Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna
Festiwal
Patrol
Finały
Uczymy ratować

2023 rok w Fundacji WOŚP

2023-12-30 15:20:00

 

Jaki minął nam 2023 rok w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Oj działo się! Za nami przepiękny 31. Finał WOŚP, wygrana walka z sepsą, 29. Pol'and'Rock Festival, a także 4 Konkursy Ofert, 9 szkoleń Pokojowego Patrolu i 5 nowych miejsc imienia WOŚP! Co jeszcze się wydarzyło?

 

Rok 2023 z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy, że byliście z nami podczas tych wszystkich wzruszających i ważnych momentów. Zobaczcie, o czym przede wszystkim warto pamiętać!

 

Rezonans Magnetyczny w Szczecinie rozpoczął pracę

Na samym początku roku, bo już 12 stycznia, Jurek Owsiak wziął udział w uroczystości otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego w Szpitalu „Zdroje” w Szczecinie.

 

Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w Szpitalu "Zdroje" w Szczecinie, fot. Bartosz Chodorowski

 

31. Finał WOŚP

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał przepięknie w Polsce i na całym świecie! Zbieraliśmy środki na walkę z sepsą, a na finałowym koncie znalazło się ostatecznie 243 259 387,25 złotych.

 

 

4 Konkursy Ofert 

W 2023 roku zrealizowaliśmy aż 4 Konkursy Ofert!

 • 65. Konkurs Ofert poświęcony okulistyce dziecięcej – kupiliśmy 120 urządzeń za 17 058 238,40 złotych
 • 66. Konkurs Ofert poświęcony zakupowi sprzętu medycznego do walki z sepsą – kupiliśmy 504 sztuki sprzętu za 210 632 608,40 złotych
 • 67. Konkurs Ofert – wydaliśmy ponad 30 milionów złotych na:
  • system do diagnostyki i treningu chodu
  • 20 urządzeń do oznaczania lekowrażliwości bezpośrednio z dodatniej próbki krwi
  • 54 urządzenia AABR do przesiewowego badania słuchu
  • rezonans magnetyczny
 • 68. Konkurs Ofert poświęcony okulistyce dziecięcej – kupiliśmy 20 urządzeń za 14 138 131,80 złotych

Kolejny Konkurs Ofert planujemy na luty 2024 roku!

 

9 szkoleń Pokojowego Patrolu 

W 2023 roku w naszym Ośrodku Szkoleniowym Szadowo Młyn odbyło się aż 9 szkoleń Pokojowego Patrolu, w których udział wzięło łącznie aż 191 osób – obecnie już wolontariuszy i wolontariuszek Pokojowego Patrolu. Ostatnie, 208. szkolenie Pokojowego Patrolu odbyło się w weekend 8-10 grudnia 2023 roku – ukończyło je 16 osób. 

 

 

6 i 7 sezon Domowej Orkiestry

Domowa Orkiestra to program na żywo Jurka Owsiaka, który nadajemy już ponad 3 lata. Wiosną i latem 2023 roku trwał 6 sezon Domowej Orkiestry, a w październiku ruszyliśmy z 7 sezonem, który nadal trwa. Już od stycznia 2024 roku, w ramach przygotowań do 32. Finału WOŚP, Domowa Orkiestra będzie nadawana codziennie o 11:00. Oglądajcie na kanale KręciołaTV na YouTubie!

 

Domowa Orkiestra, sezon 7, fot. Łukasz Widziszowski

 

Pomoc dla Turcji

W lutym 2023 roku w Turcji doszło do trzęsienia ziemi. Castorama Polska zwróciła się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z propozycją zorganizowania transportu konwektorów i nagrzewnic elektrycznych – w sumie 1 396 urządzeń, do Turcji.

 

 

1,5% dla onkologii dziecięcej

Przekazane przez podatników 1,5% za 2022 roku przeznaczymy na onkologię dziecięcą – w październiku 2023 roku poznaliśmy wynik, który udało się uzyskać Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – to 25 984 576,13 złotych. Dziękujemy!

 

 

30. rocznica zarejestrowania Fundacji

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana dokładnie 2 marca 1993 roku. Założycielami Fundacji WOŚP są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, którzy do dzisiaj tworzą zarząd Fundacji oraz Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke. 2 marca 2023 roku minęło dokładnie 30 lat od momentu zarejestrowania Fundacji WOŚP!

 

 

4 szkolenia Ratujemy i Uczymy Ratować

W 2023 roku odbyły się 4 szkolenia w ramach Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować – to aż siedem intensywnych dni szkoleń, 53 szkoły podstawowe i prawie 200 nauczycieli gotowych przekazać wiedzę z pierwszej pomocy! Przeczytaj pełne podsumowanie roku dla Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować.

 

Instruktorzy i Instruktorki Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować, fot. Łukasz Widziszowski

 

5 miejsc im. WOŚP

W 2023 roku otworzyliśmy aż 5 kolejnych miejsc im. WOŚP!

 

5. Zlot Sztabów Zagranicznych

Tegoroczny zjazd odbył się w terminie 26-28 maja w Irlandii – w Dublinie. Na orkiestrowe spotkanie dotarło aż 107 uczestników z całego świata z 38 miast, z 14 różnych krajów. Dowiedz się więcej o tym wydarzeniu!

