Deklarowana kwota: 115 362 894 PLN
Na koncie mamy już:
115 362 894 
Fundacja

Od 14 lat Polacy najbardziej ufają WOŚP!

2016-02-15 15:53:28
W lutym 2016 roku Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało raport podsumowujący badania nad zaufaniem społecznym w Polsce. Badania poświęcone były szeroko pojętemu zaufaniu Polaków zarówno w sferze prywatnej (dotyczącemu rodziny, sąsiadów, przyjaciół, osób z bliższego i dalszego otoczenia), jak i w sferze publicznej (czyli dotyczącemu wielu tzw. instytucji życia publicznego w Polsce).

I właśnie w tej drugiej kategorii organizacją o największym zaufaniu społecznym w Polsce niezmiennie jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niezmiennie, czyli od roku 2002, od kiedy to badania te są prowadzone, w rankingu zaufania Polaków Orkiestra znajduje się na pierwszym miejscu. W lutym 2016 roku odsetek osób ufających WOŚP wyniósł 85% respondentów.

- To dla nas oczywiście ogromy powód do dumy – podkreśla Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – Od 2002 roku Polacy najbardziej ufają Orkiestrze. My to oczywiście widzimy chociażby w corocznych wynikach Finałów WOŚP czy w ogromnym poparciu dla wielu naszych projektów. Czujemy to także dzięki ogromnej sile internetu, obserwując setki tysięcy pozytywnych sygnałów, jakie chociażby poprzez media społecznościowej wysyłają nam Polacy. Ale także te badanie pokazują, że udało nam się obronić przed falą internetowego hejtu, która w ciągu ostatnich dwóch lat wymierzona była w wizerunek i właśnie zaufanie do WOŚP. Okazuje się, że działania hejterów nic nie dały, dziś wiemy to w kontekście zaufania, a w temacie wizerunku podsumować to będziemy mogli 8 marca, w dniu opublikowania ostatecznego wyniku 24. Finału WOŚP.

Obok Orkiestry na szczycie rankingu zaufania znalazły się inne organizacje pozarządowe – Caritas cieszący się zaufaniem 83% badanych, oraz PCK któremu ufa 79% osób. Na dalszych miejscach znajdują się m.in. wojsko (79% zaufania), policja (65% zaufania) czy na przykład Rzecznik Pras Obywatelskich (63% zaufania). Sporym zaufaniem cieszy się także ONZ (57%) czy Unia Europejska (56%).

Badanie pokazuje także, komu najbardziej nie ufają Polacy. Na ostatniej pozycji znajdują się partie polityczne (brak zaufania dla nich deklaruje 65% badanych), Sejm i Senat (którym nie ufa 54% osób), czy generalnie gazety (nie ufa im 56% respondentów).

- To tylko wybrane przykłady z całej listy ponad 20 instytucji wymienionych w raporcie. Pierwszy wniosek, jaki można wysnuć z tego rankingu jest taki, że generalnie Polacy bardzo ufają organizacjom pozarządowym, Kościołowi rzymskokatolickiemu i instytucjom dbającym o nasze bezpieczeństwo, takim jak wojsko czy policja. Sporym zaufaniem cieszą się także organizacje międzynarodowe takie jak Unia Europejska, ONZ czy NATO. Bardzo źle na tym tle wypadają polskie organizacje polityczne oraz administracja państwowa, którym cały czas większość osób nie ufa. – podsumowuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

Raport dotyczący zaufania społecznego Polaków jest dostępny na stronie internetowej CBOS pod adresem http://cbos.pl/PL/publikacje/raporty.php
 
POKAŻ PODOBNE
2019-12-10 10:34:02

Znów szkolimy nauczycieli

W tym tygodniu odbędą się szkolenia w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W 2 dni przeszkolimy 76 nauczycieli z 41 szkół, w tym 13 szkół dołączy do naszego programu.

2019-12-05 13:00:00

28. Finał WOŚP na Allegro już gra!

28. Finał wystartował, a z nim aukcje Allegro dla WOŚP. Na stronie przygotowanej przez Allegro już czekają wyjątkowe licytacje: spotkania ze znanymi i lubianymi oraz unikatowe przedmioty przekazane dla Orkiestry.

2019-12-02 16:30:00

Pierwszy Wirtualny Bieg „Policz się z cukrzycą”!

Po raz pierwszy w historii zapraszamy do wspólnego biegania nie tylko w Warszawie i w miejscach, gdzie odbywają się Biegi Policz się z Cukrzycą organizowane przez sztaby, ale wszędzie tam, gdzie znajdują się fani zdrowego trybu życia i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

2019-12-02 15:34:04

Jak wygląda wolontariusz 28. Finału WOŚP?

Już 12 stycznia 2020 odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia na ulice w Polsce i za granicą wyjdą wolontariusze. Możemy ich poznać po szerokich uśmiechach, identyfikatorach na szyi, puszkach i serduszkach w dłoni!

Zobacz też