Do 29. Finału WOŚP pozostało
75 dni
Uczymy ratować

32 małych ratowników, 8 szkół i ogromna radość!

2016-06-01 15:39:41
Finał V Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować" dobiegł końca. Uczniowie szkół podstawowych biorących udział w Programie Edukacyjnym RUR zwiedzając Warszawę walczyli o wspaniałe nagrody. Pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej.

Dzisiejszy Finał to typowa gra miejska, przygotowana tak, aby mali ratownicy mogli nie tylko wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy, ale także poznać Warszawę.

Chcieliśmy, aby Finał Konkursu "Ratujemy Uczymy Ratować" był niezapomnianym prezentem z okazji Dnia Dziecka, stąd też właśnie tę datę wybraliśmy na dzisiejsze wydarzenie. Przygotowaliśmy naprawdę ciekawą wycieczkę dla uczestników, bo Warszawa jest naprawdę piękna, a nie każdy z tych maluchów miał okazję w niej być. Już dzisiaj zachęcam do wzięcia udziału w kolejnym konkursie i do uczenia pierwszej pomocy, bo ta lekcja może uratować życie drugiemu człowiekowi - mówi Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Oto wyniki dzisiejszych zmagań:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej
Zwycięzcy otrzymali tablicę interaktywną i projektor multimedialny.

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie
Uczestnicy otrzymali aparat cyfrowy, stół do tenisa stołowego i zestaw do unihokeja.

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Jasienicy
W nagrodę otrzymali 5 profesjonalnych mikroskopów wraz z preparatami.

Choć podium ma tylko trzy miejsca, nikt ze stolicy nie wyjechał z pustymi rękoma. Organizatorzy dla każdego z małych ratowników przygotowali zestaw gadżetów: grę planszową "Było sobie życie - Pierwsza pomoc", film "Było sobie życie", apteczkę pierwszej pomocy, kubek Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" i niezbędnik pierwszej pomocy. Każda ze szkół otrzymała również zestaw do unihokeja.

IV miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmku
V miejsce - Szkoła w Tuchowie
VI miejsce - Szkoła Podstawowa nr 90 w Krakowie
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim
VIII miejsce - Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie

Dziś rano młodzi ratownicy już na miejscu startu przy Dworcu PKP Śródmieście mogli wykazać się sprytem i szybkością w zakładaniu kamizelki odblaskowej czy rozkładaniu trójkąta ostrzegawczego.

W niezwykłym miejscu jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci miały za zadanie skompletować wzorcową apteczkę, a trzeba dodać, że wśród przygotowanych przedmiotów czekały te, które mogły zmylić mniej czujnych ratowników - butelka z wodą, marker czy wenflony.

W jednym z najstarszych muzeów w Polsce - w Muzeum Narodowym, trzeba było prawidłowo ułożyć puzzle przedstawiające łańcuch przeżycia.

Pałac Kultury i Nauki to zbiór niezwykle ciekawych pytań dotyczących pierwszej pomocy - wszystko na podstawie gry planszowej "Było sobie życie - Pierwsza pomoc", której Fundacja jest współtwórcą.

Pasażerowie przechodzący przez stację Metro Świętokrzyska mogli zobaczyć jak wygląda prawidłowe uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego oraz wprowadzenie wdechów ratowniczych. Wszystko oczywiście z wykorzystaniem profesjonalnych fantomów, w które Orkiestra wyposaża szkoły biorące udział w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Odwiedzając Dworzec Centralny można było zobaczyć jak wygląda prawidłowe ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, to jeden z elementów, które dzieci przyswajają podczas zajęć, a w trakcie Konkursu miały za zadanie wzorcowo ją zastosować.

Jedną w niewątpliwych atrakcji była wizyta w budynku tzw. PAST-y (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), a tam należało prawidłowo wykonać wezwanie służb ratowniczych.

Wszyscy finaliści V Konkursu RUR:

• Szkoła Podstawowa w Jasienicy (woj. śląskie)
• Szkoła Podstawowa w Tuchowie (woj. małopolskie)
• Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie)
• Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim (lubelskie)
• Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie (woj. lubelskie)
• Szkoła Podstawowa z o. integracyjnymi nr 90 w Krakowie (woj. małopolskie)
• Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmku (woj. małopolskie)
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie (woj. lubelskie)


(amm)

 


 
POKAŻ PODOBNE
2020-09-21 12:42:08

Rondo im. WOŚP w Gorzowie Wielkopolskim oficjalnie otwarte

W piątek 18 września otwarto oficjalne rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gorzowie Wielkopolskim. Stało się tak dzięki inicjatywie części radnych, którzy w kwietniu tego roku przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

2020-10-06 07:05:00

Ogłaszamy 56. Konkurs Ofert

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 56. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.

2020-10-08 12:22:04

Apel Jurka Owsiaka do Ministra Zdrowia

6 października Fundacja kupiła urządzenie do najnowocześniejszej diagnostyki dzieci, które będzie pierwszym takim urządzaniem dla dzieci w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. PET-CT, pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka, będzie diagnozować dzieci przywożone z całej Polski.

2020-10-10 10:00:00

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wsparcie Fundacji WOŚP dla polskiej psychiatrii dziecięcej nie ustaje. Nie tylko kupujemy sprzęt, ale także chcemy uczestniczyć w rozmowach i działaniach, które pomagają zmienić sytuację tej dziedziny medycyny w Polsce. Zobacz co WOŚP do tej pory zrobiła dla psychiatrii dziecięcej.

Zobacz też