 

Uczestnicy 5. Zlotu Sztabów Zagranicznych w Dublinie

 

Zakończenie akcji wsparcia dla Ukrainy

16 czerwca Jurek Owsiak dokonał symbolicznego przekazania sprzętu medycznego do placówki działającej w Drohobyczu w Ukrainie. Tym samym nastąpiło podsumowanie działań na rzecz Ukrainy, które podejmowaliśmy od lutego 2022 roku. Wartość udzielonej pomocy to ponad 25 milionów złotych.

 

 

29. Pol'and'Rock Festival

29 edycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata odbyła się w tym roku 3, 4 i 5 sierpnia po raz kolejny na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim. 

 

 

Medal Wolności Słowa dla Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jurka Owsiaka

Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali laureatami tegorocznego Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel.

 

Gala Medal Wolności Słowa, fot. Lucyna Lewandowska

 

przekazanie angiografu dwupłaszczyznowego

We wrześniu przekazaliśmy Instytutowi "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" angiograf dwupłaszczyznowy – sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka.

 

Jerzy Owsiak i Marek Migdał podczas uroczystego otwarcia angiografu w CZD, fot. WOŚP

 

Ogólnopolski Zjazd Sztabów WOŚP

Dziwnów nad Morzem Bałtyckim stał się miejscem trzeciego już Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP. Przedstawiciele lokalnych ośrodków organizujących Finały spotkali się 23 września, by wymienić doświadczeniami i symbolicznie wkroczyć w przygotowania do 32. zbiórki.

 

Uczestnicy III Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP

 

Kampania Wygramy z sepsą

Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! Projekty z takimi właśnie hasłami widoczne były w październiku na ulicach polskich miast. W ten sposób przypomnieliśmy o naszych działaniach związanych z walką z sepsą i ważnym problemie, z którym borykają się szpitale.

 

 

Przekazanie sprzętu do Szpitala Bródnowskiego

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, działający w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie w ramach walki z sepsą otrzymał od WOŚP 5 urządzeń za kwotę 1 985 577,40 złotych. 11 października nastąpiło uroczyste przekazanie sprzętu z udziałem m.in. przedstawicieli Fundacji WOŚP i władz województwa mazowieckiego.

 

 

przekazanie sprzętu do szpitala w Łodzi

12 października, w Światowym Dniu Wzroku, Fundacja WOŚP symbolicznie przekazała sprzęt Miejskiemu Centrum Medycznemu im. doktora Karola Jonschera – najstarszej placówce medycznej w Łodzi – urządzenia o wartości 2 105 380 złotych, które działają na Okulistycznym Bloku Operacyjnym oraz Oddziale Okulistycznym:

 • Aparat do znieczulenia wraz z kardiomonitorem i wyposażeniem 
 • Aparat USG 
 • Mikroskop operacyjny wraz z systemem 3D, Biomami, OCT 
 • Oftalmoskop pośredni 

 

 

Doktorat Honoris Causa dla Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak

 W uznaniu za wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego i zaangażowanie w tworzenie najwyższych standardów ochrony zdrowia, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa od Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu!

 

 

Ogłoszenie celu 32. Finału WOŚP i przygotowania do kolejnej zbiórki

Na dokładnie 96 dni przed 32. Finałem WOŚP – 24 października – ogłosiliśmy cel zbliżającej się zbiórki. Tym razem nasze działania skupiać się będą wokół płuc po pandemii. Końcówka roku zawsze skupiona jest dla nas wokół przygotowań do kolejnego Finału WOŚP. Nie inaczej jest i tym razem. Podczas 32. Finału WOŚP grać z nami będzie aż 1685 Sztabów. Rejestracja wolontariuszy i wolontariuszek nadal trwa i skończy się w styczniu. Uruchomiliśmy już wiele sposobów wspierania celu 32. Finału WOŚP, który zbliża się coraz większymi krokami. To piękny, chodź pracowity, koniec roku!

 

Wolontariuszki 32. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Mamy nadzieję, że 2024 rok będzie jeszcze piękniejszy i jeszcze bardziej wypełniony niesamowitymi wydarzeniami i spotkaniami z Wami! W nowym roku życzymy Wam wszystkiego najlepszego i spełnienia wszelkich marzeń! Bądźcie szczęśliwi! 

POKAŻ PODOBNE
2024-04-05 15:30:00

Razem - w imię przyjaźni i braterstwa!

Orkiestra zaprasza do wspólnego grania wszystkich, którzy chcą pielęgnować ideę braterstwa, przyjaźni i solidarności w czynieniu dobra. Jesteśmy dumni, że nasza działalność budzi zaufanie także na arenie międzynarodowej.

2024-04-22 14:30:32

Przypominamy o 1,5% podatku!

30 kwietnia mija termin złożenia deklaracji PIT za rok 2023. Wszystkich chętnych do wspierania najwyższych standardów leczenia dzieci i całorocznych programów medycznych, zachęcamy do przekazania swojego 1,5% podatku na rzecz naszej Fundacji!

2024-03-30 12:00:00

Mocy życzymy! Wielkanoc 2024

Życzymy Wam wszystkiego dobrego od całej naszej Fundacji!

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!