Deklarowana kwota: 92 143 798 PLN
Podczas 27. Finału zebraliśmy:
175 938 717 PLN
Medycyna

Japoński kunszt, polskie wykończenie. Z Orkiestrą!

2016-05-18 16:18:19
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dokonań japońskich lekarzy, którzy przyjechali do Polski, aby przeprowadzić przy udziale naszych najlepszych specjalistów absolutnie nowatorskie operacje u pacjentów znajdujących się w stanie śpiączki.

Temat jest nam niezwykle bliski, ponieważ Fundacja WOŚP bardzo mocno wsparła Klinikę Budzik, prowadzoną przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, poprzez zakup specjalistycznych urządzeń medycznych. Takie inicjatywy, jak Klinika Budzik, mają w naszej opinii ogromny sens i wpisują się w filozofię działań Orkiestry, która ma za zadanie nie tylko wspierać rzeczy standardowe, ale też szukać śmiałych rozwiązań i pomagać tym, którzy mają odwagę je wprowadzać.

Od dłuższego czasu Klinika Budzik bardzo blisko współpracuje z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie. W placówce tej diagnozuje się pacjentów w stanie śpiączki, aby jak najbardziej rzetelnie określić ich stan i rokowania w ich leczeniu, czyli najprościej mówiąc – jak duża jest szansa na wybudzenie pacjenta. Do tego celu niezbędnym okazały się specjalne „okulary” i „słuchawki”, których można używać podczas badania w rezonansie magnetycznym. Takie właśnie urządzenie dla olsztyńskiej placówki zakupiła w zeszłym roku Fundacja WOŚP za sumę blisko 300 tys. PLN. Sprzęt ten, założony na głowę pacjenta w czasie badania, pozwala dostarczać mózgowi silne bodźce – rodzinne zdjęcia, filmy, głosy najbliższych osób. Dzięki temu można określić, czy bodźce te powodują choćby najmniejszą reakcję pacjenta, a to pomaga ocenić, jakie są szanse na jego wybudzenie.

Zapis wyników takich badań jest niezwykłą pomocą w podejmowaniu skutecznego leczenia pacjentów w śpiączce. M.in. to właśnie na tej podstawie wybrani zostali pacjenci do przeprowadzonych wczoraj i dziś operacji w Olsztynie. Mówił o tym w rozmowie z portalem Medoned.pl prof. Wojciech Maksymowicz, który wspólnie z prof. Isao Morita dokonał nowatorskiego wszczepiania stymulatora rdzenia kręgowego czterem olsztyńskim pacjentom – Kwalifikując ich wykorzystaliśmy badania EEG, rezonansem magnetycznym. Sprawdzaliśmy eyetracking w czasie rezonansu. Fundacja Owsiaka kupiła nam sprzęt umożliwiający sprzężenie obrazu rzucanego na oczy badanego z rezonansem. Dzięki niemu można pokazywać osobom w śpiączce np. zdjęcia osób bliskich i sprawdzać, czy reagują. Koncentracja źrenic na obiekcie nawet bez ruchu gałek ocznych może dowodzić, że pacjent ma szanse na wybudzenie.

Pacjenci operowani przez polsko-japoński zespół lekarzy (wczoraj dwoje, dzisiaj kolejna dwójka), skorzystają z urządzenia zakupionego przez Orkiestrę także po operacji – specjaliści będą mogli określić, czy i w jakim stopniu zabieg im pomógł.

Cieszymy się ogromnie, że od planów zakupu tego urządzenia do jego zastosowania minął zaledwie jeden rok. My mieliśmy odwagę, aby przeznaczyć na ten cel prawie 300 000 zł. Lekarze mają odwagę, aby realizować szalone pomysły, plany i kiedy to wszystko łączy się w całość - efekty mogą być rewelacyjne.

Wielkie dzięki dla wszystkich Darczyńców Orkiestry za zaufanie do nas. Wielkie dzięki dla ekipy z olsztyńskiego Szpitala za wytrwałość, determinację i pomysłowość. Wielkie dzięki dla Ewy Błaszczyk, za siłę w tworzeniu i prowadzeniu Kliniki Budzik.

(Jurek)Fot. Szymon Nitkiewicz, Michał Ciucias / Medonet.pl
POKAŻ PODOBNE
2019-06-19 12:55:00

Drodzy Nauczyciele, dziękujemy!

Nauczyciele, którzy angażowali się w tym roku szkolnym w nasze działania zdecydowanie zasłużyli na wakacyjny odpoczynek. Zobacz, co wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć!

2019-07-20 12:50:00

Wielki Mecz WOŚP vs TVN – zobacz spot

8 września na murawie stadionu miejskiego Legii Warszawa po raz trzeci spotkają się drużyny TVN i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wideo spot i wyjątkowe zdjęcia są już dostępne.

2019-05-10 14:34:01

Sprzęt medyczny za 106 mln zł

Po rekordowym Finale, mamy za sobą rekordowe zakupy. W efekcie 52 Konkursu Ofert Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, za 106 mln PLN z 27. Finału, kupiła 55 najnowocześniejszych urządzeń medycznych. Trafią one do szpitali dziecięcych w całej Polsce!

2019-06-11 16:43:00

Finał konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować

Już po raz ósmy spotykamy się w Warszawie, tym razem na Placu Europejskim, w ramach finału konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować! Jak to dzisiaj wyglądało? Zobaczcie!

Zobacz też