaufaniem! Dziękujemy!

 

Polacy, niezmiennie od 16 lat najbardziej ufają Fundacji WOŚP. Od 2002 roku, kiedy te badania są prowadzone m.in. przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), Orkiestra znajduje się na pierwszym miejscu pod względem zaufania wśród Polaków. To nas buduje, codziennie na nowo pozwala marzyć, cieszyć się, że mamy tylu przyjaciół, którzy nie zostawiają nas samych, którzy dostrzegają te same problemy, co my. Dzięki Wam wiemy, że to co robimy ma sens, że Polska korzysta z naszych wspólnych efektów pracy. Wy jesteście naszym domem, do którego codziennie wracamy, naszą rodziną, za którą pójdziemy w ogień, wskoczymy na głęboką wodę!

 

 

 

 fot. Łukasz Widziszowski

 

 

 

PONAD PODZIAŁAMI, DLA WSZYSTKICH, BEZ FOCHA!

Przez wszystkie lata naszej działalności chcieliśmy, by to co robimy było dla wszystkich. Chcieliśmy nie tylko zmierzać się z problemami związanymi z zakresem ochrony zdrowia, ale również budować mosty zamiast stawiać podziały. Organizując Pol’and’Rock Festival staramy się sprostać wyzwaniom, tak by w najpiękniejszym miejscu na ziemi mógł się bawić każdy.

 

W 2018 roku po raz pierwszy na festiwalowym polu postawiliśmy podest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki któremu m.in. osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogły przeżywać bez utrudnień niezapomniane chwile podczas wyjątkowych koncertów na Dużej Scenie. 

 

 

 

      

 

 

Każda kolejna edycja Festiwalu to kolejne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, ale także i otwarta droga do komunikacji. To tutaj wszystkie nasze wykłady na Wzgórzu ASP są tłumaczone na język migowy, którego także mogą się uczyć uczestnicy Festiwalu. W tym roku nie zabrakło także tłumacza na Dużej Scenie, który towarzyszył Jerzemu Owsiakowi podczas rozpoczęcia 24. Pol’and’Rock Festival. Ale to nie wszystko! Poszliśmy o technologiczny krok dalej w wspólną radość i zabawę. Niesłyszący poczuli naszą muzykę! Wszystko dzięki wyjątkowym plecakom, złożonym z trzech wbudowanych subwooferów, słuchawkom przewodzenia kostnego oraz przekaźnikowi, który transmitował muzykę bezpośrednio z reżyserki dźwięku.

 

Efekt?  "Jest moc, czuję to", "słyszę perkusję", "mocny bit" - mówiły osoby, które miały okazję skorzystać z technologii. Zobaczcie zresztą sami!

 

 

 

 

 

 

Rywalizacja? Tylko z przymrużeniem oka! Jesteśmy dumni, kiedy możemy grać w jednej drużynie, nawet jeśli po dwóch stronach boiska. Bo dobro powinno łączyć, nie dzielić. Niezależnie od wyznaczonych sobie celi. Pięknym przykładem przyjaźni w duchu sportu jest Wielki Mecz WOŚP vs. TVN, który w 2018 roku odbył się po raz drugi. Oj trenowaliśmy! W tym roku udało się ograć przeciwników kończąc wynikiem 4:2 dla WOŚP!  Największym zwycięstwem był jednak realizacja wspólnego celu – wsparcie zakupu karetki noworodkowej dla Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który kolejny raz realizujemy dzięki Wam! 1 400 000 widzów przed telewizorami, 500 000 osób dopingujących oglądając transmisję online oraz 24 000 kibiców na stadionie stworzyło najpiękniejszą jedną drużynę Fair Play!

 

 

 

fot. Dominik Malik

 

fot. Dominik Malik

 

 

 

GRAMY DALEJ!

Rok 2018 przechodzi do historii. My piszemy ją jednak dalej. Bądźcie z nami. Przed nami kolejny rozdział pięknej opowieści... zaczynamy rok 2019! Oj się będzie działo! Do zobaczenia! Widzimy się już za niecałe dwa tygodnie w najpiękniejszy dzień zimy! Jeden za wszystkich! Wszyscy za jednego!

 

 

 

fot. Igor Kohutnicki

 

 

               

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-24 16:45:00

Szkoliliśmy na Pomorzu!

23 i 24 maja instruktorzy Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" gościli w województwie pomorskim, gdzie przeprowadzili kolejne intensywne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli klas I-III!

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-04-25 16:21:55

Orkiestrowa wymiana kulturowa!

W miniony weekend udało nam się zakończyć projekt, nad którym wspólnie z Polonią mieszkającą w Szkocji pracowaliśmy od kilku lat. Fundacja WOŚP ma swój tartan! W niedzielę, podczas specjalnej wizyty w Szkocji, Jerzy Owsiak odebrał fundacyjny kilt.

2024-05-08 15:41:06

Szkolenia RUR w woj. śląskim!

W dniach 7 i 8 maja przeprowadziliśmy kolejne szkolenia RUR, tym razem dla nauczycieli w województwie śląskim. W zajęciach w Bielsku-Białej oraz Częstochowie uczestniczyło łącznie 76 nauczycieli z 40 szkół podstawowych!