W ramach Funduszu Interwencyjnego zebraliśmy:
26 195 451 PLN
Uczymy ratować

Kolejna odsłona akcji Pierwsza Pomoc to dziecinnie proste

2015-09-09 10:09:31

W środę 16 września na 10 dworcach kolejowych w całej Polsce zostanie przeprowadzona 6. odsłona akcji edukacyjnej „Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste”. Akcję organizujemy w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) przy wsparciu spółek Przewozy Regionalne oraz PKP S.A. Polega ona na udzielaniu bezpłatnych lekcji pierwszej pomocy przechodniom i podróżnym przebywającym na dworcu kolejowym. Instruktorami są dzieci z klas 1-3 ze szkół podstawowych uczestniczących w Programie RUR.

Szósta odsłona akcji „Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste” zostanie przeprowadzona na dworcach:
 
  • Brzeg (woj. opolskie),
  • Katowice (woj. śląskie),
  • Białystok (woj. podlaskie),
  • Jelenia Góra (woj. dolnośląskie),
  • Nowy Sącz (woj. małopolskie),
  • Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie),
  • Malbork (woj. pomorskie),
  • Sosnowiec Główny (woj. śląskie),
  • Gniezno (woj. wielkopolskie)
  • Kraków Główny (woj. małopolskie).

- Tak jak zapowiadaliśmy, po wakacjach wracamy z naszymi zajęciami z pierwszej pomocy na dworce kolejowe w całej Polsce – mówi Jurek Owsiak, „dyrygent” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Nie zmienia się to, co chcemy naszymi spotkaniami na dworcach pokazać – że pierwsza pomoc to wiedza bardzo prosta i przystępna, nawet dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Każdy powinien tę wiedzę zdobyć, bo w razie wypadku nasze zachowanie w pierwszych minutach od zdarzenia może zdecydować o czyimś życiu. Im więcej osób pozna zasady pierwszej pomocy, tym bardziej wszyscy będziemy czuli się bezpiecznie.

Od lutego do czerwca bieżącego roku zorganizowaliśmy już 5 edycji akcji, z których skorzystało w sumie kilka tysięcy osób – podróżnych i przechodniów, którzy poświęcili chwilę swojego czasu na instruktaż z podstawowych zasad pierwszej pomocy. W roli nauczycieli wystąpiło blisko 1000 dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, zawsze pod okiem doświadczonego instruktora Programu RUR. Efekt akcji przerósł nasze  oczekiwania pokazując, jak duża jest potrzeba powszechnych szkoleń w zakresie pierwszej pomocy.

- Wiele osób, które podchodziły do stoiska, na którym rozłożone były fantomy i dzieciaki uczyły pierwszej pomocy, mówiło o tym, że nigdy w życiu jeszcze nie miało okazji nauki czy ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na takich urządzeniach. Pierwsza pomoc kojarzyła się z pogadankami przed laty w szkołach, a wiele osób nie miało nawet takiej styczności z tą wiedzą. Widać było, że w tym zakresie mamy w Polsce sporo do nadrobienia – mówi Katarzyna Grzelak, instruktor Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować.

We środę 16 września stoiska z nauką pierwszej pomocy pojawią się na kolejnych 10 dworcach kolejowych w całej Polsce. Nasza akcja będzie kontynuowana co miesiąc, do końca roku 2015.

(ajo) 
POKAŻ PODOBNE
Zobacz też