W ramach Funduszu Interwencyjnego zebraliśmy:
26 195 451 PLN
Fundacja

Od 14 lat Polacy najbardziej ufają WOŚP!

2016-02-15 15:53:28
W lutym 2016 roku Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało raport podsumowujący badania nad zaufaniem społecznym w Polsce. Badania poświęcone były szeroko pojętemu zaufaniu Polaków zarówno w sferze prywatnej (dotyczącemu rodziny, sąsiadów, przyjaciół, osób z bliższego i dalszego otoczenia), jak i w sferze publicznej (czyli dotyczącemu wielu tzw. instytucji życia publicznego w Polsce).

I właśnie w tej drugiej kategorii organizacją o największym zaufaniu społecznym w Polsce niezmiennie jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niezmiennie, czyli od roku 2002, od kiedy to badania te są prowadzone, w rankingu zaufania Polaków Orkiestra znajduje się na pierwszym miejscu. W lutym 2016 roku odsetek osób ufających WOŚP wyniósł 85% respondentów.

- To dla nas oczywiście ogromy powód do dumy – podkreśla Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – Od 2002 roku Polacy najbardziej ufają Orkiestrze. My to oczywiście widzimy chociażby w corocznych wynikach Finałów WOŚP czy w ogromnym poparciu dla wielu naszych projektów. Czujemy to także dzięki ogromnej sile internetu, obserwując setki tysięcy pozytywnych sygnałów, jakie chociażby poprzez media społecznościowej wysyłają nam Polacy. Ale także te badanie pokazują, że udało nam się obronić przed falą internetowego hejtu, która w ciągu ostatnich dwóch lat wymierzona była w wizerunek i właśnie zaufanie do WOŚP. Okazuje się, że działania hejterów nic nie dały, dziś wiemy to w kontekście zaufania, a w temacie wizerunku podsumować to będziemy mogli 8 marca, w dniu opublikowania ostatecznego wyniku 24. Finału WOŚP.

Obok Orkiestry na szczycie rankingu zaufania znalazły się inne organizacje pozarządowe – Caritas cieszący się zaufaniem 83% badanych, oraz PCK któremu ufa 79% osób. Na dalszych miejscach znajdują się m.in. wojsko (79% zaufania), policja (65% zaufania) czy na przykład Rzecznik Pras Obywatelskich (63% zaufania). Sporym zaufaniem cieszy się także ONZ (57%) czy Unia Europejska (56%).

Badanie pokazuje także, komu najbardziej nie ufają Polacy. Na ostatniej pozycji znajdują się partie polityczne (brak zaufania dla nich deklaruje 65% badanych), Sejm i Senat (którym nie ufa 54% osób), czy generalnie gazety (nie ufa im 56% respondentów).

- To tylko wybrane przykłady z całej listy ponad 20 instytucji wymienionych w raporcie. Pierwszy wniosek, jaki można wysnuć z tego rankingu jest taki, że generalnie Polacy bardzo ufają organizacjom pozarządowym, Kościołowi rzymskokatolickiemu i instytucjom dbającym o nasze bezpieczeństwo, takim jak wojsko czy policja. Sporym zaufaniem cieszą się także organizacje międzynarodowe takie jak Unia Europejska, ONZ czy NATO. Bardzo źle na tym tle wypadają polskie organizacje polityczne oraz administracja państwowa, którym cały czas większość osób nie ufa. – podsumowuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

Raport dotyczący zaufania społecznego Polaków jest dostępny na stronie internetowej CBOS pod adresem http://cbos.pl/PL/publikacje/raporty.php
 
POKAŻ PODOBNE
2020-04-17 11:10:00

Pomysły na czas wolny z dziećmi w domu cz.34

Co możesz zrobić, spędzając czas wolny z dziećmi w domu? Dziś uruchomimy domową linię produkcyjną i własnoręcznie zrobimy własną zabawkę - Gniotka! Wszelkiego rodzaju zabawy dotykowe, oddziałują na dziecięce zmysły, dostarczając maluchom wiele radości.

2020-04-08 10:31:04

Pomysły na czas wolny z dziećmi w domu cz.27

Co możesz zrobić, spędzając czas wolny z dziećmi w domu? Wyobraź sobie, że nagle gaśnie światło… Złap swoją laskę i zmień się w osobę niewidomą, włącz pozostałe cztery zmysły. Przed Tobą ABC interakcji z osobą niewidomą, mówiące przedmioty i labirynt!

2020-04-07 16:57:47

50 łóżek do intensywnej terapii i 10 respiratorów

Wykorzystując powołany na ten cel Fundusz Interwencyjny realizujemy pomoc dla szpitali walczących z epidemią koronawirusa. Trafią do nich kolejnych 50 łóżek do intensywnej terapii i 10 respiratorów transportowych.

2020-04-11 07:05:00

Nie zapominamy o świętach Wielkiej Nocy

Kochani, w tym szczególnym okresie życzymy sobie, Wam i wszystkim dookoła, abyśmy wraz z tym słońcem nabrali jeszcze większej ochoty do wspólnego bycia ze sobą w zgodzie.

Zobacz też