Do 29. Finału WOŚP pozostało
72 dni
Festiwal

Lacuna Coil na Dużej Scenie

2016-06-08 12:14:15

Lacuna Coil, czyli włoski zespół grający gothic metal, wystąpi w piątek (15 lipca) na Dużej Scenie 22. Przystanku Woodstock. 

Skład zespołu:
 
  • Cristina Scabbia – wokal
  • Andrea Ferro – wokal
  • Marco Conti – Zelati – gitara basowa / klawisze / gitara
  • Ryan Blake Folden – perkusja
  • Diego Cavallotti – gitarzysta sesyjny (w tej trasie koncertowej)

Włochy to kraj pełen skrajności. W jednej chwili możesz spoglądać na zapierającą dech w piersi fontannę Trevi w Rzymie – przepiękny zabytek burzliwej historii, świadectwo klasycznej kultury i dzieło geniusza architektury – by obejrzeć się przez ramię i zobaczyć McDonalda, którego złote arkady symbolizują nowoczesny kapitalizm, kulturę popularną i zatkane arterie. 350 mil na północ od Rzymu leży Mediolan, miasto bliższe duchem amerykańskim miastom-gigantom takim jak Chicago czy Nowy Jork, niż jakiemukolwiek miastu na terenie Półwyspu Apenińskiego. Mimo tego podobieństwa Mediolan może służyć za namacalny dowód tego jak daleka droga rozwoju kulturowego czeka amerykańskie miasta by choć w połowie dorównać mogły dorobkowi Europy. Jako handlowe i ekonomiczne centrum Włoch Mediolan to serce włoskiego świata mody, dom dla "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci, i co ważniejsze dla naszej opowieści – miasto rodzinne i dom zespołu Lacuna Coil.

Czemu miał służyć ten przyśpieszony kurs historii i kultury Włoch? Odpowiedź jest prosta – historia i kultura tego kraju ożywają na „Delirium”, najnowszej płycie Lacuna Coil. Jednakże, nawet dokładna wiedza o kraju, z którego wywodzi się zespół nie jest w stanie przygotować odbiorcy na przyjęcie magnum opus, jakim jest ósmy studyjny album zespołu. To metalowe świadectwo talentu zespołu, który jest równie różnorodny i majestatyczny jak miasto, które nazywają domem. „Mam wrażenie, że w zespole wiele się zmieniło” mówi wokalistka Cristina Scabbia. „To coś, co słyszę, coś, czym oddycham. To nowa fala pewności siebie, odnowione zrozumienie istoty rzeczy i krople czystej energii zmieszanej z naszym potem…Zaufajcie mi, gdy mówię, że  będziecie mieć potrzebę stania się elementem tego „Delirium””.

Doskonale rozpoznawalny styl zespołu został podkręcony do granic najcięższych oczekiwań. W „The House of Shame”, kolosalnym utworze otwierającym płytę, lider Andrea Ferro daje popis wokalu death grind, podczas gdy głos Scabbii przeplata się z innymi dźwiękami niczym anioł walczący z demonami. Utwór przeciera szlaki dla najcięższego, ale też najbardziej doskonałego i najprecyzyjniej wyprodukowanego albumu w dwudziestoletniej karierze zespołu. Delirium na pewno nie zadowoli słuchaczy radiowych i nie przypadnie do gustu wydelikaconej opinii ględzących przedstawicieli kultury popularnej, ponieważ stanowi dorobek zespołu, który przetrwał wiele zawirowań i przeciwności, by wydać najbardziej błyskotliwy album w swojej dotychczasowej karierze.

„Ta płyta to nie początek nowego rozdziału w księdze Lacuna Coil – to pierwszy rozdział w nowej księdze” podkreśla z dumą Ferro. „Napisaliśmy zaledwie kilka pierwszych kart, ale już teraz wiemy, że na tych stronach kryje się prawdziwe szaleństwo”.

„Broken Things” to druzgocący utwór oparty na potężnych blast beatach, w którym demoniczny głos Ferro przeplata się z rytmicznym wokalem Scabii. Siła kontrastu dźwięków zabiera słuchacza w mroczną, lecz tętniącą rytmem podróż w głąb zamglonego umysłu. Ferro i Scabbia dopełniają się lepiej niż kiedykolwiek – współtworzą muzyczny krajobraz, który jednocześnie odstrasza i przyciąga słuchacza. Wokaliści osiągnęli idealną równowagę pomiędzy przerażeniem, bólem a nadzieją i wiarą. Utwór „Blood, Tears, Dust” zabiera słuchacza w podróż do najmroczniejszych emocji, a „Downfall” pogrąża go w jeszcze mroczniejszych odmętach melancholii. Scabia śpiewa w zadumie, „gdy jestem przygnębiona, tak trudno jest odejść, i nic się już nie zmieni, słońce nigdy nie uleczy deszczu, życie toczy się dalej, lecz ja pochowałam kolejny dzień…”. W najmroczniejszych ze słów kryje się prawdziwe poetyckie piękno. Utwór osiąga kulminację w przejmującym gitarowym solo, który wznosi tę epicką kompozycję na wyżyny kunsztu.

