Do 29. Finału WOŚP pozostało
72 dni
Uczymy ratować

32 małych ratowników, 8 szkół i ogromna radość!

2016-06-01 15:39:41
Finał V Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować" dobiegł końca. Uczniowie szkół podstawowych biorących udział w Programie Edukacyjnym RUR zwiedzając Warszawę walczyli o wspaniałe nagrody. Pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej.

Dzisiejszy Finał to typowa gra miejska, przygotowana tak, aby mali ratownicy mogli nie tylko wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy, ale także poznać Warszawę.

Chcieliśmy, aby Finał Konkursu "Ratujemy Uczymy Ratować" był niezapomnianym prezentem z okazji Dnia Dziecka, stąd też właśnie tę datę wybraliśmy na dzisiejsze wydarzenie. Przygotowaliśmy naprawdę ciekawą wycieczkę dla uczestników, bo Warszawa jest naprawdę piękna, a nie każdy z tych maluchów miał okazję w niej być. Już dzisiaj zachęcam do wzięcia udziału w kolejnym konkursie i do uczenia pierwszej pomocy, bo ta lekcja może uratować życie drugiemu człowiekowi - mówi Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Oto wyniki dzisiejszych zmagań:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej
Zwycięzcy otrzymali tablicę interaktywną i projektor multimedialny.

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie
Uczestnicy otrzymali aparat cyfrowy, stół do tenisa stołowego i zestaw do unihokeja.

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Jasienicy
W nagrodę otrzymali 5 profesjonalnych mikroskopów wraz z preparatami.

Choć podium ma tylko trzy miejsca, nikt ze stolicy nie wyjechał z pustymi rękoma. Organizatorzy dla każdego z małych ratowników przygotowali zestaw gadżetów: grę planszową "Było sobie życie - Pierwsza pomoc", film "Było sobie życie", apteczkę pierwszej pomocy, kubek Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" i niezbędnik pierwszej pomocy. Każda ze szkół otrzymała również zestaw do unihokeja.

IV miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmku
V miejsce - Szkoła w Tuchowie
VI miejsce - Szkoła Podstawowa nr 90 w Krakowie
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim
VIII miejsce - Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie

Dziś rano młodzi ratownicy już na miejscu startu przy Dworcu PKP Śródmieście mogli wykazać się sprytem i szybkością w zakładaniu kamizelki odblaskowej czy rozkładaniu trójkąta ostrzegawczego.

W niezwykłym miejscu jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci miały za zadanie skompletować wzorcową apteczkę, a trzeba dodać, że wśród przygotowanych przedmiotów czekały te, które mogły zmylić mniej czujnych ratowników - butelka z wodą, marker czy wenflony.

W jednym z najstarszych muzeów w Polsce - w Muzeum Narodowym, trzeba było prawidłowo ułożyć puzzle przedstawiające łańcuch przeżycia.

Pałac Kultury i Nauki to zbiór niezwykle ciekawych pytań dotyczących pierwszej pomocy - wszystko na podstawie gry planszowej "Było sobie życie - Pierwsza pomoc", której Fundacja jest współtwórcą.

Pasażerowie przechodzący przez stację Metro Świętokrzyska mogli zobaczyć jak wygląda prawidłowe uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego oraz wprowadzenie wdechów ratowniczych. Wszystko oczywiście z wykorzystaniem profesjonalnych fantomów, w które Orkiestra wyposaża szkoły biorące udział w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Odwiedzając Dworzec Centralny można było zobaczyć jak wygląda prawidłowe ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, to jeden z elementów, które dzieci przyswajają podczas zajęć, a w trakcie Konkursu miały za zadanie wzorcowo ją zastosować.

Jedną w niewątpliwych atrakcji była wizyta w budynku tzw. PAST-y (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), a tam należało prawidłowo wykonać wezwanie służb ratowniczych.

Wszyscy finaliści V Konkursu RUR:

• Szkoła Podstawowa w Jasienicy (woj. śląskie)
• Szkoła Podstawowa w Tuchowie (woj. małopolskie)
• Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie)
• Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim (lubelskie)
• Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie (woj. lubelskie)
• Szkoła Podstawowa z o. integracyjnymi nr 90 w Krakowie (woj. małopolskie)
• Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmku (woj. małopolskie)
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie (woj. lubelskie)


(amm)

 


 
POKAŻ PODOBNE
2020-09-16 09:30:58

Ogłaszamy 55. Konkurs Ofert

Ponownie będziemy kupować sprzęt medyczny dla polskich szpitali. Tym razem będą to wyroby medyczne przeznaczone dla oddziałów neurologicznych i neurochirurgicznych.

2020-10-02 16:00:00

Dziękujemy za Wasze wsparcie 1% dla WOŚP

17 234 732,28 PLN to kwota, jaką Polacy przekazali Fundacji WOŚP w ramach 1%. Środki przekazane Orkiestrze zasilą działania statutowe Fundacji, które mają na celu podwyższenie jakości leczenia i opieki nad pacjentami oddziałów dziecięcych polskich szpitali.

2020-09-30 16:45:07

Dwa nowe wyjątkowe miejsca w Kołobrzegu nawiązujące do działalności Fundacji

Jurek Owsiak oraz prezydent Anna Mieczkowska 30 września symbolicznie otworzyli rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kołobrzegu.

2020-09-29 12:57:13

Debata Senatu RP i WOŚP już 21 października

21 października br. o godz. 11.00 w Senacie RP odbędzie się debata „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”, organizowana pod auspicjami Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego oraz Prezesa Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

Zobacz też