„Świeże, mroczne i potężne – wszystko w tym samym czasie” – tak Marco Conti-Zelati, basista i gitarzysta studyjny, określa 12 utworów, z których składa się płyta. „Podchodzimy do klasycznego trash metalu z nową siłą i skupiamy się na nowoczesnym, mocnym brzmieniu. Myślę, że ten album porwie i zainteresuje zarówno nowych jak i starych fanów zespołu”.

„Take Me Home” ma żartobliwy ton, a z kolei “You Love me ‘Cause I Hate You” brzmi zalotnie i lekko, podczas gdy “Ghost in the Mist” przenika niezwykły, paranormalny rytm. Przedostatni utwór na płycie, „Claustrophobia” nie przywodzi na myśl zamkniętej przestrzeni, a wręcz przeciwnie, bo gitarowa aranżacja utworu poraża przestrzennością dźwięków. Kończący płytę utwór „Ultima Ratio” sugeruje, że słuchacz posiada klucz do odnalezienia odpowiedzi na pytania, które nurtowały go podczas muzycznej podróży z „Delirium”. To płyta przesiąknięta nadzieją w obliczu niezwykłego emocjonalnego obciążenia, rozjaśniona blaskiem, który rozpędza mroczną pustkę – i podobnie jak i kraina, z której wywodzi się zespół – jest klasycznie piękna bez względu na otaczającą ją nowoczesność.

„To pierwszy krążek, który miałem okazję współtworzyć z zespołem, i już nie mogę się doczekać na reakcje ludzi na utwory, które znam już od roku” mówi perkusista Ryan Blake Folden – najnowszy członek zespołu tekściarzy Lacuna Coil. „Muszę też wspomnieć o tym, że będę mieć możliwość wyrażenia siebie na scenie w sposób, który nie był mi dany dotychczas, bo grałem utwory, które powstały nim dołączyłem do zespołu. Całościowa prezentacja tematu, kostiumy i oprawa graficzna, wraz z muzyką wraz z niesamowitą pasją i poświęceniem muzyków tworzą  coś naprawdę wyjątkowego”.

To coś naprawdę wyjątkowego, „Delirium”, którego częścią naprawdę będziecie chcieli być.

DELIRIUM
Data wydania 27.05.2016

1.   The House Of Shame
2.   Broken Things
3.   Delirium
4.   Blood, Tears, Dust
5.   Downfall
6.   Take Me Home
7.   You Love Me 'Cause I Hate You
8.   Ghost In The Mist
9.   My Demons
10. Claustrophobia
11. Ultima Ratio
12. Live To Tell
13. Breakdown
14. Bleed The Pain


(amm)


POKAŻ PODOBNE
2020-10-22 10:42:43

Odwołanie 56. Konkursu Ofert

Fundacja WOŚP zawiadamia wszystkie firmy, które złożyły dokumenty formalnoprawne z zamiarem złożenia oferty wstępnej i przystąpienia do Konkursu Ofert, który miał się odbyć w dniach 3, 4, 5 i 6 listopada – że Konkurs Ofert zostaje odwołany z powodu objęcia pracowników Fundacji kwarantanną

2020-10-01 12:05:00

Domowa Orkiestra (znów) gra!

Drugi sezon specjalnego programu Jurka Owsiaka – Domowa Orkiestra live wystartował. Codziennie o 11:00, m.in. na kanałach społecznościowych Fundacji WOŚP i KręciołaTV, śledzić można kolejne wydania z materiałami na temat działań Fundacji, a przede wszystkim bieżące informacje dotyczące przygotowań do styczniowego Finału.

2020-10-07 12:30:00

Znamy temat 29. Finału WOŚP

Wiemy, na co zagra WOŚP w 2021 roku. 7 października na terenie Fundacji WOŚP w Warszawie Jurek Owsiak ogłosił cel 29. Finału WOŚP, który odbędzie się 10 stycznia 2021 roku. Tym razem Fundacja będzie zbierać na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

2020-09-30 16:45:07

Dwa nowe wyjątkowe miejsca w Kołobrzegu nawiązujące do działalności Fundacji

Jurek Owsiak oraz prezydent Anna Mieczkowska 30 września symbolicznie otworzyli rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kołobrzegu.

Zobacz też